Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala VTS niewłaściwa klapa na czerpni i nie otwiera się

Maestroxx 29 Sty 2010 19:38 4019 17
  • #1 29 Sty 2010 19:38
    Maestroxx
    Poziom 10  

Panowie,

może ktos pomoże, bo mam taki problem. Pewna firma X wykonała w moim budynku instalację wentylacji z centralą VTS. Przy uruchamianiu pomógł im serwis VTS, bo sami mieli problemy z automatyką. Problem pojawił się w październiku, bo centrala pracowała, a nie nawiewała powietrza. Okazało się, że jest niewłaściwa klapa na czerpni i nie otwiera się (nie miała jakiejś tam sprężyny). Serwisant przyjechał, otworzył klape ręcznie i pojechał. Wentylacja niby działała, ale na centrali i czerpni pojawiały się zamarznięte krople wody - klapa nie zamykała się. I pewnego grudniowego dnia zalało mi budynek, bo okazało się, że nagrzewnica pękła. Teraz serwis VTS chce żebym zapłacił za naprawe, bo nie było jakiejś pompki małego obiegu. Firma X, która to zamontowała twierdzi, że ich to nie obchodzi, bo na projekcie tego nie było - powienien to zrobić hydraulik. Hydraulik tez tego nie miał na projekcie. I co teraz - naprawe wycenili spece z VTS na 7 tyś. Kto za to powienien odpowiedziec? Wentylacja od pazdziernika dzialala w sumie kilka godzin - ciagle jest problem z centralą. Czy w ogóle pompki są na projektach - moze firma X powinna wiedziec instalując taką centralę, ze musi być pompa ?

Co myślicie Panowie ?

0 17
  • #2 30 Sty 2010 09:59
    Adam1988
    Poziom 25  

Scigaj tego kto uruchamial centrale i nie sprawdzil silownika od przepustnicy oraz tego 'serwisanta' co ja otworzyl.
    Pompki na malym obiegu nie zawsze sie zaklada.

0
  • #3 30 Sty 2010 14:44
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dokładnie tak. Winę ponosi i firma instalacyjna , która jeśli nie posiada odpowiedniej wiedzy w tym zakresie ,to nie powinna się zabierać za instalację i serwisant VTS , który powinien przed uruchomieniem sprawdzić prawidłowość działania automatyki i zabezpieczeń .

0
  • #4 31 Sty 2010 00:11
    pawka_pk
    Poziom 22  

Serwisant VTS-u nie powinien otworzyć czerpni. Zapewne zepsuł się siłownik od czerpni. Takie siłowniki mają wbudowana sprężynę powrotna która zamknie czerpnie w razie zadziałania zabezpieczenia przeciw za mrożeniowego lub braku napięcia w centrali co nie powinno nastąpić w zimie przy dużych mrozach. Montowane są także siłowniki na czerpni bez sprężyny i także działają pod warunkiem że jest napięcie. Takie siłowniki montuje się przy nagrzewnicy elektrycznej. Moim zdaniem nie widzę uzasadnienia w tym co powiedział serwis. Pompki na małym obiegu montuje sie żadko choć jestem zwolennikiem ich montowania zawsze zwłaszcza przy niestabilnej automatyce w VTS. Za brak ich zamontowania ponosi firma uruchomiająca ponieważ w DTR-ce VTS montaż takich pompek jest narzucone. Jest to mała pompka montowana przed zaworem truj drogowym bajpasem w kierunku wody. Jak zawór jest zamknięty pompka także nie pracuje a jak zawór sie otwiera włącza się pompka i dostarcza natychmiast ciepłą wodę pod warunkiem że jest.
    A kolega nagrzewnice naprawił?, takie przypadki są zmorą w zimie i 80% nagrzewnic udało mi się pospawać. Przyczyny różne ich uszkodzenia od nieprawidłowo zamontowanego zaworu do temp. wody grzewczej np 40C

