Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coś nie tak podczas ładowania akumulatora

30 Sty 2010 21:44 1493 9
  • Poziom 10  
    Witam

W moim aucie siedzi akumulator 43Ah 300A rozruchu.
    Jako, że podczas tych ostatnich mrozów mało nim jeździłem postanowiłem go podładować. Napięcie na postoju oscylowało w granicach 12,2-12,4V.
    Ładowałem prostownikiem Romstan 12V/15A, ustawiłem minimalny prąd ładowania, na wskaźniku pokazało 5A, ale jest chyba uszkodzony, bo w stanie nie podłaczonym pokazywał 1A :D. Zmierzyłem napięcie na zaciskach, wynosiło 13,8V, czyli chyba ok.
    Po jakiejś godzinie poszedłem sprawdzić jak tam idzie ładowanie, na wskaźniku troszkę ponad 5A, zaś napięcie wynosiło 16,3V.

Ładowanie przerwałem bojąc się o aku.
    Możecie powiedzieć co jest nie tak ? Dlaczego po godzinie napięcie aż tak wzrosło ?
  • Testo
  • Testo
  • Poziom 21  
    Twój aku był dość dobrze naładowany. Ładowanie powinno się zakończyć po osiągnięciu 16V. Czyli twój tylko trochę się podładował.
    12,4 V to dobry stan. 13,8 zaraz po rozpoczęciu to też dobry sygnał.

Twój aku jest w super stanie.
  • Poziom 10  
    Dzięki za informację, kamień spadł z serca :) Myślałem, że takie napięcie krótko po rozpoczęciu ładowania wskazuje na uszkodzenie aku. W dodatku był ładowany najmniejszym prądem tego prostownika.
    A mam jeszcze takie dodatkowe pytanie. Czy ładując akumulator prądem 1/10 pojemności, zapomnę go po 10h odpiąc to może ulec uszkodzeniu ?
  • Poziom 29  
    Nic mu nie będzie
  • Poziom 21  
    Ładowarka nie powinna dać więcej jak 16V. Gdyby dawała to może zaszkodzić.
  • Poziom 10  
    To ten co mam jest chyba uszkodzony. Przed odpięciem go od aku zwiększyłem nieznacznie prąd aby zobaczyć jak się zachowa napięcie. No i zaczeło przekraczać 16v, doszło do 16,3 i wyłączyłem. Nie ufam już tej ładowarce. Tylko, że przed kupnem nowej kompletnie nie wiem czym się kierować i jaką kupić. Fajnie by było jakby nadawała się też do ładowania akumulatorów motocyklowych.

Możecie doradzić coś porządnego ?
  • Poziom 38  
    Kolego small88, jak nie masz możliwości uzupełniać ubytków elektrolitu (wody), to ładując w ten sposób akumulator nie będziesz się nim długo cieszył. Przy napięciu na akumulatorze powyżej 14.5V następuje elektroliza wody i związany z tym obniżanie poziomu elektrolitu w celach. Intensywność tego jest tym większa im wyższe jest napięcie ponad 14.5V.
  • Poziom 17  
    Witam,kolego nie wolno zapomnieć odłączyć chyba że prostownik jest wyposażony w regulator napięcia który po przekroczeniu napięcia 15v przerwie ładowanie.Za długie ładowanie powoduje przekroczenie temperatury elektrolitu co pogarsza stan płyt(przeładowanie) i akumulator nie trzyma pojemności pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Cele mam rozkręcane, nawet podczas ładowania lekko je uchyliłem. We wszystkich jest poziom OK, tylko w jednej lekko ogniwo wystaje ponad lustro elektrolitu. Kupię wodę i uzupełnię. To już nie wiem czy to, że napięcie osiągnęło wartość ponad 16v to wina kiepskiego prostownika czy coś nie tak z moim aku. Chociaż myślę, że to ładowarka jest nie najwyższych lotów.