Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Cyrkulacji - pomysły i sugestie

IMEX 02 Lut 2010 15:58 3912 6
  • #1 02 Lut 2010 15:58
    IMEX
    Poziom 20  

Witam serdecznie

Nadszedł czas na wykonanie sterownika do cyrkulacji CW dla moich rodziców

Mam taki pomysł
    2 DS-y jeden Bojler oczzywiście a drugi na końcu instalacji CW - 10cm za ostatnim kranem
    Najlepiej przedstawia to fotki Menu Sterownika
    Górna linijka - Aktualna Godzina - potem obecna temperatura w Bojlerze
    Dolna linijka to - aktualny stan pompy - załączona/wyłączona - potem aktualny stan temperatury wody na końcu instalacji

Menu Ustawień
    Pierwsza linijka K73 to obecna temperatura CW w kranie - B50 obecna temperatura w Bojlerze
    Druga linijka 30 oC (strzałka) to jest temperatura minimalna od której załącza się pompa - Czili jak temperatura będzie niższa to załączy sie pompa
    Druga linijka - " wł " wł/wył - Czy wogóle ma być załączana Cyrkulacja CW
    Druga linijka - 40 oC (strzałka) jest to temperatura minimalna bojlera od której zacznie się załączanie pompy - czyli jesli będzie woda w bojleże miała 39 oC to cyrkulacja nie załączy sie - trzeba podgrzać wodę żeby to zadziałało

Menu załączania Czasowego
    Wiadomo że nie zawsze pompa ma działać i wychładzać wodę w instalacji CW więc bedzie aktywna w określonych godzinach
    6:00 - 7:00 wiadomo - następnie literka T/A - oznaczają T - Timer lub A - Automatycznie zależne tylko od temperatur w ustawieniach sterownika pomijając czasy
    linijka 2 to samo czasówka

Proszę o jakieś pomysły na zmianę lub usprawnienie sterownika -

Wiem że przydało by się jeszcze sterowanie grzałką bojlera lub zaworu trójdrożnego
    ale tą kwestię pomijamy

Sprawa zastosowania procesora jest dowolna może to być atmega8 lub atmega32 - elektronika jest prosta do wykonania więc nie będę przedstawiał

Teraz Czas na was i wasze sugestie i pomysły

0 6
  • Fibaro
  • #2 02 Lut 2010 18:06
    marco47
    Poziom 41  

Czemu ma służyć to zapytanie ?
    Przecież jeżeli coś tworzysz Sam , to chyba najlepiej wiesz co chcesz uzyskać .
    Jeżeli będziesz wymagał naszego udziału to może powstać z tego choinka lub jakaś inna forma życia nieznana na ziemi . Możemy pomóc w rozwiązywaniu problemów a nie w dodawaniu bajerów .

0
  • Fibaro
  • #3 02 Lut 2010 18:18
    IMEX
    Poziom 20  

marco47

źle mnie zrozumiałeś - są ludzie którzy mają inne świeższe , inne spojrzenie na różne tematy - i na to liczę

Może ktoś ma własne doświadczenie z cyrkulacją CW i zna ZA i Przeciw a może coś jeszcze trzeba wziąć pod uwagę realizacji takiego sterownika

a może jakiś tym pompy do cyrkulacji leprzy lub gorszy

0
  • #4 02 Lut 2010 22:02
    leon1313
    Poziom 14  

Ja mam bojler ok 12- 15 m od pierwszego kranu. Stosowanie CWU jest w takim przypadku zupełnie bez sensu, o wiele lepiej sprawuje się podgrzewacz przepływowy z dobrej jakości termostatem. Podłączenie ( równoległe/szeregowe) zależne od modelu i finansów użytkownika.

0
  • Fibaro
  • #5 02 Lut 2010 23:15
    asembler
    Poziom 32  

Nie ma co wymyslac jeszcze długo u nas beda najlepsze sterowniki bimetaliczne proste bezobsługowe dzialajace 100 lat , a to ze nie zaoszczedza paru kcal ciepla to niewazne.
    Z drugiej strony instalowanie prostych systemów jest bez sensu chcesz uzuskac oszczednosci musisz mierzyc wiecj parametrów miedzy innymi temp zewnetrzna i doprowadzic do tego abyś miał cieplo na czas albo nie grzał bez potrzeby. A najlepiej sie dobrze ubrac a spanie w 10stopniach to sama przyjemnosc.:-)
    Przyszłoscia bedzi epewnie podłaczenie pieca CO do internetu i odczy aktualnuch prognos pogody.

0
  • #6 03 Lut 2010 02:59
    toszek
    Poziom 9  

IMEX napisał:

2 DS-y jeden Bojler oczzywiście a drugi na końcu instalacji CW - 10cm za ostatnim kranem
    ......

Pomysł dobry, naprawdę pozwala zaoszczędzić wodę (praktycznie od razu po otwarciu kranu leci ciepła woda) i gaz/energię elektryczną (w moim przypadku - kocioł gazowy z zasobnikiem, przez pewien czas miałem pompę załączaną tylko czasowym sterownikiem - woda wychładzała się szybciej, przez co kocioł częściej załączał się na jej podgrzanie) od ponad roku używam podobnego sterownika do cyrkulacji cwu, drobne różnice/podobieństwa/szczegóły:
    1. Oba czujniki (też DS) umieściłem przy zasobniku, przymocowane do miedzianych rurek i osłonięte izolacją termiczną, jeden na wyjściu ciepłej wody, drugi na powrocie za pompą cyrkulacyjną - uprościło to okablowanie.
    2. Start pompy w trybie automatycznym zależy od różnicy temperatur na wyjściu i powrocie, wcześniej sprawdziłem, że przy wyłączonej pompie różnica temperatur w mojej instalacji dochodzi do 8-10 stopni C, po włączeniu pompy i pełnym "przepompowaniu" obiegu cyrkulacji różnica temperatur spada do około 0,8-1 stopnia C. W moim sterowniku pompa załączana jest gdy różnica temperatur jest większa niż 4 stopnie i wyłączana gdy różnica spadnie do 1 stopnia - histereza 3 stopnie zapobiega częstemu włączaniu wyłączaniu pompy a nie wpływa ujemnie na komfort korzystania z ciepłej wody.
    3. Podobnie jak w proponowanym rozwiązaniu jest minimalna temperatura cwu poniżej której jest blokowany start - u mnie 45 stopni C.
    4. Tryb automatyczny również działa tylko w określonych godzinach, poza tym jest blokowany w momencie gdy uzbrojony jest alarm w domu (jedno z wyjść centralki alarmowej skonfigurowane jest jako aktywne przy czuwaniu, poprzez transoptor połączone jest z wejściem sterownika).
    5. Utrzymywanie temperatury w zasobniku (załączanie kotła, sterowanie zaworem) jest zapewnione przez oryginalny wewnętrzny sterownik kotła - z jednym drobnym dodatkiem - funkcja automatycznej dezynfekcji termicznej, eliminacja bakterii legionella (nowsze kotły mają sterowniki z tą funkcją jak również ze sterowaniem pompą cyrkulacyjną cwu - więc mój sterownik byłby zbędny). Dezynfekcja termiczna polega na okresowym (raz w tygodniu) podgrzaniu wody do około 70 stopni C - nie chcąc zmieniać ręcznie nastawy raz w tygodniu ani modyfikować sterownika, "oszukuję" odczyt z czujnika temperatury poprzez dołączenie przez przekaźnik równolegle rezystora - sterownik "widzi" zaniżoną temperaturę i podgrzewa wodę bardziej. Po osiągnięciu 70 stopni na wylocie załączana jest pompa cyrkulacyjna, gdy na powrocie z cyrkulacji pojawi się temperatura 69 stopni przez 10 min. pracuje jeszcze pompa po czym jest wyłączana i przekaźnik odłącza rezystor - kocioł wraca do "normalnej" pracy. W przyszłości (jak czas pozwoli) chcę zmodyfikować sposób podgrzewania wody do wyższej niż normalnie temperatury przez zmianę nastawy korzystając z protokołu ebus.
    6. Załączanie pompy cyrkulacyjnej mimo, że jest to silnik małej mocy warto zrealizować nie na przekaźniku ale na triaku i optotriaku załączanym w zerze - pozbywamy się nielubianych przez atmegi zakłóceń :)

0
  • #7 08 Lut 2010 13:05
    PO.
    Poziom 20  

Ja się chętnie podłączę do pytania :) od strony teorii działania i założeń.
    Rozumiem oczywiście, że wszystko zależy od typu instalacji ale jakie "funkcje" powinien mieć sterownik - co robić i w jakich warunkach? Kiedy jest sens bo wygodnie a kiedy bo oszczędnie? Jak wygląda sterowanie różnymi kotłami na paliwo stałe - bo w klasycznym przypadku sobie tego nie wyobrażam :) ? No i co, gdy instalacja jest grawitacyjna - jak to się ma do sprawności, energooszczędności i innych parametrów (i czym wtedy sterować :P )?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo