Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7 zabójczy dla baterii laptopów

zonker 02 Lut 2010 19:36 45040 59
  • Windows 7 zabójczy dla baterii laptopów

Jednym z problemów Visty, które rozwiązać miał Windows 7 było zwiększone zużywanie baterii przez komputery przenośne. Tymczasem jednak, chociaż 7 faktycznie wniósł wiele poprawek na różnych polach, Microsoft bada doniesienia, że nowy system operacyjny po zainstalowaniu na niektórych laptopach powoduje jeszcze szybsze wyczerpywanie mocy baterii niż jego poprzednik.

Na forum Microsoft TechNet pojawiają się coraz liczniejsze doniesienia użytkowników o wpływie nowego systemu j operacyjnego na baterie ich laptopów. W najdrastyczniejszych przypadkach czas pracy na baterii miał spadać nawet czterokrotnie, przy jednoczesnej niemożności pełnego naładowania akumulatorów. Windows 7 miał być także przyczyną permanentnego uszkodzenia baterii. W wielu przypadkach system błędnie informował o konieczności wymiany wcześniej sprawnej baterii – zdaniem rzecznika Microsoftu jest to wina błędnej współpracy z firmwarem niektórych komputerów.

Problemy z pracą baterii zostały dostrzeżone już podczas testów wersji beta, zwłaszcza przez użytkowników netbooków, na dużą skalę doniesienia zaczęły jednak spływać dopiero po premierze systemu, na który do dzisiaj sprzedano już ponad 60 milionów licencji.

Problem współpracy Windows 7 z zasilanymi baterią komputerami jest obecnie badany przez Microsoft we współpracy z producentami sprzętu.

Link

Dodano po 4 [minuty]:

Od siebie dodam, że u mnie ( IdeaPad Y530, kupiony niecały rok temu) też zauważyłem niedawno spadek czasu pracy na baterii, rzędu 20-30% w ciągu trzech miesięcy a obserwacja ta zbiega się czasowo z przesiadką z Visty na 7.

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    zonker
    Poziom 9  
    zonker napisał 33 postów o ocenie 3, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
  • TestoTesto
    buli439
    Poziom 11  
    Bzdura !!!!!
    Mam zainstalowany Windows 7 Ultimate na laptopie HP ProBook 4510s i starcza mi bateria na jakieś 3-4 h gdzie na win Xp i vista home premium max 2h . Jestem zadowolony z 7 !!

Dodano po 3 [minuty]:

A oto dowód

zonker
    Poziom 9  
    Dowód przekonywujący :-) Z artykułu wynika, że są to raczej odizolowane przypadki. Tym niemniej jakieś ziarno prawdy musi w tym być, ja potwierdzam to własnym doświadczeniem
    misiaty1985
    Poziom 16  
    Coś w ty jest. Na XP bateria trzyma mi około 1h, a na win 7 mam fajny komunikat

Laptop 2 letni. Przez ostanie 2 miesiące bateria włożona non stop podczas działania nawet na zasilaczu i trochę osłabła.
  • TestoTesto
    kurczaczek699
    Poziom 22  
    u mnie na Dell Studio 1555 na full naładowanej baterii spokojnie mogę obejrzeć film 2:30h na głośnikach wewn.
    normalnie jak sobie chodzę po sieci i tak dalej trzyma do 3h oczywiście Windows 7 Ultimete 64 - jestem zadowolony z niego
    aktus
    Poziom 17  
    buli439 napisał:
    Bzdura !!!!!
    Mam zainstalowany Windows 7 Ultimate na laptopie HP ProBook 4510s i starcza mi bateria na jakieś 3-4 h gdzie na win Xp i vista home premium max 2h . Jestem zadowolony z 7 !!

Oczywiście masz w domu wszystkie dostępne notebooki? Poza tym Windows jedyne co wskazuje dobrze to jest to czas systemowy. Zużycie baterii zależy również od tego co jest uruchomione ( załącz sobie jakąś grę we flashu - niby nic się nie dzieje, ale bateryjka wysycha dużo szybciej ).
    atek000
    Poziom 17  
    A to bardzo zastanawiające. Posiadam leciwego Dell Inspiron 1300, w którym dodałem RAM-u. Win 7 bardzo ładnie śmigał podczas testów, ale .... . No właśnie, po którejś z prób 7-ki okazało się, że bateria która trzymała mi 1,5 do 2h (dopłaciłem do bat z większą pojemnością - 56Ah) nagle padła. I to nie tyle, że krótko trzymała a przestała się komunikować z urządzeniem. Migała tylko dioda ładowania.
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    Wydaje mi się że Win XP jest chyba najekonomiczniejszy pod tym względem, a Win Vista i 7 stoją na mniej więcej równym poziomie.
    bonek
    Poziom 12  
    W ciągu 3 m-cy bateria z 1,5 h spadla do 10 min. może coś w tym jest.
    Pev4
    Poziom 12  
    Mam Dell Studio XPS 16. Na Win XP Prof bateria trzymała ok 2h, nie wspominając o tym że system nie obsługiwał połowy laptopa.
    Na Win 7 Prof x64 bateria trzyma 3,5h i wszystko chodzi jak należy. Jestem bardzo zadowolony z 7.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Ciekawe, czy ktoś sprawdzał później zachowanie baterii po zmianie siódemki na inny OS.
    daniel6662
    Poziom 20  
    chyba niestety to prawda:/
    miałem 7 przez miesiąc i ciągle wywalało mi komunikat żebym rozważył wymianę baterii, po tym czasie bateria mi trzyma tylko 15min chociaż wcześniej trzymała 2h;/ po powrocie do visty komunikatu niema lecz bateria nadal trzyma 15min niezależnie czy w coś gram czy lapek sobie poprostu leży;/ dodam jeszcze że mam toshibe A205
    pozdrawiam
    coyot
    Poziom 17  
    buli439 napisał:
    Bzdura !!!!!

