Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Audio S9, ale ogólnie: głośnik

polsl 02 Lut 2010 21:46 1614 5
  • #1 02 Lut 2010 21:46
    polsl
    Poziom 2  

Witam!

Nie jestem początkujący, bo jestem elektronikiem, tyle że nie czynny zawodowo. Mam pytanie w sprawie dziwnej usterki głośnika w kolumnach Monitor Audio.
    Usterka polega na:
    Przy niskim poziomie głośności kolumny "przerywają", tzn. zanika dźwięk, czasami całkiem. Dźwięk wraca do normy na dwa sposoby:
    1. zwiększenie natężenia dźwięku we wzmacniaczu (potencjometr volume),
    2. po naciśnięciu membrany głośnika basowo-średniotonowego w kolumnach.

Awaria występuje na raz w obu kolumnach. Co ciekawe, dźwięk zanika całkowicie, tzn. również nie gra głośnik wysokotonowy. Początkowo myślałem, że to wzmacniacz, że coś nie styka w potencjometrze lub gdzieś są zimne luty, ale moja 1,5 roczna córka przez przypadek "puknęła" w głośnik i kolumna zaczęła grać. No tak gra albo nie gra (obie kolumny!), czasami godzinę przegra normalnie, a czasami co chwilę przerywa.

Czy ktoś ma pomysł, co to?:-))) Typowa budowa głośnika trochę mi zaburza diagnozę, bo cóż by mogło być uszkodzone, aby był taki objaw. Fakt, że są to dość drogie kolumny i chyba nie mogę kupić takiego głośnika nie jest pocieszający.

Z góry dzięki za poradę.

0 5
  • Relpol
  • #2 03 Lut 2010 10:47
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #3 03 Lut 2010 21:50
    polsl
    Poziom 2  

Witam!

Puknięcie w głośnik pomaga każdej kolumnie niezależnie. Osobno kanał lewy i prawy.
    Rozkręciłem jedną z kolumn (nie ma gwarancji), obejrzałem głośnik, kabelki od złączy do membrany są daleko od siebie, nic nie stwierdziłem.
    Rozkręciłem też wzmacniacz w poszukiwaniu czegoś:-), sam nie wiem czego, skręciłem, podłączyłem.

Dziś akurat nie przerywał, ale czy to efekt rozłączenia sprzętu i podłączenia na nowo?
    Dziwna ta awaria, ale faktycznie, może to zabezpieczenie we wzmacniaczu.
    Wzmacniacz ma odłączane końcówki mocy przekaźnikiem (jednak go nie słychać podczas opisywanego zjawiska, tylko po wyłączeniu zasilania, ale zabezpieczenie pewnie jest zrobione na tranzystorze).

Być może poprzedni właściciel uszkodził kolumny (zwrotnica, głośnik) zbyt głośnym słuchaniem? Ja zawsze też słuchałem dość głośno, a wtedy nie przerywa. Odkąd zacząłem słuchać cicho, zaczęły się problemy. Hmm..

Tak czy inaczej chyba te kolumny sprzedam, bo są za duże do mojego pokoju. Wymagają dużo przestrzeni wokół, a obok mebli grają płasko i bez sceny.
    Muszę jeszcze sprawdzić na innym wzmacniaczu, bo nie wiem, czy sprzedać jako uszkodzone, czy dobre. Nowe kosztowały prawi 6000zł... Ja kupiłem w zeszłym roku za 1800...

0
  • #4 03 Lut 2010 22:12
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Niewiem czy to może być z tym związane, ale ja miałem podobnie. Właśnie przy małej głośności można było usłyszeć takie trzeszczenie, a czasem całkowity brak dźwięku. Dźwięk powracał i trzeszczenie zanikało po nagłym wciśnięciu membrany głośnika lub lekkim uderzeniu wzmacniacza. Okazało się, że były zabrudzone styki przekaźnika, który włącza po chwili końcówki mocy. Wyczyściłem i już się to zjawisko nie powtórzyło.

0
  • #5 03 Lut 2010 22:28
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 03 Lut 2010 22:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto