Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat prądotwórczy KIPOR - opinie.

Goltrix 03 Apr 2012 22:26 123530 141
Przewód Toplex
    Gerris
    Level 10  
    Witam ponownie osoby zaintersowane opiniami UŻYTKOWNIKÓW Kiporów. Mój agergat (walizkowy żółty 1kVA) zakupiony w 2006 r nadal działa!! Przebieg ponad 400h. Na działce mam już prąd, więc teraz służy mi jako zasilanie awaryjne w domu jednorodzinnym. Mógłby by większy do tego celu, ale kupowany był na działkę i sprawdził się tam znakomicie. Podsumowując: 4 lata bezawaryjnej pracy po 100 h rocznie na działce! Super niskie zużycie paliwa: ok 0,3l/h pzy obciążeniu oświetleniem tv i prostownik. Mój Kipor sprawuje się idealnie, ale należy pamiętac, że to chyba był początek dystrybucji w Polsce. Byc może teraz trafia się więcej bubli. Ja mogę powiedziec, ze dobrze zainwastowałem, bo sąsiedzi używający agergaty z silnikiem B&S "przepalili" w tym czasie wartośc swoich agregatów. Mieli większą (niewykorzystaną) moc a zużycie paliwa ok 1l/h. Tak naprawdę problemy techniczne z agregatami mieli tylko sąsiedzi, którzy kupili je w markecie za 600 zł. Pozostałe sprzęty nie sprawiały nikomu problemów.
  • Przewód Toplex
    bary
    Level 14  
    A mój agregat model najmniejszy 1kW własnie się zepsuł, miał przepracowane kilkanaście godzin . usterka - brak iskry :-(
    blackowski
    Level 1  
    Witam wszystkich.

Również jestem użytkownikiem agregatu Kipor akurat model IG 1000. Używam go do zasilania ups'ow z 2 komputerami produkcyjnymi, które niestety muszą mieć ciągłość swojej pracy. A że wszystko mieszka sobie na wsi i problemy elektryczne jakie na liniach napowietrznych są nie trzeba tłumaczyć. Agregat pracuje u nas od 2010 roku, użytkowany jest średnio raz na 2-3 tygodnie, po 2-4 h. Z czego pracuje na 80%-90% swojej mocy. Dociążanie go w wysokim procencie na pewno nie jest dla niego zdrowe, ale radzi sobie chłopak. Nie zdarzyło się nigdy żeby nie odpalił -sporadycznie w zimie zaskakiwał za drugim pociągnięciem. Jeśli konieczność tego nie wymaga raz w tygodniu odpalam testowo na kilka minut. Ogólnie agregat nie dał mi powodu do niezadowolenia.
    Przymierzam się właśnie do zakupu kolejnego agregatu (większego) i tutaj sie zastanawiam co zrobię i jakiego wyboru dokonam. Podstawowy wyznacznik to cena, nie zraziłem się do tej pory wiec pewnie zaryzykuje ponownie. Poza tym uważam że każdy Towar w obecnych czasach, gdzie liczy sie szybko i byle jak... może mieć ukryte wady to raz. A dwa kwestia użytkowania sprzętu. Czy 7 minut pracy agregatu i kaput może mieć jakieś wyjaśnienie ? Pewnie nie jedno... sam stykam sie z klientami mojej branży gdzie jakikolwiek ich błąd zaraz szybko zostaje zepchnięty w kierunku sprzętu lub innego człowieka.

Pozdr.
  • Przewód Toplex
    gadem
    Level 16  
    Witam,
    no znowu pociągnę temat Kipora bo widzę, że przyhamował.
    Mój KGE6500E oczywiście działa ale miałem meil na PW więc i zwami podzielę się moimi dalszymi ocenami tego sprzętu.
    W styczniu popracował 4,5 h bo była większa awaria lini zasilającej i co najważniejsze - nie zawiódł !!!
    Ostatnio zezłościły mnie gumki osłaniające wyłącznik i bezpieczniki bo stwardniały na mrozie i ciężko nimi manewrować jak również lekko blokujący się główny bezpiecznik co powoduje wyłączenie zasilania (fachowo podpieram go rozciętą gumką bo i tak zadziała)
    Poza tymi lekko złoszczącymi duperelkami bez uwag,
    silnik odpala po okresie zimowego postoju w zimnym garażu za drugim lub trzecim szarpnięciem, prądnica pompuje prąd bez uwag, AVR działa stabilnie.
    Dodam tylko, że zalałem go dobrą benzynką Shell V Power Racing i paliwa mam tak 2/3 baku aby dobrze zasilało gaźnik ( opadowe zasilanie ale jak więcej paliwa to zawsze lepiej)
    A jak Wasze ?

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście w grudniu, jak ten czas zasuwa no nie ma co !
    mmx01
    Level 18  
    Witam,

To i ja chętnie zasięgnę rady. Potrzebuje zakupic agregat na około 6 do 8 m-cy na działkę. Terma 1800W + Hydrofor 750W z UPSem 2000W line-interactive załączane naprzemiennie za UPSem, gdy pracuje hydrofor nie pracuje terma i odwrotnie. Agregat ma ładować UPS który następnie ma w ciszy zasilać urządzenia na działce. Średnio oczekuję 4h dziennie pracy agregatu i 4h dziennie pracy UPS.

Zastanawiam się pomiędzy:

KIPOR IG 2600 2.3kW, silnik i prądnica KIPOR ~2300PLN

a

SUMERA MOTOR SMG-3M-K AVR 3kW, silnik kohler + prądnica LINZ z AVR ~2500PLN

Czas działania bez dolewania paliwa mniej więcej podobny. Jest to działka więc mały bak to nie problem. Bardziej zależy mi na żywotności i bezawaryjności.

SUMERA mimo że składana w Polsce, to jednak z markowych podzespołów, z drugiej strony wymagań nie mam dużych a KIPOR jest mały i lekki. Mogę poprosić jakieś za i przeciw?

Od razu napiszę że sprzęty powyżej 3kW nie wchodzą w grę ze względu na wagę i kradzieże w mojej okolicy. Agregat ma być lekki (do 40kg) aby jego tachanie nie było męką za każdym razem gdy jadę na działkę.

Pzdr,
    M
    gadem
    Level 16  
    Witajcie,
    moim zdaniem pod Twoje zapotrzebowanie na moc ten Kipor jest za mały.
    Aby agregat nie był obciążony w prawie 100 % potrzebny Ci agregat o mocy 3 kW lub nawet trochę więcej bo zawsze jest tak , że jak chodzi to coś bym sobie jeszcze dołączył .
    Więc wychodzi, że z Twoich przykładów ta Sumera zapewni to o co Ci chodzi.
    kosmos99
    Level 38  
    Z tym UPSem może być ciężko i to nie chodzi o moc tylko jakość energii (UPS może nie "widzieć" zasilania z agregatu)
    gadem
    Level 16  
    W moim Kiporze ale zaznaczam, że dużo większym bo KGE6500E ups'y działają bez najmniejszych uwag a bliźniaczy model mojego kolegi tylko zamarkowany jako Pezal ma mniej harmonicznych niż mój !!! Skoro są takie same to pomiary powinny być bardzo zbliżone do siebie, wbrew prawom fizyki i logiki ale tak jest.
    Uważam, że poprzez ten IG2600 też ups będzie ładował bo to przecież inwentorowa prągnica (invertor generator)
    mmx01
    Level 18  
    Dziękuje za informację, wezmę więc tą sumerę SUMERA MOTOR SMG-3M-K AVR 3kW, napisane jest że moc maksymalna to 3,3kW więc istotnie powinien bez szaleństw dać radę.

Pomiary UPS bez obciążenia watomiarzem wykazały w czasie ładowania akumulatorów prądem 10A pobór mocy około 300W przez sam UPS więc teoretycznie moge się spodziewać 2300W. Hydrofor 750W sprawdzony z tym UPSem, startuje bez kłopotów i przeciążeń ze strony UPSa. Terma 1.8kW jako obciążenie rezystancyjne to żaden kłopot.

