Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pompy do pieca C.O.

slaweko 31 Jan 2010 21:33 31005 26
Helukabel
 • Sterownik pompy do pieca C.O.
  Witam
  Przedstawiam konstrukcję sterownika pompy do pieca CO. Konstrukcja powstała w listopadzie zeszłego roku. Ale po kolei...

  NA POCZĄTKU BYŁO LATO
  Projekt powstał na prośbę znajomego posiadającego dom z piecem c.o. Zaczęło się od prośby:
  „Wiesz, idzie zima a ja potrzebuję czegoś do sterowania pieca. Ty się znasz na elektronice i może byś coś zrobił.”. Dla znajomego każdy, kto wie co „siedzi” w PC, to elektronik. We współczesnej elektronice słabo się orientuję (kiedyś wiedziałem więcej ale było to dawno temu), bardziej znam się na programowaniu PC. Ale czego się nie robi dla zgrzewki (ro-zgrzewki).
  Pogrzebałem na elektrodzie, poczytałem. Dowiedziałem się, że najlepiej zrobić to na mikrokontrolerze, najlepiej na Atmelu a oprogramować najprościej w Bascomie. No dobra, zabrałem się za pisanie programu... Wymiękłem na pisaniu funkcji do edycji wartości temperatury. Tzn. funkcję zrobiłem ale brakło pamięci w procesorze ATMega8 (te przyzwyczajenia z PC). Symulator Bascom-owy też jakiś ciężkawy. Czas płynął, zima się zbliżała a zgrzewka oddalała. I jeszcze te płytki, które trzeba będzie zrobić.
  Przez chwilę miałem nawet pomysł użycia starego PC z „czymś” sterowanym przez RS lub USB (hehehe). Na szczęście mi przeszło. Potem pomyślałem „a niech sobie kupi gotowy sterownik pieca”. Tylko ta zgrzewka kusiła. No i renoma „elektronika” jaką zdobędę jeżeli mi się uda.
  Znowu pogrzebałem w sieci. Znalazłem, sprawdziłem, zrobiłem.
  Efektem działań jest prezentowany projekt „Sterownika pompy do pieca c.o.”. Konstrukcja powstała z wykorzystaniem sprzętowego ministerownika firmy Vamond o nazwie VamsterT. Jako czujnik temperatury wykorzystany został DS18B20. Sterownik zasilany jest z zasilacza 12V. Program powstał w graficznym kompilatorze zwanym Vamgraf.

  DZIAŁANIE
  Sterownik steruje pompą obiegu wody w piecu c.o.
  Umożliwia ustawienie trzech trybów pracy:
  - On: pompa zawsze włączona – ekran tryb pracy
  - Off: pompa zawsze wyłączona – ekran tryb pracy
  - Us (normalna praca): sterowanie na na podstawie ustawionej temperatury zadanej i histerezy.
  Klawiatura pozwala ustawić pożądaną temperaturę i histerezę. Odbywa się to na ekranach „Temperatura zadana” i „Histereza”.
  W trybie Us:
  - po przekroczeniu temperatury zadanej pompa jest włączana
  - po obniżeniu się temperatury poniżej (temp. zadana - histereza) pompa jest wyłączana
  - nieprawidłowe działanie czujnika sygnalizowane jest komunikatem Error na wyświetlaczu i dźwiękiem

  Wyświetlacz prezentuje temperaturę bieżąca niezależnie od trybu pracy.
  Przy naciśniętym dowolnym przycisku pokazywana jest temperatura zadana w trybie Us a w trybach On i Off zadany stan pompy.
  Planowane jest dodanie drugiego czujnika temperatury do sterowania dodatkowo termą.

  Część sprzętowa nie sprawiła mi większych problemów. Czujnik temperatury DS18B20 umieściłem w rurce którą miałem „od zawsze” - nie wiem od czego. Środek rurki wypełniłem silikonem stosowanym do procesorów. To „coś”, co się umieszcza pomiędzy procesorem w PC a radiatorem. Też miałem „od zawsze”. Następnie w rurce umieściłem czujnik z dolutowanymi kabelkami a na koniec zalałem silikonem stosowanym do uszczelniania płytek i okleiłem taśmą. Rurka z czujnikiem umieszczona jest na rurze przy wylocie z pieca. Podłączenie pompy wykonane jest bezpośrednio z przekaźnika sterownika.

