Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa zasilająca

ViperSW 22 Lip 2004 20:17 6015 12
  • #1 22 Lip 2004 20:17
    ViperSW
    Poziom 14  

Witam!
    Mam pytanie do czego co służy: Tłumik warystorowy, tłumik przeciwzakłóceniowy LC, układ odłączania przecpięciowego. I jaką wybrać listwę zasilającą z wejściem na kabelek z karty sieciowej i wyjściem do komputera.
    Pozdrawiam!

0 12
  • #2 23 Lip 2004 13:35
    h-doc
    Poziom 27  

warystor - element posiadający nieliniową rezystancję w funkcji przyłożonego napięcia - stosowany powszechnie jako ochrona przeciwprzepięciowa (zwiera przepięcia)
    tłumik przeciwzakłóceniowy - element (lub zestaw elementów) typu LC (cewka + kondensator), które pracują jako filtr dolnoprzepustowy. Służy do tłumienia zakłóceń sieciowych (skuteczne dla zakłóceń przemysłowych i radiowych, natomiast nie tłumi raczej harmonicznych przebiegu podstawowego).
    Listwę najlepiej wybrać ze wszystkim co jest możliwe: bezpieczniki, warystor, filtr LC.

0
  • #3 02 Wrz 2004 18:31
    jegrus
    Poziom 12  

Witam.
    Napisałeś "zwiera przepięcia" to znaczy, że warystor wpinamy równolegle z zabezbieczanym urządzeniem?

0
  • #5 04 Wrz 2004 04:18
    HenryK3
    Poziom 26  

A jaka jest szansa samodzielnego wykonania listwy zabezpieczającej?
    Na elektrodzie nic nie znalazłem, a może warto by zrobić i stosować nie tylko do komputera ale i do domowych urządzeń elektronicznych.

0
  • #6 04 Wrz 2004 10:34
    h-doc
    Poziom 27  

można, aczkolwiek listwy zasilające są stosunkowo tanie, więc ze względów finansowych samodzielna budowa jest mało opłacalna. Opłaca się natomiast montować takie filtry w samodzielnie konstruowanych urządzeniach. Przy czym ja najczęściej daję albo sam rdzeń ferrytowy na kabel zailający albo gotowy filtr LC i do tego czasem warystor.

0
  • #7 04 Wrz 2004 14:10
    etedio
    Poziom 24  

no przede wszystkim to taka listwa to nie żadne high-tech

są takie listwy co w ogóle mają tylko wyłącznik, neonówkę, rezystorek do neonówki i żadnego filtra :P
    w takich "pełnych" jest jakiś bezpiecznik (lub 2), warystor, taki odkłócający transformatorek ferrytowy i kilka kondensatorów polipropylenowych X2 wepchniętych gdzie się tylko da

moim zdaniem listwa home-made jest opłacalna, ale przy listwie ze sklepu przynajmniej jest komu przyłożyć jak się coś zepsuje :twisted:

0
  • #8 04 Wrz 2004 21:53
    HenryK3
    Poziom 26  

h-doc napisał:
    można, aczkolwiek listwy zasilające są stosunkowo tanie, więc ze względów finansowych samodzielna budowa jest mało opłacalna. Opłaca się natomiast montować takie filtry w samodzielnie konstruowanych urządzeniach. Przy czym ja najczęściej daję albo sam rdzeń ferrytowy na kabel zailający albo gotowy filtr LC i do tego czasem warystor.

Jeżeli jest przedłużacz z wyłącznikiem to chyba warto zamontować w niej filtr i bezpieczniki.
    Jestem zainteresowany i proszę o więcej szczegółów.
    Nigdzie nie znalazłem dokładnych danych.

0
  • #9 05 Wrz 2004 00:16
    h-doc
    Poziom 27  

Przede wszystkim musisz znać obciążenie - zazwyczaj standardowe przedłużacze powinny pociągnąć do 10A. Do tej wartości dobierasz bezpiecznik oraz dławiki. Jeśli chodzi o warystory i kondensatory, to bierzesz te, które są dostosowane do napięcia 230V AC (ok. 300V DC). Można też kupić gotowe filtry przeciwzakłóceniowe (2 dławiki + 2 lub 3 kondensatory) o różnej obciążalności prądowej i różnej skuteczności tłumienia.

0
  • #10 05 Wrz 2004 02:12
    lakrymator
    Poziom 16  

Listwa listwą a później długi kabel i jak piorun walnie to i tak po zawodach.
    A co od strony linii telefonicznej.
    Już jeden modem mi padł gdy w pobliżu piorun strzelił.
    I tu nic nie pomogła listwa zasilająca :sm39: .
    Pozdr.

0
  • #11 05 Wrz 2004 12:27
    HenryK3
    Poziom 26  

h-doc napisał:
    Do tej wartości dobierasz bezpiecznik oraz dławiki. Jeśli chodzi o warystory i kondensatory, to bierzesz te, które są dostosowane do napięcia 230V AC (ok. 300V DC). Można też kupić gotowe filtry przeciwzakłóceniowe (2 dławiki + 2 lub 3 kondensatory) o różnej obciążalności prądowej i różnej skuteczności tłumienia.

W jaki sposób dobiera się dławiki?
    Jakie to dławiki?
    To mało konkretna odpowiedź.
    Tyle to można w szkolnym podręczniku przeczytać.
    Nadal proszę o więcej szczegółów.

0
  • #12 05 Wrz 2004 19:02
    h-doc
    Poziom 27  

tak jak pisałem - musisz wziąć pod uwagę 2 rzeczy: prąd i indukcyjność. Prąd dobierasz w zależności od obciążenia, a indukcyjność w zależności od żądanej tłumienności. Co tu jeszcze dodać? Oczywiście dławiki powinny być na rdzeniu ferrytowym. Aha, no i pewnie jeszcze musisz wziąć pod uwagę gabaryty - zbyt duży dławik nie zmieści się w listwie.

0
  • #13 10 Wrz 2004 11:31
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Poza warystorem możesz dać transil(e) na 360-400V. (działają szybciej od warystorów).

Wszystkie zabezpieczenia daj za bezpiecznikami.

Listwa nie koniecznie musi mieć dodatkowe zabezpieczenia do LAN lub modemu (trudnirj kupić i są droższe).

Takie zabezpieczenie możesz zrobić osobno.

Do telefonu możesz użyć warystor + transil.

Dla sieci lan musisz uważać z pojemnością elementów zabezpieczających.
    Transile mają dość dużą pojemność (zwielokrotniona struktura diody) i mogą zbytnio tłumić sygnały o dużych częstotliwościach.

Ja do telefonu założyłem też bezpiecznik. Ponieważ na zewnątrz zastosowali przewody sieciowe na odcinku mieszkanie piwnica. W razie pomyłki lub zbytniej pomysłowości kogoś w piwnicy, bezpiecznik spali się gdy ktoś poda 230V na linię telefoniczną.

Są jeszcze zabezpiczenia w postaci rurki wypełnionej gazem i dwóch elektrod (są czasami na płytce kineskopu).

Dławiki najepiej na rdzeniu toroidalnym.

0