Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Presario 2100 - próba samodzielnej naprawy

Maren 03 Lut 2010 06:42 2979 5
  • #1 03 Lut 2010 06:42
    Maren
    Poziom 12  

Witam, dostałem od kolegi uszkodzonego compaq'a - Presario 2100.
    Pytając co się dzieje, uzyskałem odpowiedz :
    -Nie działa :D
    No, to już coś, wiec postanowiłem przed wyrzuceniem na śmieci zobaczyć co laptopy mają w środku. Dodam, że to mój pierwszy laptop w życiu :) i mam dużą ochotę go naprawić przy Waszej pomocy, jeżeli w ogóle będzie mi to dane.
    Objawy:
    Po podłączeniu zasilania i próbie włączenia, przez sekundę zapaliły się wszystkie diody niebieskie, po czym zgasły. Laptop nie wydawał żadnych dźwięków. Dioda ładowania baterii miga w kolorze żółtym. Po ponownej próbie odpalenia, ten sam efekt, zapalają się i gasną po sek. Korzystając z wyszukiwarki, znalazłem informacje dotyczące uszkodzeń, czyli objawy sygnalizowane dźwiękiem lub mignięciem diody.
    Diagnoza - 1 mignięcie wskazuje na uszkodzenie CPU.
    Więc pomyślałem, wymienię procesor i będzie dobrze.
    Procesor który w nim był ma kod - AXMH2500FQQ4C, czyli AMD XP-Mobile 2500.
    Udałem się do komisów komputerowych w poszukiwaniu procka. Nabyłem Athlon XP 2500 ale nie MOBILNY (AXDA2500KV4D) Pan w sklepie powiedział mi, że nie ma różnicy, na tym tez będzie chodził, jedyne co, to skróci mi czas pracy z baterii.
    Wiec OK - zainstalowałem go i poskładałem i odpaliłem - EFEKT :
    Ruszył wentylator, zapaliły się wszystkie diody niebieskie i żółta ładowania miga.
    CD-DVD pracuje normalnie, ale ... Matryca CZARNA i brak zasilania HDD.
    LED sygnalizujący pracę dysku nie świeci.
    Wentylator się kręci i zmienia częstotliwość obrotów.
    Dodatkowo:
    Sprawdzałem sam procesor na stacjonarnym - działa.
    Podłączyłem też zewnętrzny monitor i ciemność.

Prosiłbym o jakieś rady, sugestie, tylko tak łopatologicznie, po chłopsku :)
    Zapał jest, tylko teorii i praktyki - BRAK :D

Dziękuję.

0 5
  • #2 03 Lut 2010 13:03
    smoq35
    Poziom 28  

Mobilne procesory tej serii mają odblokowane mnożniki - z powodzeniem stosowano je w zestawach overclockerskich w komputerach stacjonarnych.

Czy da się na odwrót? Do gniazda wejdzie, ale nie wiem, czy zadziała. Komputer może równie dobrze mieć jakąś usterkę płyty głównej.

0
  • #3 03 Lut 2010 13:19
    Maren
    Poziom 12  

No właśnie - PŁYTY głównej, też tak myślę.
    W prockach, jest jeszcze taka różnica, że ten mobilny ma zasilanie 1,45V i do 45W a ten niemobilny 1.65V i więcej watów, no ale gościu ze sklepu komputerowego twierdził, że ruszy na tym procku, który mi sprzedał.

Ja bym jeszcze obstawiał zasilanie, tylko nie wiem co mam sprawdzać?
    Laptop nie był zalany, jest czyściutki, sprawdzałem płytę pod lupą, nic tam niepokojącego nie widziałem.

Może jeszcze ktoś, zabierze głos w tej sprawie - Oby :)
    Ewentualnie proszę o namiary na jakiś serwis w Krakowie, który mógłby za niedużą odpłatą zdiagnozować płytę.

0
  • #4 03 Lut 2010 13:23
    smoq35
    Poziom 28  

Najpierw spróbowałbym jednak na procku, który powinien w nim pracować. Na "dzień dobry" zresetuj BIOS'a poprzez wyjęcie baterii na płycie głównej i uruchomienie lapka bez niej.

W jakim to sklepie udzielili Ci takiej 'bezcennej' porady?

0
  • #5 03 Lut 2010 13:56
    Maren
    Poziom 12  

No, na mobilnym procku, to muszę poczekać, aż taki nabędę.
    Resety już robiłem, wyciąganie baterii też, ale to nie pomaga.
    Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz od samego początku, dlaczego dioda ta co ma znak błyskawicy, cały czas miga, czy to laptop włączony, czy nie, czy bateria w środku, czy wyjęta - cały czas miga. I brak zasilania dysku, dioda nie świeci i nie słychać, że dysk się kręci. Aha, no i klawiatura nie reaguje, żadne Ctrl+Alt+Delete nie działają.

A ten komis niedaleko Wisły :)

0
  • #6 12 Kwi 2010 03:59
    Maren
    Poziom 12  

Zamykam temat.

Udało mi się nabyć procesor o tym samym kodzie, który był poprzednio.
    Laptop ożył. Dziękuję wszystkim i pozdrawiam.

0