Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm w domu - Satel Integra 64 + dodatki

swistak40 30 Sty 2010 19:34 9828 13
  • #1 30 Sty 2010 19:34
    swistak40
    Poziom 10  

Witajcie! Jestem obecnie na etapie samodzielnego montowania instalacji elektrycznej i pomyślałem sobie, że sam zamontuję również system alarmowy. Do ochrony domku o pow. 130 m^2 dobrałem centralę Satel Integra 64, czujki dualne Cobalt oraz zwykłe PIR Aqua. Do tego dorzucę jeszcze satelowskie kontraktrony, dodatkowe czujki dymu i CO oraz radiolinię.

Uważacie, że ten system będzie w porządku?

Teorię znam już w miarę dobrze, pozostała jeszcze praktyka :) Nie wiem, jak dokładnie rozmieścić czujki. Planowałem uczynić to tak, jak na załączonym obrazku. Mam jednak kilka wątpliwości. Otóż czy do ochrony salonu i kuchni wystarczy jedna czujka dualna? Nie wiem również, gdzie zamontować dwie czujki w pokojach na piętrze. Na obrazku rozmieściłem je przy oknie, ale jak zdołałem wyczytać na forum, złodziej będzie je mógł zasłonić zaraz po otwarciu okna. Niestety, inna lokalizacja nie wchodzi za bardzo w grę, bo w obu pomieszczeniach mam na tej ścianie skosy.

Uważacie, że warto sygnalizator zewnętrzny montować na kominie? Ściana frontowa jest niestety bardzo niska, więc obawiam się, że złodzieje łatwo będą mogli uszkodzić urządzenie...

Będę bardzo wdzięczny za Waszą pomocą i opinie odnośnie mojego zamysłu rozmieszczenia czujek i całego systemu. Pozdrawiam serdecznie!

Alarm w domu - Satel Integra 64 + dodatki

0 13
  • #2 31 Sty 2010 10:44
    darmir1
    Poziom 20  

Przeczytaj charakterystykę pola działania czujek które chcesz zastosowac i bedziesz miał odpowiedx czy jedna czujka wystarczy. Co do sypialni - faktycznie rozmieszczenie nie najszczęśliwsze.
    Tylko widzisz, trudna rada w tej mierze, bo chcesz dostać na tacy odpowiedź na coś, co inni zdobywali przez lata... :D A może inny rodzaj czujki Ci dopomoże (sufitowa?, dualna ale INNA niż z mikrofalą?). Nie wiem jakie duże skosy i co chcesz zastosować...
    CO z sabotażami w Twojej instalacji?

0
  • #3 31 Sty 2010 13:09
    marcc
    Poziom 14  

Oczywiście darmir1 mówi słusznie.

Pamiętaj, że do sygnalizatora Ty również powinieneś mieć dostęp (w razie czego), no i chyba czujnik CO trochę w innym miejscu? ;)

0
  • #4 31 Sty 2010 13:12
    yasiu.brzeg
    Poziom 29  

Oczywiście uprawnienia SEP posiadasz?

Firmy padają a wszyscy montują sami. Za jakiś czas nie będzie firm bo wszyscy będą samowystarczalni (bo na forum powiedzieli) i coraz częściej będziemy czytać o palących się domach przez zwarcie w instalacji elektrycznej.

0
  • #5 31 Sty 2010 13:27
    swistak40
    Poziom 10  

Myślę, że uprawnienie SEP bez ograniczeń + E i D powinny wystarczyć do instalacji w domku jednorodzinnym. No chyba że się mylę ;););)

PS Uprzedzając wszelkie wątpliwości i ewentualne pytania, gdyby ktoś był nadgorliwy i sprawdził moje poprzednie posty, z których wynika, że dwa lata temu chodziłem do drugiej klasy gimnazjum - piszę po prostu z konta syna, bo nie chciałem zakładać nowego.

PpS Co myślicie o kontaktronach? Czy trzeba je montować we wszystkich oknach czy tylko w tych najbardziej narażonych na wtargnięcie przez złodziejaszków?

1
  • #6 31 Sty 2010 14:59
    marcc
    Poziom 14  

Uważam, że kontaktrony to zabezpieczenie dodatkowe i realizować można na nich inne funkcje.

Co do uprawnień, to jest jak z czytaniem - to, że posiadasz umiejętność czytania nie znaczy, że rozumiesz to co czytasz ;)

A samowystarczalność - teraz każdy potrafi wszystko - ciekawe dlaczego po poczytaniu innego forum nikt sam sobie nie przeszczepi serca? - pewnie zbyt poważna sprawa, a tu tylko prąd, gaz, czy mienie....

0
  • #7 31 Sty 2010 15:36
    swistak40
    Poziom 10  

Bez przesady z tym sercem - to trochę inna działka. Zresztą skończmy tę dyskusję, bo zeszła ona na niewłaściwą drogę. Co do instalacji elektrycznej to powiem tylko tyle - jestem pewny, że wykonam ją właściwie. O bezpieczeństwo się nie boję, bo jestem specjalistą od zabezpieczeń (o ironio!, niestety nie od alarmów domowych).

Tak więc czy montować te kontaktrony? Koszt nie jest duży, ale za to roboty mnóstwo...

1
  • Pomocny post
    #8 31 Sty 2010 16:09
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli masz cały dół domu uzbrajany na noc, to są raczej na dole niekonieczne. Na piętrze można by je zamontować w otworach, do których jest ułatwiony dostęp (np. z balkonu).
    Jeszcze jedno - ta czujka CO w łazience na piętrze - jest źle umieszczona. Powinna być na środku ściany, w pomieszczeniu nie narażonym na rozbryzgi wody i nadmierną kondensację pary wodnej. Czemu ona tam jest? Kocioł?

0
  • #9 31 Sty 2010 16:14
    swistak40
    Poziom 10  

Tak, planowałem umieścić ją tam ze względu na kocioł, ale chyba z niej zrezygnuję, bo jednak daję z zamknięta komorą spalania, więc jej zastosowanie traci sens.

0
  • #10 31 Sty 2010 22:18
    swistak40
    Poziom 10  

Witajcie! Mam jeszcze problem, jak podłączyć szeregowo trzy czujki dymu Polon-Alfa ADR-20R. Tu jest ich instrukcja ftp://ftp2.4en.com.pl/Polon-alfa/adr20r.pdf, ale nie mogę tego rozszyfrować. Ktoś wie, jak to się podłącza pod jedno wejście centrali i jakie rezystory się tam montuje? Pozdrawiam!

0
  • #11 01 Lut 2010 11:28
    joe_bilbao
    Poziom 8  

...a ja popieram forumowicza w samodzielnym założeniu systemu alarmowego - jak się ktoś zna na fachu elektrycznym i do tego umie coś więcej to budowa takiego systemu nie stanowi dla niego problemów - otwarty umysł z doświadczeniami (niekoniecznie dokładnie w systemach alarmowych) poradzi sobie bez trudu.
    To forum jest chyba po to żeby zadawać pytania i uzyskiwać podpowiedzi merytoryczne - co do argumentu o padaniu firm z powodu samodzielnych montaży - to powiem tak...kto nie chce wydawać pieniędzy na montaż to i tak nie wyda...a kto się czuje na siłach to użyje swoich sił do montażu. Oczywiście pozostanie garstka takich co się zabiorą za temat i zrezygnują zlecając specjalistom, ale myślę, że takich niepewnych jest niedużo i nie mają wielkiego wpływu na rynek.
    Jak ktoś chce założyć system to założy. Pytanie czy dobrze czy źle. Bez pomocy takich typów źródeł jak to...założyć może po prostu źle. Ale to nie oznacza, że od razu zgłosi się do specjalisty.

Co do Twojego projektu - czy w garażu auto nie zasłoni okna przy bramie? Może dać tam kontaktron?

W pokoiku na lewo od garażu może przenieść czuję na dolny lewy róg - jesli jest za blisko okna to może zastosować ze PIR zwierciadłem?

Sypialnie u góry faktycznie do poprawki.

W łazience czujka nad wanną? - wilgoć ją załatwi...może lepiej kontaktron w oknie?

0
  • #12 01 Lut 2010 12:40
    Olexy71
    Poziom 20  

Te gazy co chcesz wykrywać to są ciężkie. Zanim będą przy suficie to już się możecie potruć. Jak kładziesz kable to tak na wysokości szyi wypuść.

0
  • #13 01 Lut 2010 18:55
    swistak40
    Poziom 10  

Obu czujek z łazienki po Waszych sugestiach pozbyłem się. Zastanawiam się jeszcze, czy z salonu/kuchni nie pozbyć się tej pożarowej. Jeszcze nad tym pomyślę.

Dodatkowo na strychu walnę jedną p.poż (wszelkie urządzenie elektryczne od instalacji atenowych, kolektorów słonecznych, itd., więc myślę, że jest tam potrzebna). Właśnie, czy warto na strych walnąć jednego PIRa? Jest tam tylko mały wyłaz dachowy znajdujący się na dachu niemal u samego szczytu, więc wysoko. Wątpię, by ktokolwiek chciał tamtędy wchodzić, ale kto go wie...

Jeśli ktoś wie, jak popodłączać w szereg te czujki dymu Polon-Alfa, to prosiłbym o radę, bo nie mam pojęcia, jaki kabelek do nich pociągnąć (co najwyżej rzucę standardowy YTDY 6x0,5mm i będę się martwił dopiero przy montażu).

Pozdrawiam i przepraszam za tę nawałę pytań!

1
  • #14 01 Lut 2010 19:27
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli chcesz PIR-a na poddaszu - nie ma sprawy. Pamiętaj tylko, że tam będą duże różnice temperatur (zima-lato), a przede wszystkim czujka może wykrywać wszelkiego rodzaju gryzonie (myszy i takie tam...), które bardzo często wprowadzają się po sąsiedzku.
    Czujki pożarowe powinny być (jak każde zresztą) wieszane na pojedynczych liniach. Jeśli jednak musisz, to połącz je szeregowo lub równolegle (to zależy, jak masz zworkę w czujce ustawioną). Linia pożarowa jest zazwyczaj linią EOL, czyli z jednym rezystorem.

0