Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv9000 - uszkadzające się matryce, przyczyna?

30 Sty 2010 16:40 8179 13
  • Poziom 12  
    Witam!

Trafił mi się w/w model z grafiką 8400. Problem polega na tym,że już dwie matryce odeszły do lamusa. Podświetlenie się załącza, nie wyświetla na matrycy już nic. Na zewnętrznym monitorze jest wszystko OK, a podstawiąjąc sprawną matrycę oczywiście wszystko działa. Uszkodzone matryce w innych laptopach zachowują się tak samo, czyli tylko podświetlenie działa. Pytanie moje do Was czy moźliwe jest że to problematyczny chip VGA uszkadza matryce ?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 14  
    Witam sprawdź w elektronikach rzekomo uszkodzonych matryc bezpiecznik (oznaczenie na laminacie f1) bezpiecznik powinien znajdować się w okolicy gniazda.
  • Poziom 32  
    Podpiąłem się swego czasu pod temat dot. DV6000 z bardzo podobnym pytaniem. Jedna matryca zrobiła się biała po paru dniach druga po resecie. Podłożone matryce z innych DV6000 działają bez problemu. Początkowo sprawdzałem bezpieczniki oraz elektronikę w matrycach i nie znalazłem żadnej wady. W/w matryce podpinałem pod inne laptopy z różnym skutkiem ale obie działały. Najlepiej spisywały się na sprzęcie Fujitsu. W matrycach jednak coś uszkadza się - będę testował pin po pinie. Zauważyłem również, że takie uszkodzenie powstaje na matrycach nie do końca kompatybilnych z laptopem.
    Być może ktoś wcześniej "dobierał" matrycę do kolegi laptopa- proszę sprawdzić czy jest kompatybilna.
  • Poziom 32  
    kodd napisał:
    Podpiąłem się swego czasu pod temat dot. DV6000 z bardzo podobnym pytaniem. Jedna matryca zrobiła się biała po paru dniach druga po resecie. Podłożone matryce z innych DV6000 działają bez problemu. Początkowo sprawdzałem bezpieczniki oraz elektronikę w matrycach i nie znalazłem żadnej wady. W/w matryce podpinałem pod inne laptopy z różnym skutkiem ale obie działały. Najlepiej spisywały się na sprzęcie Fujitsu. W matrycach jednak coś uszkadza się - będę testował pin po pinie. Zauważyłem również, że takie uszkodzenie powstaje na matrycach nie do końca kompatybilnych z laptopem.
    Być może ktoś wcześniej "dobierał" matrycę do kolegi laptopa- proszę sprawdzić czy jest kompatybilna.

Największy problem polega na tym, że nie ma matryc niekompatybilnych. Wszystkie 17" 30 pin-owe mają identyczny "pin out" i pracują w takim samym standardzie.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 12  
    TommaAT napisał:
    Witam sprawdź w elektronikach rzekomo uszkodzonych matryc bezpiecznik (oznaczenie na laminacie f1) bezpiecznik powinien znajdować się w okolicy gniazda.

Bezpieczniki na obydwu matrycach są OK. Za nimi jest napięcie. :(

Sebastian.R napisał:
    No dobra ,a tam gdzie ma być 3V jest 3V?
    HP Pavilion dv9000 - uszkadzające się matryce, przyczyna?

3.25V jest!

kodd napisał:
    . Zauważyłem również, że takie uszkodzenie powstaje na matrycach nie do końca kompatybilnych z laptopem.

No tak czy inaczej jedna z nich jest "oryginalna", czyli fabrycznie montowana.
  • Poziom 12  
    U mnie ewidentnie chodzi o matryce. Jakąkolwiek 17 tke podstawie i działa, zastanawiam się czy jest możliwość że mostek w jakiś sposób ubija je czy po prostu miałem pecha i to czysty zbieg okoliczności. Dodam że na nowej matrycy podziałał tydzień czasu. Nie widzę również sensu w przeprogramowaniu dopóki nie ustalę przyczyny.

Jak myślicie, brać się za reballing ?
  • Poziom 18  
    Może poglądaj na oscyloskopie przebiegi na liniach sygnałowych czy nie ma jakiś pików. Wydaje mi się że rebaling w tym przypadku nie ma sensu raczej wymiana na drugi układ.
  • Poziom 12  
    kodd napisał:
    Poniższy opis z tego forum trochę mnie zaskoczył:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1143589.html]

Muszę przyznać, że i mnie po ponownej lekturze zaskoczył. bo okazuje się że po przelutowaniu eepromu z innej (zbitej) matrycy, wstała! Teraz z mniejszą obawą o matrycę zabiorę się jednak za te kulki. Jakieś dodatkowe sugestie ?
  • Poziom 32  
    Mój problem po wielu próbach i pomiarach też został rozwiązany w ten sam sposób jak to uczynił kolega. Ponadto "ożyło" wiele innych "białych" matryc wymontowanych z laptopów DV. W związku z tym proponuję kolegom aby w takich przypadkach zawsze sprawdzić "białą" matrycę na innym sprzęcie.
  • Poziom 12  
    Witam
    czym można programować te eepromy (w402 matryca Samsunga).
    Dziś postawiłem jedną matrycę przez przelutowanie tego eeproma z potłuczonej matrycy jednak to jest półśrodek. poza tym everest pokazuje symbol matrycy stłuczonej (wiadomo dlaczego).
    pozdr.
  • Poziom 12  
    ok
    ale te pracują z napięciem zasilania 3v, testowałeś programowanie np xprogiem?
    nie uszkadzają się przy zapisie odczycie?
    pozdrawiam.

Odpowiem sam, faktycznie odczytałem go jako 24c02 i zapisałem.
    Mam prośbę, nie ma ktoś może wsadu do matrycy Samsung 154x3-l01 lub wsad z matrycy z tej serii?
    pozdrawiam.