Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie tyrystora np. AVR pytania.

31 Sty 2010 13:42 8303 28
  • Poziom 21  
    Mam problem ze sterowaniem tyrystora przez klasyczny atmega... Próbowałem różnych opcji i nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy (wczesniej się tyrystorami nie zajmowałem). Konkretnie - robię prostownik do ładowania akumulatora ołowiowego i układ ma regulować prąd, wyłączac przy 14,4 itd. Dlaczego na tyrystorze? A tak jakoś wyszło (spaliłem już parę mosfetów....) Z napisaniem programu nie będzie problemu ale po przeczytaniu wielu postów mam poteżny mętlik w głowie i dlatego proszę o pomoc - przykład takiego rozwiązania. Próbowałem PWM, ale cuda się działy. Czy trzeba układ synchronizowac z siecią i wtedy sterowanie fazowe? Z góry dziękuję za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Wstawialem różne tranzystory - buz11 - 71 - irfp... (nawet przez driver) i efekt taki sam - grzały się potężnie (o dziwo przy podlączonym obciążeniu np.rezystorem i przy tym samym prądzie ok 5A nie było problemu) gdy podłączałem akumulator i przy byle "muśnięciu" było po zabawie... Może coś źle robię? Teraz wstawiłem tranzystor NPN TIP35 i jest niby ok ale wodę można gotować...
  • Poziom 21  
    i tu mam problem - schemat... Wszystko robiłem na pająka ale to był taki układ (jeden z nich)

sterowanie tyrystora np. AVR pytania.

O tej diodzie wiedziałem, ale niby racja. może i faktycznie o to chodzi. Ale przecież jeżeli tranzystor jest 20 amperowy to dioda (o tym czytałem) teorwtycznie powinna wytrzymać ten prąd...
  • Poziom 43  
    technics6 napisał:
    Ha... mosfety mają wbudowaną diodę, która zabezpiecza przed ujemnymi przepięciami.

Ta dioda nie jest wbudowana. I nie zabezpiecza.
    To jest pasożytnicza dioda. Czyli nie jest wbudowana tylko sama się wbudowała mimo że nikt jej tam nie zapraszał.
    Ale reszta to oczywiście prawda.
  • Poziom 43  
    tengu: ten układ nie działa bo jest zdecydowanie za wolny do sterowania MOSFETa.

technics6: W ten sposób włączona zwykła dioda i tak nie zabezpieczyła by przed napięciem samoindukcji. Dioda zabezpieczająca powinna być włączona od Drenu do VCC, a nie od Drenu do Źródła.
    Inna sprawa że ta dioda w MOSFECie jest diodą lawinową ;)
    W takim przypadku faktycznie trochę zabezpiecza. Ale tylko trochę bo napięcie jest ograniczane do jakiejś dużej wartości, co nawet przy małym prądzie spowoduje ogromne grzanie się tranzystora.
  • Poziom 21  
    Właśnie tak zrobiłem - wolne PWM.
  • Poziom 21  
    stosowałem wcześniej driver tc4420, potem w układzie który pokazałem, sterowałem całością z pinu. Czy ten patent z diodą ma rację bytu?
  • Poziom 21  
    Elektronika (atmega) będzie zasilana z oddzielnego zasilacza więc pomiar to niewielki problem. Jeżeli bez diody też będzie dobrze, to w czym problem tkwi? Co moę źle robić?
  • Poziom 43  
    No ale jak ATMegę zasilisz z obdzielnego zasilacza to jak wysterujesz tranzystor PWMem?

Co możesz źle robić? W tym układzie który przedstawiłeś to napisałem Ci. Miałeś za niskie napięcie sterujące.
    A w tym na TC4420 to nie wiem, bo tego układu nie przedstawiłeś.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    atom1477 napisał:
    No ale jak ATMegę zasilisz z obdzielnego zasilacza to jak wysterujesz tranzystor PWMem?

Co możesz źle robić? W tym układzie który przedstawiłeś to napisałem Ci. Miałeś za niskie napięcie sterujące.
    A w tym na TC4420 to nie wiem, bo tego układu nie przedstawiłeś.

Planuję sterować przez transoptor pc817.

Ukladu z driverem nie pokazałem, ponieważ był wykonany tak, aj zalecali w aplikacji tego TC...

A i jeszcze jedno - gdy podłącze ładowany akumulator do mosfeta tak jak na rysunku Technics6, tylko bez dodatkowej diody, i włączę zasilanie to z tranzystora zostają tylko wyprowadzenia i słyszę krzyk mojej pani, że śmierdzi w pokoju... Chyba jednak ta dioda powinna tam być. Tak jak mówiłem wcześniej, przy podłączeniu zamiast akumulatora, grzałki lub rezystora wsio jest ok (tranzystor lekko ciepły nawet przy 15A), a z akumulatorem już przy 3A wszystko się gotuje.
  • Poziom 21  
    Dobra, patent z diodą niby załatwił temat. Kombinuję dalej. Chwilowo dziękuję za pomoc.
  • Poziom 21  
    Tak uczyniłem :-). wstawiłem diodę ze starego zasilacza komputerowego. będę miał jeszcze parę pytań, ale muszę najpierw je przemyśleć. Dziękuję jeszcze raz.

• Poziom 29  
    Moderowany przez inventco.eu:

Temat zamykam - jeżeli będzie miał ktoś coś do dodania chętnie otworzę.