Natomiast KIPORy ciagle stanowią mocną konkurencję, następny to chyba IG3000? Jego cena to już jednak sporo więcej niż ta Sumera.
    Jest za to KGE4000C z 3,3kW max mocy oraz KGE4000X który ma chyba tylko większy bak.
    Czy opisywanie ich jako Synchroniczne to nie jest błąd? KPANF1-3.3 wydaje się dokładnie opisywać prądnice asynchroniczną właśnie.

No i czy ktoś już serwisował swojego KIPORa? Z tego względu odpadł Einhell, 2 dni nie mogłem się tam dodzwonić aby dopytać o szczegóły współpracy ich agregatu z UPSem itd, zapewne podobnie lub gorzej by było z realizacją gwarancji więc...

Jak wspomniałem głownie chodzi o wagę i mobilność, z tego względu odpały po-wojskowe maszyny bo choć wydaje to jednak z mobilnością dla normalnego Kowalskiego to ma mało wspólnego.

M
    Walery K
    Level 22  
    Tylko weź pod uwagę to co napisał kosmos99 - tego typu agregatów jak SUMERA MOTOR SMG-3M-K, UPS-y nie widzą więc ładowania niestety nie będzie. Problemy bywają nawet z zasilaniem urządzeń elektronicznych z tego typu agregatów.
    Natomiast KIPOR IG 2600 na pewno będzie Ci ładował tego UPS-a, przy czym moc faktycznie trochę mała. Niestety o większej mocy są już droższe, ale tak już jest, że nic nie ma za darmo. Zauważ jeszcze, że wzrost ceny Kiporą spowodowany jest tym, że przy 3 kVA masz już rozrusznik elektryczny.
    Ja bym nie ryzykował z tym SUMERA MOTOR bez sprawdzenia i nie wierzyłbym w zapewnienia sprzedawcy ponieważ spotkałem się już z takimi przypadkami.
    Jeśli chodzi o serwis Kipora to pomimo upływu kilku lat nie było konieczności korzystania z jego usług. Olej wymieniam sam od czasu do czasu i tylko dolewam paliwa.
    gadem
    Level 16  
    Ja nie znam agregatu sumera ale skoro ma AVR to chyba powinien go zobaczyć ups ?
    Walery K
    Level 22  
    Też nie znam tego agregatu dlatego napisałem, że należałoby to sprawdzić.
    O ile dobrze się orientuję to AVR stabilizuje nam tylko napięcie, ale nie poprawia kształtu "sinusoidy" - jeśli jest inaczej, to niech ktoś mnie poprawi.
    Po drugie AVR występuje tylko jako (też dosyć kosztowna) opcja.
    gadem
    Level 16  
    Oczywiście masz rację , ale mi chodzi o to , że skoro sumera ma avr to i prądnica powinna też być lepsza, w końcu agregat za 2,5 tys. zł powinien trzymać jakieś normy.
    Ale najlepiej go sprawdzić na pasówkę bo czasami to różnie bywa, wiem coś o tym.
    mmx01
    Level 18  
    Sumera ma markową prądnicę LINZa włoską i model który chcę kupić jest z AVRem. Nie jest to ani noname china z allegro ani coś co nie trzyma parametrów. W zasadzie sama firma Sumera to dostarcza tylko ramę do silnika kohlera i tej prądnicy więc wkład w to mają tylko mechaniczny, no i są gwarantem :)

Z tymi inwertorowymi to też nie jest tak że każdy zadziała ponieważ w niektórych jak np. STANLEY'a dają na wyjściu coś co wygląda jak prostokąt a nie sinus i wówczas AVR nie pomoże i UPS nie zadziała.

Czyli wiem już że IG2600 odpada ze względu na zbyt małą wydajność, a te modele 4000 C i X?

Mój UPS toleruje napięcie wejściowe w zakresie 140V-305V i chroni przed przepięciami do 350V. Jest to line-interactive wieć stosownie używa funkcji boost lub buck. Między bogiem a prawdą myślę że i dał by radę bez AVR z takim zakresem wejścia ale to już loteria.

M.
    Walery K
    Level 22  
    Cena ani marka o niczym nie świadczy.
    Mój kolega kupił nawet markową Hondę i niestety efekt był taki, że żaden UPS jej nie widział. Dopiero po zmianie na inverterową (też Hondę) wszystko zaczęło działać jak należy.
    Proszę nie myśleć, że zachwalam Kipora ( chociaż nie mam z nim żadnych problemów), po porostu wiem nie tylko z własnego doświadczenia, że te niewielkie "zwykłe" agregaty nie chcą współpracować z UPS-ami i to nie ze względu na wahania napięcia lecz na kształt sinusoidy.
    Najlepiej gdyby się wypowiedział jakiś użytkownik Sumera.
    mmx01
    Level 18  
    Słuchajcie a ten Kipor IG3000E, coś koło 3300PLN.

PARAMETRY AGREGATU

Częstotliwość 50Hz
    Moc nominalna 1~ 2.8kVA/2.8kW
    Moc maksymalna 1~ 3kVA/3kW
    Napięcie 230V
    Prąd nominalny 1~ 12.2A
    Prąd maksymalny 1~ 13A
    Obroty 3600rpm
    Wyjście DC 5A/12V
    PARAMETRY PRĄDNICY

Model prądnicy KPINF1-3.0
    Typ prądnicy Inwerterowa
    Ilość faz Jednofazowy
    System kontroli Samokontrola i stabilizacja napięcia (AVR)
    Współczynnik mocy 1cosΦ
    Klasa izolacji -
    PARAMETRY SILNIKA

Model silnika KG205GETi
    Typ silnika Jednocylindrowy, 4-suwowy, OHV
    Średnica x skok cylindra 68x54mm
    Pojemność 196cm3
    Kompresja 8.5:1
    Moc nominalna silnika 4kW
    UKŁAD CHŁODZENIA

Rodzaj chłodzenia Powietrze
    Pojemność układu chłodzenia -
    OLEJ

Smarowanie Rozbryzgowe
    Rodzaj oleju SAE10W-30, SAE15W-40
    Pojemność zbiornika oleju 0.6L
    Czujnik oleju TAK
    SYSTEM ZAPŁONU

Rozruch Ręczny, elektryczny
    Moc rozrusznika 12V, 0.18kW
    Maksymalny prąd ładowania akumulatora 3A
    Pojemność akumulatora 12V, 8Ah
    PALIWO

Rodzaj paliwa Pb95
    Maksymalne zużycie paliwa ≤1.65L/h
    Pojemność zbiornika paliwa 9,4L
    Czas pracy na pełnym zbiorniku 5,7h
    Maksymalny czas pracy ciągłej 9h
    PARAMETRY TECHNICZNE

Struktura Niezabudowany
    Wymiary /dł. x szer. x wys./ 491x410x430mm
    Waga ≤40kg
    Walery K
    Level 22  
    Na tym powinno zadziałać. No i dodatkowo ma podwójny rozruch, ręczny i elektryczny.
    gadem
    Level 16  
    Moim zdaniem na agregacie IG3000 ups zadziała i skoro się zdecydujesz na ten model kipora to będziesz miał jeszcze niewielki nad datek wolnej mocy do wykorzystania.
    Nie jestem zwolennikiem rozruchu elektrycznego w takich małych agregatach bo to moim zdaniem zbędny bajer a kosztowny i w eksploatacji i w naprawach jeszcze bardziej.
    Jak jest wszystko w porządku to musi odpalić za drugim czy trzecim pociągnięciem i tyle.
    Dlarego ja kupiłbym wersję bez E czyli z ręcznym rozruchem.
    Reasumując, jeśli się zdecydujesz na IG3000 to uważam, że będą to mądrze wydatkowane pieniądze.
    mmx01
    Level 18  
    A ktoś może coś napisać odnośnie serwisu? Trzeba brać pod uwagę sklep, czy jest serwis producenta? No i jak z uznawaniem napraw gwarancyjnych? Wszystko może być winą użytkownika przecież...

IG3000E ma otwartą obudowę i jest od zwykłego IG3000 tańszy o prawie 800PLN. IG3000 też ma rozruch i ręczny i elektryczny. Innych znaczących różnic nie stwierdziłem.

Dla zwolenników i przeciwników marki trafiłem na:
    http://www.rv.net/forum/index.cfm/fuseaction/thread/tid/16857082.cfm

Nie wiem czy było, po angielsku ale to strona o kamperach i ludziach ktorzy kupili różne kipory do nich. Widzę że ten IG3000 dawniej TI3500 jest tam dość popularny.

M.
    mmx01
    Level 18  
    Moich przygód z poszukiwaniem ciąg dalszy, odwiedziłem dziś LM i oglądałem Nutool'a NP2500INV. Trafiłem w końcu na kumatego sprzedawcę (konsultanta) i trochę podyskutowaliśmy jako że znał i Kipory i Nutoole i pare innych chińczyków.

W zasadzie IG2600 i ten NP2500INV są porównywalne jeśli idzie o parametry a kipor jest o 500-600zł droższy. Jednak nie to jest najistotniejsze.

Facet był w miare obeznany w serwisach i reklamacjach i tak:

- Gdzie nie kupisz agregatu, jak zalejesz olejem czy paliwem jesteś w d.... Możesz już tylko naprawiać i płakać bo zwrotów nie przyjmą. To też wyszedłem z niczym na razie.

- Chińskie Stanleye, Nutoole, Kipory prześladują pierdołowate i irytujące dolegliwości, np. czujniki poziomu oleju, wężyki i gumki, zapowietrzanie przewodów paliwowych, linki rewersyjne urywają się lub słabo poprowadzone. To jednak średnio istotne.

- Serwis Kipora, to na czym mi zależało, wymaga odsyłania wszystkiego do Gdańska, nie ważne gdzie kupiony. Nie jesteś z Gdańska nie pogadasz, bo dodzwonić się cieżko. Istotne przy ocenie czasu naprawy i samym czasie naprawy. Nutool ma kilka serwisów, w tym w moim mieście.

- I tu ciekawostka wspólna, trwałość Kipora i Nutoola, Stanleya i innych podobnych policzona została na 1000-1200 godzin pracy maks. Przy amatorskim używaniu przekłada się to właśnie na 2 lata użytkowania które obejmuje gwarancja, później kaput... W kiporze wiadomo chociaż co to za silnik w nutool'u nie. Mało to jednak pomaga bo części brak.
    Tylko się uśmiechnął jak zapytałem skąd te dane, myśle że z reklamacji/serwisów. LM ma spory przemiał to i statystyki mają.

- Awarie kipora załatwiane w czasie gwarancji są modułowo. Czyli albo wymieniają cały silnik, albo całą płytę -> po gwarancji w przypadku awarii wiadomo jaka będzie cena 1 z 3 części bo w tych kategoriach mamy 3 (obudowę, silnik i elektronikę). Obstawiam 1,5kPLN każda.

- Nutool ma niefortunnie poprowadzone odcięcie paliwa, bak jest na górze, odcięcie na dole a gaźnik znów na górze. Trzeba więc machać na sucho pare razy by napompować paliwa do gaźnika. To podobno najczęstsza przyczyna reklamacji.

- Mieli też SDMO francuskie, niebieskie iNEO, ku mojemu zdziwieniu powiedział że to szit jakich mało było i zarówno Kipor jak i Nutool jest od tego lepszy o głowę. Z SDMO miało tylko kolor i nalepke a wykonane było na zlecenie SDMO w Chinach, Francji nawet nie widziało. Szybko to wycofali na skutek dużej ilości reklamacji.

- W skrócie nie polecił mi żadnego, a to ciekawe co? :) Stwierdził że jak ma to być na 8h w tygodniu to nie ma żadnej różnicy co wybiorę. Jeśli do normalnego użytkowania nic się z tego nie nadaje do pracy ciągłej czy za 2 czy 3kPLN.

Tak więc niezależnie co by tu wybrać słabo to wygląda w przedziale do 3kPLN, wizja małej trwałości i braku części, bo przecież moduły ciężko nazwyać częściami.
    Do tego inwertery z zalaną elektroniką stanowią barierę samą w sobie, gorzej nawet niż przy braku schematu uzwojeń do tradycjnych prądnic chińskich gdzie coś można ulepić.

M.
    gadem
    Level 16  
    Witaj,
    no nie zgodzę się z Twoją opinią, że kipor to sam chłam !
    Ja znam dwa agregaty ale te większe KGE6500E , które w pewnej firmie zasilały kontenery na budowie A2 i pracowały w trybie ciągłym prawie 2 lata i nie uległy awarii !!! Na budowie, gdzie się lekko mówiąc nikt nimi nie przejmował a u sąsiadów (inny podwykonawca) miał FOGO i dało ono ciała już po dwóch tygodniach.
    I co powiecie ?

Dodano po 5 [minuty]:

Co do gwarancji to fakt, podobnie jak Pezal no to Gdańsk.
    A co z tego, że wymieniają bloki konstrukcyjne ? A inni to co - robią remonty silnika . Wolne żarty. Teraz to w większości produktów gwarancja jest typu door is door (sztuka za sztukę) , bo koszt diagnozy nie mówiąc o naprawie czasami przekracza wartość ceny produkcyjnej.
    Ja zajmuję się drogimi układami elektronicznymi w sterownikach urządzeń pompowych i u nas w serwisie centralnym nikt nie jest w stanie tego zdjagnozować na poziomie elementu tylko cała płyta do wymiany i tyle.
    mmx01
    Level 18  
    Ja nigdzie nie napisałem, że myślę że to chłam. Powiem więcej, że mi się te produkty raczej podobają. Parametry, wykonanie, cena i przede wszystkim są na świecie znane. Czytam opinie na różnych forach i rozmawiam z ludzmi. Dla mnie 2-3tyś to sporo pieniędzy i chcę je jak najlepiej ulokować, gdy kasę mam w ręku to ja decyduję, później będę mógł już tylko płakać (lub śmiać się).
    Sam fakt że na youtube mogę zobaczyć i posłuchać IG3000 czy IG2600 to dla mnie spory plus, czego nie mogę powiedzieć o innych sprzętach co zagraniczne fora milczą.

Skazany jestem na coś co musi być lekkie i przenośne bo będę to woził 2x w tygodniu z jednego miejsca w drugie. Myślę że 40-50kg to limit dla jednej osoby (żony nie liczę) i podłogi/wygłuszenia bagażnika w aucie :)
    Z tego względu konwencjonalne a już zabudowane odpadają.

Życie nauczyło mnie, że raczej nie należę do grona ludzi z fartem. Jak na 10 osób komuś coś ma pójść źle, będę to ja. Stąd kwestia serwisu jest dla mnie bardzo istotna. Co do napraw, oczywiście na gwarancji to mnie to ni ziębi, ni grzeje, nawet lepiej niech wymienią moduł np. silnika, wszystkie części nowe.
    Gorzej po gwarancji, wówczas to Ty czy ja zapłacimy za tą nadgorliwość, bo o ile panewka to koszt 12zł to silnik w całości będzie 1500...

Ciągle mnie ciekawi czy ktoś tutaj z forum miał przyjemność (bądź nie) korzystania z serwisu Kipor. Jak jest różowo wszyscy się cieszą, trzeba być gotowym jednak i na burzowe dni. Znalazłem 1 opinię na nie, ale to mało przekonujące.

Wspomnę że pierdoły typu brudzący się przełącznik on/off czy czyszczenie gaźnika nie stanowi tu żadnego kryterium. Umiem trzymać młotek i śrubokręt :)

M.

Naprawy się chyba jednak opłacają, jak są schematy, innaczej nikt by się nie bawił w reflow BGA np.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    IG2600 działał poprawnie z UPS: APC SmartUPS 2200 i FIdeltronik Ares 1600.
    mmx01
    Level 18  
    Czyli i u mnie powinien się sprawdzić. Czy masz jakieś obserwacje ognośnie samego IG26000?

APC Smart-UPS, 1980 Watts / 2200 VA jest mocniejszy od mojego 2000VA / 1540W. Największe obciążenie jakie mam prócz UPSa to terma 1.8kW co daje zapas 500W mocy nominalnej, a że to działka nie ma konieczności odapalnia wszystkiego jednocześnie.

IG3000 jest jednak sporo większy, sporo droższy (o 1000) i mniej poręczny, to już puszka z kołami a nie walizka.

Przekopałem sporo informacji i w zasadzie mój UPS z tolerancją częstotliwości +/- 5Hz dla napięcia wejściowego powinien dać sobie radę i z konwencjonalnym agregatem gdzie zapas mocy sięga 40% jednak to trochę loteria.

--

Dotarłem też do instrukcji serwisowej IG2600, nieco ciekawsza niż instrukcja użytkownika. Nawet jakieś wartości pomiarów i troubleshooting opisany.
    Stabilność napięcia +/-1%
    Stabilność częstotliwości +/-0.5%
    Zamawiam więc IG2600 żeby nie gdybać teraz pół roku :)
    gadem
    Level 16  
    To będzie dobry wybór IG2600 jak na Twoje potrzeby, nie martw się na zapas za bardzo bo to i tak nic nie da.
    mmx01
    Level 18  
    Jutro będzie u mnie, już zamówiony. Do testu mam 2giego UPSa 180W ale bez tolerancji częstotliwości zobaczymy co to będzie.

Update, nowiutki IG2600 stoi u mnie na podłodze. Pierwsze wrażenie optyczne pozytywne. Nawet nieźle wykonana obudowa, wszystko skręcone, nic nie lata.
    Naklejki na agregacie pożądne, niektóre po polsku, inne dzielone PL/EN, w kolorze agregatu i z jakiegos tworzywa mam wrażenie, nie papieru. Zupelnie inna jakość niż nutool z papierowymi nalepkami na czarnym tle co były krzywo nalepione, spasowanie też świat i ludzie. Nowe modele w stosunku do starych widzę mają kilka usprawnień jak np. dodatkowy rant przy lince by obudowa się nie wycierała. Dostęp do wlewania oleju, filtra paliwa czy świecy jest łatwy. W środku schludnie, kabelki w dodatkowych koszulkach, rurki z zaciskami, jest ok.

Kolejna sprawa to sama mobilność, IG2600 jest już na granicy ze swoimi 29kg. Rozkład ciężaru nie ułatwia noszenia jedną reką ale jest to wykonalne, IG3000 to już musi być koszmar dla jednej osoby. Sam sprzęt jest w miare upakowany, nie wystaje nic co by się mogło ułamać w czasie wożenia.

Testowe odpalenie na zabudowanym balkonie (jednak z otwartymi panelami okiennymi). Kupilem 15W40 jak to każą, wybrałem Castrol Magnatec, nie tani ale agregat ma trochę podziałać. Dostał też Orlenowski PB98 no i próbujemy odpalić.
    Temperatura jest niska, agregat przyjechał bez paliwa i oleju więc troche się namachałem by odpalić pierwszy raz. 6 może 8 razy. Zapalił, dałem choke na off i poczekałem chwilę aż obroty się ustabilizują. Pozytyw to że nawet zimny i długo nie odpalany i bez obciążenia nie dymi. Głośność na plus, silence force to to nie jest no ale dało się koło niego stać. Obudowanie balkonu pewnie też nieco rezonuje, myśle że w jakiejś rozsądnej odległości będzie całkiem ok.

Pierwsze testy obciążenia, poszła suszarka 2100W wszystko ok. Zielona dioda nawet nie mrugnęła a suszarka suszyła przez jakies 10min. Następnie UPS 2000VA, żadnych problemów z przełączeniem na zasilanie z agregatu.