0
  • #5 31 Sty 2010 02:32
    wogotto
    Poziom 13  

Witam.Czasami montuje vts i uruchamiam,zawsze jeżeli jest w projekcie pompa wody to niestety musi być,a zamrożeniówka to jest newralgiczny punkt większości central wentylacyjnych. Jeżeli zadziała to przepustnica czerpanego powinna się zamknąć,pompa wody powinna się uruchomić,a zawór powinien być otwarty na 100 procent co by odszronić lub odlodzić ..jak nie jest za póżno nagrzewnice,czyli pełny obieg ciepłego czynnika przez nagrzewnice.Faktem jest że rożne firmy dziwnie montują samą kapilarę ale to zostawiam bez komentarza.Zadziałanie można sprawdzić po przekręceniu samego czujnika na temp. w skali podanej i włożeniu termometru przy kapilarze czujnika.Niestety brak prądu czy wyłączenie wentylacji nocą,lub sobota i niedziela kończy się rozerwaniem nagrzewnicy.Ale to tylko moja hipoteza,polutowaniem naście nagrzewnic....i zmiana ustawień sterownika..

0
  • #6 31 Sty 2010 09:38
    Maestroxx
    Poziom 10  

Dzięki Panowie,

generalnie macie rację - założona jest przepustnica bez sprężyny - podobno niewłaściwa dla tej centrali. Rozmawiałem kilkadziesiąt minut w piątek z szefem serwisów VTS. Według niego serwis zrobił wszystko prawidłowo - a bezpośrednią przyczyną uszkodzenia był brak pompy małego obiegu. Powiedział mi, że gdyby nawet była prawidłowa przepustnica i zamknęłaby się normalnie to przy kilkunastostopniowym mrozie i aluminiowych elementach czerpni i tak rozsadziłoby nagrzewnice, bo nie ma pompki. Trochę do dla mnie dziwne. Natomiast firma instalacyjna trzyma się wersji, że pompki nie ma na projekcie, a oni nie wiedzą kiedy się ją zakłada - jest na projekcie to podłączają, nie ma - to nie podłączają.
    Wydaje mi się, że serwis nie dopełnił swoich obowiązków, bo powinien zabezpieczyć sprzęt, w którym widzi nieprawidłową konfigurację.

0
  • #7 31 Sty 2010 10:03
    pawka_pk
    Poziom 22  

Jeżeli serwis VTS interweniował już po rozsadzonej nagrzewnicy wówczas chłopaki nic nie poradzą poza napisaniem protokołu i zaleceniami. Pompkę nie zawsze się montuje jak pisaliśmy wyżej. Przeważnie przy piecu już taka jest na dużym obiegu i nieraz to wystarcza pod warunkiem że będzie także odpowiednia temp. wody 70C i piec nie zmniejsza temp. w nocy. Ale jak pisałem wcześniej pompki na małym obiegu montował bym zawsze. I za naprawę nagrzewnicy zapewne nikt Panu nie zwróci. Bo jak widać nikt nie widzi tu swojej winy. Ewidentnie winę ponosi tutaj rzekomy fachowiec który to uruchamiał powinien sprawdzić temp. wody i czy odpowiednio działa zawór nagrzewnicy. Nie wspomnę o elementach automatyki zabezpieczeń nagrzewnicy. Co roku mam podobne przypadki jak Pan i w większości przypadków klient sam się przyznaje że oszczędzał na cieple w zimie i zmniejszał tem. wody a przeważnie obwód wody grzecznej do centrali robiony na tym samym obiegu co grzejniki i pompka na małym obiegu tu już też nie pomoże przy wysokich mrozach. Proponował bym zanim pan założy naprawiona nagrzewnice wezwać serwis który sprawdzi parametry pracy centrali i odpowiednio ustawi regulator PI w sterowniku. Jak pan jest z okolic Zielonej Góry to mogę pomóc.

0
  • #8 01 Lut 2010 08:25
    Chris_W
    Poziom 35  

Maestroxx napisał:

Co myślicie Panowie ?

Też miałem podobną awarie - centrala VTSu, brak pompki (jest pompa na węźle cieplnym budynku - 3 piętra poniżej), zamknięta i sprawna przepustnica powietrza zewnętrznego, a wraz rozsadziło nagrzewnicę w największe mrozy. I też piętro zalane wrzątkiem.
    Co do kosztów naprawy to są jakieś przesadzone - u mnie takie naprawy przeprowadzam we własnym zakresie - czasem jest tak, że peknięcia są po za lamelami (w bocznych przelotkach) - i polutowanie takiej nagrzewnicy jest naprawdę łatwe. Te 7kpln może dotyczy ewentualnych innych usterek (uszkodzony silnik, automatyka itp.)

