Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piszczenie, buczenie domowego sprzętu od jakiegoś czasu

karpik85 01 Feb 2010 15:05 1407 3
Tespol
 • #1
  karpik85
  Level 13  
  Witam.
  Zakładam ten temat ponieważ jestem zaniepokojony tym co dzieje się z urządzeniami w moim domu. Od pewnego czasu urządzenia takie jak telewizory, amplituner i zasilacz komputerowy zaczęły popiskiwać, buczeć. Kiedy jest cicho jest to słyszalne w całym pokoju. Nie jest to typowe buczenie transformatorów lecz dźwięk porównywalny z tym jaki słyszy się podczas przeskakiwania iskry elektrycznej.
  Zjawisko to zaczęło występować z dnia na dzień, wcześniej nie miało miejsca. Dodatkowo, może to zbieg okoliczności, od tego samego dnia zwariował radiobudzik, ciągle przyspiesza czas, kilkanaście minut na dobę.
  Sprawdzałem napięcie w gniazdku, jest normalne czyli ok 228-230 V, może coś z częstotliwości jest nie tak, nie mam przyrządów (oscyloskopu ?) aby to sprawdzić.
  Obawiam się bo o ile sam dźwięk jest ostatecznie do zniesienia to wolałbym aby nie ucierpiał na tym sprzęt domowy. W zeszłym tygodniu spaliła się płyta główna komputera, choć może i to też przypadek.
  Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o podpowiedź. Od razu zaznaczam, że znam się trochę na elektronice i potrafię odróżnić zwykłą pracę transformatorów od tego co się dzieje u mnie w domu.
  Pozdrawiam :-)
 • Tespol
 • #2
  niutat
  Level 36  
  Witam, takie skrzypienie może być wynikiem iskrzącego gdzieś przewodu albo styku, możliwe że u Ciebie w domu ale może też być nawet na stacji transformatorowej lub gdzieś po drodze.
  W głośnikach tego nie słychać?
 • Tespol
 • #3
  karpik85
  Level 13  
  Ale wszystko działa w domu prawidłowo, gdyby gdzieś na linii coś iskrzyło, nie miało dobrego styku to pewnie zauważalne by było miganie światła itp.
  Ja mam wrażenie, że to jakieś podzespoły grają typu cewki, transformatory ale to nie jest normalne.
 • #4
  niutat
  Level 36  
  Możliwe że to elementy indukcyjne tyle że wzbudzone jakimiś zakłóceniami z sieci, zakłócać może na przykład jakiś układ zasilania na tyrystorach, przetwornica itp.