W zasadzie na chwilę obecną jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć to nie do końca równe obroty. Sprawdzałem to zarówno na ECO ON jak i OFF. Co jakiś niedługi czas agregat trochę podskakuje i przerywa i słychać coś jakby wypadł zapłon (trrrrrrrrrrrrrpyrpyrtrrrrrrrrrrrrrrrr) że tak to opiszę językiem "technicznym :)".
    Stan samego urządzenia się nie zmienia, nie jest to też spowodowane zmianą obciążenia. Sprawdzałem bez jak i z UPSem i suszarką. Nie wiem może po tankowaniu do końca nie zeszło powietrze z przewodów lub silnik sie nie zdążył rozgrzać bo na dworzu trochę chłodno a sporego obciążenia nie miał, muszę to jednak sprawdzić.

Wątpie by to miało związek z dotarciem samego silnika.

PS. Producent się nie chwali ale w gratisie dostałem opcję parallel, da się połączyć 2. Wątpie bym z tego skorzystał ale jak jest za darmo to czemu nie :)

M.
    glacowy
    Level 1  
    Witam!
    Doradźcie coś proszę bo już zgłupiałem...
    Potrzebuję agregatu głównie do sytuacji awaryjnych - brak prądu na stacjach bazowych (Internet). Mam dylemat pomiędzy Kiporem IG2600 a Hondą EU20i.
    Szczerze agregatu używamy rzadko - raz na miesiąc, raz na 2-3 miesiące.
    Wymagania:
    1. Awarie zasilania na wsiach potrafią potrwać nawet 8h więc pasuje żeby agregat tyle popracował.
    2. Raczej nie dopuszczam sytuacji w której serwisanci jadą na awarię z agregatem a on nie odpala bo się wężyk przetarł, kółeczko oderwało itp.
    3. Mile widziana opcja łączenia 2-max 3 agregatów jako źródeł prądowych - może się to ew. kiedyś przydać do zasilenia awaryjnego serwerowni ale nie jest konieczne.
    4. Agregat musi być do jednoosobowej obsługi - budowa walizkowa max 35 kg.
    5. Ma zasilać siłownie telekomunikacyjne lub zasilacze buforowe, upsów nie używamy - choć współpraca z upsem będzie dodatkowym atutem.

IG2600 pożyczałem kiedyś od konkurencji (właśnie na awarię zasilania) i mi się spodobał. Poczytałem trochę forum i widzę, że z kiporami jest loteria...

Podsumowując, potrzebuję rozsądną jakość za rozsądną cenę. IG2600 mogę kupić za 2500-2900pln, honda jest po 6100pln. Jest sens wydawać 2x tyle?
    Może macie pomysł na jakiś inny agregat walizkowy?

Dzięki i pozdrawiam
    Marcin Szmyd
    jany27
    Level 10  
    Witam
    mam zamiar kupić agregat,zastanawiałem się nad Kiporem,ale
    przeczytałem cały temat i zauważyłem że kilka osób pisało o silnikach subaru ex27 że są markowe ,znalazłem ogłoszenie w necie że gościo sprzedaje agregat Benza z tym właśnie silnikiem ,poczytałem o parametrach tych urządzeń i wszystko było by OK,ale jak dzwonię do przedstawicieli to nikt jednoznacznie mi nie mówi odnośnie spalania benzyny w tych silnikach ,jedni mówią że jest to 1,4 l przy 100% obciążeniu a na stronach z aukcjami podają że nawet 3litry ,jak to w końcu jest?.dodam tylko że jest to model agregatu Benza E5000 i cena jest naprawdę okazyjna,agregat jest z 2010 roku i widać że pracował niewiele,kupiony na rynku w Hiszpanii i przywieziony do Polski.
    jarewa
    Level 31  
    9KM ma apetyt ja po sobie wiem że nie uwierzył bym w spalanie 1,5L/h, 3L jest bliżej prawdy mając do czynienia z hondą, kiporem, hatzem, yanmar.
    190_Wojciech
    Level 20  
    Poszukaj przelicznika ja spalania na ilość generowanej mocy.
    A zaręczam Ci, że nic nie stanie się proste.

Ilość zużytego paliwa najbardziej zależy od zapotrzebowania na moc, w drugiej kolejności jest klasa silnika, a na końcu pojemność.

Choć musisz wziąć poprawkę na to, że mniej obciążony agregat z silnikiem o większej pojemności spali mniej, niż ten z mniejszym silnikiem przy większym obciążeniu.