  Jednym z większych problemów był algorytm działania bo nie miałem pojęcia o piecach c.o. (nadal mam niewielkie).
  Mój kontakt z nimi ograniczał się do kręcenia gałką przy kaloryferze. Pomogła elektroda i internet. Program był zmieniany wielokrotnie (sugestie znajomego), nie zajęło to dużo czasu – zdążyłem przed zimą. Była jeszcze koncepcja zdalnego odczytu-wyświetlania temperatury – ale na szczęście dla mnie- upadła.


  FOTO

  Sterownik pompy do pieca C.O. Sterownik pompy do pieca C.O. Sterownik pompy do pieca C.O. Fotografie sterownika w trakcie testów.

  Sterownik pompy do pieca C.O.
  Zrzut ekranu z programem

  Sterownik pompy do pieca C.O.
  Fotografia zamontowania czujnika

  KOSZTORYS
  -ministerownik VamsterT - 120 zł
  -czujnik DS18B20 – 5 zł.
  -kable -miałem
  -zasilacz 12V 20 zł.
  Razem ok. 145 zł
  Koszty poniósł znajomy. Pewnie dałoby się taniej ale zależało mi (znajomemu też) na czasie. I nie chciałem się babrać w robienie płytek,
  zwłaszcza, że wyszedłem już z wprawy (za moich czasów płytki robiło się pisakiem i trawiło w chlorku, teraz Panie tego, jakieś termotransfery, wytrawiarki, hotair-y...).

  TERAZ JEST ZIMA
  Sterownik działa od dwóch miesięcy i sprawuje się dobrze. Znajomy jest zadowolony. Ja też (poszło parę zgrzewek na rozgrzewkę).
  A do tego mój projekt zajął drugie miejsce w konkursie ogłoszonym przez Vamond więc może na elektrodzie też zajmie jakieś punktowane miejsce – a co!
  Projekt można by rozwinąć o dodatkowe funkcje ale na razie pełni zadowalająco swoje funkcje.
  Może kiedyś, jak znajomy coś wymyśli (i zakupi coś na rozgrzewkę – pozdrowienia dla Krzyśka) będą wprowadzane zmiany.
  Poniżej zamieszczam program sterujący sterownikiem. Jest to plik binarny zawierający graficzny projekt programu.
  Program do otwarcia pliku można ściągnąć za darmo ze strony producenta ministerownika.


  Proszę o opinie i uwagi.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  slaweko
  Level 2  
  Offline 
  Has specialization in: programista windows
  slaweko wrote 4 posts with rating 34. Live in city Krakow. Been with us since 2004 year.
 • Helukabel
 • #2
  mrowaa
  Level 15  
  Drogo, drogo i jeszcze raz drogo... Takie coś idzie wykonać bez żadnego procka i można się zmieścić w kwocie 5zł (wiadomo - bez termometru, sam termostat).
 • #3
  RAPELC
  Level 17  
  Miło widzieć. To w Krakowie powstała konkurencja dla LabView Czy zanosi się na to że NI wkrótce zbankrutuje?

  A swoja drogą. slaweko co tam napchałeś w tym Bascomie że brakło 8kB pamięci w ATmega do prostego sterowania zał/wył z 1szt termometru na 1wire? Czy ta taśma izolacyjna nie rozmiękła i nie "rozlazła się" na rurze z gorącą wodą.
 • #5
  bolek
  Level 35  
  Też mi na to wygląda, nie mniej jednak chciało sie komuś bawić żeby stworzyć to środowisko.
  Ciekawe ile zajmuje miganie diodą led :) swoją drogą bał bym się zrobić na tym coś bardziej poważnego.
 • Helukabel
 • #6
  krzysztof660211
  Level 10  
  U mnie czujnik temperatury jest zanurzony w miejscu termometru ,włożony do oleju.Kiedyś miałem podobnie przymocowany do rury ale temperatura była sporo zaniżona.Konstrukcja mi się podoba.
 • #7
  bolek
  Level 35  
  krzysztof660211 wrote:
  U mnie czujnik temperatury jest zanurzony w miejscu termometru ,włożony do oleju.Kiedyś miałem podobnie przymocowany do rury ale temperatura była sporo zaniżona.Konstrukcja mi się podoba.  Bo trzeba go odizolować od otoczenia. Normalnym jest że płaszcz rury będzie chłodniejszy od jej wnętrza...
 • #8
  gerack
  Level 2  
  Trzeba było się pobawić w atmela i przypomnieć sobie asemblera :-D
 • #9
  Ibuprom
  Level 26  
  mrowaa wrote:
  Drogo, drogo i jeszcze raz drogo... Takie coś idzie wykonać bez żadnego procka i można się zmieścić w kwocie 5zł (wiadomo - bez termometru, sam termostat).


