Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Clevo M66SRU - dość częsty alarm i przegrzewanie

31 Sty 2010 04:36 3543 6
  • Poziom 12  
    Konfig:
    PDC 1,73GHz
    GF8400G
    2x1GB

Laptop nie dawał obrazu na lcd i vga. System startował (słychać było dźwięki systemowe, był widoczny w sieci).
    Z ww. problemem poradziłem sobie, można by powiedzieć, trochę po partyzancku; wygrzałem hot-airem na preheater-e. W każdym razie można grać i nic się z obrazem nie dzieje.
    Dość często jednak występuje problem z alarmem (jednostajnie przerywany pisk+ migające nLock i cLock, obroty wentylatora na max), wygląda jakby laptop się przegrzewał jednak w czasie testów nie bylem w stanie ustalić z całą pewnością który element się gotuje (a może który gotuje się bardziej od innych).
    Przykład:
    Włączam komputer, wentylator na wolnych obrotach.
    Czekam na ustalenie się temperatur. Cpu ~55, gpu ~75.
    Obciążam cpu na 100%. Temperatura powoli rośnie
    i przy wartości ~72 włącza się alarm.
    Jako, że wchodzą wtedy wysokie obroty temp spada do ~65 i alarm się wyłącza.
    Ok, myślę, wymienię pastę na cpu, podegnę trochę dociski.
    Jednak bez zmian.
    Testuję dalej; pierwszy alarm przy ~72,
    natomiast drugi już przy ~74.
    Następny przy ~75 i już nie chciał ucichnąć nawet jak wyłączyłem obciążenie i temp spadła do ~50.
    W czasie sprawdzania cpu, temp gpu powolutku rosła sobie z 75 do 82 i w ogóle cale wnętrze laptopa zamieniło się w piekarnik.

Z tego co wiem takie temperatury były normalne dla tego laptopa. Raz, że powierzchnia radiatora cpu jest skrajnie mała, dwa, że gpu jest chłodzony razem z chipsetem aluminiową płytą z "pinami" pod którą ruch powietrza jest wymuszany przez ten sam wentylator co cpu. Do tego dochodzi mała powierzchnia otworów wlotowych i wylotowych.

Przyjrzałem się jeszcze raz chłodzeniu i stwierdziłem, że konstrukcja radiatora umożliwia powrót do wnętrza laptopa powietrza pompowanego przez wentylator (mieli wokół siebie to samo powietrze). Postanowiłem wiec temu zaradzić i zrobiłem prowizoryczny kanał, którym powietrze trafia z wentylatora bezpośrednio na radiator. Efekt? Klawiatura nie nagrzewa się tak bardzo i temperatury nie rosną tak szybko jak przedtem. Jednak to tylko opóźnia włączenie alarmu.

Jeszcze jedno. Z tego co mi powiedziano, to czy problem występuje jest kwestią "przypadku". Tj. zdarza się tak że alarm włącza się przy byle stronie www. Bywa też tak że można używać komputera przez kilka dni (nie wyłączając go!), i nic. Wystarczy restart i jest alarm.

Teraz pytania:
    Czy możliwe że problemy robi jednak GPU i reballing by pomógł?
    Czy jednak uszkodziłem coś innego przy okazji robienia GPU?
    Czy możliwe że rozbierając laptopa i odpinając baterię usunąłem jakieś ustawienia z cmos do których nie ma dostępu z setupu biosu (temperatury graniczne itp.)?

tak to wygląda
    Clevo M66SRU - dość częsty alarm i przegrzewanie
  • Poziom 1  
    Witam. Miałem niedawno na serwisie Icon, ta sama platforma M66SRU, północ i południe VIA, GPU NV 8400. Przeszedł z ekrenem podzielonym na 6 części. Zrobiłem pełen reballing na ołowiu. Laptop wstał, działa ale grzeje się okropnie. Przy niewielkim obciążeniu CPU prawie 70 st a GPU ponad 90 st. Testowałem go na podstawce chłodzącej, 4 godz. przy maks. obciążeniu i prawie 20 st w dół. Klient zniechęcony używaniem podstawki na własną rękę przerobił chłodzenie. Połączył cheatpipem radiator od mostków i gpu z tym od procesora. Dam znać czy chłodzenie jest skuteczne. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Może trochę pomóc z tym że powierzchnia radiatora cpu jest bardzo mała.
    Ten laptop co go robiłem wrócił do mnie niedawno, te same objawy, na razie leży bo nie mam czasu ale będzie reballing robiony to się zobaczy.
    Przy okazji zapytam, jakiej wielkości mają być kulki pod tym 8400?
  • Poziom 29  
    Te komputery możecie sobie naprawiać do bólu , wadliwa karta grafiki NVidia .
    Konieczna wymiana na model karty graficznej pozbawiony tej wady
    data produkcji po 2009 r.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Witam
    Po wymianie GPU temperatura u mnie dalej wysoka 90 stopni.
  • Poziom 32  
    Ja np. przylutowałem kilka prętów miedzianych do chłodzenia pasywnego grafy i mostka i połączyłem je z chłodzeniem proca... udało mi się zyskać 10stopni mniej niż miałem
    Pozdrawiam.