Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z rozruchem -jak załączyć tyrystory?

Jokerssxx 29 Sty 2010 22:41 4895 3
  • #1 29 Sty 2010 22:41
    Jokerssxx
    Poziom 13  

Witam!
    Problem dotyczy ruskiego prostownika z rozruchem (зффект Ty 1689 -odkręcane kable wyjściowe, dwie diody, regulacja ładowania -czarny z czerwoną rączką).
    Prostownik ma transformator z trzema wyjściami -jedno pędzi bezpośrednio na wyjście ładowania "+" a dwa pozostałe podłączone są do 2 Tyrystoryów T142 -80 -3 (0391).

Tyrystory sprawdzałem w układzie z zasilaczem i żarówką - po krótkim zwarciu + i bramki żarówka się świeci cały czas -myślę że to oznacza że są one sprawne.

Prostownik zaopatrzony jest tez w układ który (wydaje mi się załącza tyrystory). Z tej płytki kable idą między innymi na bramki tyrystorów. Do płytki podłączone są też trzy wyjścia z transformatora, Anoda jednego tyrystora, włącznik i przycisk rozruchu.

Wydaje mi się że problem polega na tym że układ ten nie załącza tyrystorów.

Na wyjściu transformatora (sprawdzałem miernikiem pojawia się prąd przemienny 17V). Dodatkowo na wyjściu do ładowania miarka też wskazuje 17V przemienny a 0 stały.
    Zakręciłem się i nie bardzo wiem co jest. Chciałbym ominąć tą płytkę z potencjometrem i podłączyć tak by ładował.
    W płytce spalona była jedna dioda którą wymieniłem.
    Transformator działa po włożeniu wtyczki do gniazdka -bez różnicy czy włącznik jest włączony czy nie (stąd mój wniosek że jak przełączę włącznik to układ załączy tyrystory i zacznie się ładowanie).

Nie znam się na tym! Proszę o pomoc w wyjaśnieniu co jest czy w tym prostowniku i jak to działa oraz jakieś porady -może jak to inaczej podłączyć? W razie "W" mogę przysiąść i naszkicować schemat.

0 3
  • #2 31 Sty 2010 01:08
    krzysiek7
    Poziom 34  

Witam. Taki sam prostownik właśnie będę naprawiał. Narazie przezwoiłem transformator bo był spalony, do elektroniki jeszcze nie sięgałem, jak go uruchomię to napiszę i pomogę. Nie jest to zbyt skomplikowany układ więc nie powinno być z tym problemu.

0
  • #3 04 Lut 2010 01:27
    krzysiek7
    Poziom 34  

A więc tak:
    1. Prostownik ten, żeby zacząć ładować musi mieć podłączony akumulator, w przeciwnym wypadku na zaciskach nie ma napięcia.
    2. Przełącznik o którym pisałeś służy do zmiany rodzaju pracy prostownika, ładowanie (do dołu) - rozruch (do góry).
    3. Przycisk (test), służy do sprawdzenia działania prostownika. Po jego naciśnięciu, na zaciskach prostownika bez dołączonego akumulatora pojawia się napięcie.
    4. Potencjometrem reguluje się prąd ładowania.
    5. Dwie kontrolki, jedna sygnalizuje, że prostownik jest dołączony do sieci, druga sygnalizuje ładowanie akumulatora.
    Transformator jest dość dużej mocy, a napięcie na uzwojeniu wtórnym wynosi około 18V. Ominięcie tej płytki nie jest możliwe, ewentualnie można ją zastąpić jakąś inną. Na forum jest sporo schematów podobnych regulacji. Bez regulacji, ten prostownik będzie ładował akumulatory bardzo dużym prądem, przez co będzie je niszczył. Jeżeli ta płytka jest uszkodzona, to uważam, że lepiej ją naprawić, niż kombinować w jakikolwiek inny sposób.

1
  • #4 02 Mar 2010 21:46
    myszkamiki
    Poziom 2  

Mam Pytanie czy znacie polski zamiennik tranzystora rosyjskiego 4ΓB1 który występuje w układzie sterującym Tyrystorami w prostowniku rozruchowym na tyrystorach T142 80A Padły te tyrystory i nie wiem na co je zamienić????

0
  Szukaj w 5mln produktów