  To zrób i się pochwal. Aby coś zrobić tanio musisz mieć nie lada doświadczenie aby umieć tak dobrać rozwiązanie aby było ono stabilne i przewidywalne. Swego czasu też miałem sterownik do pieca zrobiony na LM358 i czujnikiem w postaci złącza P-N. Miało być tanio, a wyszło mało dokładnie i i mało elastycznie.
  Zainwestowałem w Atmegę z peryferiami (cały zestaw części wyszedł poniżej 50 zł) ale tydzień z życiorysu na naukę Bascoma i eliminację błędów spowodował że był to jeden z droższych sterowników jaki mam w domu. Co prawda sterownik ten ma możliwość sterowania kolektorem słonecznym, alarmami o przekroczeniu temperatur itp bajerów i się nie raz zwrócił alarmując o usterkach w instalacji.

  Zrobienie takiego na "piechotę" z el. dyskretnych wcale nie jest tańsze niż na procesorku, koszt części będzie podobny, zużycie czasu również ale procesorek jest bardziej elastyczny (modyfikuję program i mam nową funkcję).

  Autor poszedł w inną stronę - fakt, może nie najtańsze rozwiązanie - ale dostał niemal kompletny sprzęt którego wystarczyło tylko zaprogramować w graficznym kompilatorze. Czas też jest wartością, gdyby go policzyć to najtańsze rozwiązania jeśli chodzi o części mogą się okazać najdroższymi jeśli chodzi o czas.

  Sam obecnie do domowej automatyki mam kupiony terminal T5520 z linuksem na pokładzie. Terminal niemal 200 zł kosztował, ale łatwość oprogramowania w bashu, prezentacji wyników w php i możliwość uruchomienia dodatkowych funkcjonalności w przyszłości czyni to rozwiązanie tanim. Ot, wszystko zalezy od podejścia do tematu. Gdy się uczyłem miałem sporo czasu na "zabawę", teraz gdy czasu brakuje taka "rzeźba" wychodzi po prostu za drogo.
 • #11
  marlonbrando
  Level 15  
  Po pierwsze- strasznie drogo
  Po drugie wystarczył by analogowy termometr np. LM35 i komparator Lm311, kilka oporników i przekaźnik (opcja bez cyfrowego wskaźnika temperatury)
 • #12
  edberg
  Level 30  
  Łatwo krytykować , trudniej coś przedstawić i przejąć odpowiedzialność za poprawne działanie. Na elektrodzie widziałem już wiele recenzji, tylko nikt z recenzentów n nie przedstawił lepszego alternatywnego rozwiązania
  Nie chwalę i nie ganię za to rozwiązanie ale proszę o rozważne wypowiedzi i uargumentowane.
 • #13
  Urgon
  Editor
  AVE...

  DS18B20 posiada dwa rejestry: Th(bajt 2) i Tl(bajt 3). Jeśli temperatura jest niższa lub równa Tl albo wyższa lub równa Th, to układ ustawia flagę alarmu. Komendą Alarm Search[ECh] można sprawdzić, czy flaga jest. Bascom, PICBasic oraz różne dialekty C dla mikrokontrolerów posiadają gotowe biblioteki i komendy obsługi 1-Wire...
  Dzięki tym rejestrom są dwie drogi postępowania:
  1. Można sprawdzać temperaturę na bieżąco (kolejno [44h] i [BEh]) dokonują porównań z wartościami progowymi w programie mikrokontrolera i sprawdzać obecność alarmu po ustaleniu progów powyżej temperatury normalnej pracy([ECh]).
  2. Ustawić Th jako górną temperaturę przełączania pompy, zać Tl jako dolną temperaturę. Wtedy wysyła się jedynie [44h] i [ECh](porównanie z Th i Tl następuje tylko przy konwersji) by sprawdzić status. W razie alarmu odczytać temperaturę i przełączyć pompę.
  Druga metoda pozwala na używanie wielu termometrów, gdyż komendy te mogą objąć swoim działaniem wszystkie czujniki podpięte do mikrokontrolera. Na komendę [ECh] odpowiadają tylko te, które mają flagę alarmu podając swój numer seryjny.

