Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zerowaniem licznika CD4029 przy projekcie zegarka

30 Sty 2010 20:28 2287 5
  • Poziom 23  
    Witam! przy robieniu zegarka użyłem liczniki 4027 i problem pojawil sie przy resetowaniu... a mianowicie z opisu licznika: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic61513.html wyczytałem, ze aby zresetować licznik trzeba podać na pin 1 1 logiczna i nastepnie na wejscia J1-J4 0 logiczne, daje tak, i jak licznik zlicza do 59 nastepnie wyswietlaja sie tylko cyfry jednosci (wyswietlacz z dziesiatkami jest wyłączony) jednak ja dojdzie do 10 to zamiast 10 wyswietla sie 20... być może pierwszą liczbą w liczniku to 1... wiecie może jak zrobić, aby wyswietlało sie normalnie, po resecie 0? a moze macie jakis inny sposób na przeszkoczenie z 5 do 0?

Dodano po 1 [minuty]:

Moge dodać, ze reset jest robiony, jak wyświetlana jest cyfra 6

Dodano po 26 [minuty]:

Dodaje film, który pokazuje mój problem:
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    "Zmontowałem" z ciekawości taki układ w swoim symulatorze i muszę powiedzie, że zlicza prawidłowo.
    Pokaż zatem jak wygląda Twój schemat.
  • Poziom 23  
    oj.. schematu nie mam, wszystko robie z głowy, i not katalogowych
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    To trudno będzie teraz stwierdzi gdzie jest błąd.

Na początek sprawdź, jak masz podłączone wyprowadzenie BL (nóżka 4) dekodera dziesiątek, (o ile jest to dekoder 4511).
    I czy na pewno na wejściach J1-J4 licznika dziesiątek są (stale) podane zera.

Dodano po 1 [minuty]:

I zresztą zobacz mój układ.
    Problem z zerowaniem licznika CD4029 przy projekcie zegarka

Na tym schemacie nóżka o której wspomniałem (BL), nazwana jest RB. Spotyka się rożne jej oznaczenie.
  • Poziom 23  
    Ehhh dałem na wejsciach J1-J4 0 logiczne tylko wtedy, gdy "przełączał sie" podłączyłem pod mase na stałe i juz wszystko działa, wiekie dzieki za pomoc :)

Dodano po 1 [minuty]:

A jesli mozna wiedzieć, jakiego używasz symulatora?
  • Poziom 35  
    Crocodile Technology (Crocodile Technology 607).