Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer sam się restartuje - jak zdiagnozować?

feudos 30 Sty 2010 22:12 2872 19
  • #1 30 Sty 2010 22:12
    feudos
    Poziom 12  

Witam,

Mam problem.
    Komputer od jakiegoś czasu sam się restartuje, myślałem że to wirus/błąd systemu i "zrobiłem formata", jednak to nic nie pomogło. Komputer czasami chodzi 5 min i reset, czasami 10min, czasami 3h a nawet 5h.
    Czasami łapie taki reset, że w ciągu 5 sekund resetuje się kilka razy (łatwo widoczne ponieważ diody mi migają i słychać resetujący się procesor).
    Czy winę można zwalić na jakieś przebicia? Czy znaczenie ma listwa? Coś ściągającego fale elektryczne lub zakłócające je? Teorii jest wiele, jednak żadnej nie potrafię uzasadnić. Nie wiem czy to ważne ale monitor też czasami odmawia posłuszeństwa i się wyłącza, czyszczone styki kable, przepinane itp. i nic nie pomagało, monitor chwile odstał, on/off listwę i wszystko chodziło.
    Proszę o szybką pomoc ponieważ te częste i szybkie resety wykończą mi PC.
    Jeżeli coś pomoże, mogę zarzucić skany z Speedfana, Hijacka..
    Może też ważna sprawa:
    Dzisiaj podłączając laptopa (wpierw laptopa do listwy, potem kable z laptopa do tv, i z tv do laptopa(głos)) główny komputer zresetował się 4x razy, tyle ile wykonałem ruchów, zaznaczam jednak że PC nie był połączony żadnymi kablami z laptopem.. łączyła ich jedynie.. listwa.

SpeedFan:
    Zdjęcia, oraz wszelką grafikę dodajemy za pomocą opcji "Dodaj obrazek". Poprawiłem ale proszę zapamiętać i stosować. (gsm_virus)

Pozdrawiam!

0 19
  • Katalog Megger
  • #2 30 Sty 2010 22:38
    tkordus
    Poziom 20  

1. czy na płycie głównej kondensatory nie są popuchnięte?
    2. jaki masz zasilacz ?
    3. napięcie +12V to ten program chyba kłamie ;)

0
  • #3 30 Sty 2010 22:47
    mec.david
    Poziom 13  

Najczęstszą przyczyną są kondensatory na płycie głównej (ich wymiana nie jest szczególnie kosztowna), lub zasilacz.

0
  • #4 30 Sty 2010 23:28
    feudos
    Poziom 12  

Model zasilacza: Tracer 4Life 450HF
    Wstyd pytać, ale gdzie te kondensatory się znajdują i jak poznać że to jest główna przyczyna tego problemu?
    A te problemu z podłączaniem laptopa itp, nie ma żadnej ingerencji w komputer poza stycznością z listwą.. wytłumaczy ktoś o co tutaj chodzi :D?

0
  • Katalog Megger
  • #5 30 Sty 2010 23:49
    Jarek.b1
    Poziom 19  

A może zacznij od początku czyli od listwy bo jeżeli wyłącza się też monitor więc możę coś nie łączy w listwie zamień listwę albo wyeliminuj listwę i podłącz wszystko bezpośrednio do gniazdka. Może coś nie łączy w listwie krótko - nie zauważalnie ale to wystarczy aby się komputer zresetował.

0
  • #6 31 Sty 2010 00:33
    feudos
    Poziom 12  

W Speedfanie temp. skoczyła do 50C i pojawiła się obok ikonka ognia/wybuchu. Ten program mnie przeraża :D

0
  • #7 31 Sty 2010 09:16
    leven
    Poziom 37  

Bardzo wazne jest uziemienie, ktore jest ignorowane przez 90 % uzytkownikow.
    Brak uziemienia prowadzi do samoczynnych restartow/wylaczen komputera. Osobiscie walczylem z tym problemem na 3 plytach glownych. Wymienialem wszystko co sie dalo a nie zwrucilem uwagi na to, ze w gniazdku jest niepodlaczony bolec uziemiajacy. Dopiero jak mnie popiescila obudowa komputera, to oprzytomnialem :D
    Rozkrecilem gniazdko sieciowe i odkrylem, ze jest nie uziemione.
    Po doprowadzeniu uziemienia problem z wylanczaniem/resetowaniem zniknal.
    To oczywiscie jedna z wielu przyczyn, ale sprawdzic trzeba.

