Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie tylko zdjęcia z satelitów czyli inne emisje cyfrowe

Jap 09 Lip 2009 19:41 126094 598
    lysy1980
    Poziom 30  
    Ale bez wyjścia dyskryminatora mogą być błędy przy dekodowaniu transmisji jeśli sygnał będzie brany z gniazda głośnika - sprawdzałem. Np przy Yupitery MVT7100 programy dekodują ładnie transmisje z wyjścia słuchawkowego, natomiast przy Radioshack PRO-94 pojawiają się błędy, a co za tym idzie i krzaki przy dekodowaniu mimo że poziom sygnału jest ten sam dla obydwu skanerów na tej samej antenie zewnętrznej.
  • OptexOptex
    Piter K.
    Poziom 23  
    ACARS idzie w AM! O jakim dyskryminatorze mowa!? Przy FM zgadzam się całkowicie!
    Duch__
    Poziom 31  
    Wyjście dyskryminatora jest wyjściem omijającym wzmacniacz audio w odbiorniku (chodzi o zniekształcenia/wycinania pasma czyli inaczej mówiąc niektórych informacji). Wyjście dyskryminatora to jest coś w rodzaju wyjścia liniowego.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Otóż panowie posiadam skanerek zrobiony na podstawie układu z elektroniki praktycznej, do tego zrobiłem jecszcze skalę częstotliwości na LB3500 i LC 7265 i nawet fajnie śmiga, choć przydało by się parę poprawek jeżeli chodzi o strojenie tego skanerka. A oto co dzisiaj odebrałem na tym zestawie, dołączam zrzut ekranu i plik tekstowy bodaj z lądowania, jak dobrze zauwarzyłem to podana jest nawet temp. oleju :)

Piter K.
    Poziom 23  
    Duch, ale dyskryminator jest w FM a ACARS jest na AM i tylko o to chodzi! Jeśli wyjdziesz z pośredniej FM to istnieje taka mozliwość że na AIR nic nie usłyszysz- np mc3361 nie ma AM i co wtedy? OK, być może sygnał jest przełączany po m.cz. czyli obydwie pośrednie dostają w.cz. a zależnie od potrzeb odbiornik przełącza sobie emisje. Tylko co będzie jeśli odbierzemy cyfrę- ACARS nadawaną w AM przez FM? Nie będzie zniekształceń?
    Duch__
    Poziom 31  
    Ja w swoim Alinco DJ-X3 zrobiłem wyjście dyskryminatora, na podstawie schematu znalezionego w sieci, ale teraz Ci nie powiem czy podłączałem się pod wyjście FM czy AM (czy to było wspólne wyjście). Musze poszukać schematu. Wiem tylko że dobrze to działało.

Jak puścisz AM-ową cyfrę przez FM to oczywiście będziesz miał zniekształcenia.
  • OptexOptex
    rosomak19
    Poziom 19  
    Czy mógł by mi ktoś pomóc z tym packet radio, a dokładniej ze skonfigurowaniem programów. Otóż ściągnąłem sobie ten symulator modemu
    AGWPE i jeszcze do tego UiView, i jak to wszystko poustawiać żeby np. jak odbieram pocekt radio z ISS-a żeby to zdekodować. Czy do działania tych programów potrzebny jest internet?
    lysy1980
    Poziom 30  
    Pobierz sobie np MIXW, w necie jest wersja testowa.
    Piter K.
    Poziom 23  
    Duch, żeby nie mieszać poczytaj kilka postów wcześniej co napisałem, zajżyj do linka. Dowiesz się że nie trzeba mnie uświadamiać, dowiesz się że mam ten sam skaner i mam już wyjście z dyskryminatora. Ja narazie nie pytam tylko starałem się pomóc rosomakowi19
    Rosomak19 myślę że nie będzie potrzebny internet a co doustawień to nie bardzo pamiętam... Wiem że bawiłem się chwilkę w packet radio na CB w FM ale nie miałem wtedy internetu i wszystko chodzilo...
    rosomak19
    Poziom 19  
    Zainstalowałem symulator modemu AGPW, teraz mam takie pytanie bo podczas odbioru packet radio po najechaniu na ikonę AGPW pokazuje się coś takiego jak na załączonym obrazku, czy to znaczy że AGPW jest dobrze skonfigurowany i działa ? Jeżeli zainstaluje jeszcze UiView to będzie można w pełni dekodować przesyłane ramki?

Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    rosomak19 napisał:
    Zainstalowałem symulator modemu AGPW, teraz mam takie pytanie bo podczas odbioru packet radio po najechaniu na ikonę AGPW pokazuje się coś takiego jak na załączonym obrazku, czy to znaczy że AGPW jest dobrze skonfigurowany i działa ?

Tak, jest dobrze skonfigurowany.
    Dla podglądu odbieranych pakietów zainstaluj sobie agw monitor.

rosomak19 napisał:
    Jeżeli zainstaluje jeszcze UiView to będzie można w pełni dekodować przesyłane ramki?

A w jakim celu chcesz instalować UiView?
    Program ten służy do APRS-u. Pokazuje on mapę ze stacjami domowymi, ruchomymi jak i DIGI (cyfrowe przekaźniki APRS). Ponadto program ten może służyć jako DIGI -> TRX do karty dźwiękowej przez odpowiedni modem. Przy darmowej rejestracji programu trzeba podać znak krótkofalarski.
    A tak poza tym UiView jest nie potrzebny aby dekodować ramki. Tak jak już wcześniej napisano, może do tego służyć MIXW.
    lysy1980
    Poziom 30  
    MIXW spisuje się świetnie, używam do dekodowania różnych transmisji w tym PACKET, RTTY i SSTV i mogę szczerze polecić.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Mam taki problem ze SkySeewper a dokładniej z dekodowaniem ACARS-u (w sumie to i tak używam innego programu do dekodowania ACARS). Problem polega na tym że jak nagram dźwięk, po czym zapisze go i wczytam to program dekoduje go dobrze, a jeżeli ustawie na radio żeby dekodował w czasie rzeczywistym to mi tylko wyświetla same ramki bez żadnych nazw. Dla czego przy ustawieniu radio nie wczytuje on nazw samolotów itp. ?
    dj.janek
    Poziom 11  
    Witam
    Posiadam uniden ubc 785 xlt jak mam go ustawic aby tez odbierac mapy meteo. Podpowie ktoś . Dziekuję
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    dj.janek napisał:
    Posiadam uniden ubc 785 xlt jak mam go ustawic aby tez odbierac mapy meteo.

Satelity METEO czyli np. NOAA pracują na częstotliwościach od 137,100MHz do 137.850MHz i tam należy je słuchać.

Bardzo przydatnym programem do obsługi Satelitów NOAA jest program " WXtoImg " . (darmowy i jest w sieci net) .

Idealnym do śledzenia satelity (prawie każdego) jest program Polaka o nazwie ORBITRON . (darmowy i jest w sieci net) .

Pozdrawiam.
    Piter K.
    Poziom 23  
    pagery w Polsce to już przeszłość... Tomcio444 nie napisał na jakiej częstotliwości słyszy ową dziwną transmisję. W podanym przedziale może być jakiś fax, NOAA, OrbComm, Packet, APRS, POCSAG/FLEX i cała reszta, łącznie z satelitami wojskowymi na 150MHz. Czemu akurat typujesz POCSAG i pagery?
    arecki09
    Poziom 17  
    Witam mam pytanie posiadam głowicę TV od starego Grundiga. Dokładny model podam jutro czy jest szansa na uruchomienie skanera na 137. Jeżeli możliwe to proszę o jakiś schemacik. Prosze o pomoc.
    Piter K.
    Poziom 23  
    Możesz bliżej sprecyzować co to za Grundig? Musi być głowica hiperband inna się nie nadaje, lubtrzeba w niej dłubać...
    lysy1980
    Poziom 30  
    @arecki09
    Co do skanera z głowicy TV, trzeba zrobić przeminę z pośredniej 38MHz na 10,7MHz potem na 455kHz, kiedyś w necie widziałem taki projekt na jakimś układzie NE... kilka lat temu układ kosztował sporo, potrzebny jest też rezonator kwarcowy na 48MHz ale można wykorzystać rezonator 16MHz i obwód LC zestrojony na 48MHz (wykorzystanie owertonu).
    Podsumowując najlepszym wyjściem będzie chyba do odbioru NOAA zbudować odbiornik specjalnie do tego celu.
    arecki09
    Poziom 17  
    I chyba będzie lepiej jak zrobię typowo do NOAA odbiornik na LA1185 bo ta głowica chyba nie będzie się nadawała. Mam pytanko czy znacie dobry sklep w Łodzi aby kupić ten układzik LA i resztę potrzebnych elementów do tego cacka bo w moim mieście nie słyszeli co to laminat i że w ogule jest taki układ LA1185.
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    jak zrobię typowo do NOAA odbiornik na LA1185

To nie jest odbiornik tylko konwerter.
    lysy1980
    Poziom 30  
    Odbierał i dekodował ktoś HFDL (HF-DATALINK, HF ACARS)?
    Z kilku ostatnich godzin wyniki poniżej.

Nie tylko zdjęcia z satelitów czyli inne emisje cyfrowe Nie tylko zdjęcia z satelitów czyli inne emisje cyfrowe
    rosomak19
    Poziom 19  
    Wczoraj o godzinie 18:10 odebrałem na paśmie 7m transmisje CW gdzie są tylko jakieś literki i cyerki. Mógł by mi ktoś powiedzieć co to takiego?
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    rosomak19 napisał:
    Wczoraj o godzinie 18:10 odebrałem na paśmie 7m transmisje CW gdzie są tylko jakieś literki i cyerki.

Widać , że grupa (5 znaków) jest dwu-krotnie powtarzana.

Wygląda to na jakiś radiogram w stylu Wojskowej Stacji nadającej radiogramy.

Pozdrawiam.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Wczoraj znowu odebrałem taki przekaz cw i widzę że jest nadawany ok.godz.18 i na paśmie 41m a nie jak napisałem wcześniej 7m .
    rosomak19
    Poziom 19  
    Hmm i tu się pojawia problem z tą dokładną częstotiwością, bo z analogowej skali to ciężko :) I tu by się przydała taka f miarka od 3 do 30 MHz.