Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywanie audio CD w programie Nero 8.2.8.0 -trzaski

michas 02 Lut 2010 23:48 5463 4
  • #1 02 Lut 2010 23:48
    michas
    Poziom 23  

Witam, ostatnio rozgryzam problem nagrywania CD audio używam programu Nero 8.2.8.0 i nagrywarki DVD LITE ON LH 18A1P . Do zgrywania audio uzywam plików zakodowanych bezstratnie kodekiem Flac - zainstalowałem odpowiednią wtyczke - wszystko działa cacy do momentu nagrania.
    Ostatnio chciałem nagrać płyty audio CD na nosnik MAXELL SQ cd-r 700MB.
    Wiedząc ,że nagrywac płyte audio należy jak najmniejszą predkością chciałem ustawić predkość np x4. Ku mojemu zdziwieniu Nero nie pozwalał na nagranie tej płytki mniejszą predkoscią niż x16 (dodam ,że przy opcji CD copy nero proponuje predkosci nawet od x1 niestety w opcji audio CD juz nie :( ).
    Nie wgłębiając sie w szczegóły nagrałem taką predkoscią. Po nagraniu okazało sie ze płytka nie jest czytana prawidłowo poprzez odtwarzacz dvd pioneer dv-360 - są trzaski na ostatnich utworach (dla porównania na wieży CMT -CP11 sony ta płyta jest czytana bezbłędnie).
    I moje zasadnicze pytanie jest takie czy istnieje mozliwosc jakiegos "głębszego poszperania w ustawieniach" Nero i ustawienie mniejszej predkosci nagrywania na tym CD niż x16?
    Od czego zalezy predkosc nagrywania od płyty czy nagrywarki?

Zrobiłem eksperyment i skopiowałem (cd copy) tą trzeszcząca płyte - na płyte CD-RW która nagrywała sie z predkoscią 4x i zgodnie z przeczuciami ,ze cos moze sie zmienic, płyta RW była odtwarzana w DVD bez zakłóceń.

Proszę o porady.

Pozdrawiam Michał.

0 4
  • Pomocny post
    #2 05 Lut 2010 00:23
    MiroLord
    Poziom 19  

Niekoniecznie ustawiaj najniższą prędkość - tutaj trzeba czasem poeksperymentować. Generalnie teraz zasada jest taka, żeby nagrywać płyty audio mniej więcej w połowie prędkości zapisu nagrywarki - u ciebie dla płyt CD-R jest to x48 - czyli poeksperymentuj z prędkościami x16 - x24. Może pomóc też zmiana nośnika - jedne nagrywarki lepiej wypalają Sony, inne TDK, ja na LiteOn używałem z powodzeniem płyt Verbatim. Dobrze jest też pliki .flac czy .mp3 przed nagraniem zdekodować do .wav - czasami za trzaski odpowiada kodek, który dekompresuje plik .flac bądź .mp3 podczas wypalania płyty.

0
  • #3 05 Lut 2010 16:50
    michas
    Poziom 23  

Dzieki za odpowiedź bedę eksperymentował z innymi nosnikami i tak te maxelle juz mi sie skończyły :). Jeszcze nie mam informacji czy jak nero wskazuje domyslnie najniższą predkosc dla nagrania nośnika x16 to jest mozliwe "zmusic" go jednak do nagrania np x4 - nagrywarka ma mozliwosc nagrania x4 bo (starsze CD RW) nagrywa mi własnie x4.
    Zaeksperymentowałem jeszcze jeden sposób nagrania zrobiłem w nero obraz płyty a potem ten obraz nagrałem najwiekszą predkoscią x 48 efekt był taki ze na wieży sony wszystko poprawnie, a DVD DV-360 widzi jeden wielki plik audio niepodzielony na utwory :)
    Wiec mój wniosek jest taki,ze i moje DVD jest kapryśne i nagrywarka nie jest wysokich lotów. (miedzy czasie zepsuła mi dwie płyty DVD+R DL omega i esperanza). Stwierdzam ze nagrywanie płyt wydawałoby sie proste, a proste nie jest.

Przy moim sprzecie założyłem sobie ze bede nagrywał płytki tylko firmy verbatim zobaczymy czy ten chytry plan sie sprawdzi :)

Jeszcze raz dziekuje za porady.

Pozdrawiam Michał.

0
  • #4 06 Lut 2010 01:29
    MiroLord
    Poziom 19  

No z tym x48 trochę przesadziłeś :D możesz jeszcze wypróbować dobry i darmowy CDBurnerXP. Druga sprawa, że współczesne płyty nie są przystosowane do niskich prędkości nagrywania - czasem daje się niektórymi programami wymusić niskie prędkości, ale może to rzutować na nieprawidłowy odczyt lub jego brak. Mam starą nagrywarkę CD-RW LG CED-8080B z 2001 roku (jeszcze działa!), maksymalna prędkość zapisu CD-R to x8, niestety nie trawi żadnych obecnych płyt CD-R. Próba nagrania płyty kończy się komunikatem: "Nieobsługiwany rodzaj nośnika".

0
  • #5 09 Kwi 2010 13:41
    michas
    Poziom 23  

Nagrywam teraz wszystko na płytach Verbatim i nie mam juz problemów. Okazało sie ze to wina jakosci płyt.
    Temat zamykam.
    Pozdrwawiam Michał.

0
  Szukaj w 5mln produktów