Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU

lyli 30 Sty 2010 18:43 2967 8
  • #1 30 Sty 2010 18:43
    lyli
    Poziom 15  

Witam złożyłem media center z płyty itx zotac gf9300,procesor to intel pentium dual core E5300,obudowa zakupiona na allegro problem jest taki że zasilacz po jakimś czasie mocno chałasuje(wentylator)który jest sterowany wzgledem temperatury. Po zdjęciu wieszchniej częśi obudowy wentylator zwalnia i go nie słychać doszedłem że coś zbytnio się nagrzewa i tak w tym przypadku gpu które ma pasywne chłodzenie potrafi spażyć,temperatury bios pokazuje i speedfan od 70 do powyżej 80 stopni. Próbowałem jakiś wentyaltor założyć ale jest mało miejsca jeśli macie jakieś propozycje ?, myślałem nad wymianą chłodzenia coś z wentylem ale nie mogę nic znaleść co by się nadawało.

0 8
  • #2 30 Sty 2010 23:39
    asanazi
    Poziom 10  

Jesli masz akwarium, to proponuje podlaczyc. Nic cichszego chyba nie znajdziesz. A mobilne to byc nie musi.

Jesli masz starego laptopa, to znajdziesz tam heat-pipe pod procesorem i chipsetem. To taki wynalazek, ktory w srodku ma plyn i dzieki temu szybciej odbiera cieplo. Ocyzwiscie gdyies trzeba je oddac, wiec Heat+pipe+a sluzy do przeniesienia ciepla do miejsca, gdyie mozna zamontowac wydajna wentylacje.

Mozesz tez sprobowac, o ile to mozliwe, powiekszyc powierzchie radiatora, no i przede wszystkim umozliwic mu oddanie ciepla do otoczenia, poza obudowe. Jezeli obudowa jest metalowa, to postaraj sie dolaczyc radiator do niej. Tu uwaga na naprezenia, aby nie uszkodzic procka. Proponuje podkladki termoprzewodzace, celem redukcji luzow.
    Sama powierzchnie radiatora, mozna zwiekszyc np: przez dodanie fin-ow, czyli pletw, lub po prostu go powiekszyc.

Ostatecznie mozesz pomyslec nad redukcja zegara taktujacego procesor. Te nowsze technologie pozwalaja na tzw. speed steping, czyli zwiekszanie zegara, gdy potrzebny jest power obliczeniowy i redukowanie go, gdy procesor nic nie robi. To jest enablowane w bios-ie (o ile ten go wspiera).

Mozesz jeszcze obnizyc zasilanie core-a, jesli procek na to pozwala. Trzeba sie wtedy przyjzec samemu zasilaczowi core-a, czy temu podola, bo na pewno prad wzrosnie.
    To w nowszych procesorach tez jest juz standardem. n-bitowe slowo wychodzi z procesora na przetwornice, ktora na tej podstawie ustawia zadane napiecie pracy.

No i ostatnia deska ratunku - wymien procek na np: Atoma, jesli jestes przywiazany do Intel-a, albo na cos jeszcze bardziej wydajnego :)

Pozdrawiam,

-1
  • #3 31 Sty 2010 10:08
    lyli
    Poziom 15  

Witam dzięki za zainteresowanie narazie próbuje zamontować jakiś niewielki wentylatorek jak najbliżej radiatora. Jest to bardzo trudne bo mało miejsca zobaczymy co się będzie działo.

0
  • #4 31 Sty 2010 11:39
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

lyli napisał:
    Witam dzięki za zainteresowanie narazie próbuje zamontować jakiś niewielki wentylatorek jak najbliżej radiatora. Jest to bardzo trudne bo mało miejsca zobaczymy co się będzie działo.

Nie rób z nas wróżek.
    Pokaż obudowę, pokaż problematyczną grafikę. Bez zdjęć możemy Ci powiedzieć, że Scythe Musashi to dobre chłodzenie na GPU.
    Wiem doskonale, że nie wejdzie do MCE ale opieram się na danych, które podałeś.
    Pokaż nam na zdjęciach jak to wygląda bo inaczej do niczego sensownego nie dojdziemy.

0
  • #5 31 Sty 2010 13:23
    lyli
    Poziom 15  

Zrobiłem kilka adjęć tego mce będzie łatwiej
    a tu temperatury przy włączonym stream radio

Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU

Chodzi o ten radiator pod dyskiem twardy. Zamocowałem dodatkowy wentylator temperatura gpu podczas zwykłych divx,66 stopni ale dysk strasznie się nagrzewa w tym miejscu właściwie to o niego się martwię.Dysk to WD 1TB tzw.(green) nie wiem jakie on temperatury wytrzymuje.Druga sprawa to zasilacz bardzo się nagrzewa dodam że obniżyłem taktowanie procesora i ma w tej chwili 1,6GHz filmy hd chodzą ponieważ grafika ma tzv.CUDA i procesor właściwie nie ma co robić. Obniżyłem nawet napięcie na procesorze.

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Popraw pisownię! Regulamin pkt. 15.
    [DriverMSG]

0
  • #6 31 Sty 2010 18:00
    asanazi
    Poziom 10  

No faktycnzie bieda. Mało miejsca tam. I na dodatek jest na środku. Ale, zamiast niego można zastosować heat-pipe, aby przenieść to ciepełko nieco obok, tam gdzie jest ta blacha na środku. Zakładam, że to wolne miejsce i można by zrobic wiatrak.
    Dodatkowo, heat-pipe-a bedzie niska i nie bedzie podgrzewac HDD, o który tak sie martwisz.
    Popatrz na zalączony obrazek.
    Zbyt gorąco w obudowie MCE jak schłodzić GPU
    To jest przykładowe rozwiązanie. Procek i chipset są na jednej heat-pipe-ie, a wiatrak w miejscu, gdzie dalo sie go postawic.
    Możesz coś podobnego spreparować.
    Nie wyginaj tylko heat-pipe-y, go sie uszkodzi.

Pozdrawiam,

0
  • #7 31 Sty 2010 19:03
    lyli
    Poziom 15  

Dobry pomysł z tym heatpipe ale obawiam się że będzie mi przeszkadzać gniazdo pciexpress .Jeśli chodzi o wolne miejsce jest tylko kawałek pod dyskiem może 5 cm szerokości i wzdłuż obudowy odliczając jeszcze przewody sata i usb które tam się znajdują. Na razie przykleiłem wentylator do górnej części tej blach gdzie jest dysk twardy taką 40x40 inny nie wlezie i dmucha na radiator. Jest teraz i tak lepiej jak było bo wcześniej nawet i 100 stopni łapał a teraz nie przekroczył 80. Ale dziwi mnie dlaczego zasilacz się tak grzeje ma moc do 150 W z procesorem już niżej nie zejdę ,dysk naprawdę mało pobiera,a ten gorący jak piiekarnik.

0
  • #8 31 Sty 2010 19:41
    asanazi
    Poziom 10  

Z zasilaczem, to jest roznie.:
    1) wiatrak w nim moze byc zintegrowany z chassis, i wtedy odpowiada on za chlodzenie nie tylko zasilacza, ale tez calego wnetrza
    2) Ta moc, to bym przez place traktowal. 150W, to pewnie moc maksymalna, przy ktorej diody prostownicze odparowuja. Wiec na pewno 150W nie pociagnie. Oczywiscie jesli to klasyczny zasilacz. Zakladam, ze sprawnosc tego jest rzedu 70%, wiec jak ciagniesz 100W, to na samym tylko zasilaczu wytraca sie 30W. Sporo. Bez wiatraka ciezko odpprowadzic.

Co do dysku, to wyglada, ze slusznie sie martwisz:
    http://www.wdc.com/en/library/sata/2879-701229.pdf
    Jesli to ten co w zalaczniku, to 55Cdeg otoczenia to jego max. Moc na nim wydzielana to w zasadzie nieco ponad 5W. Jak na taka mase to niezbyt wiele.
    Przy rozruchu potrafi pociagnac do 20W, ale to jest chwilowe.

A moglbys ten HDD wyciagnac na zewnatrz obudowy (na drutach), zamknac obudowe (no powiedzmy przymknac) i zobaczyc, czy dalej bedzie sie grzal? Moze to sam HDD sie grzeje, a nie okolice?

Pozdrawiam,

Moderowany przez DriverMSG:

Proszę myśleć podczas pisania - wiatraki nie występują w komputerach!

0
  • #9 04 Lut 2010 19:21
    lyli
    Poziom 15  

Szukałem jakiś większy zasilacz który by się tam zmieścił znalazłem zasilacz Modecom Premium TFX 350 jest to pewnie z jakąś obudową tej firmy ale na allegro sprzedają oddzielnie ma moc max 350 drugie tyle co u mnie, chciał bym się zapytać czy może ktoś posiada taki zasilacz i podał by mi wymiary żeby się zorientować czy będzie pasował.

0