Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik do wbud. Amica EB2.8TpsKDpOSrL nie działa

dr_Watson 30 Sty 2010 22:32 8279 9
 • #1 30 Sty 2010 22:32
  dr_Watson
  Poziom 9  

  Witam wszystkich

  Pojawił mi się z piekarnikiem dość poważny problem. Liczę na pomoc w tym dziale.
  OPIS USZKODZENIA
  -Ponad tydzień temu piekarnik odmówił pracy. Na wyświetlaczu świeciły zera jak po podłączeniu piekarnika do gniazdka. Po naciśnięciu sensora włączającego zapala się dioda włącznika i zapalają się diody nad sensorami do ustawienia zegara. Jednak naciśnięcie obu sensorów aby ustawić zegar nie daje rezultatu. Po około 5 sekundach samoczynnie wszystkie diody pogasły i na wyświetlaczu znowu tylko migały zera.
  -Rozebrałem piekarnik, poczyściłem, sprawdziłem czy jakiś kabelek się nie upalił i doszedłem do wniosku że padł cały programator.
  -Zamówiony w serwisie (618zł !) zamontowałem dziś nowiutki i... to samo. Identyczne objawy. Poszedłem dalej i rozebrałem cały piekarnik ale nie znalazłem nic podejrzanego. Wydaje mi się że załączenie sensora włącznika powinno dać efekt załączania któregoś z przekaźników, ale nic takiego się nie dzieje.

  A może ktoś poratuje schematem, albo ma pomysł co jeszcze można sprawdzić ?
  Z góry dziękuje za pomoc.

  0 9
 • #2 30 Sty 2010 23:05
  cezet
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Sprawdzałeś napięcie zasilania?

  0
 • #3 31 Sty 2010 19:31
  dr_Watson
  Poziom 9  

  Prześledziłem 230V od wtyczki. Na zaciskach z tyłu obudowy jest, na każdym 1. styku ośmiu przekaźników jest. Na 9. ostatnim przekaźniku zamiast 230 jest na jednym zacisku N a zacisk drugi idzie gdzieś na tyły. Na zasilacz sterownika też idzie napięcie - inaczej nie zaświeciły by się zera. Może coś gdzieś coś sterownik bada i zamiast dać informację o błędzie nie daje się załączyć. Wątpliwości rozwinąłby myślę schemat, przynajmniej ogólny.
  Od płytki odchodzą jeszcze dwa zestawy zacisków - ale do czujników temperatur - jednego w piekarniku i drugiego wpinanego w ściankę (do pieczenia mięsa). Zastanawiałem się czy sterownik nie sprawdza czujnika ale czujnik wygląda ok, ma 540 Ohm i zmienia wartość pod wpływem temperatury.

  1
 • #4 31 Sty 2010 21:11
  pawel12
  Poziom 19  

  Dobierz się właśnie do czujnia temperatury ,tego z tyłu odkręć go i zobacz czy nie jest podgięty ,czy nie stykał do obudowy-panel nie ruszy ,jeżeli gdzieś dotyka , a często tak się działo. Pisz co ustaliłeś.

  0
 • #6 01 Lut 2010 19:14
  dr_Watson
  Poziom 9  

  Cóż kolejne pomiary nic nie wykazały. Dzięki za schemat trochę pojaśniało co mierzyć.
  Czujnik sprawny wymontowany rezystancja 545 Ohmów w temp pokojowej. Przy trzymaniu w ręce wzrosła rezystancja do ok 560 czyli wygląda że pomiar temperatury jest i czujnik działa. Nie wiem jaka powinna być wartość znamionowa, no ale jeśli reaguje na ciepło to nie ma mocnych czujnik działa. Po odpięciu całkowitym czujnika kuchenka zapiskuje i włącza przekaźnik od silnika chłodzenia i uruchamia się wentylator na obudowie.. Na lewym wyswietlaczu pojawia się F04 czyli sterownik jakby reagował.
  Grzałki pomierzone mają po kilkadziesiąt Ohmów. Wyłączniki termiczne na obudowie przepuszczają i wyglądają na sprawne.
  Teraz to już pomysłów mi brak. Oba sterowniki zachowują się identycznie znaczy identycznie nie działają.

  0
 • #7 01 Lut 2010 19:25
  wronek19
  Poziom 14  

  F 04 - to uszkodzenie czujnika.

  0
 • #8 01 Lut 2010 19:48
  dr_Watson
  Poziom 9  

  Czujnik jest sprawny.
  F04 pojawia się po odłączeniu czujnika - czyli oznacza to przerwę w obwodzie czujnika. Czujnik symulowałem różnymi rezystancjami. Przy rezystancji poniżej 500 Ohmów sterownik też piszczał i wykazał błąd F08 - czyli dla sterownika (niech zgadnę) oznacza to pewnie zwarcie. Po podłączeniu rezystorów 670 Ohmów (myślę że na oko to 80-90 stopni) nie było błędu 04 ale załączył wentylator chłodzący obudowę.
  Pozostaje tylko podejrzenie że nowy sterownik też jest walnięty.

  0
 • Pomocny post
  #9 01 Lut 2010 23:32
  wronek19
  Poziom 14  

  dr_Watson napisał:
  Na wyświetlaczu świeciły zera jak po podłączeniu piekarnika do gniazdka. Po naciśnięciu sensora włączającego zapala się dioda włącznika i zapalają się diody nad sensorami do ustawienia zegara. Jednak naciśnięcie obu sensorów aby ustawić zegar nie daje rezultatu. Po około 5 sekundach samoczynnie wszystkie diody pogasły i na wyświetlaczu znowu tylko migały zera.  Aby ustawić programator należy wcisnąć "+" lub "-" a dopiero po ustawieniu odpowiedniego czasu oba te przyciski razem aby zapamiętał zadany czas.

  2
 • #10 02 Lut 2010 11:31
  dr_Watson
  Poziom 9  

  wronek19 napisał:
  Aby ustawić programator należy wcisnąć "+" lub "-" a dopiero po ustawieniu odpowiedniego czasu oba te przyciski razem aby zapamiętał zadany czas.


  Dzięki faktycznie. Przy starym panelu robiłem to automatycznie a po założeniu nowego za pierwszym razem nie zareagował, a później w ferworze walki jakoś musiałem przeoczyć ten istotny element ustawiania. Po wczorajszych badaniach oraz rozkręceniu i złożeniu wszystkiego piecyk uruchomił się dziś rano od razu. Oczywiście po podłączeniu nowego panelu - widać poprzedni sterownik jednak odmówił w tym względzie posłuszeństwa, nie reagował też na przyciski + i -, stąd też całe zamieszanie. Tak więc dziękuję wszystkim za zaangażowanie, a koledze Wronek19 za trafioną uwagę.

  :D

  0