Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewanie rury - Cewka elektromagnetyczna albo coś takieg

Zdunek89 30 Jan 2010 15:48 2612 7
    Zdunek89
    Level 10  
    Witam

Pierwsza rzecz, to nie za bardzo wiedziałem gdzie napisać ten temat więc napisałem tutaj. Jeżeli jest to złe miejsce to proszę moderatora o przeniesienie tematu.

Jak większość pewnie zauważyła, przez ostatni miesiąc utrzymywała się temperatura -20 stopni C. No i z 3 dni temu zamarzła woda w rurze. Rura która idzie w stronę ulicy, mam dostęp do niej na podwórku, a obstawiam że z 3-4 metry od tego miejsca właśnie zamarzło.

No i zastanawiam się w jaki sposób można podgrzać taką rurę, coś tam z fizyki mi się kojarzy że cewka elektromagnetyczna, ale właściwie nie za bardzo wiem za co się zabrać.
    Jako tako mam dostęp do narzędzi, brat elektronik. :)

PS: Rura była potraktowana palnikiem, ale nie dało to za dużych efektów, musi być ogrzewana przez dłuższy czas, co z palnikiem nie jest możliwe.

Mam nadzieję że ktoś mnie poratuje jakimś pomysłem albo rozwiązaniem.
    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam Zdunek
    longer4891
    Level 10  
    Rozwiązaniem może być Kabel grzejny podpinany bezpośrednio do sieci 230V, wystarczy nim owinąć daną rurę. Kabel jest samo regulacyjny, dostosowuje się do temperatury otoczenia. Najprostrze modele można kupić na allegro w cenie ok. 90 za 10mb.
    cirrostrato
    Level 37  
    Jak już odkopiesz tę rurę to przed ponownym zasypaniem daj 10cm styropianu od góry, naprawdę pomaga.
    zdzicho44
    Level 22  
    Ja odmrażam spawarką transformatorową.Podłączam na dwóch końcach rury i czekam. Ostatnia operacja tego typu miała miejsce we wtorek 26stycznia. Trwała ok 40 minut i zakończyła się pełnym sukcesem. Tak można jednak odmrażać, tylko rury stalowe.
    Zdunek89
    Level 10  
    dzięki wszystkim za odpowiedzi, jak jutro kolesie od wodociągów nie przyjadą to będę musiał kombinować z tą nagrzewnicą

ogólnie problemem jest to że rura zamarzła właściwie gdzieś na ulicy i to prawdopodobnie przez to że w wakacje obniżali i wyrównywali ulicę(miała mocny spad) i pewnie z tego powodu zamarzło

zdzicho44 wrote:
    Ja odmrażam spawarką transformatorową.Podłączam na dwóch końcach rury i czekam. Ostatnia operacja tego typu miała miejsce we wtorek 26stycznia. Trwała ok 40 minut i zakończyła się pełnym sukcesem. Tak można jednak odmrażać, tylko rury stalowe.

problem jest taki że dostęp na dworze mam tylko do kawałka rury, dalej idzie pod betonem albo pod chodnikiem :)
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    zdzicho44 wrote:

To jedyne rozsądne rozwiązanie problemu w tej sytuacji.
    e-multimax.pl
    Level 14  
    Zabezpieczyć przed zamarzaniem możesz stosując przewód grzejny o odpowiedniej mocy, dobranej do średnicy rurociągu i warunków w jakich ten rurociąg się znajduje.

Takie rozwiązanie jest 100% skuteczne, jednakże wymaga fizycznego dostępu do rury, przewód grzejny należy przykleić do rury taśmą aluminiową i całość zabezpieczyć izolacją cieplną.

Takie rozwiązania stosujemy od wielu lat poczynając od obór, gdzie znajdują się rurociągi zasilające poidła dla zwierząt po instalacje w centrach handlowych.