Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

różnica między PMSM a BLDC

03 Lut 2010 08:51 15141 3
 • Poziom 10  
  Witam, mam pytanie - jaka jest różnica pomiędzy silnikami PMSM a BLDC ??? Z tego co wyczytałem, oba należą do grupy "silnik synchroniczny z magnesami trwałymi" , oba zasilane z falownika, PMSM sinusoidalnie, BLDC trapezoidalnie. Czemu w takim razie BLDC nazywamy silnikiem prądu stałego?

  Proszę o odpowiedź.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Witam!

  Silnik PMSM to oczywiście silnik synchroniczny o magnesach trwałych. Zasilany jest najczęściej (obecnie) z falownika. Do jego zasilania wymagany jest przebieg sinusoidalny. Stosowane są tam, gdzie wymaga się małych pulsacji momentu.
  Silnik BLDC jest silnikiem bezszczotkowym prądu stałego. Jego nazwa wywodzi się stąd, że zamienione zostały role stojana i wirnika. Rolę komutatora przejął tutaj układ elektroniczny (falownik), zadaniem którego jest komutacja (przełączanie) uzwojeń stojana w odpowiednich chwilach i wytworzenie pola wirującego. Gdyby w klasycznym silniku DC obserwować napięcie poszczególnych cewek, to jego kształt również będzie trapezoidalny (jest lub brak).
  Model matematyczny silnika DC i BLDC jest taki sam.
  Na pierwszy rzut oka (bez doświadczenia) budowa silników BLDC i PMSM jest taka sama.

  Pozdrawiam

  Jan
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Często, szczególnie w zagranicznej prasie jako PMSM (Permament Magnet Synchronous Motor) podaje się skrót BLAC Motor (podobnie jak BLDC, tylko tu jest Brushless AC Motor).
  Najogólniej tak jak pisali powyżej koledzy: wytwarzane SEM w BLDC jest w postaci trapezoidalnej, zaś w PMSM SEM jest sinusoidalne.
  Oba silniki zasila się z falowników, tyle, że wymagania dotyczące falownika PMSM są bardziej wyrafinowane (przemienne zasilanie sinusoidalne).