Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań odnośnie programatora SI-Prog pod port COM.

01 Lut 2010 21:10 3060 20
  • Poziom 21  
    Witam. Chciałem sobie wykonać programator do mikrokontrolerów AVR'a lecz z uwagi na zajęty port LPT, szukałem rozwiązania wykorzystujące porty COM. Znalazłem programator z tematu dedykowany do programu ponyprog, lecz nurtuje mnie kilka pytań.

Jeżeli dobrze rozumiem ten schemat Link, to po primo: napięcie zasilające jest brane z wysokich stanów logicznych MOSI, SCK, i niezanegowany reset zaraz po wyjściu z portu COM, prostowane na kondensator C3, tak? Jak dla mnie to jest trochę rozwiązanie po "chamsku" i jeżeli dobrze to rozszyfrowałem to na pewno z takiej opcji nie skorzystam. Po secundo zenerki ograniczają napięcie w stanie wysokim do ~5,1V a w stanie niskim do ~0,7V tak? No i przede wszystkim. Wszędzie pisze się o przystawkach do tego programatora dla poszczególnych mikrokontrolerów, to znaczy że nie można nim programować jak programatorem STK200 - ISP?

Pozdrawiam

PS. Przepraszam jeśli palnąłem jakąś "głupią głupotę" bo to mój pierwszy post w tym dziale a o mikrokontrolerach wiem tyle co nic :D.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Skoro nie chcesz pobierać zasilania z portu COM zbuduj wersję prostszą taką jak np tu: http://www.olimex.com/dev/avr-pg1.html.
    Dioda Zenera 5.1 ogranicza napięcia do 5.1V w kierunku zaporowym i 0.7V w kierunku przewodzenia. W tym układzie oznacza to że napięcia na wyjściu układu będą z zakresu od 5.1V do -0.7V. Jest to zakres bezpieczny.
    Układ jest bardzo uniwersalny i umożliwia nie tylko programowanie AVR'ów ale także różnego rodzaju pamięci czy inne mikrokontrolery.
    Jeśli chcesz programować tylko AVR zbuduj układ do którego link podałem z wtyczką jak w opisie. W razie czego zawsze będziesz mógł dobudować odpowiednie podstawki/przejściówki pod inne układy w gniazdem pasującym do tej wtyczki.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Proponuję ci daj sobie spokój z wynalazkami typu SIprog czy programatorki na LPT. Na pewno będziesz w stanie złożyć sobie coś takiego:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1333300&highlight=

a będzie ci działał dużo szybciej, sprawniej i wygodniej

tzn nie musi być dokładnie taki sam jak w tym poście ale po prostu programator USBASP
  • Poziom 35  
    mirekk36 napisał:
    Proponuję ci daj sobie spokój z wynalazkami typu SIprog czy programatorki na LPT. Na pewno będziesz w stanie złożyć sobie coś takiego:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1333300&highlight=

a będzie ci działał dużo szybciej, sprawniej i wygodniej

tzn nie musi być dokładnie taki sam jak w tym poście ale po prostu programator USBASP
    Kolega omicronNs wspomniał że dopiero zaczyna a AVR a czymś musi zaprogramować swój pierwszy układ. Jeśli więc zbuduje USBASP to będzie musiał go zaprogramować SI-Progiem. Poza tym Si-Prog w połączeniu z Ponyprog'iem ma znacznie szerszą listę obsługiwanych układów co USBASP. Układ pomimo swojej prostoty sprawdza się znakomicie. W prostocie siła.
  • Poziom 42  
    równie dobrze może zaprogramować procek do USBASP za pomocą równie prostego "LPT Simple Programmer" czyli kilka drucików i rezystorów. Jeszcze większa prostota ale wcale nie powiedziałbym, że w niej jest siła ... wręcz odwrotnie

Z drugiej strony USBASP też jest prosty jak drut jeśli chodzi o wykonanie.

Ale najważniejsze, że bawiąc się prockami AVR jest aż tyle możliwości do wyboru, każdy coś sobie znajdzie.
  • Poziom 21  
    Z tego co widzę programator i tak będzie mi potrzebny bo tam chyba jest uK ;) na pewno niebawem porwę się na coś takiego (już wrzuciłem do zakładek) bo przecież USB pożyteczny i uniwersalny port, ale widzę wykonanie w SMD i właśnie mikrokontroler, zdecydowanie będzie musiało poczekać. A pytam o ten pod COM'a bo nie lubię robić niczego z oklepanego i gotowego schematu nie wiedząc jakim prawem to działa ;). W związku z tym mam jeszcze jedno pytanko. Jak wiadomo RS-232 ma poziomy logiczne inne niż standard CMOS i tu cały problem. Diody Zenera dopasowują poziomy dla uK ale jak to się ma dla pinu MISO? Bo widzę że tutaj już żadnego dopasowania nie ma, więc jakim prawem to działa?
  • Poziom 42  
    Oczywiście nie żebym się wciąż upierał przy tym USBASP ale jako że jeszcze jak sam mówisz niedużo wiesz i obawiasz się SMD to sam zobacz:

http://www.fischl.de/usbasp/

na dole strony różne wesje w tym także bez żadnego SMD i gadżetów jak w linku powyżej. Prosto szybko, montaż przewlekany a za to jaka jakość? szybkość? ;)

A odnośnie SIProg'a to przecież na stronce http://www.lancos.com/siprogsch.html
    masz dokładny schemat z którego wszystko jasno wynika i tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania
  • Poziom 21  
    Schemat mam właśnie przed oczyma i się dziwuję dlaczego nie ma dopasowania na drodze uK >> RS232 Jak wspomniałem nie jestem w tym temacie obeznany i zastanawiam się dlaczego tak jest, czy tak może być i dlaczego tak może być. A do wykonania tego pod USB przecież też potrzbuję programator, a nie mam doń dostępu pisałem już o tym. ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Gdyby przeszkodą wykonania dla ciebie USBASP był tylko brak innego programatora - to jak wspominałem wcześniej mógłbyś rzucić okiem gdzieś w sieci jak podłączyć 6 kabelków do portu LPT żeby na chwilę stworzyć najprostszy z możliwych programatorów "LPT Simple Programmer". 6 kabelków i ew 4 rezystorki .

A nie wiem dlaczego się dziwisz, że nie ma dopasowania uC >> RS232 ???? przecież widzisz tam rezystory i diody zenera - to właśnie układ dopasowujący napięcie.
  • Poziom 21  
    Nie chodzi mi o drogę od komputera do mikrokontrolera, tylko samą linię mikrokontroler > komputer (w drugą stronę) - MISO jest połączone bezpośrednio do portu komputera, na tej drodze nie ma nawet jednego elementu dopasowującego.

Poza tym słyszałem (czytałem) że można łatwo uszkodzić port LPT takimi sposobami na co nie mogę sobie pozwolić z uwagi na posiadanie drukarki pod tenże port. ;) Ten SI-Prog to przecież kilka elementów na krzyż, grzechem byłoby nie odżałować kilku groszy i mieć takiego cudaka w szufladzie chociaż tak "na zaś".
  • Poziom 38  
    Grzechem jest posiadanie takiego "cudaka" w szufladzie.
    Wydaje się że masz programator.
    A jak przyjdzie co do czego to płytę główną w komputerze trzeba kupić nową.
    W sobotę wieczorem- a coś trzeba zrobić szybko.
  • Poziom 35  
    janbernat napisał:
    Grzechem jest posiadanie takiego "cudaka" w szufladzie.
    Wydaje się że masz programator.
    A jak przyjdzie co do czego to płytę główną w komputerze trzeba kupić nową.
    W sobotę wieczorem- a coś trzeba zrobić szybko.
    Płytę główną możesz spalić programatorem LPT, programator na porcie COM jak np SI-PROG jest "bezpieczny". Szeroki zakres napięć wejściowych i "wysoka" rezystancja wyjściowa uodparnia port na wszelkiego rodzaju zwarcia i przepięcia. Port USB jest w gruncie rzeczy bardziej czuły.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Chyba, że się zasila z innej fazy urządzenie na COM i PC...
    Wtedy są fajerwerki z maxa na płycie głównej:)
  • Poziom 21  
    Wiem już "wszystko" tylko nie to o co pytałem.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Nie wiem co macie do si proga ale mi działa bez problemu. Ja wyrzuciłem tylko elementy odpowiedzialne za zasilanie z portu COM oraz dorobiłem kabel ISP (ten 10 pinowy). Diody zenera ograniczają napięcie na wyjściu do 5,1V. Żeby programować w systemie musisz gdzieś znaleźć który pin to MOSI, MISO i SCK. Reset to 2 pin. MISO to chyba pin 6 (oczywiście nie przy COM'ie tylko przy wyjściu). Właściwie mietekn podał ci już wszystko. Co do tego że MISO nie musi być dopasowywane, w COM'ie na pinie 8 nie ma żadnego napięcia więc nie musi być dopasowywane (ale komp to odbierze i rozpozna stan).
  • Poziom 21  
    O właśnie o to mi chodziło. Dzięki.

Dodano po 49 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie. Już się gubię w tych fusebitach bo raz czytam że programatorami szeregowymi nie można ich programować a to znowu czytam że ktoś po ISP zablokował procesor złymi fusami. Jak to w końcu jest?
  • Poziom 42  
    posłuchaj weź sobie w rękę taki program jak:

mkAvrCalculator

oraz PDF'a - i zobaczysz że będzie ci łatwiej myślec o fuskach, a dzięki temu programowi będziesz bezpiecznie je programował nie bojąc się o to, że przypadkowo zablokujesz procka ;)
  • Poziom 21  
    mirekk36 ja się o nic nie boję, jeszcze megi w rękach nie miałem więc o fusach jako takich jeszcze nie myślę ;) Dopiero się przymierzam, zbieram osprzęt. Być może źle sformułowałem pytanie, ale chodziło mi o to czy po ISP da rade je ustawiać.
  • Poziom 42  
    Jak najbardziej ustawia się fuski poprzez normalne programatory ISP. Natomiast gdy zdarzy się komuś niby "zablokować" procek tzn np przestawić fusebit RSTDISBL - to można to już zrobić tylko programatorem HV.

Z tym że bez przesady - na prawdę trzeba się mocno postarać żeby przypadkowo tego fusa przestawić. Więcej takich pseudo zablokowań ludziska sobie robią niewłaściwie ustawiając fuski CKSEL czyli te które służą do ustawiania taktowania procka i mają wtedy czarną rozpacz. Tym czasem napisałem że są to PSEUDO zablokowania procka bo wystarczy troszkę doczytać żeby zobaczyć że te 90% zablokowań procków można sobie odblokować bez żadnego programatora HV. trzeba tylko wiedzieć co to jest generator zewnętrzny, kwarc zewnętrzny czy też oscylator RC zewnętrzny ;)
  • Poziom 21  
    O widzisz wielkie dzięki. Tak myślałem bo taki układ zdarzeń mi najbardziej pod logikę pasował :D Tylko po jakiego czorta oni w tych fusach grzebią?? Od tego są wróżki :P

Pozdrawiam i dziękuję.
  • Poziom 9  
    Witam, poniewaz wlasnie skladalem SI Prog i cos mi nie wyszlo, pytanie:

jakie powinny byc napiecia na poszczegolnych wyjsciach programatora???
    jak bede wiedzial to wtedy bedzie jasne czy zwalilem gdzies po drodze programator czy cos innego nie chodzi