Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2000W

K_o_N_z_I 22 Lip 2004 17:11 7923 28
  • #1 22 Lip 2004 17:11
    K_o_N_z_I
    Poziom 17  

Pragnę się podzilić z wami schematem super wzmacniacza
    Zapraszam do jego złożenia, na prawdę WARTO !!!

Jak go złożycie napiszcie jakie macie wrażenia.

1 28
  • #3 22 Lip 2004 18:41
    janek11389
    Poziom 42  

Kolego ten wzmacniacz wyszedł parę lat temu i to czysta teoria, nawed w katalogach nie było takich tranzystorow jakie tam proponowali, niepodniecaj się za bardzo nim, bo nie warto, jak go uruchomisz to się odezwij, na pewno ja cię pochwalę.

0
  • #5 23 Lip 2004 04:17
    kosmaty
    Poziom 17  

Dobra dobra Gigant 2000 ale tylko w mostku. Wiesz ile kasy kosztują 4 moduły do wersji stereo. Lepiej pomyśl o czymś takim ale na Mosfet-ach wychodzi taniej i prościej.

0
  • #6 23 Lip 2004 21:18
    jan806
    Poziom 14  

proponuję to samo co radzi janek11389 i najpierw
    uruchomić pojedyńczo kanały i będziesz z tego układu zadowolony a potem dopiero mostek.
    Tak się złożyło że zmontowałem ten układ (po uwzględnieniu błędów na schemacie), po czasie dopiero mogłem podłączyć tranzystory mocy
    (to co pisze janek11389-brak w katalogach), jeśli pozwolicie
    to co pisałem w którymś poście - szkoda zachodu...
    pozdrawiam

0
  • #7 24 Lip 2004 01:27
    Rafał Węgrzyn
    Poziom 10  

Pare lat temu też sie podnieciłem gigantem, zebrałem wszystkie potrzebne schematy, opisy. Poczytałem pomyślałem i stwierdziłem, że nie ma sensu jak sie później okazało podjąłem dobrą decyzje. Częsci trudno dostępne i koszty ogromne a czas wykonania za długi. znalazłem gdzieś w necie schemat prostszego ale i słabszszego 200W rms'u:spoko: złożyłem jestem bardzo zadowolony ale koszta były nie małe.
    :D Pozdrawiam :D

0
  • #8 25 Lip 2004 21:42
    irek2
    Poziom 40  

K_o_N_z_I a kto ci powiedzial ze ten wzmak ma 2000W? Przeciez jest wyraznie napisane ze zasilanie to +-70V co daje ok 400W/4omach wiec skad te 2000W ci sie wzielo?
    Wzmak 200W to banal dwa tranzystory mocy i piec sterujacych. Dokladamy jeszcze dwa tranzystory mocy i mamy 400W Jak damy 8 tranzystorow bedziemy miec 800W itd. Zaden problem uklad ten sam tylko tranzystorow mocy wiecej.

0
  • #9 25 Lip 2004 23:30
    kufel_
    Poziom 14  

ja podzielem zdanie poprzedników, że nie ma co sie podniecać tym wzmacaniaczem ,za cene samych kondensatorów które są zasugerowanie do budowy zasilacza do tego wzmacniacza moża by kupić kompletny dobry wzmacniacz stereo czy nawet samemu złożyć końcowkę o bardzo dobrych parametrach nie wspominając już ile by kosztowały tranzystory końcowe ,a to przecież jest projekt końcówki mono a nie stereo!!!

0
  • #10 26 Lip 2004 14:55
    janek11389
    Poziom 42  

Kolego Kufel! Ja ci odpowiem ile by kosztowały te tranzystory końcowe, po prostu nic, bo takich owych niema w żadnym katalogu, one po prostu nie istnieją, konstruktor tego przerośniętego wzmacniacza woził je chyba z księżyca, ale to nie ważne, ważne że woził za ten chory projekt porządną kasiorę.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 26 Lip 2004 18:21
    kufel_
    Poziom 14  

janek11389 napisał:
    Kolego Kufel! Ja ci odpowiem ile by kosztowały te tranzystory końcowe, po prostu nic, bo takich owych niema w żadnym katalogu, one po prostu nie istnieją, konstruktor tego przerośniętego wzmacniacza woził je chyba z księżyca, ale to nie ważne, ważne że woził za ten chory projekt porządną kasiorę.
    Pozdrawiam.

no ciekawe żeczy opowiadasz kolego janek11389 widziałem te tranzystory w katalogu ELFY w cenie z tego co pamiętam około 35zł za sztukę , pozatym jak chcesz wiedzieć jakie to tranzystory to wejdz sobie na tą stronkę
    http://www.datasheetcatalog.com/
    i tam znajsziesz wyszystkie tranzystory jakie cię interesują

0
  • #13 26 Lip 2004 19:11
    janek11389
    Poziom 42  

Koledzy! Jak wzmacniacz się ukazał parę lat temu, to tych tranzystorów w katalogu nie było, tak jak wielu innych i Internet tez nie wielu miało, a że dzisiaj są, to bardzo dobrze, tylko się cieszyć, zakasać rękawy i do przodu?
    Pozdrawiam.

0
  • #14 26 Lip 2004 19:56
    eqt
    Poziom 26  

bujda na resorach. nie mozna stworzyć wzmacniacza bez tranzystorów. Na pewno były. kwstia inna że nie w Polsce. Ale również dzisiajj nikt tego w polsce jak sšdzę nie sprzedaje.

0
  • #15 26 Lip 2004 21:49
    kufel_
    Poziom 14  

eqt napisał:
    bujda na resorach. nie mozna stworzyć wzmacniacza bez tranzystorów. Na pewno były. kwstia inna że nie w Polsce. Ale również dzisiajj nikt tego w polsce jak sšdzę nie sprzedaje.

jak to nikt ich nie sprzedaje ,tak jak już wcześniej pisałem jeżeli są w katalogu ELFY to napewno je można zamówić bez najmniejszych problemów

0
  • #16 26 Lip 2004 22:13
    eqt
    Poziom 26  

to co jest w katalogu to papier, więc nie bądz taki pewien. Ale mnie nie o to chodziło. Zyjemy w 21 wieku teraz częsci zamawia sie z całego swiata.

0
  • #17 26 Lip 2004 22:30
    irek2
    Poziom 40  

A co za roznica jakie sa tranzystory mocy!? Wystarczy wiedziec jakie zamienniki dac za nie i po sprawie. Motorolla Toshiba i inne firmy co jakis czas zmieniaja modele tranzystoro zastepujac je lepszymi.
    Nowoczesne tranzystory mocy pozwalaja osiagnac ok 200W/pare. Przy napieciu zasilania +-70V ten wzmak ma tylko 400W/4omach a posiada cztery pary tranzystorow! Ja na czterech parach robie wzmak 800W! I do tego celu nie jest mi potrzebne 20 tranzystorow sterujacych. Szkoda tylko ze zamiast zamieszczac wynalazki z Elektora czy kity Vellemana nie potrafimy sami czegos wymyslec. Velleman w jednym ze swoich kitow pisze o Hi-Endowej koncowce mocy ktora zrobili na TDA7293 :)

0
  • #18 26 Lip 2004 23:23
    kufel_
    Poziom 14  

Te tranzystory końcowe co facet urzył do budowy tego giganta nie są aż takie stare pozatym jeden tranzystor potrafi wytrzymać 15A czyli to nie jest aż tak mało i dało by się zbudować na parze takich tranzystorów wzmacniacz o mocy 200 W tak jak pisał irek2

0
  • #19 27 Lip 2004 23:31
    K_o_N_z_I
    Poziom 17  

ja tak się przyglądam co wy tam piszecie.
    Wierzcie albo nie ale ten wzmacniacz jest złożony przez mojego profesora, co prawda koszt tego to całkiem niezła sumka ale jeśli komuś zależy na złożeniu samemu tak potężnego wzmachola to się uciesz oczywiście jak wykombinuje sobie dojście do tanich częci.
    Mój profesor złożył go za niecałe 250 ZŁ.
    Wiele części załatwił ale najdroższe i tak musiał kupić.
    Co prawda to prawda, nie ma za pewne tej mocy 2000 W ale nie jest ich znowu 800. Kto szuka ten znajdzie. Może i na forum jestem nowy ale nie jestem głupi i znam się troszkę i nie piszcie mi że nie ma tych części w katalogu bo ja wszystkie wyszukałem bo chciałem złożyć ale suma mnie odstraszył. Kupiłem za tę kasę wzmachola samochodowego i świetne głośniki i starczy mi. Ale jeśli komuś potrzeba to polecam bo na pewno cena jego złożenia nie będzie większe niż 60% nowego o podobych parametrach.

0
  • #20 28 Lip 2004 04:20
    kosmaty
    Poziom 17  

jak juz pisalem te magiczne 2000W można osiągnąć tylko w rozwiązaniu mostkowym. Czemu tak się dzieje? Otóż teoretycznie powtarzam "teoretycznie" można osiągnąć moc 4-krotnie większą podczas rozwiązania mostkowego niż samego pojedyńczego modułu, dlatego jest to moc 2000W muzycznej nie RMS

0
  • #21 28 Lip 2004 08:43
    janek11389
    Poziom 42  

Witam kolego Konzi! Tu nikt nie twierdzi, ani nie myśli, że jesteś głupi, na forum każdy dla każdego ma szacunek i tutaj też się znajdą tacy, co się znają i te wypowiedzi nie są w cale takie głupie, ten wzmacniacz nie dość, że pod względem mocy jest oszukany, to jeszcze mocno przerośnięty w elektronikę, a o cenie to lepiej nie wspominaj, bo jak bym ci dał 500zł i kazał ci kupić to wszystko, to by ci jeszcze sporo brakło, a co do tranzystorów, to jak wzmacniacz się ukazał ładnych parę lat temu, to tych w stopniu końcowym nie było w katalogu, dzisiaj nie problem Je kupić, jak wiele innych, wiec nie zachwycaj się zbyt mocno nim, bo naprawdę nie warto.
    Jak ze skanuje to Ci wyślę naprawdę tani o mocy 625W gdzie sercem wzmacniacza jest mały scala czek za 1,90zł i 18 tranzystorów po 8,50zł gdzie podłączywszy dwa takie wzmacniacze w mostek, daje 2,4kW i pod względem mocy nie jest oszukany.
    Pozdrawiam.

0
  • #22 28 Lip 2004 16:48
    TOMI
    Serwisant

Gigant 2000 był obszernie opisany w kilku numerach EDW gdzieś rok 99. Wzmacniacz był produkowany seryjnie i sprawdzał się podobno nie źle. Nazwa wzmacniacza może sugerować że ma 2000W, ale nie ma nic bardziej mylnego. Jak znajdę test to zamieszczę go.

0
  • #23 28 Lip 2004 17:28
    adamjur1
    Poziom 39  

Mam drobne ( może lamerskie) pytanie. Do czego służy ten zasilacz?
    Do zasilania przedwzmacniacza może wystarczyć, ale skąd bierze moc do końcówki ? Diody 1n4007 za moich czasów były jednoamperowe, 1A i dużo Voltów ( chyba 700). A gdzie jakaś stabilizacja napięcia 70V. jakieś kondensatory. Chyba że obecnie urządzenia pracują i dają setki watów ze sprawnością 1000%. Oświećcie mnie proszę.
    Pozdr. J.

0
  • #24 28 Lip 2004 22:00
    irek2
    Poziom 40  

Ciekawe jest to ze z czesci tego jednego kanalu spokojnie moznaby zlozyc dwa wzmaki co daloby stereo! Ale niektorzy konstruktorzy lubia wrzucac niepotrzebnie dwa razy wiecej tranzystorow i diod swiecacych zeby fajniej bylo :) A potem ten co wykonuje meczy sie z iloscia i typem elementow. A konstruktor zrobil wzmak z tego co mial w szufladzie a ze nie byl polakiem to nie pomyslal o dostepnosci czesci u nas i ich cenie.

0
  • #25 28 Lip 2004 22:24
    jan806
    Poziom 14  

--->Konzi proponuję żebyś go zrobił w/g schematu EdW
    osiągnął te 2KW i zapewne chętnych by nie brakowało żeby go posłuchać
    ja również byłbym chętny.
    A jeżeli chodzi o tranzystory mocy to na dzień dzisiejszy jest duży wybór
    jeżeli chodzi o ewentualną zamianę - życzę powodzenia

0
  • #26 01 Sie 2004 20:50
    K_o_N_z_I
    Poziom 17  

janek11389 z utęsknieniem czekam na ten schemat, być może pokuszę sięo złożenie.

0
  • #28 09 Lis 2005 22:07
    tehaceole

Poziom 28  

Ja osobiscie z całego projektu tego wzmacniacza "wyciągnąłem" jedynie sterowanie wentylatorami. jest pomysłowe i co najważniejsze sprawdza sie. moim zdaniem jest to jedyna część cyklu artykułów o Gigancie, którą warto "ożywić"...

Pozdrawiam!!!

0
  • #29 19 Sty 2006 09:59
    KaW
    Poziom 34  

1.Prezentowany wzmacniacz jest b. ladny-ma zasadnicze cechy symetrii
    i zbudowanie go w naszych warunkach to bajka.
    Praktycznie nie ma z czego.
    Praktyka mi mowi , ze jesli cos ma tak duzo tranzystorow to uzyte
    tranzystory musza miec b. duza czestotliwosc graniczna.
    Inaczej mowiac ,jak patrze na jakikolwiek wzmacniacz i widze tyle
    tranzystorow to dziele przecietna graniczna f,gr przez ich liczbe
    w danym ukladzie i wychodzi pasmo jakie ten wzmacniacz
    przepusci.
    2.Wiadomo zatem ,ze tranzystory musza byc tutaj super dobrej
    klasy.Tak do 100 Mhz.
    3.wiadomo tez , ze to musza byc pary rowne i symetryczne.
    4. A w stopniu wyjsciowym -nazwe to tak : PARY PAR..
    5.I to by bylo na tyle .
    6.Dwa lata temu mialem cos podobnego w rekach do naprawy- w tym
    te wstepne wzmacniacze w postaci scalonej ,reszta w elementach
    dyskretnych .Detale te- od duzych do malych tranzystorkow
    mialy czestotliwosc pracy rzedu 150 Mhz.
    Znieksztalcenia byly 0,0004 procenta w pasmie do 20 kHz wg. instr.
    serwisowej.
    7.Ten wzmacniacz zostal uszkodzony sluchaniem plyt winylowych
    /moze jeszcze starszych/ -mlodemu uzytkownikowi podobaly sie trzaski
    z glosnika./W serwisowce pisalo o filtrach na WE- na rynek niemiecki/.
    8. wzm. nie naprawilem - bo nie bylo czym

0