Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Problem z wzmacniaczem słuchawkowym na APA3541

Tht_Qbas1 02 Lut 2010 21:37 1771 3
REKLAMA
  • #1
    Tht_Qbas1
    Poziom 10  
    Witam,
    w starym cd-romie znalazłem układ APA3541 i zrobiłem sobie prowizoryczny wzmacniacz (na razie w stadium "na pająka"). Zmontowałem wszystko jak podali w datasheecie:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/87092/ANPEC/APA3541.html
    z jedną różnicą, że na wejściu zamiast kondensatorów 1uF dałem 2.2uF bo nie miałem takich.
    Problem w tym, że ten wzmacniacz nie wzmacnia a wręcz tłumi dźwięk (patrz załącznik). Układ działa ponieważ gdy odetnę zasilanie od "mute" po 1/2 sekundy dźwięk znika a poza tym gdy dotknę lutu na wejściu to słychać burczenie. Zasilam to 5V z zasilacza ATX.

    W temacie :ul1242 i apa3541 Ile da się wyciśnąć?, pidpawel pisze: " Te układy się nie nadają", jeżeli tak to jaki układ polecacie na takiego Cmoya (standardowe OPA2132 mi nie leżą, ponieważ trzeba im podawać V+ i V- a ja chciałbym zasilać wzmacniacz z paluszków). Posiadam DA1311, PT2308-S i jakiś zamiennik OPA3544.
    Ps. Wzmak ma napędzać słuchawki Philips SPH2000 a potem może nawet Grado sr60. Źródłem dźwięku jest iriver T10.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2
    bbiidduull
    Poziom 28  
    Witaj. Ja na twoim miejscu wyrzucił bym ten układ. Próbowałem go uruchomić chyba ze 20 razy i nic..... Lepiej użyj TDA2822 albo coś na tranzystorach.

    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #3
    Tht_Qbas1
    Poziom 10  
    Masz rację! zamieniłem go na coś o numerze 3544 (tylko to miał nadrukowane) wylutowane z okolic jacka w cdromie (założyłem, że to zamiennik APA3544) i rzeczywiście gra minimalnie głośniej
    w datasheecie stoi:

    Voltage Gain Min Typ Max
    APA3541 -2 0 2
    APA3544 4 6 8
    Także możliwe jest osłabianie sygnału zamiast go wzmacnianie.

    Ps. A co z jakością dźwięku na tym TDA2822, zależy mi na wierności odtwarzania i dobrej współpracy ze słabym sygnałem (połowa głośności w odtwarzaczu mp3).

    Dzięki za pomoc.
REKLAMA