Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VUW 180 - migajaca dioda zaworu gazu

oxala 31 Jan 2010 22:05 3113 4
Optex
    oxala
    Level 10  
    Witam,
    od dwoch dni mam problem z tym piecem: miga dioda zaworu gazu. Instrukcja mowi, ze jest to sygnalizacja zbyt niskiego cisnienia wody w instalacji. Droga dedukcji zlokalizowalem czujnik tegoz cisnienia, rozebralem go i wyczyscilem (rowniez styki elektryczne), weryfikujac przy okazji stan elementow. Niestety, logika dzialania tego czujnika jest dla mnie zagadka. Ciesnienie wody za posrednictwem membrany i tloczka oddzialywuje na mikrolacznik. Przy obecnosci cisnienia w ukladzie jego styki sa rozwarte. Jednak to nie wystarcza. Po zamknieciu cwu po kilku sekundach pojawia sie blad opisany w temacie. Doswiadczalnie sprawdzilem, ze zamkniecie w przeciagu tych kilku sekund obwodu czujnika po zamknieciu cwu powoduje prawidlowa prace calosci. Otwarcie/zamkniecie cwu nie powoduje ruchu tloczka. Z usterka czego mam w takim razie do czynienia:
    - czujnika cisnienia
    - elektroniki
    - hydrauliki (z wylaczeniem czujnika) - czego konkretnie

Dodatkowa informacja: uklad c.o. pracuje bez problemu do czasu otwarcia i zamkniecia cwu - potem zostaje tylko reset.

Na forum opisywano juz podobny problem i rady byly dosc enigmatyczne...
  • Optex
    DARIUS67
    Level 24  
    Twój kocioł nie posiada czujnika ciśnienia tylko czujnik przepływu, chyba że mówię o innym kotle. Sprawdziłeś membranę, czy była cała. Czujnik przepływu działa po uruchomieniu pompy a rurki impulsowe zamontowane są jedna przed, druga za pompą. Wytworzona różnica ciśnień powoduje ruch tłoczka i załączenie mikrowyłącznika. Problem może polegać na tym że po wyłączeniu pompy mikrowyłącznik jest nadal załączony. Więc albo zapchaną masz którąś z rurek albo uszkodzony mikrowyłącznik. Ruch tłoczka jest widoczny więc sprawdź czy tłoczek cofa się po wyłączeniu pompy. Jeśli nie to oczyść rurki, jeśli tak to sprawdź mikrowyłącznik.
  • Optex
    oxala
    Level 10  
    DARIUS67 wrote:
    Twój kocioł nie posiada czujnika ciśnienia tylko czujnik przepływu, chyba że mówię o innym kotle.

Byc moze - nazwalem te czesc tak na wlasny uzytek :)

DARIUS67 wrote:
    Sprawdziłeś membranę, czy była cała.

Tak, wszystkie podzespoly tego czujnika sa sprawne.

DARIUS67 wrote:
    Czujnik przepływu działa po uruchomieniu pompy a rurki impulsowe zamontowane są jedna przed, druga za pompą. Wytworzona różnica ciśnień powoduje ruch tłoczka i załączenie mikrowyłącznika. Problem może polegać na tym że po wyłączeniu pompy mikrowyłącznik jest nadal załączony. Więc albo zapchaną masz którąś z rurek albo uszkodzony mikrowyłącznik. Ruch tłoczka jest widoczny więc sprawdź czy tłoczek cofa się po wyłączeniu pompy. Jeśli nie to oczyść rurki, jeśli tak to sprawdź mikrowyłącznik.

Wlasnie o to chodzilo - o zobrazowanie zasady dzialania tegoz ustrojstwa. Tloczek sie nie cofa, mikrowlacznik jest ok - sprawdzony, wyczysczone styki. Dzis w takim razie sprawdze rurke.
  • Helpful post
    DARIUS67
    Level 24  
    Czasami wystarczy cienki długi dość sztywny drucik aby przepchnąć zabrudzenie, a czasami niezbędny jest demontaż rurek i oczyszczenie rurek i gniazda w której są osadzone. Z obu rurek swobodnie musi wypływać woda lub można dmuchnąć w jedną z rurek i na odwrót.
    Po wyłączeniu pompy ciśnienie wyrównuje się przed i nad membraną, oznacza to że rurki muszą być drożne. Gdy są zapchane to pompa swoją siłą wepchnie lub zassie wodę przez przytkanie ale bez pompy wyrównanie ciśnienia jest wydłużone w czasie lub przy zapchaniu niemożliwe.
    Opisz czy Ci się udało.
    Ja na forum jestem od niedawna ale przeglądając widzę że po otrzymaniu podpowiedzi bardzo rzadko ktoś opisuje czy mu się udało. W ten sposób trudno innym dojść do rozwiązania swego problemu
    oxala
    Level 10  
    DARIUS67 wrote:
    Opisz czy Ci się udało. Ja na forum jestem od niedawna ale przeglądając widzę że po otrzymaniu podpowiedzi bardzo rzadko ktoś opisuje czy mu się udało. W ten sposób trudno innym dojść do rozwiązania swego problemu

Witam, tak udalo sie. Dzieki Twoim wskazowkom piec jest juz sprawny. Po demontazu cienszej z rurek okazalo sie, ze jeden jej koniec jest niedrozny. Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.