Dodano po 3 [minuty]:

A oto dowód

Kolega ma 100% rację codziennie przez moje ręce przechodzą przynajmniej 3 laptopy. Oczywiście należy zmienić domyślny plan zarządzania energią (ustawienia) Win7 nie bierze co prawda energii z powietrza, ale nie jest tak tragicznie.
    misiaty1985
    Poziom 16  
    Cytat:
    W ciągu 3 m-cy bateria z 1,5 h spadla do 10 min. może coś w tym jest.

Panowie podajcie ile ma lat wasza bateria. Może to jest z tym związane. Moja ma ponad 2 lata i może dlatego wyskakuje komunikat o wymianie baterii.
    datch
    Poziom 12  
    Witam, mam laptopa lenovo y530 i zainstalowaną 7 już od 4 miesięcy i bateria spokojnie trzyma około 3,5 godziny przy normalnym użytkowaniu(internet, word, stare gry), jak na razie nie zauważyłem jakiś zmian w długości pracy. Pozdrawiam
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Witam - koledzy ja osobiści mam laptopa acera 5738 - bateria standard 44000 - używam XP+7+Mandrivkę

na xp - nie da rady obejrzeć żadnego filmu

Na 7-ce w econo - na styk

W Mandrivie ciągle chodzi wiatrak, przyciemnianie LCD działa na 4-ech poziomach (7 i xp - 8 poziomów) i film w VLC - bateria max 40 min.

Więc wychodzi że 7 - ka najlepiej a najgorzej Linuks.
    baboryba
    Poziom 9  
    Pierwsza pozytywna rzecz, którą zauważyłem po zainstalowaniu win7 to właśnie mały apetyt na baterię. Podobnie jak Kolega wyżej robiłem porównanie długości czasu działania na baterii na win7, win xp i ubuntu 9.04(zanim odmówił posłuszeństwa) na laptopie acer 6930G.
    Obciążenie maszyny w każdym przypadku było zbliżone:
    - wifi, BT wyłączone
    - sieć podłączona przez Ethernet
    - jasność ekranu na max
    - tryb zasilania oszczędny
    - muzyka z winamp/amarok, głośniki na 20% volume
    - odpalona przeglądarka ~10 zakładek (strony tylko text/html bez flash,video)
    - dokument pdf w foxit reader
    - otwarty edytor html - wklepywanie kodu.
    Według takiego scenariusza pracy bateria wytrzymywała odpowiednio:
    - win7 - 1:55 -2 h
    - win xp - 1:45-1:50
    - ubuntu tylko 1:30

Tak więc informacje w artykule jak dla mnie mało wiarygodne.
    misiaty1985
    Poziom 16  
    Zgadzam się że nowsze oprogramowanie powinno mieć lepsze zarządzanie energią (czy Linux czy win), ale dlaczego są te komunikaty o wymianie baterii. Zrobiłem małego testa baterii i takie małe wyniki:
    bateria rozładowana do zera ładuje się około 1h
    na win XP przy oglądaniu filmu, włączone wifi, pobieranie pliku z internetu trzyma około 1h20min.
    Na win7 nawet nie pokaże się przewidywany czas działania na baterii. Jutro sprawdzę ile wytrzyma na win7.

