Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai N91S Zmiana Kolorów

kochanek17 31 Sty 2010 20:34 4046 2
  • #1 31 Sty 2010 20:34
    kochanek17
    Poziom 9  

Witam mam monitor Hyundai N91S....
    Mam problem z ustawieniami kolorów, gdyż są one liche. Kolory nie są te, co były na początku, może coś zostało pogrzebane.
    Tu wkracza moje pytanie: czy istnieje możliwość ustawienia "Ustawień Fabrycznych"?
    Sam nie wiem co się z nim stało, działał i po jakimś czasie włączyłem grę i kolory szlak trafił, że tak powiem.

Dziękuję i czekam na odpowiedzi.

0 2
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 31 Sty 2010 21:36
    arko71
    Poziom 25  

Jeżeli zmianę kolorów możesz określić, jako zaróżowienie, to pada ci świetlówka i czeka cię jej wymiana.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 02 Sie 2010 16:16
    Onufry76
    Poziom 10  

Trafił do mnie monitor z identyczną usterką - obraz jest jakby lekko "zaróżowiony". W momencie wciśnięcia przycisku "auto" na moment wraca do normy, po czym autokalibracja przywraca go do stanu normalnego, czyli nienormalnego - lekko różowego. Oczywiście "Reset to defaults" też nie pomaga. Obraz jest nadal lekko różowy.

Co ciekawe, nie jest to wina świetlówek. Podmieniałem matrycę na inną, z bardzo podobnego, sprawnego monitora Fujitsu Siemens 900P i ta (na pewno sprawna) z FS w Hyundaiu wyświetlała zaróżowiony obraz. Matryca z Hyundaia w monitorze FS działa poprawne (obraz jest wyświetlany poprawnie). Wnioskuję z tego, że przyczyna usterki leży w elektronice monitora. Niestety nie wiem gdzie.

Przy okazji - wygląda na to, że można zamiennie stosować matryce HannStar HSD190ME12-A04 oraz CHI MEI M190E5-L0A. Różnią się przesuniętym o kilka centymetrów złączem LVDS.
    Zamiennie można też stosować elektroniki z tych monitorów. Są bardzo zbliżone konstrukcyjnie, mają takie same obudowy i pasują nawet wtyki od paneli sterowania.
    ------------------------------------------------------------------------------

Zbliżyłem się chyba do rozwiązania problemu. W błąd wprowadza ten różowy kolor, który sugeruje uszkodzenie świetlówek. Podszedłem do zagadnienia nieco inaczej, i przeszukałem forum pod kątem przebarwień obrazu na inne kolory.

W tym wątku -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=752410&highlight=lcd+czerwonawy&sid=

pojawia się identyczna usterka. Rozwiązaniem okazuje się kalibracja balansu bieli.

Poniżej zamieściłem znaleziony w sieci opis procesu kalibracji dla monitora Acer AL532. Na pierwszy rzut oka jest zgodny z tym co udostępnia menu serwisowe w Hyundai-u, więc moim zdaniem warto go przetestować.
    Opis jest w języku angielskim, więc proszę posiłkować się tu własną (bądź cudzą ;-)) znajomością języka, ew. automatycznym translatorem, np. google.

Teoretycznie do wykonania kalibracji potrzebny jest "spectrum analyzer", po polsku chyba kolorymetr, ale może wystarczy dobre oko i ustawiony obok monitor - wzorzec.

I jeszcze jedno - myślę, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w menu serwisowym warto zapisać sobie wcześniej wartości jakie były wprowadzone tam "firmowo". To tak na wszelki wypadek - aby przypadkowo nie rozregulować monitora już całkowicie. :-)

OPIS KALIBRACJI:

*
    Mode factory settings. To convert the monitor in this mode, hold down the <button on the front panel, first turn off his button ON / OFF (the computer it is connected, turn off, test the signal - "grid" mode VGA: 31,5 kHz, 640x480). Then release the button "and hold the> button, push button ON / OFF. Once the monitor is turned on, the screen should appear in the menu factory settings. Using the buttons and the consistently choosing necessary to adjust the settings and adjust them using the buttons -> and <-.

*
    White balance adjustment For this adjustment is necessary to have a color spectrum analyzer. The adjustment performed in the following sequence:
    *
    1. Serve on the monitor input test signal "grid" (1024x768, 60 Hz) and turn on the monitor.
    *
    2. Install sensor color analyzer in accordance with the instruction to the device and switch the device mode measurements.
    *
    3. Toggle display mode factory settings (see chapter "Mode factory settings")
    *
    4. In this mode, set the brightness value of 100, and the contrast - 50.
    *
    5. To the input of the monitor signal of a white field (1024x768, 60 Hz).
    *
    6. Nominate a line 9300 to the RGB and regulate the value of R, G and B, seeking of the analyzer: x = 0,283 ± 0,01; a = 0,297 ± 0,01; Y = 220.8. Nominate a line 6500 to the RGB and regulate the value of R, G and B, seeking the analyzer: x = 0,311 ± 0,01; a = 0,338 ± 0,01; Y = 220.
    *
    7. For visual inspection of the result of adjustments to the input of the monitor signal "grayscale" (32-level mode of 1024x768, 75 Hz, 60 kHz), set the contrast control 50 and image. If the value of Y is too large, the most striking positive, CLI will merge. If the Y value is too small, then the merge will be very dark stripes. If necessary, further adjust the white balance.
    *
    8. To exit the factory settings and mode turns off the monitor button ON / OFF.

Albo prościej i po polsku:

Po pierwsze, należy normalnie włączyć monitor.
    Po wyłączeniu go przyciskiem "POWER", przy wciśniętym przycisku "DOWN" a następnie włączeniu go przyciskiem "POWER" przy wciśniętym przycisku "UP" wchodzi w tryb serwisowy. W menu pojawia się nowa pozycja oznaczona "F", gdzie dostępne są opcje kalibracji, gdzie należy wybrać opcję "AUTO COLOR". Obraz trochę sobie pomiga i ustawi normalne kolory. Powinien też pojawić się napis "PASS". U mnie opisany sposób (jak widać) zadziałał.

Hyundai N91S Zmiana Kolorów Hyundai N91S Zmiana Kolorów

Życzę powodzenia i pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów