Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zła antena UKF / połączenie - szumy?

01 Lut 2010 21:39 4260 12
  • Poziom 9  
    Witam !

W tej chwili mam antenę zewnętrzną typu 'bat' Link Sonus Aktywna ze wzmacniaczem (ja akurat wzmacniacza nie wykorzystuje, więc tylko bezpośrednio kabel antenowy RG-6 między anteną, a Tunerem. No i wszystko pięknie stacje, które słucham (Tok FM, Eska, RMFMaxx,) są łapane przez tuner jako Stereo, jednak mimo to przy niektórych stacjach, mimo że Tuner odbiera je jako "Stereo" jest słyszalny ''szum''.
    I moje pytanie tutaj, czy to może być wina anteny?
    To, że nie wykorzystuje wzmacniacza?
    Może zły przewód?
    Mieszkam poza Warszawą (dokładnie okolice Piaseczna - Zalesie Górne), sygnał łapię z PKiN, a stacje z tego co sprawdziłem mają polaryzację V.

Czekam na Wasze sugestie rady, myślałem nad inną anteny typu:
    LINK
    Tylko czy to coś pomoże ?
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Może masz przesterowane wejście tego Tunera i to się objawia szumami na Stereo. ???

Pozdrawiam.
    PS. Zastanawiam się , czy ten wzmacniacz jest zainstalowany w główce/stopce samej anteny. A bez zasilania to ta antena działa - ale jak działa to nie wiem - bo nie analizowałem nigdy tej anteny i jej konstrukcji.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Tuner połączony ze wzmacniaczem to Yamaha od zestawu Pianocraft MCR840... Ma raptem miesiąc...

Co do anteny to tak myślę czy wina może leżeć po stronie tego wzmacniacza w antenie... Chociaż nie jest podłączony do zew. źródła prądu , więc nie wiem czy to może być przyczyna tego szumu... Problem występuje na stacjach takich jak np. Tok FM , gdzie generalnie kiepski mają zasięg... Np. Zet-ka czy RMF odbierają czysto...
  • flexghzflexghz
  • Poziom 9  
    No właśnie... zasilacz gdzieś mi przepadł.. więc muszę spróbować...
  • Poziom 24  
    Przecież taki zasilacz można bez problemu dostać w sklepach RTV. Z tego co widzę to parametry są takie same jak w antenach siatkowych.
  • Pomocny post
    Moderator
    Jeżeli mieszkasz w Zalesiu stosowanie wzmacniacza jest problematyczne a wręcz niewskazane. W odległości paru kilometrów masz dwa nadajniki z mocą po 120 kW (niebawem dojdzie trzeci) i w Zalesiu ich sygnały są na tyle silne że przesterują każdy wzmacniacz. Na typowej antenie dookólnej dipolowej Raszyn daje napięcie powyżej 0,1 V.
    Najlepsza byłaby kierunkowa YAGA w polaryzacji pionowej skierowana na PKiN. Zero wzmacniaczy, dobry kabel i dobry symetryzator.
  • Poziom 9  
    irekr napisał:
    Jeżeli mieszkasz w Zalesiu stosowanie wzmacniacza jest problematyczne a wręcz niewskazane. W odległości paru kilometrów masz dwa nadajniki z mocą po 120 kW (niebawem dojdzie trzeci) i w Zalesiu ich sygnały są na tyle silne że przesterują każdy wzmacniacz. Na typowej antenie dookólnej dipolowej Raszyn daje napięcie powyżej 0,1 V.
    Najlepsza byłaby kierunkowa YAGA w polaryzacji pionowej skierowana na PKiN. Zero wzmacniaczy, dobry kabel i dobry symetryzator.

Mógłbyś pokazać o jaką antenę chodzi ?

Myślę nad tą anteną Link Bez wzmacniacza, polaryzacja pionowa/pozioma. Co do tej konkretnej anteny to czy ona zbiera obie polaryzacje na raz czy to zależne jest od płaszczyzny w której ją się zamontuje ?
  • Poziom 36  
    hyper_2002 napisał:

Myślę nad tą anteną Link Bez wzmacniacza, polaryzacja pionowa/pozioma. Co do tej konkretnej anteny to czy ona zbiera obie polaryzacje na raz czy to zależne jest od płaszczyzny w której ją się zamontuje ?

To jest właśnie antena Yagi, i polaryzacja zależy od sposobu montażu.

Ale co tej pierwszej anteny ze wzmacniaczem, na pewno wzmacniacz jest całkiem odłączony elektrycznie, odłączone zasilanie, a kabel podłączony prosto do anteny?
    I zastanawiam się, jaką impedancję może mieć taka antena (bez wzmacniacza), nie podejrzewam, by była dobrze dopasowana, ale tak czy siak, odbiór powinien być trochę lepszy niż "z druta".
  • Poziom 9  
    Ptolek napisał:
    hyper_2002 napisał:

To jest właśnie antena Yagi, i polaryzacja zależy od sposobu montażu.

Ale co tej pierwszej anteny ze wzmacniaczem, na pewno wzmacniacz jest całkiem odłączony elektrycznie, odłączone zasilanie, a kabel podłączony prosto do anteny?
    I zastanawiam się, jaką impedancję może mieć taka antena (bez wzmacniacza), nie podejrzewam, by była dobrze dopasowana, ale tak czy siak, odbiór powinien być trochę lepszy niż "z druta".

Wzmacniacz odłączony, ale czy nie powoduje jakiś zniekształceń, tego nie wiem, nie znam budowy tej anteny... Kabel koncentryczny podłączony prosto do anteny... A co do odbioru to i tak jest dzień do nocy. Bez tej anteny zew. łapię jedynie najmocniejsze stacje typu RMF czy Zet-ke. Po wpięciu anteny łapie wszystkie stacje jako ''Stereo'' . Największe szumy na Radio Maryja ^^ , TokFm, słyszalne na RMF MAXXX. Anteny pokojowe typu Telmor 6442A też niczego nowego nie wniosły, nawet ten ''wzmacniacz 25DB" który jedynie powodował zwiększenie szumów i dodatkowo brak stereo).
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    hyper_2002 napisał:
    I moje pytanie tutaj, czy to może być wina anteny?
    To, że nie wykorzystuje wzmacniacza?
    Może zły przewód?
    Mieszkam poza Warszawą (dokładnie okolice Piaseczna - Zalesie Górne), sygnał łapię z PKiN, a stacje z tego co sprawdziłem mają polaryzację V.

Słaby sygnał jest skutkiem tego, że niezasilony wzmacniacz silnie tłumi sygnał. Z drugiej strony, po zasileniu wzmacniacza będziesz miał zbyt silny sygnał który spowoduje przesterowanie odbiornika (pamiętaj o silnych nadajnikach UKF w Łazach!).
    Antena AR3/CCIR/UKF-FM lub 3/RZ B z symetryzatorem SA I-III zamontowana do masztu na wysięgniku URI-38Z30 jest w Twoim wypadku najlepszym rozwiązaniem.
  • Poziom 9  
    Ok, dziękuje wszystkim za pomoc, plusiki rozdane.

Pozdrawiam