Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program do tworzenia i symulacji układów sterowania

mmario32 01 Feb 2010 20:00 21750 16
SterControl
 • #1
  mmario32
  Level 14  
  Witam. Od niedawna bawię się trochę prostymi układami sterowania. Interesuje mnie czy te wszystkie układy sterowania ktoś wymyślił metodą prób i błędów czy istnieje jakiś schemat postępowania przy tworzeniu takich układów? Bo skąd mam niby wiedzieć tworząc jakieś nietypowe sterowanie że układ który wymyśliłem jest optymalny i czy nie da się tego zrobić prościej? Czy istnieje program który tworzył by układy sterowania gdy podamy mu pewnie własne założenia co do tego czym i jak chcemy sterować?
 • SterControl
 • #2
  mati0032
  Level 14  
  Witam.Pytasz czy jest program który by dogodził wszystkim i za pomocą kilku kliknięć wykonałby cała pracę, moim zdaniem nie ma takiego czegoś (gdyby był taki program to po pierwsze na zakup stać byłoby tylko bardzo duże firmy , a po drugie i tak układy wygenerowane nie byłyby ostatecznymi). Są za to setki programów symulacyjnych, w których tworzy się poszczególne bloki instalacji.Symuluje sie w nich prace układu pod różnym kątem. Optymalizacja i modernizowanie układu, polega wyłącznie na doświadczeniu osób które przy nim pracują lub go projektują.
 • #3
  mmario32
  Level 14  
  Rozumiem. Czy w takim razie mógłbyś mi podać nazwę jakiegoś dobrego i w miarę prostego w obsłudze programu, którym można by symulować takie układy?
 • #4
  roks
  Automation specialist
  Witam

  Najlepszy program jaki znam , pozwalający tworzyć kompleksowy projekt sterowania i go symulować to Automation Studio - stworzyć można projekt elektryczny , pneumatyki , hydrauliki a nawet zasymulować "drabinkę" sterownika PLC .

  Dla prostych rzeczy może Ci wystarczy - CADe simu

  pozdrowienia
 • SterControl
 • #5
  mati0032
  Level 14  
  Też uważam że Automation Studio to jeden z najlepszych programów w tej dziedzinie.Tak naprawde nie napisałeś czym "zacząłeś się bawić" , chodzi ci o samą pneumatykę, hydraulikę, czy może PLC ? Bo są też inne programy, bardzo łatwe w obsłudze, w których można tworzyć "proste" obwody sterowania : FluidSim ,lub coś pod PLC np. Logo .
 • #7
  mmario32
  Level 14  
  mati0032 wrote:
  Tak naprawde nie napisałeś czym "zacząłeś się bawić" , chodzi ci o samą pneumatykę, hydraulikę, czy może PLC ? Bo są też inne programy, bardzo łatwe w obsłudze, w których można tworzyć "proste" obwody sterowania : FluidSim ,lub coś pod PLC np. Logo .


  Przede wszystkim chodzi mi o sterowniki PLC. Właśnie poznaje program Logo Soft Confort. I właśnie przede wszystkim moje pytanie dotyczyło minimalizacji bramek logicznych. Jestem trochę cienki z cyfrówki. Czy ktoś z Państwa posiada jakieś materiały z których można by się nauczyć obliczania i minimalizacji bramek? Może jakaś książka, albo link?
 • #8
  Brayan455
  Level 10  
  Potrzebny mi fluid 4.2, a ten jaki jest??
 • #9
  PiotrM
  Level 22  
  Czy ma ktoś spolszczenie do programu Fluidsim
 • #10
  commodore1500
  Level 10  
  A automation studio 5.6, lub biblioteki z hydrauliką poszczególnych producentów do 5.0 ktoś posiada?
 • #11
  TheMoth
  Level 11  
  Przepraszam że odgrzebuję, ale może ktoś wie na szybko ile kosztuje FluidSim do użytku komercyjnego bo na stronie nie podano ceny.
 • #12
  TheMoth
  Level 11  
  już się dowiedziałem - 975eurosów
 • #13
  marekesz
  Level 10  
  Festowski FluidSIM P (wersja pneumatyczna, bo jest jeszcze H, dedykowana hydraulice), w wersji 4.x może służyć zarówno jako pomoc konstruktorom układów pneumatycznych i elektro-pneumatycznych (sprawdzenie poprawności logicznej układów, badanie miejscowych przepływów i ciśnień, dobór parametrów elementów, obrazowanie i zapisywanie do logu danych z symulacji, tryb symulacji krok_po_kroku, automatyczne tworzenie list elementów, etc), jak również programistom PLC - za jego pomocą można stworzyć wirtualną maszynę (z dokładnie sparametryzowanymi elementami, odwzorowującymi rzeczywiste), którą można podłączyć albo do "żywego" PLC przez specjalny interfejs EasyPort (wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe), albo z wirtualnym PLC (np symulowanym w Step7) poprzez darmowy OPC Server.
  FluidSIM ma również moduły do tworzenia wirtualnych sterowników, które możemy oprogramować albo szyjąc drabinkę w LAD, albo łącząc moduły logiczne, czy pisząc algorytm w GRAFCET-cie i podłączyć do wirtualnego, bądź "żywego" obiektu poprzez EasyPort. To prawdziwy kombajn z potężnymi możliwościami, a jednocześnie prosty w obsłudze. Sam używam na codzień i jestem bardzo zadowolony.
  Program ten jest stworzony na potrzeby dydaktyki, więc zawiera bardzo szerokie opisy i podpowiedzi (włącznie z filmami dydaktycznymi).
  W tej chwili nie ma jeszcze wersji polskiej, ale Festo nad tym pracuje.
  Może kogoś zainteresuje, że w Festo Polska można kupić szkolenie dedykowane temu programowi, w którego koszt jest wliczona licencja - o ile pamiętam nazywa się AUT131.

  Dodano po 2 [minuty]:

  ...i nie 975, tylko 795 EUR - zostanie na piwo ;)
 • #15
  Ravender
  Level 20  
  Nawiązując jeszcze do pierwszego posta:

  Wszystko da się uprościć i zawsze coś można zrobić lepiej ale oczywiste, że jest to kwestia doświadczenia ludzi pracujących przy danym projekcie. Możesz poszukać w internecie (na chomiku np.) "PLC OMRON - 158 przykładów w gotowych rozwiązaniach". Masz tam przedstawione jakieś typowe rozwiązania oczujnikowania różnych układów. Czasami może się przydać.
 • #16
  rhcp89
  Level 8  
  Jeżeli chodzi o metodę postępowania jak wykonać układ pneumatyczny czyli jak podobierać zawory by siłowniki wykonywały odpowiednią pracę to znam dwie metody- intuicyjną i algorytmiczną a ta się dzieli na tzw "polską " i "francuską". Uczą tego na politechnice na wydziałach mechanicznych na przedmiocie napęd i sterowanie pneumatyczne. W internecie chyba politechnika poznańska opisuje pokrótce metodę algorytmiczną. Polega ona na wyznaczeniu równań(opartych na algebrze Boole'a) dla sygnałów dla siłowników i na tej podstawie korzystając z "pneumatycznych" bramek logicznych i wyłączników drogowych trzeba zaprojektować układ pneumatyczny

  PS polecam metodę "polską" -jest oszczędniejsza w elementy pneumatyczne
 • #17
  Multiprojekt.pl

  Level 10  
  Firma Multiprojekt udostępniła darmową wersję programu 3MotionManagerEDU do symulacji układów automatyki z możliwością zaprogramowania wirtualnego sterownika PLC, podłączeniem GamePADa, symulacją robota w 3D. Dokładniejszy opis i download znajduje się pod adresem: 3mm.multiprojekt.edu.pl