Kiedyś miałem wersje RC win7 nie nie było takich komunikatów. Przed przejściem na pełną wersje win7 zmieniałem bios w laptopie na nowszy.
    Bródka
    Poziom 39  
    Sam mam Acera 6930 i po zainstalowaniu Windows 7 po jego premierze bateria mi padla na poczatku grudnia i obecnie juz wcale nie trzyma, a lapek ma 9 miesiecy i nie wydaje mi sie aby to bylo przypadkowe bo juz byla nie jedna osoba na forum laptopowym ktora kupila lapka i po kilku dniach zaraz jej wyskoczyło zeby wymienic baterie, sam mam baterie do wymiany ale szkoda mi kaski bo nigdy nie wiadomo czy ta nowa tez nie padnie
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    superman2
    Poziom 11  
    Mam opisany w temacie problem. Wczoraj w programie Everest sprawdzałem, i poziom zużycia baterii (Wear Level) wynosił zaledwie 11%. Dziś, po uruchomieniu systemu (Windows 7 64bit) pojawił się komunikat o tym, żebym rozważył wymianę baterii, a Wear level wzrosło do 65%. Natomiast na Viście pojemność baterii zamiast wynosić około 44000mWh, w everescie zmniejszyła sie do 16000mWh.
    Zna ktoś rozwiązanie tego problemu?
    Bródka
    Poziom 39  
    Nie ma rozwiązania tego problemu albo reset ukladu baterii i nie uzywanie windows 7 albo kupienie nowej i uzywanie visty bo jak narazie nie ma poprawki na ten problem
    superman2
    Poziom 11  
    A w jaki sposób można dokonać resetu układu baterii? Uznają mi to na gwarancji?
    Bródka
    Poziom 39  
    Na baterie jest 6 lub 12 miesiecy gwarancji i uznaja ten problem bo dla nich to wyglada jak za szybkie zużycie baterii
    Aby dokonac resetu trzeba rozberac baterie i miec programator i miec odpowiedni soft do zamiany
    superman2
    Poziom 11  
    Sprawdziłem, w karcie gwarancyjnej jest wpisane, że na baterię mam 12 miesięcy gwarancji (co mnie zdziwiło, bo drugim laptopie, LG, mam tylko 6 miesięcy gwarancji na baterie). Zdziwiło mnie takie nagłe pogorszenie się stanu baterii, bo Win7 używam od początku września i wszystko było ok do tej pory, jeszcze wczoraj pracowałem na baterii ponad 2 godziny, i było tylko 11% zużycia i tu nagle dziś niespodzianka :/ w na gwarancję to trzeba cały laptop oddać czy tylko baterię? Bo dziś serwis już nieczynny, a może ktoś z forum się orientuje w tej sprawie :)
    Bródka
    Poziom 39  
    Zalezy od serwisu niektore sa w porządku i każą wyslac tylko baterie, a niektore calego lapka, sam uzywam windowsa 7 chyba od wrzesnia czy pazdziernika i obecnie baterie ma w sumie calkowicie padnieta wear level ma 70% i trzyma bateria jakies 20 minut, a moze nawet nie, dzis jak szedłem do auta aby sprawdzic prace sondy, skasowac bledy itp to lapek mi padl musialem wrocic i podlaczyc go znow do ladowania
    Morrrf
    Poziom 13  
    Witam,

Czy ktoś z Was miał Windowsa 7 na Asusie K50AB? Jak zachowuje się bateria przy tym systemie?
    atek000
    Poziom 17  
    Podejrzewam, że Win7 sprawdzając często stan baterii musi wprowadzać błędy w układach elektroniki baterii, wprowadza je w stan coś jakby chwilowego obciążenia po czym elektronika samoczynnie doładowuje i nalicza kolejny pełny cykl ładowania. Podejrzewam coś takiego lub bardzo podobnego. Zwróćcie uwagę czy podczas pracy na zasilaniu zewnętrznym i oczywiście naładowanej baterii, dioda sygnalizująca ładowanie przypadkiem nie zaświeca się co jakiś czas.
    Powód naliczenia cyklu ładowanie opisałem wcześniej.
    Oczywiście mogę się mylić, ale co o tym sądzicie?
    Poziom 35  
    atek000 napisał:
    Podejrzewam, że Win7 sprawdzając często stan baterii musi wprowadzać błędy w układach elektroniki baterii, wprowadza je w stan coś jakby chwilowego obciążenia po czym elektronika samoczynnie doładowuje i nalicza kolejny pełny cykl ładowania. Podejrzewam coś takiego lub bardzo podobnego. Zwróćcie uwagę czy podczas pracy na zasilaniu zewnętrznym i oczywiście naładowanej baterii, dioda sygnalizująca ładowanie przypadkiem nie zaświeca się co jakiś czas.
    Powód naliczenia cyklu ładowanie opisałem wcześniej.
    Oczywiście mogę się mylić, ale co o tym sądzicie?

W jaki sposob wiesz ze dioda led migajac sygnalizuje naliczenie kolejnego cyklu pelnego ladowania ? To jakies banialuki
    mamser
    Poziom 10  
    Niestety to nie są banialuki.Wystarczy zastanowić się jak są zaliczane cykle ładowania -- każde podpięcie zasilacza sieciowego lub samochodowego.Robi to kontroler zarządzający zasilaniem i akumulatorem poprzez wystawienie sygnału do licznika kontrolera w aku , i nic nie stoi na przeszkodzie jeśli system operacyjny np. sterownik zarządzania energią zarząda komunikatu o stanie zasilania lub niebacznie go przeładuje. To są tylko odpowiednie komunikaty wystawiane przez kontrolery, mały błąd w sterowniku lub firmware i bateria mimo dobrej kondycji >do wymiany.Jak najbardziej jest to możliwe, zresztą temat licznika ładowania aku laptopa był już często poruszany.pozdrawiam.