Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kondensacyjny z zasobnikiem - i śmierdząca ciepła woda

02 Lut 2010 11:07 15678 13
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,
    Mam piec kondensacyjny jedno funkcyjny, z zasobnikiem ciepłej wody 100l. Po zamontowaniu pieca minęło 4 miesiące, i mam wrażenie jakby zawsze rano po włączeniu ciepłej wody było czuć smród, (chyba siarkowodór, lub jajczanka). Jaki jest tego powód? Czy to wina czasami leży po winie anody w tym przypadu magnezowej? Czy może trzeba było przegrzac zbiornik raz na tydzień do temp. 70-80°C, teraz mam cały czas ustawione na 50°C?

pozdrawiam
    Tadeusz
  • Poziom 14  
    dobrze by było kolego, co jakiś czas jest dobrze podgrzać wodę, w przeciwnym razie sprzyja to powstawaniu bakterii legionella
  • Specjalista - systemy grzewcze
    założyłeś hodowle bakterii w zasobniku.Raz na tydzień dezynfekcja >70 st
    i będzie OK.
    To nie wina niedostatecznej temperatury w zasobniku. To może być wina wody. Nie jestem chemikiem i nie wiem jakie składniki wody wchodzą w reakcję z magnezem z anody magnezowej. Wiem natomiast, że problem z wodą wchodzącą w reakcję z anodą magnezową nie jest nowy. Na szczęście można na rynku dostać coś co znakomicie zastąpi anodę magnezową bez powodowania tych dolegliwości (śmierdząca, a czasem brudna, szara woda) jest to anoda tytanowa. Jej niewątpliwą wadą jest jej cena - ok 500 PLN, ale tę wadę rekompensuje bardzo wysoka trwałość - ok 5 do 7 lat. A tu link do takiej przykładowej anody
    http://www.tomi-solar.eu/kolektory_sloneczne/anoda_tytanowa.html
    Tak jest popieram przedmówcę. Jeżeli chcesz rano zęby umyć to nie polecam przegrzewania, o kąpieli nie wspomnę. Problem jest stary i faktycznie chodzi o reakcję chemiczną pomiędzy anodą ,ocynkiem a wodą. Kupiłeś tani ocynkowany zbiornik to pewnie na anodę tytanową nie wydasz. Jeżeli faktycznie masz tani ocynkowany zbiornik to anoda zbyt wiele mu nie pomoże, ocynk i tak zejdzie przy wysokich temperaturach, ja bym ją w takim zbiorniku zlikwidował opłukał zbiornik i wtedy bym go przegrzał. Tak bym zrobił prywatnie u siebie ale ocynku bym nigdy nie kupił. Jako serwisant polecam anodę tytanową o ile w zbiorniku masz od zewnątrz gwint po starej anodzie. starą 3/4 cala wykręcasz , nową 3/4 cala tytanowa wkręcasz. Anoda tytanowa musi być podłączona do prądu.
    Popytaj u sąsiadów może mieli ten sam problem to się upewnisz co do sprawy.
  • Poziom 9  
    Podgrzałem wodę w zasobniku do 75°C, przez 12 godzin i narazie przestało trącić. Ale zastanawiam się w przyszłości wymienić na anodę tytanową.
  • Poziom 16  
    A Ja proszę Cię o napisanie z jakiego materiału jest wymiennik (zasobnik), bo o anodzie pisałeś.
    Miałem kilka przypadków na zasobnikach z "kwasówki" z (nie widomo dlaczego) z anodą magnezową, że woda po prostu cuchnie.
    Jeśli tak masz, to napisz - odpisze co zrobić.
  • Poziom 16  
    Najpierw trzeba sprawdzić jakość wody ponieważ przegrzana woda z dużą zawartością żelaza śmierdzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Woda musi być podgrzewana ciągle do min 75 C. Eliminuje to rozwój wszelkich bakterii. Przy 50 C one sie po prostu rozwijają - nie tylko legionella. Gorącą wodę miesza sie w baterii z zimną i jest OK.
  • Poziom 9  
    Trzeba co 2-3 tygodnie podnosic temp. wody w zasobniku do ok.65°C, zabija bakterie i wszystko wraca do normy, spowodowane to może być również anodą magnezową, którą lepiej wymienić na przyszłość na tytanową, i problem będzie rozwiązany.
  • Poziom 17  
    Witam serdecznie,
    nie raz przeglądając kotłownie natykam się na niepracującą cyrkulację: pompa cyrkulacyjna jest, ale od dłuższego czasu nie pracuje - wszystko w przewodzie kiśnie, osadza się szlam i związki żelaza. Wszystko to sprawia, że woda jest brunatna i ma nieprzyjemny zapach. Być może to jest powodem.
    Pozdrawiam
    A może w jakiś niewyjaśniony sposób woda ze zładu c.o. (która często nie pachnie ładnie) miesza się z wodą użytkową (uszkodzony zasobnik, otwarty zawór uzupełniający zład z jednoczesnym brakiem zaworu zwrotnego) ? Czy tylko ciepła woda wykazuje te objawy? Czy smród pochodzi z kranu? Ze wszystkich kranów? Może to jadnak kanaliza capi (brak wody w jakimś syfonie) ?!
  • Poziom 25  
    Większość kotłów gazowych posiada funkcje antylegionella czyli raz na 2-3 dni dni kocioł grzeje zasobnik do max. temp. to powinno załatwić większość problemów. Inną przyczyną może być naczynko przeponowe c.w.u., w którym rozwijają się bakterie- problem zniknie przy montażu przepływowego naczynka c.w.u.
  • Poziom 16  
    Czy użytkownicy anody tytanowej mogliby podzielić się swoją opinią czy ta anoda pomogła ??

Bo tak logicznie myśląc już samo usunięcie z bojlera anody magnezowej zniweluje zapach żelaza. Ale czy posiadacze tej tytanowej to potwierdzają, że faktycznie po jej zainstalowaniu jest lepiej ??