Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk sieciowy lub coś w tym stylu

30 Sty 2010 21:57 1977 16
  • Poziom 9  
    Denerwuje mnie konieczność posiadania na każdym komputerze kopii biblioteki muzycznej, i kłopoty z wymianą wielogigabajtowych plików, postanowiłem, że muszę jakoś temu zaradzić.

Potrzebuję ok 2 tera miejsca, kompatybilności z backupem windowsa i maca, i najlepiej możliwości podłączenia drukarki, i bardzo dobrze by było gdyby udało się to podpiąć pod sieć generowaną przez router Huawei D100 od Playa.

Czy jest coś spełniającego te wymagania?
  • Poziom 9  
    Tylko zależałoby mi na cenie ok 500zł, a kupienie komputera i zrobienie z niego serwera kosztowałoby trochę więcej.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Razem z dyskiem 2 TB będzie ciężko zmieścić się w tej cenie.

Nie koniecznie z dyskiem, może być miejsce na taki dysk, który później dokupię, a na razie mam robiący za ozdobę biurka 250gb.

EDIT:

Ten Ovislink wydaje się jakiś niepewny, no i nie obsługuje drukarki, ale ma dysk 3,5.
    Synology najładniejsze, ale na schemaciku z netu wygląda na to, że potrzeba by jakiegoś porządnego osobnego routera, a d100 do nich nie należy.
    Square one bardzo fajne, pomyślę o tym. Ale pytanie: czy dałoby się zmienić wewnętrzny dysk, a jeśli tak no na jaki. Bo gigantyczny zewnętrzniak podłączony do usb będzie "trochę" wolny.

EDIT2:

A co możecie powiedzieć o xTRAYz? Miejsce na dwa dyski, wiele funkcji. Czy ktoś wie, czy da się do tego podłączyć d100, by przez sieć lokalną dało się pobierać pliki?
  • Poziom 21  
    Wszystkie te urządzenie moim zdaniem są jeszcze "niedorozwinięte". Ok, są ładne, małe i dosyć energooszczędne. Jednak w testach wyraźnie widać że mają problemy z transferem i stabilnością (zwłaszcza SO), za dużo funkcji napchali do słabo urządzenia i nic dziwnego że CPU nie "wyrabia".
    Proponowałbym jednak zrobić sobie serwerek z PC-ta, jakiś starszy P2/P3 w zupełności wystarczy. Koszty są śmieszne bo główne podzespoły są za grosze, koszty dysków mogą być wyższe bo jak to P2/P3 to tylko ATA (no chyba, że przez kontroler PCI-SATA) ale jakby znaleźć tanią płytę socket 478 + sata to można by tam wstawić jakiegoś taniego Celerona. System oczywiście na linuksie, możliwości wręcz nieograniczone i niesamowita frajda z "grzebania".
  • Poziom 9  
    wgruza - po pierwsze, pecet jest głośny. Po drugie, linuxa pozostawiam maniakom, ja pozostanę w XXI wieku, nie mam ochoty babrać się w terminalu.

Mówisz ogólnie o tych urządzeniach, ale czy żadne z nich nie jest dobre?
  • Poziom 26  
    Riddle napisał:
    wgruza - po pierwsze, pecet jest głośny. Po drugie, linuxa pozostawiam maniakom, ja pozostanę w XXI wieku, nie mam ochoty babrać się w terminalu.

Mówisz ogólnie o tych urządzeniach, ale czy żadne z nich nie jest dobre?

Ja bym polemizował, że PC jest głośny :) U mnie chodzą 2 cały czas i jakoś nikomu nie przeszkadzają... Człowieku w XXI wieku terminal to podstawa przy administracji...
  • Poziom 21  
    Pecet wcale nie musi być głośny. Jednostki typu P2/P3 i niskie P4 można z powodzeniem chłodzić dużym radiatorem i jakimś wolnoobrotowym wentylatorem 80-120 mm puszczonym na 5v, ledwo się to kręci ale temperatury bardzo przyzwoite. Zwłaszcza, że nawet procesor typu P2 550Mhz w takich zastosowaniach ma spory zapas mocy i przez większość czasu jego użycie, obciążenie waha się w granicach 2-10%
    Co do głośności zasilaczy w komputerach to również jest sposób na to aby nawet stary zasilacz pracował cicho i w bezpiecznych temperaturach.
    Dokładamy drugi wentylator na ściance przy wiązce przewodów (w środku) i łączymy oba wentylatory szeregowo, pracują na 6V, są ciche a a razie gdyby jeden został przypadkowo zatrzymany drugi wciąż działa.
    Mam tak przerobione kilka PC - słychać tylko i wyłącznie dyski twarde a dyski były dobierane jak najcichsze.

Square One - narzekają że od razu trzeba wymienić wentylator bo zaczyna szybko hałasować.

Niekoniecznie konsola.
    IPCOP zastępuje router (tysiące połączeń w P2P mu niestraszne), ma bardzo dobry firewall i jest zarządzany przez WWW. Do tego można odpalić SAMBE i zrobić serwer plików, printserver a nawet downloader.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Square One - narzekają że od razu trzeba wymienić wentylator bo zaczyna szybko hałasować.

Wersja w sprzedaży - v2 - podobno różni się właśnie cichszym wentylatorem.

Aha - zrozum mnie - ja kupuję, coś ma działać, jeśli nie to oddaję do serwisu lub kupuję nowe. Nie rozbieram elektroniki bardziej zaawansowanej niż radio, nie mówiąc o zmienianiu czegoś w takiej ważnej części, jaką jest zasilacz.

Cytat:
    Zwłaszcza, że nawet procesor typu P2 550Mhz w takich zastosowaniach ma spory zapas mocy i przez większość czasu jego użycie, obciążenie waha się w granicach 2-10%

Hmm. 10% 550 to 55, a w specyfikacji bodajże ovislinka widnieje 300mhz AMR. Dlaczego więc mówisz, że będzie słabo działać?
  • Poziom 21  
    10% z ruchem p2p na 3 komputerach, QOS, serwerem Proxy na 300Mb, aktywną sambą, usługą Udpate Accelerator (u mnie aktualizacje antywirów i Microsoftu ściągane są na dysk IpCopa a następnie błyskawiczne po LAN-ie na kompy które chcą je instalować), wykrywanie ataków SNORT i masą innych usług.
    Myślę ze ten 300Mhz gdyby miał tyle usług i ruchu pod opieką to by wymiękł.
    Przewagą kompa są możliwości rozbudowy, za grosze dodasz 4 razy więcej pamięci czy kilka dysków twardych a nie jesteś ograniczony do 2.
    Wiadomo... nie dla wszystkich ale ja myślę, że każdy powinien chociaż spróbować aby się przekonać czy mu to leży czy nie.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    10% z ruchem p2p na 3 komputerach, QOS, serwerem Proxy na 300Mb, aktywną sambą, usługą Udpate Accelerator (u mnie aktualizacje antywirów i Microsoftu ściągane są na dysk IpCopa a następnie błyskawiczne po LAN-ie na kompy które chcą je instalować), wykrywanie ataków SNORT i masą innych usług.
    Myślę ze ten 300Mhz gdyby miał tyle usług i ruchu pod opieką to by wymiękł.

Wybacz, nie rozumiem cię kompletnie - z twego wynika, że 55 pentiuma jest szybsze od 300 ARM-a.

Rozbudowywać nie będę, po co mi tam dodatkowe pamięci, serwer do plików nie będzie mi obsługiwać crysisa, od tego mam swoją maszynkę. Więcej niż dwóch dysków mi też nie trzeba.
  • Poziom 21  
    Inna architektura procka inna obsługa pamięci.
    Dla przykładu: kiedyś wymieniałem płyty Routerboard ze stacji bazowych sieci WiFi, jeśli dobrze pamiętam były to płyty z prockiem 400Mhz, użycie CPU przekraczało 80% w normalnych godzinach a w godzinie szczytu zapychały się na 100%. Wymiana na kompy P2/350 pomogła - użycie procka 20-30%.
  • Poziom 9  
    No, to sytuacja nie prezentuje się ciekawie. Małe urządzenia są niestabilne i słabe, duże całkowicie wykluczone.
  • Poziom 23  
    Jeżeli mogę się podczepić do tematu i zapytać.
    Taki serwer z pc ile może pobierać mocy? Chciałem kiedyś taki złożyć, ale istotną sprawą był pobór mocy. Czy da się zbudować taki zestaw na P1/2/3 z jedną kością pamięcią i jednym HDD? bez karty graficznej (jeżeli się da), monitora, myszki, klawiatury które by się usunęło po konfiguracji.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    szczurek_1990 napisał:
    Taki serwer z pc ile może pobierać mocy?
    - jaki "serwer"? Pentium 160Mhz pracowało u mnie jako router (linuks z dyskietki) - 17W.
    Celeron 400Mhz, ale ten już z dyskiem - 30-40W.