  @Marlonbrando...
  Pewnie, że by wystarczył, ale miałem doświadczenie terrarystyczne z takimi układami i to nie zawsze się sprawdza. W moim przypadku po ponad roku pracy bezwładność układu tak zmalała, że przekaźnik przy wartościach progowych temperatury klekotał nawet 5 minut, co mnie zmuszało do zmiany ustawienia o ułamek stopnia. Winę za to ponoszą pewnie niskiej jakości elementy...
  Ponadto jeszcze możliwość odczytania bieżącej temperatury ułatwia życie...
 • #14
  Villen
  Level 21  
  Wszystko fajnie, tylko te koszty na prawdę masakryczne. Za te pieniądze można już kupić fabryczny sterownik o podobnych funkcjach ;)

  Żeby nie było że krytykuję, a sam nic nie prezentuję. Chyba ponad 2 lata temu sam robiłem sterownik (gdzies w DIY się plącze) i pomimo tego, że choćby sam wyświetlacz LCD wtedy kosztował sporo więcej niż obecnie, to łączne koszta zamknęły się w granicach 50-60zł z obudową. Program równiez pisany w bascomie i jakoś pamięci procesora nie brakło ;)

  Jako przykład zastosowania nowego modułu - nawet ciekawe.
  Jako początek nauki nowego procesora - super.
  Ale z ekonomicznej strony, a podejrzewam że w tym przypadku o to chodziło- zupełna klapa. Szczególnie wliczając te wszystkie (ro)zgrzewki :D
 • #15
  mrowaa
  Level 15  
  Ibuprom wrote:
  mrowaa wrote:
  Drogo, drogo i jeszcze raz drogo... Takie coś idzie wykonać bez żadnego procka i można się zmieścić w kwocie 5zł (wiadomo - bez termometru, sam termostat).


  To zrób i się pochwal. Aby coś zrobić tanio musisz mieć nie lada doświadczenie aby umieć tak dobrać rozwiązanie aby było ono stabilne i przewidywalne. Swego czasu też miałem sterownik do pieca zrobiony na LM358 i czujnikiem w postaci złącza P-N. Miało być tanio, a wyszło mało dokładnie i i mało elastycznie.
  Zainwestowałem w Atmegę z peryferiami (cały zestaw części wyszedł poniżej 50 zł) ale tydzień z życiorysu na naukę Bascoma i eliminację błędów spowodował że był to jeden z droższych sterowników jaki mam w domu. Co prawda sterownik ten ma możliwość sterowania kolektorem słonecznym, alarmami o przekroczeniu temperatur itp bajerów i się nie raz zwrócił alarmując o usterkach w instalacji.

  Zrobienie takiego na "piechotę" z el. dyskretnych wcale nie jest tańsze niż na procesorku, koszt części będzie podobny, zużycie czasu również ale procesorek jest bardziej elastyczny (modyfikuję program i mam nową funkcję).

  Autor poszedł w inną stronę - fakt, może nie najtańsze rozwiązanie - ale dostał niemal kompletny sprzęt którego wystarczyło tylko zaprogramować w graficznym kompilatorze. Czas też jest wartością, gdyby go policzyć to najtańsze rozwiązania jeśli chodzi o części mogą się okazać najdroższymi jeśli chodzi o czas.

  Sam obecnie do domowej automatyki mam kupiony terminal T5520 z linuksem na pokładzie. Terminal niemal 200 zł kosztował, ale łatwość oprogramowania w bashu, prezentacji wyników w php i możliwość uruchomienia dodatkowych funkcjonalności w przyszłości czyni to rozwiązanie tanim. Ot, wszystko zalezy od podejścia do tematu. Gdy się uczyłem miałem sporo czasu na "zabawę", teraz gdy czasu brakuje taka "rzeźba" wychodzi po prostu za drogo.


  akurat na necie można znaleźć schamaty termostatów zrobionych tak jak Pan wyżej napisal (komparator). Kilka elementow, jakies 5zł na pająku. Ale bez termometru. Powiadasz czas jest ważny, a ile czasu trzeba było czekać na wysyłkę? Sterowniki pomp na 100% mozna znaleźć w internecie(płytki i wsady). Koledze nie chciało się trawić płytek, to czemu odrazu gotowego sterownika nie kupił. Nie twierdzę że elektronika analogowa w tym wypadku będzie lepsza, to był taki przykład. Sam w tym nie siedze, ciężko by mi było coś takiego zaprojektowac, raz tylko na praktykach takie coś robiliśmy z gotowego schematu. Sam bym zastosował jakiś mikrokontroler. Koszt to pewnie jakieś 25 zł z wyswietlaczem alfanumerycznym. Program w BASCOMIE kilkanascie linijek. Mozliwości zmian o wiele wieksze niż tutaj. Krytykujecie ludzi którzy wstawiaja gotowe Kity a to to co za przeproszeniem jest? Ważne że autor jak i użytkownik są zadowoleni, to sie liczy, ja bym sie na takie coś za taka kwote nie porywał. Pozdrawiam.
 • #16
  Andrzej_;)
  Level 14  
  Witam :)
  Moim zdaniem to jest stanowczo strzelanie do muchy z armaty.

  Sam robiłem bardzo podobny sterowniczek na Attiny 2313 do sterowania termą elektryczną (po awarii fabrycznego termostatu)
  Attiny2313 ma tylko 2k pamięci na program (czyli 4 razy mniej niż w atmega 8)
  i upchnąłem w nim:
  - multipleksową obsługę podwójnego wyświetlacza siedmiosegmentowego, który co
  ok 4 sekundy wyświetla na zmianę temperaturę zadaną i temperaturę zmierzoną
  - obsługę 1Wire do czujnika DS..coś tam ;)
  - możliwość ustawienia temperatury zadanej i histerezy pomiędzy
  załączeniem i wyłączeniem
  - no i oczywiście zapamiętywanie parametrów zadanych w pamięci nieulotnej.
  (korzystne przy zaniku zasilania)
  - Wszystko to w zwykłym Bascom.

  Działa to już bez przerwy kilka lat. A nie jestem żadnym elektronikiem a tym bardziej programistą.
 • #17
  avatar
  Level 36  
  Andrzej_;) wrote:
  Witam :)
  Moim zdaniem to jest stanowczo strzelanie do muchy z armaty.

  Sam robiłem bardzo podobny sterowniczek na Attiny 2313 do sterowania termą elektryczną (po awarii fabrycznego termostatu)
  Attiny2313 ma tylko 2k pamięci na program (czyli 4 razy mniej niż w atmega 8)
  i upchnąłem w nim:
  - multipleksową obsługę podwójnego wyświetlacza siedmiosegmentowego, który co
  ok 4 sekundy wyświetla na zmianę temperaturę zadaną i temperaturę zmierzoną
  - obsługę 1Wire do czujnika DS..coś tam ;)
  - możliwość ustawienia temperatury zadanej i histerezy pomiędzy
  załączeniem i wyłączeniem
  - no i oczywiście zapamiętywanie parametrów zadanych w pamięci nieulotnej.
  (korzystne przy zaniku zasilania)
  - Wszystko to w zwykłym Bascom.

  Działa to już bez przerwy kilka lat. A nie jestem żadnym elektronikiem a tym bardziej programistą.

  Jak sie naprawde uprzec to attiny45 - :> caly uklad by zajol pewnie ze 2cm2 :)
 • #18
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Zająłby więcej z powodu przekaźnika. Chyba że w pająku przylutowany do przekaźnika. Wtedy byłaby z tego elegancka kosteczka...
  Trzaby tylko wykombinować jakiś wyświetlacz numeryczny LCD sterowany szeregowo. Chyba są takie na SPI...
 • #19
  januszc
  Level 15  
  Termostaty do sterowania pompą CO powinny mieć też bardzo potrzebną funkcję. Alarm po przekroczeniu ustawionej temperatury np 80°C . Chodzi o ostrzeżenie przed zagotowaniem wody w instalacji szczególnie z kotłami na paliwo stałe.
 • #20
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Funkcję tą można realizować za pomocą rejestru Th użytego tutaj termometru. Wersja w obudowie TO92 i tak ma zakres tylko do +85 stopni. Wersja w obudowie SO8 z jakiegoś powodu mierzy do +120 stopni...
 • #21
  Ibuprom
  Level 26  
  mrowaa wrote:

  akurat na necie można znaleźć schamaty termostatów zrobionych tak jak Pan wyżej napisal (komparator). Kilka elementow, jakies 5zł na pająku. Ale bez termometru. Powiadasz czas jest ważny, a ile czasu trzeba było czekać na wysyłkę? Sterowniki pomp na 100% mozna znaleźć w internecie(płytki i wsady). Koledze nie chciało się trawić płytek, to czemu odrazu gotowego sterownika nie kupił. Nie twierdzę że elektronika analogowa w tym wypadku będzie lepsza, to był taki przykład. Sam w tym nie siedze, ciężko by mi było coś takiego zaprojektowac, raz tylko na praktykach takie coś robiliśmy z gotowego schematu. Sam bym zastosował jakiś mikrokontroler. Koszt to pewnie jakieś 25 zł z wyswietlaczem alfanumerycznym. Program w BASCOMIE kilkanascie linijek. Mozliwości zmian o wiele wieksze niż tutaj. Krytykujecie ludzi którzy wstawiaja gotowe Kity a to to co za przeproszeniem jest? Ważne że autor jak i użytkownik są zadowoleni, to sie liczy, ja bym sie na takie coś za taka kwote nie porywał. Pozdrawiam.


  No hej, i daruj sobie "Pan" :) Problem w tym, że analogowe rozwiązania zdają egzamin w prostych rozwiązaniach. Gdy rozbierzemy sobie prosty sterowniczek to w srodku będzie zapewne kilka elementów na krzyż i prosty komparator. Problem w tym że aby układ zadziałał należy go policzyć, przetestować, wykalibrować, itd. A co gdy chciałoby się jeszcze dorobić jakąś wizualizację wyniku? W przypadku analogowego rozwiązania jest to dość problematyczne. W cyfrowym podajesz warunki których sterownik ma pilnować, ubierasz w ładne gui (jak masz jakiś wyświetlacz) i urządzenie działa. Podobnie jak radia samochodowe - sam moduł radia i audio to 30% elektroniki w radiu - a przecież to radio! Wygoda, przewidywalność, funkcjonalność kosztuje!
  120 zł to drogo za moduł - zgadzam się, ale przyznaj, nie wiedziałeś nawet że takie coś istnieje, podobnie jak i ja. I już został zaoszczędzony dzień pracy nad składaniem tego ręcznie.
  Na allegro podobne "moduły" z atmegą są niewiele tańsze i robione w zasadzie "na piechotę", tu kupujesz moduł konkretnej firmy ze wsparciem w razie problemów, to też nie jest bez znaczenia.

  PS. Czekanie na części to nie to samo co ślęczenie nad ich odpowiednim połączeniem.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  wijo
  Level 13  
  To oczywista i lekko nachalna reklama firmy Vamond. Należy jednak zauważyć, że twórca tego środowiska włożył w to wiele pracy. Na dodatek jest to nasza (czyli polska) inicjatywa. Dlatego uważam, że powinniśmy wszyscy na elektrodzie życzyć temu przedsięwzięciu powodzenia i wielu klientów.
 • #24
  slaweko
  Level 2  
  Dziękuję za uwagi.

  Odpowiadam hurtowo na poszczególne zagadnienia/pytania:

  Drogo – pewnie trochę drogo ale jak słusznie zauważył „Ibuprom” i o czym pisałem, nie miałem czasu i większej ochoty na „babranie” się w płytkach. Tym bardziej, że pewnie dokonując eksperymentów trochę więcej pieniędzy puściłbym „z dymem”. Po drugie, czego może wyraźnie nie zaznaczyłem, projekt jest do rozbudowy (bez dodatkowych inwestycji w części) ale to przed następną zimą.
  Poza tym, budżet nie był krytyczną wartością (znaczącą część pieniędzy wydanych na projekt pochłonęły płyny smarujące, używane w trakcie dyskusji ze znajomym :).