0
  • #9 01 Lut 2010 09:31
    kubai
    Poziom 14  

Panowie, przecież Projektant instalacji musiał to liczyć. Pompa obiegowa nie jest zawsze potrzebna - często wystarczy pompa w kotłowni. Tak czy owak, jeżeli szafa była pod napięciem, to biorąc pod uwagę, że czynnik który dochodzi powinien mieć przynajmniej 75stopni, przy wyłączonej centrali (zadziałanie termostatu przeciwzamrożeniowego) i nawet pomimo otwartej przepustnicy na czerpni nie ma takiej możliwości, żeby nie podgrzać wody w nagrzewnicy do temp. 4-ech stopni. Najlepiej zobaczyć jaka jest temperatura na zasilaniu wymiennika, czy automatyka działa poprawnie (wypięcie lub zwarcie przewodu na froscie i sprawdzenie czy otwiera się zawór - to czy zewrzeć czy rozerwrzeć kabel wynika ze schematu znajdującego się w dokumentacji powykonawczej ) a także sprawdzenie czy termostat przeciwzamrożeniowy został zainstalowany poprawnie. W przypadku gdy frost nie znajduje się wewnątrz centrali za nagrzewnicą i też za nagrzewnicą nie jest rozciągnięta kapilara, winę ponosi firma, która dostarczała automatykę i ją uruchomiała, gdyż w kwestii osoby uruchamiającej jest sprawdzenie poprawności instalacji zbrojenia i sprawdzenie działania automatyki w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli automatyka zadziała poprawnie (tzn. otworzy zawór na nagrzewnicy) i każdy twierdzi, że jego część została wykonana zgodnie z projektem, to trzeba pociągnąć do odpowiedzialności Projektanta.

0
  • #10 01 Lut 2010 10:12
    Chris_W
    Poziom 35  

U mnie to była ewidentnie wina źle ustawionego frosta, wykonawcy źle ustawili, mimo zwracania im uwagi o tym. A potem wyleciało z głowy - bo bym sam przestawił.

0
  • #11 01 Lut 2010 11:43
    elkard
    Poziom 35  

A zapytam przy okazji, czy koledzy jakoś zabezpieczają (ograniczają) możliwość przełączenia CW / CCW w siłowniku zaworu wodnego ?
    Czasem bywa, że siłownik jest w miejscu łatwo dostępnym i ktoś niepowołany mógłby nieroztropnie dokonać jego przyłączenia. No i nieszczęście gotowe.

0
  • #12 01 Lut 2010 13:25
    kubai
    Poziom 14  

Ja korzystam z siłowników, które działają na magistrali MP-BUS (technologia sieciowa z pełnym sprzężeniem zwrotnym) i na tych siłownikach niby (piszę niby bo pomysłowość ludzka nie zna granic) nie ma możliwości ustawienia na stałe sterowania ręcznego, tzn. żeby siłownik był w trybie sterowania ręcznego to ktoś by musiał cały czas ten przycisk trzymać, a jak zdejmie zasilanie z siłownika, to sterownik zatrzyma centralę i wywali alarm o jego awarii, a jeżeli klient zamówił opcję informacji o alarmach przez maila albo sms, to taki komunikat otrzyma. Mało tego, jeżeli siłownik po określonym czasie nie osiągnie zadanej pozycji przez sterownik to też wyskoczy alarm i najczęściej sterownik wyłączy urządzenie. Generalnie na głupotę ludzką nie znajdzie się zabezpieczenia, bo jest nim zdrowy rozsądek, a walka z głupotą to walka z wiatrakami ;)

0
  • #13 01 Lut 2010 13:58
    Chris_W
    Poziom 35  

elkard napisał:
    A zapytam przy okazji, czy koledzy jakoś zabezpieczają (ograniczają) możliwość przełączenia CW / CCW w siłowniku zaworu wodnego ?

To samo powinno dotyczyć zaworów na instalacji grzewczej, które również moga być 'pod ręką'. Specjalnie nie zabezpieczam siłowników - najczęściej są montowane poza zasięgiem ręki lub w specjalnych pomieszczeniach.

0
  • #14 01 Lut 2010 17:20
    pawka_pk
    Poziom 22  

Warunek podstawowy jest taki że temperatura 70C musi być w okolicy zaworu trój drogowego. Nie raz jest tak że na kotle taka temp. jest ale jeżeli zawór mamy zamontowany bajpasem w stronę centrali (czyli podczas zamknięcia odcina na zasilaniu wode) a centrala jest oddalona o jakieś 1 piętro wówczas podczas otwierania się zaworu a jest to w (VTS czas całkowania 120s o wzmocnieniu 2 mowa o reg. PID) woda ciepła nie zdąży dopłynąć do centrali jeżeli włączy się obieg a niema pompki. Panowie przerabiam to co dziennie w zimie i większości przypadków w centralach VTS. Podpinam laptopa uruchamiam scopa i wszystko widać na wykresie jak reaguje zawór. Można go wówczas wyregulować jak zegareczek nawet jak niema pompki. robię symulacje niskiej temp. i sprawdzam czy dobrze. Ale pytanie poco?!. skoro automatyka powinna zostać tak zaprogramowana aby na Nas serwisantów spoczywało tylko uruchomienie i odpowiednie sprawdzenie. Gdzie nieraz należy wykonać to szybko bo terminy gonią.

0
  • #15 01 Lut 2010 20:02
    Maestroxx
    Poziom 10  

W takim razie przyczyną awarii rzeczywiście może być brak pompy, ponieważ piec, który to zasila to kondensacyjny Viessmann 200W, którego temperatura kotła jest zdecydowanie mniejsza niż 70 stopni C. Dodatkowo jest ustawiony pietro niżej niż centrala.
    W takim razie jak zabezpieczyć się na przyszłość przed takimi sytuacjami - sama pompa starczy ?

0
  • #16 02 Lut 2010 07:29
    Chris_W
    Poziom 35  

pawka_pk napisał:
    Warunek podstawowy jest taki że temperatura 70C musi być w okolicy zaworu trój drogowego. Nie raz jest tak że na kotle taka temp. jest ale jeżeli zawór mamy zamontowany bajpasem w stronę centrali (czyli podczas zamknięcia odcina na zasilaniu wode) a centrala jest oddalona o jakieś 1 piętro wówczas podczas otwierania się zaworu a jest to w (VTS czas całkowania 120s o wzmocnieniu 2 mowa o reg. PID) woda ciepła nie zdąży dopłynąć do centrali jeżeli włączy się obieg a niema pompki. Panowie przerabiam to co dziennie w zimie i większości przypadków w centralach VTS. Podpinam laptopa uruchamiam scopa i wszystko widać na wykresie jak reaguje zawór. Można go wówczas wyregulować jak zegareczek nawet jak niema pompki. robię symulacje niskiej temp. i sprawdzam czy dobrze. Ale pytanie poco?!. skoro automatyka powinna zostać tak zaprogramowana aby na Nas serwisantów spoczywało tylko uruchomienie i odpowiednie sprawdzenie. Gdzie nieraz należy wykonać to szybko bo terminy gonią.

Przede wszystkim jeśli nie ma pompki to bypass powinien tworzyć zamknięty obieg dla czynnika grzewczego - tak aby oby on stale przepływał przez zawór trójdrożny. Wtedy nie ma mozliwości aby czynnik nie miał odpowiednich parametrów grzewczych.

0
  • #17 02 Lut 2010 21:23
    elkard
    Poziom 35  

Czasem pewnym zabezpieczeniem mogło by być wykonanie sygnalizacji (akustycznej) informującej o wystąpieniu zagrożenia zamrożeniowego. Centrala VTS daje taką możliwość.
    Oczywiście warunek, że ktoś mógłby odpowiednio zareagować na taką sytuację.

0
  • #18 09 Lut 2010 21:32
    pawka_pk
    Poziom 22  

Testowałem ostatnio zachowanie się siłownika zaworu trójdrożnego w nowej automatyce VTS Ventus ACXEVO siłownik dosyć ładnie reaguje na krytyczne zagrożenia a domyślnie w reg PID ustawiony jest na 120 czasu całkowania i 5 wzmocnienia. Takie nastawy zalecam zastosować w zwykłych ACX-ach.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo