Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacze estradowe STX Soundstation

danio531 27 Mar 2012 09:37 8976 40
    SzokalML
    Level 36  
    Czyli wszystko jasne, obrandowany OEM. Ciekaw jestem, czy jest, i jaki jest bezpośredni "bliźniak" wzmacniacza - wtedy będzie można sprawdzić np. jak z ceną. Ale cóż, nie popisał się STX. Mogli przynajmniej zrobić solidne naklejki i dokumentację napisaną przez Polaków, jeśli mieli na te wzmacniacze większy wpływ niż tylko "chcemy wzmacniacz takiej i takiej mocy".

Quote:
    końcówka ma tylko wejścia xlr (żadna wada, ale muszę jescze dokupić odpowiednie kable/przejściówki)

Szczerze mówiąc, dla mnie to wada. Jakbym sam projektował końcówkę, to powinna mieć wejścia XLR i jack, wyjścia Speakon, Jack i zaciski. Praktyka pokazuje, że do różnych źródeł, i do różnych kolumn się podpina.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Luke15
    User under supervision
    SzokalML wrote:
    Szczerze mówiąc, dla mnie to wada. Jakbym sam projektował końcówkę, to powinna mieć wejścia XLR i jack, wyjścia Speakon, Jack i zaciski. Praktyka pokazuje, że do różnych źródeł, i do różnych kolumn się podpina.

Co do wejść w formie Jack'ów się zgodzę ale już co do wyjść na jack'i czy zaciski to już nie. Przecież wyraźnie pisze, że to koniec estradowy a widziałeś gdzieś na estradzie paczki na zaciski czy jack'i ? Jack'i występowały w starszych paczkach - obecnie się ich praktycznie już nigdzie nie stosuje z wiadomych względów.

Na estradzie stosuje się speak'on. Ewentualnie zaciski w wyjątkowych sytuacjach. Jack'i to dla mnie pomyłka.
  • Computer ControlsComputer Controls
    alkoalko
    Level 10  
    A więc odpaliłem PA-1000 - narazie delikatnie. Gra bez zastrzeżeń.

Pierwsze co zwraca uwagę po włączeniu - cisza. Wentylator kręci się niesłyszalnie - po godzinie grania na ok. 1/2 mocy obudowa letnia... a wentylator - aby usłyszeć trzeba przyłożyć ucho do obudowy - miałem obawy że nie działa!

Odnośnie wejść do kóncówki - cofam co powiedziałem wcześniej i trochę zgodzę się z SzokalML - brak wejścia na gruby jack niestety utrudnia wejście sygnałem niesymetrycznym - z jakiegoś powodu przejściówka xlr > jack > chinch nie chciała mi zadziałać, a nie chciało mi się zarabiać kabla na piechotę... ale nie przesadzałbym - do końcówki przeważnie wchodzimy tylko raz - z miksera i to tam mamy wybór "na każdą okazję".

Co do wyjść - speakon to niezaprzeczalnie standard, a zaciski załatwiają wszelkie inne okazje - także w tej kwestii nie mam o co się doczepić. Zwraca moją uwagę co innego - tutaj speakon jest bardzo blisko zacisków - utrudnia to trochę dostęp do wtyczki - drobiazg, a wkurza. Nie wiem specjalnie do czego, ale speakony tutaj mają opcję wykorzystania 4 pinów - czyli w jednym i drugim gniezdzie mamy do wyboru oba kanały w zależności od tego które piny wykorzystujemy. Za to potencjalnie przydatną sprawą w tej końcówce są też wyjścia xlr (podają dalej sygnał wejściowy).

Urządzenie jest zaplombowane i do póki jest na gwarancji nie będę zaglądał - choć ciekaw jestem co powiedzą znawcy na zawartość pudła. Końcówka jest dosyć lekka - 15 kg, może nie jest "podejrzanie" lekka, ale jednak...

Wzmacniacze estradowe STX Soundstation Wzmacniacze estradowe STX Soundstation
    User removed account
    User removed account  
    Luke15
    User under supervision
    Mi się ten przód jakoś tak średnio podoba. Mogli jakoś lepiej rozwiązać te sitka, np. jakąś kratką z przodu czy coś w tym stylu - a nie takie gołe filtry.

Co do LED'ów, w innych renomowanych markach też tak robią i jakoś nikt nie narzeka, prawda? Chociażby ADS gdzie jedna dwu-kolorowa dioda jest zarówno sygnałem jak i CLIP'em. Nie wiem jak innym ale mi to wcale nie przeszkadza bo nie ma to większego znaczenia.

Co do samych filtrów to sam jestem ich zwolennikiem, jednak trzeba je dość często przeczyścić. Skoro po jednej imprezie w plenerze były zapchane, pomyślcie co działo by się w środku końca bez nich? Podobne filtry są tez w końcówkach np. DAP i fakt, grając w dość zakurzonych miejscach trzeba je wyczyścić, ale nie ma w tym większego trudu - bierzemy odkurzacz i nawet od przodu wyciągały zanieczyszczenia i gotowe. Każdą końcówkę trzeba przeczyścić raz na jakiś czas żeby zapobiec niespodzianką ;).
    User removed account
    User removed account  
    Luke15
    User under supervision
    W pewnym sensie masz racje, jednak kurz czy proch lubi się również osadzać na elementach elektronicznych więc wtedy przydaje się filtr.

W sumie teraz tak myślę że właśnie ADS stosuje filtry o zastosowaniu takim jakim opisujesz - zatrzymuje tylko większe zanieczyszczenia, gdyż filtr jest tam dość rzadki i oczka w nim są spore. Kurz bez większego problemu może wedrzeć się do środka, jednak większe zanieczyszczenia (kłaczki itp.) już nie. ;)
    alkoalko
    Level 10  
    Odnośnie nadruku na sprzęcie - niestety odpowiada on bazarowemu podejściu STX-a do tematu - na każdym modelu mają jakiś znaczek lub niby-logotyp, ale co raz to inny, raz czcionka taka, raz siaka. Ten sitodruk jest mocno "garażowy". Wiadomo, STX celuje raczej w produktach które "dają radę" i są dostępne cenowo, więc zrozumiałe jest, że nie próbują wizualnie stylizować się na jakiś pro-high-end. Ale w tym przypadku wizerunkowo - co przyznaję z wielkim żalem - chińszczyzna, aż w oczy szczypie.

Gąbki wydają się przydatne - prawdopodobnie da się je wyjąć po zdjęciu przedniego panelu.

Zgodzę się co do diod sygnału - przydałaby by się druga para dla mniejszego sygnału. Końcówka już dosyć głośno gra zanim diody zaczynają świecić.

Za to po dwie diody z przodu pokazujące nam cały czas, że końcówka pracuje akurat w trybie bridge/stereo/parallel (razem 6 diod) - to już czysty "efekt choinkowy". Przełącznik trybów jest z tyłu - a tam - a jakże - jeszcze kolejne 3 diody pokazujące wybrany tryb. Co ciekawe - z przodu diody oznaczające tryb "stereo" są żółte, a parallel i bridge - zielone. Za to z tyłu z jakiegoś powodu kolorystyka jest odwrotna. W każdym razie mamy wspaniałą możliwość ciągłego monitorowania wybranego przez nas ustawienia - i to niezależnie po której stronie urządzenia akurat się znajdujemy ;)

Dla odmiany tryb wzmocnienia (0,775 V lub 32dB) - jest niewidoczny. Zmiany można dokonać tylko śrubokrętem za pomocą mikroprzełącznika do którego możemy dostać się przez otwór w obudowie. W warunkach bojowych dla nieuzbrojonego w latarkę zaglądacza ustalenie położenia tego przełącznika jest praktycznie niemożliwe.
    Luke15
    User under supervision
    Jak to mówią, "Nie oceniaj człowieka po okładce" - ja wiem że i okładka często tworzy nam obraz człowieka i już po samym wyglądzie często potrafimy ocenić czy jest to żul z pod sklepu czy też wartościowy człowiek... Jednak i żul może okazać się wartościowy - a do "żulowania" zmusiło go życie.

Czemu to piszę? A no temu, że i ta końcówka trochę tak w Waszych oczach jest oceniana po okładce. Nie żebym bronił producenta czy promował sprzęt, ale nie oceniajcie tak wszystkiego po wyglądzie. Jest tutaj na elektrodzie kilka projektów chociażby końcówek mocy które wręcz przerażają (chociażby mnie) swoim wyglądem i niedopracowaniem, a co się okazuje? Są bardzo dobrze zrobione w środku i potrafią wytrzymać więcej niż nie jeden taki wzmacniacz.

Tak samo w tym przypadku, zróbcie testy, pomierzcie, pograjcie - tak, to wymaga czasu bo i próbę w boju musi przejść - a dopiero w tedy oceńcie czy się to do czegoś nadaje czy nie. Czasem aż chce się płakać jak czytam opinie na temat takiego czy owego sprzętu od gościa który nawet nie widział go na oczy, a jedynie opiera się na opiniach innych ludzi z forum. A skąd pewność, że oni potrafili prawidłowo ocenić? Czy w tym kraju zawsze tak będzie? Zacznijmy tworzyć coś nowego, działać SAMI a nie POWIELAĆ to, co ktoś już zrobił lub napisał, a my z lenistwa tylko małpujemy jak nie powiem co...

Pomierzcie, poddajcie testowi na wytrzymałość, SPRAWDŹCIE W BOJU a dopiero potem oceniajcie. Bo póki co wszędzie czytam że CHIŃSKIE więc na pewno badziew i STX się nie postarał i tak dalej i dalej...

Ja podchodzę neutralnie do każdego sprzętu, nawet tego który czasem wydaje się być totalną kichą, do póki nie zobaczę wyników z pomiarów, nie zobaczę relacji z testu lub dopóki sam nie przetestuję w boju. Pozdrawiam ;)
    User removed account
    User removed account  
    alkoalko
    Level 10  
    Minęło trochę czasu, końcówka PA-1000 jak na razie zagrała jedną prywatkę i w ostatni weekend nieduży plener gdzie chodziła na pełnym paśmie na 60-80% mocy przez ponad 8 godzin.

Był to w mojej ocenie już przyzwoity "test zmęczeniowy" i nie pojawiły się żadne problemy z brzmieniem, przegrzewaniem się itp. Parametry mocowe nie wydają mi się naciągane. Nawet powiem, że subiektywnie zapas mocy w porównaniu z "popularną końcówką znanej marki" był nawet nieco większy. Podsumowując - końcówa spełnia zadanie i jestem z niej zadowolony.