Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik urządzeń przez port RS232

ZajecBaX 05 Mar 2006 13:48 104475 172
    pico1
    Poziom 14  
    Witam.przeglądam temat w poszukiwaniu jakiegoś programiku do sterowania 16 wyjściami.do interwejsu na 8 wyjść używam ster.exe i ster konfig połączone z bazą danych accessa bo taką mam potrzebe by załączanie odpowiednich przekażników odbywało się po otczycie kodu kreskowego.teraz 8 wyjść to za mało i szukam programiku na 16 wyjśc.o pisaniu jakiegokolwiek programu nie mam pojęcia.Czy ma ktoś jakis pomysł albo już ma gotowa aplikację a może by ktoś coś napisał.nie potrzeba ładnej grafiki ani żadnych bajerów,ma tylko obsłużyć 16 wyjść.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol przekaźniki
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    witam
    poogadaj z mail-soft
    pozdro
    długi
    Poziom 1  
    Panowie ja chciałbym zrobic takie cus tylko jeszcze zeby mozna bylo jakies czujniki podpiac np gdy temperatura wzrosni do jakiejs wartosci to zeby zadzialal wentylator. To taki przykład , jestem troche laikiem bo dawno w tym siedzalem ale chcialbym socik takiego zbudowac
    Ma ktos jakas koncepcje

pozdrawiam
    warbo
    Poziom 1  
    Pod windą wszystko działa pięknie, chciał bym jednak wykożystać do tego linuksa (bez X). Próbowałem pod konsolą np:

echo "01">>/dev/ttyS0

Na sterowniku się coś zmienia lecz nie wiem w jaki sposób, poza tym sterować można tylko wyjściami 5-8. Nie wiem jak sterować pozostałymi.
    Wyjścia 1-4 są chyba zarezerwowane na start/stop i parzystość ale nie wiem jak się tego pozbyć.
  • Relpol przekaźniki
    Akselus
    Poziom 2  
    Czy da sie tak zmodyfikowac schemat aby mial mozliwosci 0V(calkowite wylacznenie) 5V 7V 12V???
    ArturZy
    Poziom 17  
    warbo napisał:
    Pod windą wszystko działa pięknie, chciał bym jednak wykożystać do tego linuksa (bez X). Próbowałem pod konsolą np:

echo "01">>/dev/ttyS0

Na sterowniku się coś zmienia lecz nie wiem w jaki sposób, poza tym sterować można tylko wyjściami 5-8. Nie wiem jak sterować pozostałymi.
    Wyjścia 1-4 są chyba zarezerwowane na start/stop i parzystość ale nie wiem jak się tego pozbyć.

Od marcowego wydania w Elektronice Praktycznej, jest cykl artykułów poświęconych programowaniu portu rs232 pod linuksem.
    Postaram się zamieścić w najbliższym czasie skany pierwszej części.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    interesuje kogoś program sterboskop ?
    pozdrawiam
    ArturZy
    Poziom 17  
    Uszol 1990 napisał:
    interesuje kogoś program sterboskop ?
    pozdrawiam

Jak możesz to zamieść na elektrodzie dla ogółu. Na pewno przyda się wielu osobom.
    pico1
    Poziom 14  
    Wykonałem sterownik i układ wykonawczy na 16 wyjść programik połączony z bazą access załączanie po odczytaniu kodu kreskowego wszystko chodzi jak należy ale mam pytanko czy jest możliwość zrobienia ,,resetu''.Ale chodzi o reset mechaniczny czyli po wciśnięciu np .włącznika typu mikro.mam tak zrobione.przez mikro mam puszczone zsilanie 5 v które idzie na interwejs i po przejechaniu przez mikro resetuje ale załącza wszystkie 16 wyjść.chodzi mi o to aby po najechaniu na mikro te wyjścia były wyłączone i tak zostały aż do ponownego odczytania kodu kreskowego
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    witam programik jest na poprzedniej stronie
    tylko nie moge sie skontaktować z kolegą mail-soft
    bo poczebuje full ver.
    bo to jest demo czyli program na oguł działa ale nie działają COM'y
    jesli kots moze to niech sprubuje sie znim skontaktować!!
    pozdro
    mail-soft
    Poziom 12  
    wybaczcie za brak kontaktu
    oczywiście program jest już skonczony ale nie mam do niego teraz dostępu - armia polska mnie dopadła :|
    w przyszłym tygodniu przepustka :)

ps. sorka za off-topic
    krzychoo_soft
    Poziom 17  
    może ktoś ma pomysł dlaczego pierwszy i ostatni kanał mi nie chce działać? co dziwne... w konfiguracji "co drugi właczony" to ten pierwszy się też włącza :/

aha... mam zamiennik TC4094BP to może być powód?