  Dlaczego nie Bascom, C, Assembler itp. ? - próbowałem, ale moja niedoskonałość (lenistwo), brak czasu i chęci oraz nawyki z programowania w Windows spowodowały, że poszukałem prostszego rozwiązania. Jakoś nie miałem ochoty wnikać w szczegóły 1Wire (assembler, C). A próby stworzenia w Bascomie funkcji do edycji wartości – porządnej – oraz innych porządnych (obsługa błędów, przejrzystość programu itp.) skutkowały brakiem pamięci. Jak już pisałem mam nawyki z pisania pod Windows, gdzie rozmiar kodu i zajętość pamięci jest sprawą wtórną w stosunku do bezawaryjnego funkcjonowania aplikacji. Nie planuję rozpoznawać szczegółów procesorów a także wracać do czystego C czy tym bardziej assemblera, że o Basicu nie wspomnę. Chciałem szybko zrobić jeden projekt. Być może zrobię jeszcze ze dwa (mam już pomysły) i pewnie na tym zakończę moją przygodę z mikrokontrolerami.

  Rozmiar kodu – niespecjalnie mnie interesuje rozmiar kodu jeżeli program robi to co powinien. Jeszcze trochę (dużo) miejsca zostało na rozbudowę projektu. Na tym rozwiązaniu sprzętowym będzie działał tylko ten jeden program do obsługi kotła/pieca – niech mi puryści wybaczą nieznajomość terminologii – więc co za różnica ile zajmuje, byle się zmieścił.

  Kryptoreklama – nie bardzo rozumiem o co chodzi. Czy zamieszczenie projektu z wykorzystaniem procesora ATTiny też będzie traktowane jako kryptoreklama Atmela ? A projekt wykonany na jakimś sterowniku PLC ? Być może wygląda to na moje podlizywanie się firmie (w końcu zająłem II miejsce w konkursie) ale nie chciałem przedstawiać tego rozwiązania sprzętowego jako swojego własnego bo moje nie jest.

  Dlaczego nie analogowo ? – bo się brzydzę analogówką, może to przez początek słowa anal-ogowo;)

  Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wszystkie uwagi oraz oczekuję na nowe.
 • #25
  diamonxxx
  Level 9  
  Witam
  no widać że ładna i pracochłonna praca.
  A tym sterownikiem tylko się steruje pompę ??
 • #26
  djkomprez
  Level 21  
  Wszystko fajnie i pięknie ... ale kwota KOSZMARNA ..

  Sam zrobiłem podobny sterownik co mnie kosztowało płytke uniwersalna
  żadne termotransfery etc , wszystko do zrobienia w 1 dzień i google to
  kopalnia wiedzy (a nie brak czasu i niechęć)

  Koszt wykonania mojego to :
  - lcd 2x 16 gdzie pokazuje stan temp wody z pieca + powrotu wody 10zł
  - alarm "buzzer" pow. temp 80st 1zł
  - sterowanie pompa poprzez przekaźnik + elektrozawór (obieg grawitacyjny) 20zł
  - nadmuch jeśli spadnie poniżej 45st + alarm jeśli spadnie poniżej 35 (ustawialne) wentyl z odzysku

  Ogólnie ma to pare pierdółek więcej o czym nie chce mi się już pisać
  ale wystarczyło poświęcić 2 dni góra i zrobiło by się to za grosze ....

  Sory ale dla mnie porażka ładować to jako projekt .. :/

  BTW. montaż czujnika temp to już w ogóle masakra :)
  nie lepiej wywiercić dziurkę i dospawać śrubkę aby wkręcić czujnik choćby
  od samochodu ? :) Są też tuleje do wkręcania czujników bimetalowych ...
  Straty na tym sięgają do 10 st celsjusza tak więc alarm ustawcie na 70st :)

  Tak od siebie :)

  Jak już to działa to super .. gratuluję .. ale postaraj się o zabezpieczenia
  tak by nie zagotowało wody .. np brzęczek gdzieś w domu (tak jak u mnie)
  wykorzystałem instalacje domofonową która wprowadzona jest do domu
  i były wolne kable, tak samo wysyłam dane do LCD gdzie spokojnie w domu mogę
  zobaczyć jaka jest temp na piecu bez schodzenia do kotłowni ...
  Tutaj akurat chce już to puścić radiowo.... ale to przyszłość ...

  Co więcej do uwag ... weź pod uwagę temp wewnątrz domu jaka jest
  i jeśli pompa ma 3 biegi (bo grundfosa mają) to możesz spokojnie dorobić
  sterowanie obiegiem wody aby zaoszczędzić kase ;)
 • #27
  pempek
  Level 10  
  Oczywiście wszystko zawsze można zrobić lepiej i taniej. Dla mnie projekt bardzo fajny - ciekawi mnie jak programuje się atmegi graficznie?