Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dimmer- dławik wyjściowy.

Farad1985 01 Lut 2010 23:54 1955 2
  • #1 01 Lut 2010 23:54
    Farad1985
    Poziom 21  

Witam od pewnego czasu pracuje nad budową dimera DMX 6x16A i już prace powoli dobiegają końca, ale nie wiem jak rozwiązać filtracje wyjść. Oczywiście wiem że musi być dobry dławik na wyjściu obwodu. A ja nawet pokusił bym się żeby filtrować napięcie zasilania takiego dimera. I moje pytanie brzmi. Jak dobrać odpowiedni dławik? Tylko nie piszcie proszę że metoda prób i błędów, bo to już sam wiem, ale to dosyć kosztowna zabawa. Końcówka mocy już jest przygotowana sterowanie się robi, ale nurtuje mnie ta filtracja. Na co dzień mamy w teatrze dimerki 12x10A i jednak jak odpalimy na 50% mocy to jest brzęczenie, już nie chodzi mi o sam dźwięk dławika, ale też o przedostające się do sieci audio zakłócenia w postaci przydźwięku. Jeżeli zastosuje porządny dławik na wejściu zasilania to raczej powinno pomóc? A druga sprawa jest taka że nawet na tych 50% słychać delikatne brzęczenie reflektorów. A jak niektórzy wiedzą - to w teatrze jest niedopuszczalne. Jak by koledzy rozwiązali filtrowanie tych przebiegów na wyjściu, bądź jednocześnie na wejściu zasilania i na wyjściu obwodów. Jak chociaż częściowo dobrze odfiltrować ten cały syf?

Pozdrawiam
    Karol

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lut 2010 10:13
    Dawid_s
    Poziom 17  

Brzęczenie żarówek spowodowane jest cięciem sinusoidy przez triaki, są produkowane dimmery które nie tna sinusoidy tylko zmniejszają napięcie, oparte są one na układach podobnych do falowników, niestety ceny ich są astronomiczne (dimmery firmy MA lighting). Zauważ że jak podłączysz lampę do autotransformatora to nie brumi. Czy filtry pomogą? Trochę na pewno ale żarówki i tak będą brzęczeć. Jeśli chcesz uniknąć całkowicie zakłóceń w dźwięku to musisz dźwięk zasilić z innego źródła lub zastosować transformator separacyjny a także postarać sie aby przewody dźwiękowe nie przebiegały razem z oświetleniowymi. W dimmerach brumią właśnie filtry zakłóceniowe.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Lut 2010 23:19
    Farad1985
    Poziom 21  

Cisza? Nikt więcej nic nie wie na ten temat?

0