proszę o pomoc... pilną ;(
    ArturZy
    Poziom 17  
    Ciężko powiedzieć, moim zdaniem raczej jakieś błędy w połączeniu scalaka.
    Odłącz może układ tranzystorków z przekaźnikami i sprawdz na odpowiednich nogach scalaka czy masz około 3V.
    krzychoo_soft
    Poziom 17  
    nie mam układu z przekaźnikami włączony do płytki... mam tylko gołe wyjścia i sygnalizacje stanu wyjść za pomocą LED.

A czy scalaki jakie wpakowałem TC4094BP oraz SN74HCT14N się nadają? To jest część mojej pracy dyplomowej a obrona już niedługo :( I mam problem jednym słowem... mogę podesłać mój projekt w eaglu wg. którego to składałem jeśli to może coś pomóc w diagnozie...

Nie wiem co mam zrobić...

[Edycja]

Ok, uporałem się z tym... Działa już poprawnie. Teraz mam kolejną prośbę... Może ktoś mi powiedzieć - wytłumaczyć jak ten układ działa? Jak kolejno sygnał trafia na bramki itp?

Do czego są te kondensatorki, co to jest ten inwerter Shmitta?

Dzięki za pomoc...
    ArturZy
    Poziom 17  
    Ma ktoś może skopiowany artykuł z Chip.pl , coś nie można ostatnio połączyć się z ich stroną.
    http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_18145.html

dodano 22.03.2006

OK strona już ddziała, ale gdyby komuś było potrzebne to poniżej może pobrać artykuł w formacie pdf.
    bartas_w
    Poziom 10  
    pico1 napisał:
    Wykonałem sterownik i układ wykonawczy na 16 wyjść programik połączony z bazą access załączanie po odczytaniu kodu kreskowego wszystko chodzi jak należy ale mam pytanko czy jest możliwość zrobienia ,,resetu''.Ale chodzi o reset mechaniczny czyli po wciśnięciu np .włącznika typu mikro.mam tak zrobione.przez mikro mam puszczone zsilanie 5 v które idzie na interwejs i po przejechaniu przez mikro resetuje ale załącza wszystkie 16 wyjść.chodzi mi o to aby po najechaniu na mikro te wyjścia były wyłączone i tak zostały aż do ponownego odczytania kodu kreskowego

Może byś wrzucił na forum kod żródłowy programu. Ja potrzebuję taki programik niekoniecznie pod czytnik kodu kreskowego tylko żeby włączać i wyłączać urządzenia. Jak wysyłasz dane go portu po prostu

np.(255 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0)?
    I działają niezależnie wszystkie 16 wyjść CD4094
    maciek11
    Poziom 17  
    Mam pewien problemik. Chcę napisać programik do tego sterownika w C, ale spotkałem się z pewnymi trudnościami. Używam Buildera w wersji 6 i nie mogę używać poleceń typu outportb itp., bo coś tam pozmieniali:-( i niby jakoś można to zrobić z użyciem funkcji WinApi, ale nie wiem jak się za to zabrać. I dlatego proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
    delfin7777
    Poziom 11  
    Witam
    Widze ze od dawna nic nowego nie wniesiono do tematu.
    Wykonałem ten układ ponieważ wydawał się bardzo przydatny przy pracy z komputerem. Jednak oferowane programy były bardzo ograniczone i na podstawie zamieszczonego wcześniej źródła rozbudowałem go. Dodałem obsługę trybów "ręczny" i "zaprogramowany" oraz edytor do tworzenia plików zdarzeń. Dzięki zmianom można użyć go do całodobowego sterowania akwarium czy też pralki automatycznej z uszkodzona automatyką (pomysł z innego tematu) itd., to wszystko dzięki możliwości programowania zdarzeń w czasie.
    Obecnie pracuje nad układem sterującym 64 wyjściami oraz programem do jego obsługi.
    Jeśli macie jakieś nowe pomysły to pochwalcie się nimi, bo temat jest bardzo ciekawy :)
    pozdrawiam
    ArturZy
    Poziom 17  
    delfin7777, ten program , to piękna sprawa :-) Dzięki za udostępnienie.

Mam tylko jedno pytanie. W jakich jednostkac podany jest czas w pliku .event ?
    delfin7777
    Poziom 11  
    witam
    przepraszam że tak późno odpowiadam ale nie zauważyłem wcześniej pytania

...czas to jest zapisywana "na żywca" zmienna TDateTime, która jest
    wewnętrznie zgodna z double. Jak to się dokładnie odbywa jest opisane w
    pomocy delphi .( z tego co pamiętam to część po przecinku to godziny,
    minuty, sekundy ,..., a całkowita to dni ).

pozdrawiam
    sebox
    Poziom 10  
    Witam

Prosze podpowiedzcie mi który schemat wybrać aby sterować jednym urządzeniem on/off (grzałka 230v) przez RS232

Proszę o pomoc bo nie znam sie na tym prawie wcale.

Pozdr
    Sebox
    czarnokurz

Poziom 11  
    Witam -
    czy ktoś może zbudował ten kit z nowego elektronika -
    http://www.cyfronika.com.pl/kityNE/ne198-k.htm
    - - jeśli tak to jakie są możliwości zmian w samej wizualizacji programu na pulpicie cena zestawu to 95zł -jest do przyjęcia tylko brak w tym układzie płynnego zmieniania np: wspominanych halogenów , zaletą może być informacja zwrotna o załączonym przekaźniku i zapamietanie stanu załączonych przekaźników .
    celtic19
    Poziom 10  
    witam interesuje mnie sterowanie 3ma silnikami bezszczotkowymi z regulatorami (sterowanie obrotami silników) za pomocą portu szeregowego i zewnetrznego zasilania dla silników ale jestem początkujący a że mam coś takiego na projekt do szkoły więc musze to jakoś zrobić:) z góry dziękuje za pomoc :)
    maciek11
    Poziom 17  
    Witam!
    Zmontowałem układ według schematu zamieszczonego w Chipie, ale nie działa on tak jak powinien. Po włączeniu zasilania zapalają mi się kilka diod, a odpalenie programu Stertest.exe nic nie zmienia. Gdzie mogę szukać usterki?
    PS. Schemat i połączenia na płytce sprawdziłem i wyglądają na dobre.
    ArturZy
    Poziom 17  
    maciek11 napisał:
    Witam!
    Zmontowałem układ według schematu zamieszczonego w Chipie, ale nie działa on tak jak powinien. Po włączeniu zasilania zapalają mi się kilka diod, a odpalenie programu Stertest.exe nic nie zmienia. Gdzie mogę szukać usterki?
    PS. Schemat i połączenia na płytce sprawdziłem i wyglądają na dobre.

Po włączeniu zasilanie powinny zapalić się wszystkie diody LED, odpowiednie stany wyjść są ustawiane dopiero po włączeniu oprogramowania. Trudno powiedzieć, gdzie jest usterka. Ja zrobiłem już cztery takie sterowniki, jeśli coś nie działało, to sprawdzałem połączenia elementów.
    sebar
    Poziom 9  
    Witam.
    Kilka osób pytało o możliwość sterowanie układem
    z poziomu Linuksa.

Sterowanie można zrealizować na dwa sposoby.
    Pierwszy bardziej uciążliwy, to wygenerowanie kombinacji za pomocą
    programów sterkonfig.exe i ster.exe i przechwycenie ich transmisji
    na port RS. Drugi wg mnie zdecydowanie wygodniejszy, to bezpośrednie
    wysyłanie ciągów do pliku /dev/ttyS0. Np.:
    echo -en '\000\000\000\000\000\000\377\377' >/dev/ttyS0
    włączy przekaźnik 1 i 2
    echo -en '\377\000\000\000\000\000\000\000' >/dev/ttyS0
    włączy przekaźnik ósmy.

Oczywiście można napisać gotowy skrypt z aliasami
    i całość sterowania może polegać na wpisywaniu pojedynczego
    klawisza. W skrypcie możliwe by było również zaimplementowanie
    zapamiętywania stanów, a więc zdecydowanie warto.
    Nie rozwiązałem jeszcze problemu z wariowaniem układu
    w momencie startowanie komputera i inicjalizacji portu.
    DariuszEE
    Poziom 17  
    mail-soft napisał:
    proszono mnie o sofcik i skrypt w php do obsługi sterownika przez neta,
    więc bardzo proszę ;)

A udostępnił BYŚ ŹRÓDŁA ??? :D:D:D:D:D
    Z komponentem do neta :please: :please: :please: :please: :please: :please: