Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ploter 2D na silnikach krokowych

31 Sty 2010 18:34 1904 3
 • Poziom 9  
  Witam.
  TO mój bodajże pierwszy post na tym forum i od razu pytanie poprzedzone wstępem. Słowem wstępu : chciałbym zbudować ploter 2D o powierzchni kartki A4 służący do kreślenia niezbyt skomplikowanych rysunków (nie wymagana jest także dokładność większa niż 1 mm) za pomocą lekkiego (naście deko) urządzenia (a właściwie jego końcówki na dość elastycznym kablu). Podnoszenie i opuszczanie końcówki nie jest wymagane gdyż urządzenie działa bezkontaktowo. Koszt urządzenia najlepiej gdyby był zerwy lub do takowego pułapu zbliżony :)
  I teraz pytania:

  A- czy można wykonać taki ploter za pomocą silniczków krokowych ze stacji dysków 3,5" bądź starych CD (poruszanie głowicy z diodą) - mają po 4 kable - czyli są bipolarne - nie jest wymagana superprecyzja ani prędkość. Chodzi głównie o wykonanie kontrolera. Biorę pod uwagę także zastosowanie silników z drukarki (tylko które lepsze - te od głowicy, czy od posuwu papieru ?)
  B- jeśli A=tak, to czy istnieją gotowe programy dzięki którym można wysłać jakiś plik hpgl do prostego sterownika silniczków z pyt A lub które potrafią przekonwertować taki plik i wysyłać go linijka po linijce. Zakładam, że komputer cały czas będzie pracował i to on będzie mózgiem a elektronika potrzebna będzie tylko do wysterowania silnikami.

  Strona mechaniczna nie stanowi żadnego problemu (materiały i wykonanie we własnym zakresie). Głównym problemem jest jakiś ministerownik + oprogramowanie.

  za odpowiedzi i sugestie z góry dziękuję.
 • Sklep HeluKabel
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 9  
  czyli mam rozumieć, że tutaj nie mam co czekać konkretną odpowiedź ? :)
 • Poziom 39  
  Kolega podał Ci forum na którym znajdziesz wszystko , praktycznie wszystkie sterowniki CNC pracują z sygnałami Step / Dir przykładów jest cała masa , pracę nad sterownikiem zaczyna się od parametrów silnika prąd / napięcie / typ dla silnika bipolarnego jako mostek H np. L298 do tego L297 i masz gotowy sterownik dla jednego silnika , programów sterujących jest kilka tylko że wszystkie płatne w wersji demo mają ograniczoną ilość ruchów , przykłady sterowników masz tu http://pminmo.com/ http://www.ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml godna uwagi strona http://hobbycnc.hu/ tu gotowy projekt plotera http://www.plotpage.webpark.pl/ z własnym oprogramowaniem