Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ do poprawienia - opóźnianie zbocza

30 Sty 2010 21:13 1208 1
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam taki problem. Mam zaprojektować układ, który będzie opóźniał zbocze rosnące i/lub malejące sygnału wejściowego, w zależności od stanu wejść sterujących. Układ jaki wymyśliłem wygląda tak:
    Po lewej jest generator sygnału wejściowego prostokątnego o częstotliwości 2048Hz oraz generator sygnału zegarowego dla przerzutnika o częstotliwości 20 kHz. Problem polega na tym, że jak dam takie częstotliwości to to jako tako działa, ale zanim np zbocze opadające się opóźni, to wykonuje skok w dół, w górę i dopiero potem następuje opóźnienie.
    W momencie, gdy dam jako sygnał zegarowy przerzutnika wielokrotność sygnału wejściowego to już jest całkiem słabo, bo w ogóle wykrywanie zbocza rosnącego i malejącego nie działa.
    Proszę o pomoc w zrobieniu tego układu.

Oto przykład sygnału wyjściowego, gdy mamy częstotliwość zegara nie będącą wielokrotnością(obraz z XSC1):
    W tym momencie obraz na XSC2 wygląda następująco:
    A tak się dziej, gdy zmienię częstotliwość zegara przerzutnika na 20,48kHz (obraz z XSC3):
    W tym drugim przypadku przerzutnik coś nie opóźnia.
  • Pomocny dla użytkowników
    Schemat jest mało czytelny !

Co do zboczy sygnałów cyfrowych, ze względów ich czasu trwania w stosunku do całego czasu trwania sygnału, to się używa określeń: zbocze narastające (lub przednie) oraz zbocze opadające (lub tylne). Określenia rosnące czy malejące to sugerują raczej łagodne zmiany amplitudy sygnału i tu nie bardzo mają zastosowanie/

Jakie parametry ma mieć ten układ ?
    Jakie sygnały wejściowe (zakres częstotliwości) ?
    Jaki zakres opóźnienia ?

Czy on ma niezależnie te zbocza opóźniać (czyli zmieniać też parametry czasowe (zwężać/rozszerzać) impulsów wejściowych ?