Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stos selenowy J5 PT4 426 - jakim prądem mogę obciążyć?

worek74 30 Sty 2010 07:31 2478 8
  • #1 30 Sty 2010 07:31
    worek74
    Poziom 12  

Witam, posiadam seleny z jakiegoś starego prostownika i nie wiem jakim prądem mogę je obciążyć. Pisze na nich J5 PT4 426 dodam, że szukałem w goglach ale nic na ten temat nie znalazłem, może ktoś z was ma takie seleny i chętnie się podzieli informacjami na ich temat.
    Z góry dziękuje.

0 8
  • #2 30 Sty 2010 10:01
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam!
    Wystarczy zmierzyć wymiary pojedynczej płytki w stosie i obliczyć jej pole powierzchni - w warunkach dobrego chłodzenia gęstość prądu nie powinna przekraczać max. 50 mA/cm². Praktyczne napięcie wsteczne (zaporowe) pojedynczej płytki jest rzędu kilkunastu woltów (15-20V) - z czego można wywnioskować do jakiego napięcia dany stos był konstrukcyjnie przewidziany (w przypadku gotowych stosów Graetza liczymy tylko liczbę płytek w pojedynczej sekcji, a nie liczbę ogólną sztuk umieszczoną na "rożnie").

Przykład:
    płytka selenowa o wymiarach 10 x 10 cm ma pole 100 cm² co daje max. prąd w kierunku przewodzenia rzędu 5A, tj.
    50 mA/cm² x 100 cm² / 1000 = 5A
    W stosie zastosowano ogólną liczbę 8 szt. płytek z podziałem na 4 sekcje (układ Graetza) co daje napięcie robocze 30-40V.
    Wniosek: stos mógł mieć zastosowanie w prostownikach do ładowania akumulatorów 12V lub baterii akumulatorów 24V przy prądzie ładowania nie przekraczającym 5A.

P.S.
    Jeżeli chodzi o historię to elementy prostownicze selenowe / kuprytowe zostały wyparte (zastąpione) o wiele sprawniejszymi i stabilniejszymi elementami półprzewodnikowymi krzemowymi i jako takie mogą obecnie stanowić gadżet bardziej kolekcjonerski niż użytkowy.
    Bardzo dawno temu na warsztatach w moim technikum przerabiano bardzo dużo starych ale bardzo solidnych konstrukcji prostowników selenowych będących na wyposażeniu większych/mniejszych akumulatorni wstawiając zamiast tego dość niestabilnego i kapryśnego elementu - gotowe moduły prostownicze prod. Unitra-Lamina rzędu 100-1000A (w zależności od mocy).
    Osobiście w ten sposób przywróciłem do życia ostatnio starą solidną konstrukcję takiego prostownika 20A wstawiając za "przysłowiową złotówkę" zintegrowany moduł Graetza na 50A z odpowiednim profilem radiatora.

0
  • #3 30 Sty 2010 11:07
    worek74
    Poziom 12  

Jedna płytka ma wymiary 5cm/5cm

0
  • #4 30 Sty 2010 11:35
    Mariopi
    Poziom 34  

Czyli max. 1A. Egzemplarz wybitnie kolekcjonerski (koszt krzemowej diody prostowniczej lub całego mostka nie przekracza max. paru PLN).

0
  • #5 30 Sty 2010 11:48
    worek74
    Poziom 12  

Wiem, że lepiej kupić gotowy mostek, ale jak to możliwe że te seleny procowały w prostowniku 4A a są na 1A?

Dodano po 47 [sekundy]:

Zapomniałem dodac że te seleny mają 4 płytki po 5cm

0
  • #6 30 Sty 2010 12:07
    Mariopi
    Poziom 34  

Zgodnie z moim 1 postem i zamieszczonym w nim przykładem oraz Twoimi wyjaśnieniami - posiadany przez Ciebie kolego stos był do zastosowań 6-12V o prądzie max. 1A.
    I nie ma innej opcji - jeszcze raz podkreślę - ten historyczny egzemplarz (o ile w ogóle jest sprawny) ma tylko wartość kolekcjonerską.

0
  • #7 30 Sty 2010 12:10
    worek74
    Poziom 12  

Te seleny są sprawne podpiąłem je do transformatora i zmierzyłem napięcie które wynosiło 12V.

0
  • #8 30 Sty 2010 13:32
    Mariopi
    Poziom 34  

No to nie pozostaje nic, jak nie przekraczać max. napięcia i prądu dla tego stosu, jeżeli jest sprawny i ma pełnić rolę użytkową.

0
  • #9 30 Sty 2010 13:41
    worek74
    Poziom 12  

To słaby ten stos ale na mały zasilacz się nadają?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo