Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik, który rozpozna plastik od metalu.

max10 30 Sty 2010 17:12 3658 18
  • #1 30 Sty 2010 17:12
    max10
    Poziom 12  

Szukam czujnika, który byłby w stanie rozpoznać mi plastik od metalu.
    Czy ten czujnik spełnia te wymagania /poniżej opis w formacie pdf od producenta/?

http://www.sensor.si/data/pdf/izlocanjem/YP09PA3.pdf

Będę wdzięczny za pomoc.

• #4 31 Sty 2010 16:51
    max10
    Poziom 12  

O dzięki , a czy jak ustawie je obok siebie to czy rozpoznają mi tez np obiekt z tektury od obiektu z tworzywa ?

• #5 01 Lut 2010 09:09
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

max musisz bardziej określić problem.
    Czujniki indukcyjne i pojemnościowe mają krótkie strefy działania, przy określonym (powtarzalnym) przybliżeniu przedmiotu do detekcji metal/plastik wystarczą...co do tematu: tektura/tworzywo - to już raczej optyczny laserowy - są stosowane w etykieciarkach (aby wyłapać moment początku/końca etykiety na pasie nośnym z papieru).

• #6 01 Lut 2010 09:49
    piotr_krak
    Poziom 24  

Jaki ma byc zakres dzialania czujnika
    z jakiej odleglosci maja byc rozpoznawane detale metal plastik czy cos jeszcze?
    Balluf w ofercie napewno coś ma tylko za jaka cene

• #7 03 Lut 2010 17:58
    max10
    Poziom 12  

Z odległości obojętnie jakiej może być kilka mm , zawsze mogę zbudować jakieś urządzenie które po prostu będzie przybliżać czujnik do obiektu ważne by rozpoznawał materiały, nie rozumiem pytania dotyczącego zakresu , jeśli chodzi o zakres stałej w przypadku czujników pojemnościowych, to na pewno szeroki, ponieważ mam obiekty z różnych materiałów- tworzywo, metal, szkło, plastik, teraz tylko jak je rozpoznać?

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

dodatkowo mam pytanie dotyczące działania tych czujników pojemnościowych bo naprwde jestem z tego zimny czy ta stała dielektryczna kótrą te czujniki wykrywają jest zalezna od gemotri obiektu ? czy czujnik jest juz tak zmodyfikowany że rzeczywiście rozpoznaje wszelkiego rodzaju materiały

• Pomocny post
    #8 03 Lut 2010 18:45
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Czujnik pojemnościowy detektuje zmianę pojemności przy czole - nie rozpozna jaki to materiał!, ale w odróżnieniu od indukcyjnych działają na niego różne materiały (nie tylko metal - jak przy indukcyjnych).
    Rozpoznanie czy stal (metal), czy aluminium (również metal) - zwykły magnes wystarczy, a czujniki: indukcyjny, pojemnościowy czy optyczny - już nie!...więc masz twardy orzech do zgryzienia aby jednoznacznie rozpoznać materiał z którego jest zbudowane coś co chcesz zdiagnozować automatycznie.

• #9 03 Lut 2010 19:15
    max10
    Poziom 12  

No właśnie tez mi się wydaje , a co powiecie na ten fragment znalazłem ten czujnik w necie ma opis tak jak inne nie wpisuje (nazwy producenta bo raz mój post jest usuwany a raz nie) ale producent jest najmniej istotny ponieważ podobne opisy są przy czujnikach innych producentów .

"Czujniki pojemnościowe ..... używane są do bezdotykowego wyczuwania wszelkiego typu materiałów. Typowe zastosowania to liczenie ilości detali, nadzór nad poziomem cieczy w zbiornikach, wykrywania materiałów ziarnistych i proszkowych, wykrywania elementów z tworzyw sztucznych, szkła, drewna czy metalu lub wskazanie położenia materiału. Czujnik pojemnościowy aktywowany jest w zależności od pojemności w stosunku do materiału. który chcemy wyczuć. Im mniejsza stała dielektryczna materiału, tym bliżej materiału należy umieścić czujnik."

Reasumując nie wiem właśnie czy rozpoznam tym czujnikiem obiekty z tworzyw czy innych materiałów według tego co piszą powinien być dobry w końcu ta stała dielektryczna jest inna dla różnych materiałów .

• #10 04 Lut 2010 13:06
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Wystarczy spojrzeć na dane techniczne czujnika: przenikalność ceramiki=0,2x, a PCV?...też równa 0,2x!.
    Przy czujniku "progowym" przy sferze zadziałania np. 15 mm musiałbyś wolno przybliżać czujnik do przedmiotu: z 15 mm - metal-stal, z 10 mm - metal mosiądz, z 5 mm-....?. ale nie wydaje mi się to miarodajny wynik.
    Można się pokusić o czujnik z wyjściem analogowym (nowe, rzadko stosowane i przez to ...szalenie drogie) - wtedy analizując wyjście analogowe - może można by zdiagnozować co jest przed czujnikiem?!.

