Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okablowanie (oraz sterowanie) dźwignic.

30 Sty 2010 08:32 1244 4
  • Poziom 1  
    Witam,
    Problem pewnie banalny, bo nie znalazłem odpowiedzi, ani takiego pytania.
    Mam pewien projekt na studiach i jednym z elementów jest dobór sterowania o ktorym nie mam pojęcia(może trochę).
    Mam dobrane silniki(gotowe urządzenia np.:wciągarka) itd., i kasetę sterowniczą.

I teraz pojawia się problem z doborem rozdzielni elektrycznej. Czy ją można dobrać z katalogów, czy zawsze się ją projektuje?

Drugie pytanie. Dobrałem (wstępnie) wózki kablowe (firankowe), ale nie wiem ile kabli(przewodów) będzie. W katalogach silników nic nie piszą o kablach. Czy kable są dostarczane wraz z silnikami(np.: wciągarka)? Czy ja jak projektuję to muszę sam zadbać o okablowanie tych urządzeń?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Witam
    projektant powinien przewidzieć wszystko (mechanika, elektryka, hydraulika ew. pneumatyka) każdy z danej branży.
    Silnik kupuje sie bez kabli, kable dobiera sie do mocy silnika i jego doposażenia (hamulec, enkoder, chłodzenie obce, grzałki antykondensacyjne itp).
    Wagę kabla odczytuje się z katalogów i wtedy dobiera się firanki- wózki.
    Rozdzielnię też sie dobiera z katalogów i inne elementy też, ale zgodnie z przepisami
    dotyczącymi dźwignic.
  • Moderator
    vili napisał:

Silnik kupuje sie bez kabli, kable dobiera sie do mocy silnika i jego doposażenia (hamulec, enkoder, chłodzenie obce, grzałki antykondensacyjne itp).

No i przede wszystkim dobiera się ze względu na przeznaczenie! Nie można np. kabli z grubym drutem w lince zastosować do urządzeń, gdzie podlegają nieustannym wyginaniom. Wszystkie elementy mają być dopuszczone do stosowania przez UDT.
  • Poziom 20  
    vili napisał:

Rozdzielnię też sie dobiera z katalogów i inne elementy też, ale zgodnie z przepisami
    dotyczącymi dźwignic.

Tak było kiedyś, teraz każdy producent prefabrykuje taką rozdzielnię samodzielnie.
  • Poziom 10  
    Dobór przewodów dobiera się głównie pod względem mocy silnika wciągnika czy wciągarki. Ilość żył na firance jest zależna od wielu czynników, czy np. na końcach belki są zamocowane wyłączniki krańcowe, albo na haku zamontowany jest czerpak.
    Gdy wszystko masz określone dobór wózków kablowych zależy przede wszystkim od rozmiarów łoża wózków i od wagi kabli. Co do ilości wózków to producenci podają wzory jak obliczyć optymalnie ich ilość aby magazyn nie był za duży a i nie przesadzać z długością zwisów