Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rysunek techniczny wymiarowanie

reyty 30 Sty 2010 10:41 8361 17
  • #1 30 Sty 2010 10:41
    reyty
    Poziom 15  

Witam mam rysunek do z wymiarowania i jest on w zasadzie skończony. Prosiłbym tylko o sprawdzenie czy jest to poprawnie wykonane bo to jest moja praca na zaliczenie.

Rysunek techniczny wymiarowanie

PS
    Poprzedni temat usunięty był za niewyraźne zdjęcia. To już jest dużo lepsze

0 17
  • #2 30 Sty 2010 11:06
    vanobro
    Poziom 10  

Ogólnie ok. Musisz jeszcze wymiary na górze rysunku dać, i trzeci rzut zrobić. Aha i kreskowanie cienkimi liniami, takimi jak linie wymiarowe najlepiej.:) pozdro

0
  • #3 30 Sty 2010 13:21
    balonika3
    Poziom 36  

Środkowy otwór jest do pewnej głębokości rozwiercony - nie zwymiarowałeś jej. Poza tym w prawym otworze jest gwint, więc na przekroju nie trzeba wymiarować jego średnicy.

0
  • #4 30 Sty 2010 20:21
    Adrian1995
    Poziom 14  

A ten trzeci rzut jest kompletnie niepotrzebny jak tutaj jeden z kolegów sugeruje bo nic nowego nie powie. Natomiast uwaga o pogłębionym otworze koniecznie TAK i to jego głębokość bo da sie przy wykoniu łatwo zmierzyć głębokościomierzem. Poza tym linie wymiarowe otworu gwintowanego powinny chyba być do cieńkich linii oznaczających gwint a nie do linii otworu przed gwintowaniem.

0
  • #5 05 Lut 2010 19:30
    dicappo
    Poziom 20  

Jeżeli to jest praca na ocene to niech zrobi trzeci rzut.I proponuję uważać na zamykanie wymiarowania.

0
  • #6 05 Lut 2010 20:24
    JMP
    Poziom 9  

Ja bym się przyczepił do dolnego rzutu ;)
    Ponieważ detal nie jest symetryczny wzłuż osi pionowej, to bym dał jeszcze wymiar od lewej do środka pierwszego otworu.
    No i jeszcze jedno - jeśli wymiar pionowy jest mniejszy niż 44 (a tak to wygląda na tym rysunku), to trzeba by więcej wymiarów pionowych na dolnym rzucie.

0
  • #7 05 Lut 2010 20:34
    unemake
    Poziom 16  

JMP napisał:
    Ponieważ detal nie jest symetryczny wzłuż osi pionowej, to bym dał jeszcze wymiar od lewej do środka pierwszego otworu.

Jest zwymiarowany promień łuku z lewej strony, którego początek wypada w środku otworu.

0
  • #8 05 Lut 2010 20:42
    JMP
    Poziom 9  

unemake napisał:
    JMP napisał:

Jest zwymiarowany promień łuku z lewej strony, którego początek wypada w środku otworu.

Tu masz rację - przeoczyłem :)
    Ale ten zwymiarowany łuk powinien być półokręgiem, a na rysunku nie wygląda.

0
  • #9 05 Lut 2010 20:51
    unemake
    Poziom 16  

JMP napisał:

Skąd ten wniosek?

0
  • #10 05 Lut 2010 21:09
    JMP
    Poziom 9  

unemake napisał:
    JMP napisał:

Skąd ten wniosek?

Stąd, że na dole w/w łuk dochodzi do środka pierwszego otworu, a na górze nie (linia pozioma górna i dolna nie ma tej samej długości), więc albo detal nie jest symetryczny wzdłuz osi poziomej i trzeba to zwymiarować, albo wypada poprawić rysunek, żeby był symetryczny.

0
  • #11 05 Lut 2010 21:40
    unemake
    Poziom 16  

JMP napisał:
    więc albo detal nie jest symetryczny wzdłuz osi poziomej i trzeba to zwymiarować

Jest wyraźna oś symetrii.
    JMP napisał:
    albo wypada poprawić rysunek, żeby był symetryczny.

Koniecznie :D

Podanie wymiaru szerokości elementu sugeruje, że jest ona mniejsza niż 2R, inaczej byłby on bezcelowy.

0
  • #12 05 Lut 2010 22:22
    JMP
    Poziom 9  

unemake napisał:
    JMP napisał:
    więc albo detal nie jest symetryczny wzdłuz osi poziomej i trzeba to zwymiarować

Jest wyraźna oś symetrii.

No to bym narysował pół tego rzutu, w pionie wymiar do osi symetrii i by nie było żadnych wątpliwości.
    I jeszcze zwymiarowałbym prawy łuk, bo wcale nie musi być R22, ale nie wiemy, co jest zwymiarowane w górnym rzucie na górze.
    I wtedy już bym się nie czepiał :)

0
  • #13 05 Lut 2010 23:02
    unemake
    Poziom 16  

JMP napisał:
    No to bym narysował pół tego rzutu, w pionie wymiar do osi symetrii i by nie było żadnych wątpliwości.

Wystarczy dokładniej wykonać rysunek.
    JMP napisał:
    I jeszcze zwymiarowałbym prawy łuk, bo wcale nie musi być R22, ale nie wiemy, co jest zwymiarowane w górnym rzucie na górze.

Łuk- ok. Resztę uściślij.
    JMP napisał:

Jest jeszcze nieco do poprawienia..

0
  • #14 05 Lut 2010 23:54
    JMP
    Poziom 9  

unemake napisał:
    JMP napisał:

Wystarczy dokładniej wykonać rysunek.
    JMP napisał:

Łuk- ok. Resztę uściślij.
    JMP napisał:

Jest jeszcze nieco do poprawienia..

Chodziło mi o to, że na podstawie wymiarów na górze (których nie widzimy), być może by jakoś wywnioskował, że to jednak prawy łuk jest R22 - ale tu pewny nie jestem.

No i jak już to zostało zauważone wcześniej brak wymiarów pionowych środkowego otworu oraz tych trójkątnych "wzmocnień" no i poziomych też, a i grubość ich trza też zaznaczyć na dolnym rzucie.

Resztę dopisz Ty, bo ja już na razie więcej nie widzę. :)

0
  • #15 06 Lut 2010 00:17
    unemake
    Poziom 16  

JMP napisał:

Chodziło mi o to, że na podstawie wymiarów na górze (których nie widzimy), być może by jakoś wywnioskował, że to jednak prawy łuk jest R22 - ale tu pewny nie jestem.

Z górnego rzutu -moim zdaniem- niemożliwe.
    JMP napisał:

Pomimo braku zainteresowania autora tematu....
    Brak średnic zewnętrznych obydwóch "tulei", wymiarowanie gwintu prawej wymaga korekty, co już zostało wcześniej zauważone.

0
  • #16 06 Lut 2010 00:35
    JMP
    Poziom 9  

unemake napisał:
    JMP napisał:

Z górnego rzutu -moim zdaniem- niemożliwe.
    JMP napisał:

Pomimo braku zainteresowania autora tematu....
    Brak średnic zewnętrznych obydwóch "tulei", wymiarowanie gwintu prawej wymaga korekty, co już zostało wcześniej zauważone.

Ha! To ja przyjąłem, że te średnice są zwymiarowane, tylko rysunek na górze jest "ucięty" i nie widać strzałek.

0
  • #17 06 Lut 2010 00:59
    unemake
    Poziom 16  

JMP napisał:

Ha! To ja przyjąłem, że te średnice są zwymiarowane, tylko rysunek na górze jest "ucięty" i nie widać strzałek.

Odległości linii wymiarowych od krawędzi elementu- jest aż tak dowolna? :D

0
  • #18 06 Lut 2010 09:43
    JMP
    Poziom 9  

unemake napisał:

Odległości linii wymiarowych od krawędzi elementu- jest aż tak dowolna? :D

No niby nie (strzałki też mi się nie podobają), ale gdyby były wymiary, to tego bym się nie czepiał.
    Natomiast w dolnym rzucie jeszcze promień/promienie zaokrągleń tych "wzmocnień" przy środkowym otworze bym podał.

0
  Szukaj w 5mln produktów