• #11 04 Lut 2010 17:05
    max10
    Poziom 12  

A powiedz mi czy ty czasem nie sprzedawałeś tego Sels'a pojemnościowego ?

Mam do ciebie pytanie dlaczego analogowe są lepsze , czyli te októrych teraz rozmawiamy to są cyfrowe czy jak ?

I czy mógłbyś mi napisać jakie znasz np modele analogowych które poradziły by sobie z tym zadaniem .

• Pomocny post
    #12 08 Lut 2010 07:40
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

"cyfrowe"? - raczej progowe - po przekroczeniu którego czujnik odpowiada logiczną jedynką - stosunkowo niedrogie (ok 150 PLN), z wyjściem analogowym - od 350 PLN.
    Z tymi drugimi nie miałem do czynienia (nie było takiej potrzeby). Teoretycznie ustawiasz przed czołem czujnika "coś" (zawsze w tych samych warunkach położenia/ odległości; czujnik powinien przetworzyć zmierzoną pojemność (zależna od rodzaju badanego przedmiotu) na wartość elektryczną: napięcie 0-10V, prąd 0-20 mA, czy inną np. binarną.
    W sieci mam ten sam nick dla różnych logowań.

• #13 08 Lut 2010 08:07
    max10
    Poziom 12  

Czyli te analogowe są lepsze jeżeli chciałbym je wykorzystać do rozróżniania materiału ? W ogóle mam pytanie ponieważ oglądałem czujniki takich firm jak SELS czy SIMEX i nie mam pojęcia jak są opisywane analogowe byłbym ci bardzo wdzięczny za pomoc w tej kwestii .

• Pomocny post
    #15 08 Lut 2010 11:27
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

jw....znalazłem pojemnościowy 0-8 mm wyjście prądowe 4-20 mA
    BCW M18B4M1-ICM80C-DV02 - można nad nim pomyśleć do detekcji...

• #16 08 Lut 2010 16:34
    max10
    Poziom 12  

O dziękuje ci bardzo za pomoc , powiedz mi orientujesz się może ile on kosztuje ? Dodatkowo mam kilka pytań odnośnie tego czujnika , a mianowicie :

1.) czy ten czujnik to analog ? jeżeli tak to w jaki sposób jest to zapisane w specyfikacji , bo naprawdę staram się to rozszyfrować i nie potrafię

2.) czy nie lepszy byłby czujnik ze strefą działania 20 mm

• #17 10 Lut 2010 08:30
    Majster
    Poziom 13  

Szanowny Panie Max!
    Do tego celu ja również preferuje czujniki pojemnościowe. Jednak proponuje wrócić do początku i spisac jakie materiały mają być wykrywane. Potem popatrzeć w tablicach /lub sprawdzić/ ich stałą dielektryczna i ewentualnie ich zależność od częstotliwosci. Wielkość i kształt badanych próbek ma też znaczenie. Czujnik pojemnościowy to jest kondensator któremu pomiędzy okładziny wprowadzamy badaną próbkę. Na wyjściu jest układ progowy który wykrywa pewne wartosci sygnału.
    Wykonania są dla wielu cżęstotliwosci sygnału.

• #18 10 Lut 2010 09:12
    piotr_krak
    Poziom 24  

Majster napisał:
    Szanowny Panie Max!
    Do tego celu ja również preferuje czujniki pojemnościowe. Jednak proponuje wrócić do początku i spisac jakie materiały mają być wykrywane. Potem popatrzeć w tablicach /lub sprawdzić/ ich stałą dielektryczna i ewentualnie ich zależność od częstotliwosci. Wielkość i kształt badanych próbek ma też znaczenie. Czujnik pojemnościowy to jest kondensator któremu pomiędzy okładziny wprowadzamy badaną próbkę. Na wyjściu jest układ progowy który wykrywa pewne wartosci sygnału.

To raz

Po drugie czy obiekty które chcesz wykrywać mają jakieś określone wymiary czy różne? Te same obiekty przechodząc pomiędzy okładkami czujnika będą miały różne wyniki w zależności od ułożenia.

Dla Ciebie najlepiej byłoby zastosować układy wizyjne.

A przedmioty które chcesz wykrywać idą po jakiejś taśmie? są rozrzucone chaotycznie, uporządkowane? bądź czy każdy przedmiot testujesz osobno w celu wykrycia co to jest?

• #19 10 Lut 2010 10:34
    max10
    Poziom 12  

No więc tak czujnik będzie rozpoznawać różne obiekty z takich materiałów jak tworzywo sztuczne / papier / szkło / metal obiekty będą z różnych wielkości i kształtów , dodatkowo każdy obiekt będę sprawdzać osobno z tej samej odległości ( do badania geometrii użyje jakiegoś urządzenia więc załóżmy że te informacje mamy) - teraz jakiego czujnika pojemnościowego użyć jak widzieliście na początku tego postu pafciowaw proponował mi analoga a co wy na to ja osobiście myślę że lepiej kupić analoga niż ten zwyklejszy?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo