Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite P200-14H - jak uaktywnić drugie złącze SATA?

02 Lut 2010 19:26 6961 17
  • Poziom 11  
    Witam.
    Szukam informacji na temat sposobu uaktywnienia drugiego złącza SATA w w/w modelu.
    Po dolutowaniu złącza w drugiej kieszeni HDD dysk nie jest wykrywany w BIOS-ie.
    Wgranie BIOS-u od modeli z dwoma dyskami /ta sama platforma/ :P200-1FT, P200/S04 PSPB6A-0CS04M, X200 - bez efektu. Pozostaje ingerencja w płytę (Zworki, rezystory, może BIOS ale specjalnie spreparowany? Bo standardowy poprzez standardową aktualizacje nie nadpisuje jakiegoś bloku...?)
    Może jakieś sugestie.
  • Poziom 17  
    Wg mnie brakuje jakiegoś układu na płycie. Masz napięcie na złączu? Skąd pewność, że to powinno działać?
  • Poziom 11  
    Dysk pracuje, na złączu są napięcia. Serwis Toshiba /po wymianie zapytań e-mail/ za operację chce 200 zł. Myślę więc, że na pewno jest jakiś myk. Za te pieniądze nie rozkręcaliby obudowy żeby wlutować dodatkowy kontroler i złącze SATA; zresztą pewnie od razu jest obsługujący 2 SATA.
  • Poziom 29  
    Oprócz złącza należy pewno też uzupełnić elementy bierne: najważniejsze 4 kondensatory w liniach SATA TX/RX C955-C958 - 3900pF/50V/0402 - powinny być blisko złącza i ew. filtrację zasilań - 3,3V - C262 - 10mikro/10V, C263, C265, C266 - 0,1mikro/16V, 5V - C268 = C262, C269, C270, C271 = C263.
  • Poziom 11  
    Udało mi się dzisiaj (a nie było to łatwe z uwagi na obudowę, wymiary i matową folię osłaniającą elektronikę) dostać do punktów lutowniczych za złączem SATA. Brakuje jednak kondensatorów co mnie bardzo zmartwiło. Niestety jest to jedna para B+ i B-.
    Druga para co mnie zmartwiło jeszcze bardziej przechodzi na górną warstwę płyty głównej. Wiąże się z tym rozbiórka całej obudowy, czego bardzo chciałem uniknąć. Co prawda jest dużo informacji jak to zrobić ale, no właśnie ale? Rozbierałem już ich kilka i nie jest to coś, co lubię robić ;).

• Poziom 10  
    Witam. Czy udało Ci się zakończyć temat? Który serwis podejmował się to zrobić?
  • Poziom 11  
    Ostatnio wpadł mi w ręce schemat w/w laptopa, więc postanowiłem dokończyć zaczęte dwa lata temu dzieło (w Internecie dalej nie pojawiło się rozwiązanie tego problemu). Efekt pracy na zdjęciu.
    Toshiba P200 ma teraz dwa dyski i możliwość bootowania z każdego z nich.
    W punkty lutownicze trzeba przylutować kondensatory 3900pF i zamienić BIOS na wersję Toshiby dwudyskowej. Z BIOS-em trzeba troszkę ostrożnie bo mi udało się ją zabić (wgrywałem wszystkie jakie mi wpadły w ręce od tych dwudyskowych łącznie z X200 i X205 itp), ale jest opcja reanimacji przez FDD na USB (z Internetu). Rozwiązanie to można zastosować do każdej Toshiby, która ma miejsce na drugi dysk HDD.
  • Poziom 37  
    Gdzie kupiłeś 2 złącze SATA? Przyznam, że od dłuższego czasu mam zamiar też odpalić 2 złącze SATA i wstawić tam SSD.

Mam Toshibę A200-1CR. Jaki BIOS byś polecił?
  • Poziom 10  
    Ja poszedłem na łatwiznę. Kupiłem tanio używaną płytę główną z dwoma portami.
    Dołożyłem dysk SSD - jako systemowy no i konieczna jest poprawna konfiguracja systemu pod SSD. Moja X200 pracuje teraz szybciej niż najnowsze modele.
  • Poziom 37  
    Wszystko OK, a co z BIOS-em? Bo niespecjalnie wiem jak szukać tego 2 dyskowego.
  • Poziom 37  
    No to czeka mnie niezła zabawa. W planach mam dodać kamerkę internetową (w zasadzie kilka elementów) mikrofon no i ten dysk. Szkoda tylko, że toshiba dla jednej i drugiej kieszeni zastosowała różne gniazda sata bo tak to wylutował bym z 2 płyty.

Powiedz mi jeszcze pisałeś coś o tym, że ubiłeś bios. Programowałeś go sam czy w jakimś serwisie? Wolał bym się zabezpieczyć przez ewentualnym ubiciem biosu bo to mój główny komputer
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam laptopa z serii A200 gdzie tez jest miejsce na dodatkowy dysk.
    Czy moglby odezwac sie ktos i podac wiecej szczegolow odnosnie dodania nowego dysku, podac ewentualnie kontakt do serwisu gdzie takie rzeczy mogli by zrobic?

Pozdrawiam
    Roman
  • Poziom 10  
    Chciałbym podbić temat.
    Czy możesz podać, które kondensatory są do lutowania (najlepiej schemat lub foto płyty :).
    Chętnie bym to zrobił u siebie.
  • Poziom 33  
    Proszę bardzo poniżej foto każdy kondensator 3,9nF
  • Poziom 1  
    Witam
    Czy mógłbyś podać symbole miejsc lutowniczych kondensatorów? Ile ich jest?
    Z góry dziękuję.