Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głośniki do kolumny Tonsil ZgC 60-8-42

bogdanzieba 02 Feb 2010 13:25 6453 48
    bogdanzieba
    Level 29  
    Witam jestem szczę śliwym posiadaczem 2 szt. kolumn głośnikowych Unitra Tonsil o nr ZgC 60-8-42. Kolumny odkopałem na strychu i postanowiłem, je podłączyć i okazało sie, że nie wszystkie głośniki w niej działają.

Kolumienka ma 3 głośniki:
    1. Niskotonowy basowy, membrana jest w kilu miejscach dziurawa, lecz działa GDN 16/60 50 W, 8 Ohm
    2. Wysokotonowy tzw. Gwizdek GDW K 6,5/10, 10W 8 Ohm
    3. Średniotonowy GDM 8/10, 10W, 8 Ohm

Kolumny są takie: http://unitra.eu.org/node/2775

Do wymiany są głośniki wysokotonowe i średniotonowe, natomiast niskotonowy ma jedynie podziurawioną membranę, lecz działa.

Pytanie moje jest takie czy dostanę takie głośniki? Czy musze szukać jakiś zastępczych? Jakie byście polecili?
    vipmatrix7
    Level 18  
    Moim zdaniem najlepiej było by zregenerować je. Nie powinno być problemu?
    SzokalML
    Level 36  
    nie będzie problem z dostaniem podobnego niskotonowego, gorzej z pozostałymi głośnikami. Osobiście radziłbym rozmontować kolumnę i sprawdzić czy głosniki podłączone bezpośrednio do wzmacniacza też nie działają - być może bowiem są gdzieś zimne luty???

wysokotonowy
    http://www.tonsilsklep.pl/index.php?p178,tonsil-glosnik-kopulkowy-gdwk-6-5-10-8-ohm

niskotonowy:
    http://www.tonsilsklep.pl/index.php?p10,tonsil-glosnik-niskotonowy-gdn-16-30-8-ohm

mniejszą mocą się nie przejmuj, różnicy nie odczujesz.

a jak z zawieszeniem głośnika niskotonowego?

najgorzej może być ze średniotonowym. Od biedy jednak można się bez nich obejść, bowiem te głośniki 16 cm spokojnie mogą być stosowane w dwudrożnych kolumnach bez średniotonowego.
    vipmatrix7
    Level 18  
    Również radziłbym sprawdzic w ten sposób. No i prawda. Z niskotonowym nie powinno być problemu ale nie widziałem zawieszeń o średnicy 8 cm
    bogdanzieba
    Level 29  
    Dziękuję za odpowiedzi. Głośniki Niskotonowe działają, lecz na zawieszeniach mają podziurawione membrany. Natomiast w jednej kolumnie nie działa wysokotonowy a w drugiej nie działa średniotonowy. Poza tym ten mój gwizdek jest trochę innej budowy. Jego się mocuje poprzez osadzenie w otworze i przekręcenie w lewo lub w prawo, gdzie "ząb gwizdka" zaskakuje na mocowanie w kolumnie.
    Mitur23
    Level 23  
    A nie lepiej regenerowac Gdn na oryginalnych podzespołach?
    bogdanzieba
    Level 29  
    Szczerze mówiąc to nie umiem regenerować głośników. A czy to jest trudne dla laika?
    Mitur23
    Level 23  
    nie.. Ja też nie umiałem regenerowac.. jest to banalnie proste lecz trzeba się trzymac pewnych zasad aby czegoś nie spartolic..
    bogdanzieba
    Level 29  
    A co mam regenerować jak gwizdek chyba jest jeden spalony i średniotonowy też. Natomiast Basowe są dobre lecz mają membrany pokruszone
    Mitur23
    Level 23  
    Wysokotonowy wraz z średnitonowym wymienic na koniecznie tonsilowskie.. a Gdn jak mówilem regenerowac.. Ale bedzie problem z tym Gdm 8.. bardoz ciezko go dostac.. nie wiem czy nie lepiej bedzie wsadzic Gdm 10 ale tym się nie sugeruj bo nie wiem czy to dobry zamiennik..
    bogdanzieba
    Level 29  
    A jak się regeneruje?
    bogdanzieba
    Level 29  
    Ale głośniczki szukać Tonsila? Czy jakieś inne?
    bogdanzieba
    Level 29  
    Wymieniam membrany w głośnikach niskotonowych. Jak zrobić z tymi kabelkami "zatopionymi w membranie"?
    vipmatrix7
    Level 18  
    Wyciać starą membranę, Zostawić kabelki, wyczyscic ze starej membrany, załoyć nową membranę a kable zostawić pod spodem
    bogdanzieba
    Level 29  
    Ok. Średnica membrany pasuje ale chyba wydaje mi się że trochę jest za krótka. Nie dochodzi zbytnio do magnezu co zrobić?
    vipmatrix7
    Level 18  
    Jak za krótka? Chodzi o nałozenie na cewkę? Jeśli o to chodzi to mozna trochę powiększyc otwór membranie bo na cewce pewnie zostały resztki starej co pogrubia ją. Chyba że właśnie to jest odpowiednia wysokość. Ja przynajmniej zawsze wkładałem mambranę do miejsca w którym jest stary klej.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Właśnie chodzi o wysokość membrany jakby była za niska. Skleiłem ale jakby membrana został wciągnięta trochę do "środka".
    vipmatrix7
    Level 18  
    Skoro skleiłeś to powiedz jak działa? Moze membrana którą kupiłeś ma wklejone zawieszenie górne od zewnatrz przez co bardziej pcha ja do dołu.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Narazie schnie biorę się za drugi może będą działać
    vipmatrix7
    Level 18  
    Musi działać. Tylko nie wiem czy to że zawieszenie pcha membranę do dołu nie sprawi tego że będie cewka stukać o dno szczeliny.
    bogdanzieba
    Level 29  
    Wewnątrz kolumny mam taką szmatę jak do podłogi heheh. Ona musi tam być? Gorzej będzie ze średniotonowym bo nie mam bardzo wielkich szans na powiększenie otworu z 8 cm na 10 cm. A jest jakieś zestaw naprawczy do 8 cm średniotonowego głośnika?
    vipmatrix7
    Level 18  
    Do 8 cm nie widziałem i może być ciężko. Na allegro nie ma, można szukać w sklepach elektronicznych gdzie takie rzeczy są. W ostatecznosci można kupić jakiś zamiennik o takim rozmiarze.
    bogdanzieba
    Level 29  
    A co z tą szmatą? Potrzebna jest?
    vipmatrix7
    Level 18  
    Ale w całej kolumnie? To jest wytłumienie i lepiej je zostawić.
    bogdanzieba
    Level 29  
    tak na całej jest
    bogdanzieba
    Level 29  
    Ale przykryte głośniki czy przykleić do ścianek kolumny?