Zasilacz jest bardzo kiepski. Te jednostki nie trzymaja poprawnie napiec. Przydala by sie wymiana na cos pokroju fortron, delta, chieftek itp.

Warto tez podpiac voltomierz do gniazdka, z ktorego korzystasz. Przygladaj sie pomiarom, moze masz wachania i przez to restarty. Czasami przewod w gniazdku sie obluzowuje i trzeba go dokrecic.

0
  • #9 31 Sty 2010 10:16
    Dj Haker
    Poziom 35  

Witam. Zapytałeś jak stwierdzić czy winne są kondensatory. Odpowiem podając link do tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221090.html. To, że kondensatory mogły ulec zniszczeniu wiąże się ze słabym zasilaczem. Dlatego proponuję sprawdzić inny gdyż twój jest na czarnej liście. Oczywiście najpierw sprawdziłbym komputer na innym gniazdku, skoro monitor też lubi się wyłączać. A może napięcie jest za niskie i to powoduje restarty ? Proponuję sprawdzić napięcie prądu przemiennego miernikiem ( nie diodą xD ). Sprawdź przy okazji czy gniazdko jest uziemione.

0
  • #10 31 Sty 2010 12:43
    feudos
    Poziom 12  

Czy możecie podać jakiś dobry zasilacz do 200 zł?
    Czy brak reakcji (jeśli zostanie ten zasilacz) to może, ale nie musi paść i potem spalić wszystkie podsystemy?

Odnośnie kondensatorków są prawie nie napuchnięte z ich strony raczej okej. Kupię nową listwę, zobaczymy.

0
  • #11 31 Sty 2010 13:03
    oneeye
    Poziom 12  

Co to znaczy "prawie" nie napuchnięte - znasz reklamy pewnego napoju alkoholowego ?

Mają być płaskie, a nawet mogą być napuchnięte lub wylane od spodu. Jeśli jest jakakolwiek z powyższych oznak ewidentnie do wymiany - do tego wszystkie w linii, nie tylko te napuchnięte.

0
  • #12 31 Sty 2010 19:08
    Dj Haker
    Poziom 35  

feudos napisał:
    Czy możecie podać jakiś dobry zasilacz do 200 zł?
    Czy brak reakcji (jeśli zostanie ten zasilacz) to może, ale nie musi paść i potem spalić wszystkie podsystemy?

Odnośnie kondensatorków są prawie nie napuchnięte z ich strony raczej okej. Kupię nową listwę, zobaczymy.

1. Z zasilaczy do 200 zł polecam firmy Chieftec, Delta, Fortron. Moc 450 / 500W - będzie na zapas.
    2. Spróbuj delikatnie poruszać kondensatory na boki. Jeśli u góry nie widać ich wypuklenia to może ona się pojawić u dołu a wtedy takie kondensatory znacznie łatwiej ruszają się na boki od tych sprawnych.
    3. Wadliwy zasilacz może uszkodzić podzespoły komputera np w taki sposób: spalenie elektroniki, bad-sectory na HDD, błędy pamięci RAM, spalona karta graficzna, procesor, płyta główna i wiele wiele innych. Podczas gdy zasilacz wybucha może podawać większe napięcie co może być przyczyną uszkodzenia innych podzespołów. A czy spali się tylko jedna część czy cały komputer to już tylko loteria.

0
  • #13 31 Sty 2010 23:05
    feudos
    Poziom 12  

Dzięki za cenne postraszenie, na dniach kupuje sprzęt.
    Hmm, odnośnie punktu trzeciego i spalonej karty graficznej, nie wiem czy taka sytuacja już nie wystąpiła.. choć w kilkunastu "procentach".
    Karta graficzna po prostu nie nadaję rady, przy chłonnych grach zapala się czarny ekran i jest pustka.

Zdecydowałem się na model: Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W

0
  • #14 08 Lut 2010 16:00
    feudos
    Poziom 12  

Czy może ktoś napisać czy ten model będzie dobry? Potrzebuje dobrych opinii, nie chce kupić znów jakiegoś shitu z czarnej listy..

0
  • #15 08 Lut 2010 16:34
    technohunter
    Poziom 18  

Witam
    Z własnego doświadczenia polecam ten zasilacz Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W,
    taniejże rozwiązanie ZASILACZ MODECOM MC 530 CARBON BOX,bo Chieftec (GPS-450AA-101A) 450W tej seria mają parę wady technicznych.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 08 Lut 2010 17:22
    feudos
    Poziom 12  

Mam jeszcze jedno ostatnie już pytanie odnośnie tego tematu.
    Czy wszystkie zasilacze są uniwersalne? Czy każda firma ma specjalne wejścia .etc? Jestem zielony, a nie chcę walnąć żadnej gafy.

0
  • #17 08 Lut 2010 18:25
    technohunter
    Poziom 18  

Witam
    Ponownie Zasilacz MODECOM MC 530 CARBON BOX często stawiany platformach
    phenom 550 BE po oc i radkahd4890

CECHY:
    Regulowane obroty wentylatora zależne od wydatku cieplnego zasilacza (AFC)
    Pasywne PFC
    14 cm wolnoobrotowy wentylator
    Cicha praca
    1 x złącze do zasilania kart graficznych PCI Express
    1 x uniwersalne złącze 20/24-pin do zasilania płyt głównych, P4
    4 x złącze zasilania SATA (Serial-ATA), 5 molex, 2FDD

PARAMETRY TECHNICZNE:
    Maksymalna moc: 530 W
    Zakres wilgotności: 5 ~ 95% wilgotności względnej
    Sprawność: 70% minimum przy pełnym obciążeniu
    Zabezpieczenie przeciw-przepięciowe na napięciach: +3.3V, +5V, +12V
    Zabezpieczenie przeciw-przeciążeniowe: 140%
    Zabezpieczenie przeciwzwarciowe
    Sygnał “power good”: opóźnienie przy włączeniu 100 ms do 500 ms.
    Całkowita moc wyjściowa dla napięć +5V, +3,3V nie powinna przekraczać 145W
    Całkowita moc wyjściowa dla napięć +12V nie powinna przekraczać 390W

0
  • #18 08 Lut 2010 20:27
    sax_on
    Poziom 11  

feudos napisał:
    Witam,

Mam problem.
    Komputer od jakiegoś czasu sam się restartuje, myślałem że to wirus/błąd systemu i "zrobiłem formata", jednak to nic nie pomogło. Komputer czasami chodzi 5 min i reset, czasami 10min, czasami 3h a nawet 5h.
    Czasami łapie taki reset, że w ciągu 5 sekund resetuje się kilka razy (łatwo widoczne ponieważ diody mi migają i słychać resetujący się procesor).
    Czy winę można zwalić na jakieś przebicia? Czy znaczenie ma listwa? Coś ściągającego fale elektryczne lub zakłócające je? Teorii jest wiele, jednak żadnej nie potrafię uzasadnić. Nie wiem czy to ważne ale monitor też czasami odmawia posłuszeństwa i się wyłącza, czyszczone styki kable, przepinane itp. i nic nie pomagało, monitor chwile odstał, on/off listwę i wszystko chodziło.
    Proszę o szybką pomoc ponieważ te częste i szybkie resety wykończą mi PC.
    Jeżeli coś pomoże, mogę zarzucić skany z Speedfana, Hijacka..
    Może też ważna sprawa:
    Dzisiaj podłączając laptopa (wpierw laptopa do listwy, potem kable z laptopa do tv, i z tv do laptopa(głos)) główny komputer zresetował się 4x razy, tyle ile wykonałem ruchów, zaznaczam jednak że PC nie był połączony żadnymi kablami z laptopem.. łączyła ich jedynie.. listwa.

SpeedFan:
    Zdjęcia, oraz wszelką grafikę dodajemy za pomocą opcji "Dodaj obrazek".
    Poprawiłem ale proszę zapamiętać i stosować. (gsm_virus)

A może poprostu Twoja listwa zasilająca jest uszkodzona i jak gmerasz przy kablach to gubi się napięcie co skutkuje restartem kompa?
    Podpinałeś zestaw pod inną listwę? osobno komputer, osobno monitor ?

Pozdrawiam!

0
  • #20 09 Lut 2010 22:13
    technohunter
    Poziom 18  

Witam
    Oczywiście że ten zasilacz MODECOM MC 530 CARBON BOX
    Pozdrawiam

0