Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik do wbud. Amica EB2.8TpsKDpOSrL nie działa

dr_Watson 30 Sty 2010 22:32 8279 9
  • #1 30 Sty 2010 22:32
    dr_Watson
    Poziom 9  

Witam wszystkich

Pojawił mi się z piekarnikiem dość poważny problem. Liczę na pomoc w tym dziale.
    OPIS USZKODZENIA
    -Ponad tydzień temu piekarnik odmówił pracy. Na wyświetlaczu świeciły zera jak po podłączeniu piekarnika do gniazdka. Po naciśnięciu sensora włączającego zapala się dioda włącznika i zapalają się diody nad sensorami do ustawienia zegara. Jednak naciśnięcie obu sensorów aby ustawić zegar nie daje rezultatu. Po około 5 sekundach samoczynnie wszystkie diody pogasły i na wyświetlaczu znowu tylko migały zera.
    -Rozebrałem piekarnik, poczyściłem, sprawdziłem czy jakiś kabelek się nie upalił i doszedłem do wniosku że padł cały programator.
    -Zamówiony w serwisie (618zł !) zamontowałem dziś nowiutki i... to samo. Identyczne objawy. Poszedłem dalej i rozebrałem cały piekarnik ale nie znalazłem nic podejrzanego. Wydaje mi się że załączenie sensora włącznika powinno dać efekt załączania któregoś z przekaźników, ale nic takiego się nie dzieje.

A może ktoś poratuje schematem, albo ma pomysł co jeszcze można sprawdzić ?
    Z góry dziękuje za pomoc.

0 9
  • #2 30 Sty 2010 23:05
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdzałeś napięcie zasilania?

0
  • #3 31 Sty 2010 19:31
    dr_Watson
    Poziom 9  

Prześledziłem 230V od wtyczki. Na zaciskach z tyłu obudowy jest, na każdym 1. styku ośmiu przekaźników jest. Na 9. ostatnim przekaźniku zamiast 230 jest na jednym zacisku N a zacisk drugi idzie gdzieś na tyły. Na zasilacz sterownika też idzie napięcie - inaczej nie zaświeciły by się zera. Może coś gdzieś coś sterownik bada i zamiast dać informację o błędzie nie daje się załączyć. Wątpliwości rozwinąłby myślę schemat, przynajmniej ogólny.
    Od płytki odchodzą jeszcze dwa zestawy zacisków - ale do czujników temperatur - jednego w piekarniku i drugiego wpinanego w ściankę (do pieczenia mięsa). Zastanawiałem się czy sterownik nie sprawdza czujnika ale czujnik wygląda ok, ma 540 Ohm i zmienia wartość pod wpływem temperatury.

1
  • #4 31 Sty 2010 21:11
    pawel12
    Poziom 19  

Dobierz się właśnie do czujnia temperatury ,tego z tyłu odkręć go i zobacz czy nie jest podgięty ,czy nie stykał do obudowy-panel nie ruszy ,jeżeli gdzieś dotyka , a często tak się działo. Pisz co ustaliłeś.

0
  • #6 01 Lut 2010 19:14
    dr_Watson
    Poziom 9  

Cóż kolejne pomiary nic nie wykazały. Dzięki za schemat trochę pojaśniało co mierzyć.
    Czujnik sprawny wymontowany rezystancja 545 Ohmów w temp pokojowej. Przy trzymaniu w ręce wzrosła rezystancja do ok 560 czyli wygląda że pomiar temperatury jest i czujnik działa. Nie wiem jaka powinna być wartość znamionowa, no ale jeśli reaguje na ciepło to nie ma mocnych czujnik działa. Po odpięciu całkowitym czujnika kuchenka zapiskuje i włącza przekaźnik od silnika chłodzenia i uruchamia się wentylator na obudowie.. Na lewym wyswietlaczu pojawia się F04 czyli sterownik jakby reagował.
    Grzałki pomierzone mają po kilkadziesiąt Ohmów. Wyłączniki termiczne na obudowie przepuszczają i wyglądają na sprawne.
    Teraz to już pomysłów mi brak. Oba sterowniki zachowują się identycznie znaczy identycznie nie działają.

0
  • #7 01 Lut 2010 19:25
    wronek19
    Poziom 14  

F 04 - to uszkodzenie czujnika.

0
  • #8 01 Lut 2010 19:48
    dr_Watson
    Poziom 9  

Czujnik jest sprawny.
    F04 pojawia się po odłączeniu czujnika - czyli oznacza to przerwę w obwodzie czujnika. Czujnik symulowałem różnymi rezystancjami. Przy rezystancji poniżej 500 Ohmów sterownik też piszczał i wykazał błąd F08 - czyli dla sterownika (niech zgadnę) oznacza to pewnie zwarcie. Po podłączeniu rezystorów 670 Ohmów (myślę że na oko to 80-90 stopni) nie było błędu 04 ale załączył wentylator chłodzący obudowę.
    Pozostaje tylko podejrzenie że nowy sterownik też jest walnięty.

0
  • Pomocny post
    #9 01 Lut 2010 23:32
    wronek19
    Poziom 14  

dr_Watson napisał:
    Na wyświetlaczu świeciły zera jak po podłączeniu piekarnika do gniazdka. Po naciśnięciu sensora włączającego zapala się dioda włącznika i zapalają się diody nad sensorami do ustawienia zegara. Jednak naciśnięcie obu sensorów aby ustawić zegar nie daje rezultatu. Po około 5 sekundach samoczynnie wszystkie diody pogasły i na wyświetlaczu znowu tylko migały zera.

Aby ustawić programator należy wcisnąć "+" lub "-" a dopiero po ustawieniu odpowiedniego czasu oba te przyciski razem aby zapamiętał zadany czas.

2
  • #10 02 Lut 2010 11:31
    dr_Watson
    Poziom 9  

wronek19 napisał:
    Aby ustawić programator należy wcisnąć "+" lub "-" a dopiero po ustawieniu odpowiedniego czasu oba te przyciski razem aby zapamiętał zadany czas.

Dzięki faktycznie. Przy starym panelu robiłem to automatycznie a po założeniu nowego za pierwszym razem nie zareagował, a później w ferworze walki jakoś musiałem przeoczyć ten istotny element ustawiania. Po wczorajszych badaniach oraz rozkręceniu i złożeniu wszystkiego piecyk uruchomił się dziś rano od razu. Oczywiście po podłączeniu nowego panelu - widać poprzedni sterownik jednak odmówił w tym względzie posłuszeństwa, nie reagował też na przyciski + i -, stąd też całe zamieszanie. Tak więc dziękuję wszystkim za zaangażowanie, a koledze Wronek19 za trafioną uwagę.

:D

0