Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik profesjonalny kupić?

MAJSTER XXL 17 Apr 2010 00:07 34473 77
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #32
  Svavo
  Level 23  
  Ja również w pracy używam miernika APPA305. Niestety do szybkości przełączania zakresów nie mogę się przyzwyczaić. Często jest potrzeba szybkiego pomiaru wysokich napięć - niestety tu trzeba przełączyć manualnie na odpowiedni zakres. Czasem może być już za późno...
  Pozdro!
 • #33
  tragi
  Level 22  
  Od jakiegoś czasu też zastanawiam się jaki miernik sobie kupić-pytałem też w różnych postach i obecnie jestem już na 100% zdecydowany na BRYMEN BM-869. Znalazłem go w jednym ze sklepów internetowych za 740zł. Wahałem się pomiędzy tym miernikiem a SANWA PC5000, za Brymenem przemawiało jednak więcej plusów, m.in. pasmo 100kHz dla VAC.

  Powiedzcie koledzy czy moja decyzja jest słuszna? Bo jeszcze nie dokonałem zakupu i wszystko się jeszcze może zmienić.

  Natomiast moja osobista opinia na temat mierników APPA - te mierniki to jedna wielka porażka! Mam w pracy 6 sztuk Appa 109 i po roku używania mierniki nie nadają się do niczego.
 • #34
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  tragi wrote:
  Od jakiegoś czasu też zastanawiam się jaki miernik sobie kupić-pytałem też w różnych postach i obecnie jestem już na 100% zdecydowany na BRYMEN BM-869. Znalazłem go w jednym ze sklepów internetowych za 740zł. Wahałem się pomiędzy tym miernikiem a SANWA PC5000, za Brymenem przemawiało jednak więcej plusów, m.in. pasmo 100kHz dla VAC.

  Zadaj sobie pytanie - z ilu "bajerów" będziesz na co dzień korzystał?
  Poświęciłem 5 minut na googla - nie znalazłem na Polskich stronach dokładnej specyfikacji technicznej brymena.
  To zniechęca.
  Osobiście mam Sanwę i uważam to za BDB zakup ( w klasie mierników do 700 zł).
  Gdybym miał do wydania 750 zł - lepiej dołożyć na coś innego niż Brymen.
 • #35
  tragi
  Level 22  
  Kolego rubens a co byś mi polecał za te 750 zł? Jesteś pierwszą osobą, która odradza mi zakup Brymen-a. Jakieś konkretne argumenty dlaczego nie Brymen proszę. Jaki model Sanwy posiadasz?

  Jeśli chodzi o "bajery" o których piszesz, to oczywiste że nie będę tego na codzień używał. Słyszałem sporo pozytywnych opinii o tym mierniku i to mnie skłoniło do podjęcia decyzji. Największym plusem BM869 jest wspomniane pasmo 100kHz. Sanwa PC5000 posiada pasmo 20kHz, a to jest sporo mniej. Do wyznaczenia pasma wzmacniaczy chociażby akustycznych te 20kHz to trochę mało. Podobno bardzo szybko działa zmiana zakresu w trybie auto, nie tak jak w Appa 109 gdzie można wyjść na kawę zanim się zakres zmieni, a wyświetlacz w tym czasie raczy użytkownika widokiem przygaszenia.

  Potrzebuję również pomiaru True RMS, co w BM869 podobno funkcjonuje bez zarzutu. No i pomiar współczynnika wypełnienia Duty%, funkcja też nie spotykana w innych miernikach.

  Powiem tak-chcę kupić miernik dla siebie, w miarę funkcjonalny, kwestia 50 zł w jedną czy drugą stronę nie gra aż tak wielkiej roli, bo później nie dołoży do miernika tych pieniędzy aby poprawić jego funkcjonalność.

  Szanuję twoje zdanie, ale proszę o więcej konkretnych argumentów, bo może masz rację a ja jeszcze nie zakupiłem miernika.

  Jeśli chodzi o polską specyfikację BM869, to kiedyś znalazłem na Biallu coś takiego:
 • #36
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie twierdzę, że ten miernik jest zły.
  Jak dla mnie ( prywatne zdanie) do 1000 zł Sanwa PC5000 nie ma konkurencji.
  Powyżej a i owszem ( ale wcale nie Fluke).
  Te dane które zamieściłeś ( też je znalazłem) nie odpowiadają na podstawowe pytanie- dokładność dla poszczególnych zakresów pomiarowych.
  Ogólnikowe 0,02% DC - nic nie znaczy.
  Z funkcji które opisujesz - nie sądzę abyś kiedykolwiek mógł wykorzystać choć połowę.
  Wolę używać miernika, którego parametry są prawdziwe, niż takiego który ma parametry nigdzie nie potwierdzone.
  Po co Ci miernik, którego pasmo ma 100KHz obarczone np. 30% błędem.

  Dla mnie, podstawowe w mierniku są:
  -dokładność pomiarów
  -powtarzalność
  -szybkość
  -zakresy pomiarowe
  -ergonomia użytkowania
  -funkcjonalność
  -stosunek jakość / cena
  -użyteczność praktyczna

  Miernik który mierzy "wszystko" nie może być dobry z założenia.
  Gdym miał więcej niż 1000 zł - szukał bym w miernikach METRAWATT, no może Fluke 289 ( ale to już dużo wyższa półka).

  Zastanów się nad tym czy na co dzień będziesz używał 100% funkcji tego Brymena.
  Jak dla mnie, choćby do wyznaczenia pasma wzmacniacza, lepiej stosować stare sprawdzone metody.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #37
  tragi
  Level 22  
  Muszę przyznać rubens, że zamieszałeś mi trochę w głowie z tą dokładnością, no bo faktycznie nigdzie nie znalazłem nic o błędach tego miernika. Może nie szukałem za dokładnie, ale postaram się jeszcze, bo jak wspomniałem zakupu jeszcze nie zrobiłem-czekam na wypłatę.

  Fluke, wiadomo że wyższa półka, więc dla mnie odpada. Sanwa PC5000 jest przyzwoita, fakt. Cena też jest niewygórowana. Rozmawiałem niedawno prywatnie z panem Jóźwikiem z NDN, on tam jest kierownikiem serwisu i prywatnie też polecał mi PC5000. Tylko że ja tłumaczyłem sobie to faktem, że NDN nie handluje miernikami Brymen. No cóż, waham się dalej, a w międzyczasie poszukam coś jeszcze więcej o dokładności BM869.


  Znalazłem tak teraz na szybko:

  http://www.brymen.com.tw/product-html/cata860/Bm860L4.htm
 • #39
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak widać po parametrach - dokładność napięcia dla zakresu 500V 20KHz -100KHz - nieznana
  Niezbyt pomyliłem się co do rzeczywistości.
  Porównaj parametry - Sanwa górą.
 • #40
  tragi
  Level 22  
  No kolego rubens, z wielkim bólem w pokorze muszę przyznać ci rację. Porównałem dokładność obu mierników i masz rację-przy pomiarze napięcia i prądu zmiennego Sanwa górą przy Brymenie.

  Natomiast inne parametry, to jest porównywalnie:

  Napięcie stałe-porównywalne błędy
  Prąd stały - identyczne błędy
  Rezystancja-przewaga Brymena dla małych zakresów
  Pojemność - porównywalne błędy
  Częstotliwość - identyczne błędy

  Sam nie wiem już, ale jeszcze do Sanwy się do końca nie przekonałem-najlepiej to by było wziąść jeden i drugi i porównać pomiary z generatora wzorcowego, ale to raczej niemożliwe.

  Koledzy, może ktoś z was miał do czynienia z BM869 niech się wypowie co o nim sądzi. No bo to jest trochę takie osądzanie nasze na wyrost, jak nie mieliśmy z nim do czynienia.
 • #41
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zauważ, że Sanwa podaje parametry max. odchyłek - zazwyczaj dla końca zakresu.
  Dla zakresów "niższych wartości" na pewno miernik jest dokładniejszy niż Brymen.
  Brymen ma to dokładniej wyszczególnione z rozbiciem na podzakresy.
  Nie zmienia to faktu, że pisanie w parametrach - "nieznany, niezdefiniowany" jest śmieszne.
 • #43
  tragi
  Level 22  
  Dzwoniłem dzisiaj do firmy Biall, która jest bezpośrednim importerem Brymen na Polskę, rozmawiałem ze specjalistą z serwisu i nic mi nie był w stanie powiedzieć na temat dokładności, ponad to, co wiemy z dokumentacji. Tak więc wiem, że nic nie wiem.

  Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł-wysłać zapytanie do GUM, bo jeśli oni tam, co bardzo możliwe, wykonywali kalibrację tego miernika, to mają "dowody rzeczowe" na temat jego dokładności.

  Co do propozycji kolegi Motronic, to obydwa mierniki to cacko. Tylko ta cena niestety niezbyt łaskawa. Miernik HIOKI 3257-51 wprost rewelacja, tylko niedostępny w Polsce. Najlepszy model z dostępnych u nas to 3801-50 istne cudo, tylko cena 1695,80 zł. Natomiast miernika Metrix MX-26 nie znalazłem w polskich sklepach, w UK kosztuje 302 euro.

  A coś konkretnego z pasmem 100kHz za jakieś 800zł maksymalnie to co polecacie?

  A na koniec, kolego rubens, zajrzyj do tego pdf-a na strony 1 i 2 i co ty na to?

  P.S. Nie wiem dlaczego, ale serwer nie chce zrywa połączenie podczas próby dołączenia załącznika. Spróbuję później albo jutro z tym pdf.
 • #44
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Małe sprostowanie - GUM wystawia świadectwa sprawdzenia - nie kalibruje mierników.
 • #45
  User removed account
  User removed account  
 • #46
  tragi
  Level 22  
  Nie Motronic, nie mam laboratorium- chciałem sobie po prostu do domu kupić dobry miernik za ok. 800zł i waham się pomiędzy Sanwa PC5000 a Brymen BM869 i tak dywagujemy z kolegą rubens, który przekonuje mnie do Sanwy a ja mam nadal opory i gdzieś mi się ten Brymen bardziej widzi.

  A tak sobie teraz myślę o braku podanej dokładności w BM869 dla zakresu 500 ACV i 1000ACV w paśmie 20-100kHz no ale przecież co ja będę mierzył w tym paśmie na tak dużych zakresach? W tym paśmie to co najwyżej będę mierzył na zakresie 5V.
 • #47
  User removed account
  User removed account  
 • #48
  tragi
  Level 22  
  Właśnie niewiadomo jaka jest dokładność na tym zakresie i w tym problem-nie jest podana.

  Dlaczego Motronic sądzisz że 800 zł to przeinwestowanie w miernik? Dwa tańsze powiadasz- na przykład jakie? Sam 2 posty wcześniej wstawiłeś linki do nieco droższych mierników niż owe 8 stów.

  Powiem Ci tak-mam już dość "tanich" mierników w pracy. Przez okres jaki tam pracuję (10lat) przewinęło się już trochę mierników u nas-większość z nich już się do niczego nie nadaje. Kupowali szajs, bo decyzje podejmowali ludzie którzy nie mają pojęcia o przyrządach pomiarowych, kupowali bo były po pierwsze tanie a po drugie bo "ktoś" inny chciał zarobić sprzedając je. No ale "władza" nie musi się na wszystkim znać i nie musi konsultować zakupów. Jedyny sensowny zakup to były 4 Metexy M-3860M. Kupione 6 lat temu i nie ma z nimi problemów.

  Ten miernik teraz chcę zakupić dla siebie do domu, chcę mieć dobry przyrząd i może dlatego tak zdziwiam z tym zakupem.
 • #49
  amator2
  Level 17  
  Dlaczego nie mierniki Amprobe ?. To bardzo trwałe i solidne przyrządy. AM-1280 tłukę już w warunkach terenowych 15 lat. Zasilanie z dwóch paluszków wystarcza na 1500 godzin pracy. Baterie wymieniam z obawy wylania, niż z powodu ich wyczerpania. Z dzisiejszych AM-240 to mały ale świetny miernik o dużych możliwościach w sam raz do walizki. Mam też APPA301 to bardzo dokładny i solidny miernik, że pożera żywcem baterie i leniwiec to już całkiem inna histora ( jedna 6F22 na 100h pracy). Zawsze musimy sobie odpowiedzieć czego oczekujemy od sprzętu. Można dopasować miernik do swoich oczekiwań.

  Pozdrawiam

  Sławek
 • #50
  tragi
  Level 22  
  Moje oczekiwania odnośnie miernika już pisałem w poprzednich postach. Po długiej analizie zdecydowałem się jednak na miernik Brymen BM869. Jutro go zamówię. Czy to dobry wybór, sam się przekonam jak go odbiorę i przetestuję. W każdym razie do pracy będziemy kupować kilka sztuk w sierpniu, więc może zdecyduję się na inne modele oprócz Brymena-np. Sawnwa PC5000. Dzięki wszystkim za pomoc.
 • #51
  User removed account
  User removed account  
 • #52
  tragi
  Level 22  
  Jak go dostanę i przetestuję to napiszę coś więcej na jego temat-moje wrażenia dotyczące obługi i funkcjonalności.
  A jak będę miał więcej czasu to sprawdzę go kalibratorem-mają taki sprzęt na Politechnice Rzeszowskiej a tam pracuje kolega więc nie problem, tylko żebym miał czas pojechać.
 • #53
  kajojj
  Level 13  
  tragi no i jak się sprawuje ten BM869? A tak w ogóle to co sądzicie o Amprobe 37XR-A? Dokładność akceptowalna, spora funkcjonalność m.in. pomiar małych prądów uA, pomiar pojemności, indukcyjności.
 • #54
  tragi
  Level 22  
  Jestem bardzo zadowolony z mojego Brymena BM869. Bardzo szerokie pasmo pomiaru ACV, zadowalająca dokładność, bardzo duża funkcjonalność, odporna obudowa, jednym słowem same zalety, wad jak do tej pory nie zauważyłem.

  A ten miernik Amprobe 37XR-A teoretycznie wygląda przyzwoicie. Trochę brzydkie i toporne wykonanie, małe pasmo ACV (2kHz). Dobrze żeby wypowiedział się ktoś, kto używa takiego miernika.

  Natomiast szczerze nie polecam mierników APPA. Na dowód, poczytaj ten wątek:
 • #55
  binkom
  Level 14  
  Witam
  Kupiłem w 1996 r. ESCORT 97 używałem go do dziś.
  Odłożyłem na półkę i za czołem przygodę z ESCORT 99
  Jestem super zadowolony.

  Pozdrawiam
  Paweł
 • #56
  MMTech
  Level 10  
  Witam. Jeśli szukasz multimetru stacjonarnego, to miałem okazję robić pomiary modelem DMM4050 Tektronix'a. Przenośnego Fluke można za w promocji teraz kupić (jeśli znasz kogoś, kto akurat planuje zakup - drugi masz za pół ceny). Zajrzyj na www.tespol.com.pl
  Polecam 289. Są nie do zdarcia... Kolega ma 233, ale akurat u niego zadecydowal odłączany ekran.
 • #57
  limerro
  Level 13  
  Pojawila sie nowa ciekawa alternatywa - Appa seria 500 dostepne w NDN. Są to dwa modele multimetrów cyfrowym: 503 i 505:
  http://www.appatech.com/appa_product_moa.php?...09091810044515198&&kindid=2005081003113623241
  http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=1&id_firmy=1

  Parametry pomiarowe bardzo dobre. Na uwage zasluguje podswietlenie ekranu sterowane fotoelementem, mozliwosc adjustacji czasu podswietlenia oraz automatycznego wylaczania (do 20 min), zasilanie czterema bateriami AA.

  Appa 505 ma pelne wyposazenie (soft, kabel USB, sonda temperaturowa itd).

  Cenowo drozej niz Sanwa PC5000a, ale wliczajac koszt wyposazenia kto wie, czy nie wychodzi korzystniej.

  Zapraszam do komentarzy, jezeli ktos posiada owe mierniki.
 • #58
  kreciko
  Level 11  
  Kolego osobiście mogę Ci polecić miernik Brymen-a model BM829. Używam go często w ciężkich warunkach, bardzo dobrze się sprawdza zarówno jako podstawowy multimetr ale również jako profesjonalne narzędzie pomiarowe.

  W załączniku mini artykuł na temat multimetru.
 • #59
  Forbs74
  Level 11  
  Witam ja osobiście używam APPA 305 i pomiary ma naprawdę dokładne ale czas odczytu nie jest zbyt szybki i nie powala na kolana raczej dla cierpliwych mam również FLUKE 289 polecam ten miernik mierzenie nim to czysta przyjemność.
 • #60
  Sas_AS
  Level 16  
  To i ja dołożę swoje 3 grosze. Kup se dwa. Ja tak zrobiłem i jest idealnie.

  -Pierwsze cacuszko np. ja mam APPA 305. Fakt wolny, ale bardzo dokładny i przydatny od czasu do czasu.
  -Drugie coś szybkiego, czego nie będzie szkoda jak się spali np. UNI-T UT70B, Metex 3270D, Mastech My68. Mierniki szybkie, dość niezawodne i w większości pomiarów wystarczające.

  Podstawa to dobre kable pomiarowe. Spaliłem parę mastech'ów (i podobne) głównie przez szpilki HV i własną głupotę. Kupiłem używanego Metexa za pół ceny dla kumpla - szybki, czytelny, niezawodny, to co trzeba mierzy. Mały minus, to to że nie ma gumy w zestawie, za to jest etui... i brak podświetlania. Obecnie używam do codziennych prac UNI-T UT70B i złego słowa o nim nie powiem - parę błędów już mi wybaczył.

  Zaawansowany miernik przydaje się w trudnych sytuacjach np. ze 2 tygodnie temu trzeba było zmierzyć ile mA pobiera auto na postoju. Pomiar Metexem był praktycznie niemożliwy. Dioda od alarmu która migała powodowała wahania prądu od 7 mA do 25 mA - w zależności jak miernik trafił. Nie ma tam funkcji wartości uśrednionej (można byłoby się pobawić z dużym kądziorem... itd). Pomiar MAX i MIN też nic nie mówił bo dioda nie miga regularnie (czas świecenia nie jest równy wygaszeniu). Appa 305 oczywiście nie miała z tym problemu :) , ale praca na co dzień na tak wolnym mierniku wyprowadziłaby mnie szybko z równowagi, a skutki mogłyby być opłakane ;)