Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seagate 7200.11 ST31000340AS 1TB - BIOS nie wykrywa dysku

ghost-001 03 Feb 2010 13:08 6780 10
 • #1
  ghost-001
  Level 11  
  Witam

  Mam taki dysk jak w tytule, jeden przestał działać kilka miesięcy temu i wymienili mi na nowy z wersją Firmware SD46, niestety dzisiaj odmówił współpracy, pracował jako drugi dysk (na dane). Objawy - BIOS nie wykrywa dysku, podczas uruchamiania Windows-a zawiesza się komputer, po odłączeniu kabla SATA o dysku komp. uruchamia się poprawnie.

  Czy jest jakaś szansa na uratowanie danych z dysku?
  Przejrzałem kilka tematów na forum dotyczących terminala, nie wiem tylko czy warto inwestować w sprzęt, może to inny rodzaj usterki, lub moje zdolności manuale okażą się za małe.
 • #2
  michal_aniol
  Level 33  
  Budowa terminala lub zakup gotowego to nie jest duży problem. Zawsze warto spróbować, pod warunkiem że zatrzymasz się w momencie, gdy nie będziesz wiedział co robisz. Ważne żeby nie pogorszyć sytuacji. Log z terminala może nam dużo powiedzieć.
 • #3
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Quote:
  Czy jest jakaś szansa na uratowanie danych z dysku?


  Tak szansa jest ale nie będzie łatwo bo prawdopodobnie są uszkodzenia typu BAD-sektory. Najpierw trzeba sprawdzić czy SA jest sprawne i wykonać kopie posektorową.

  Do tego nie mamy pewności co się dyskowi dzieje może to być BAD sektory ale tez i problemy z głowicą łożyskiem czy SA. Elektronika tez nie jest do końca wyeliminowana.
 • #4
  ghost-001
  Level 11  
  Wcześniej z dyskiem nic się nie działo, żadnych podejrzanych odgłosów, szybkość zapisu i odczytu też raczej była w normie, wczoraj wieczorem wyłączyłem komputer, a dzisiaj już był problem.
  Na popularnym portalu aukcyjnym widziałem kilka aukcji w których było napisane Interfejs RS232 TTL CMOS. Czy to jest ten interface do połączenia dysku z komputerem?
  Jeśli chodzi o elektronikę to mam jedną z dysku który uszkodził się mechaniczne, może podłożyć zamiast tej która jest teraz?
 • #5
  michal_aniol
  Level 33  
  Zmiana elektroniki nic nie da w tym wypadku.
 • #6
  ghost-001
  Level 11  
  Zastanowię się co z tym fantem zrobić, interface do terminala nie kosztuje majątku więc może warto spróbować. Póki co, zanim skompletuję potrzebne akcesoria minie kilka dni, poczytam na forum jak się zabrać do tego od strony programowej i wtedy będę próbował.
 • #8
  BIGOLSEN
  Level 31  
  Jeśli nie ma objawów typu stukanie głowic , terkotanie itp. , to nie powinno być aż tak źle . Najpierw jednak kody odczytu z terminala .

  Pozdrawiam .
 • #9
  ghost-001
  Level 11  
  Czy można zastosować jako połączenie dysku z komputerem MODUŁ KONWERTERA USB-RS232 (TTL) NA FT232RL? W jakimś temacie była wzmianka o tym że ktoś używał takiej przejściówki, a ja mam coś takiego do sterowania wyświetlaczem LCD.

  Czy do zasilania dysku można użyć zasilacza impulsowego który był dołączony do przejściówki USB-IDE, wtyczka jest standardowa (molex)?

  Poniżej rysunek z wyprowadzonymi pinami:

  Seagate 7200.11 ST31000340AS 1TB - BIOS nie wykrywa dysku
 • #10
  ghost-001
  Level 11  
  Piszę bezpośrednio pod swoim postem, ale minęło kilka dni i wyszły nowe problemy.
  Skompletowałem potrzebny sprzęt, podłączyłem do dysku i robię zgodnie z opisem dostępnym na Elektrodzie. Na początku wszystko jest OK, odizolowuję głowice od PCB za pomocą zapałek, podłączam zasilanie dysku i czekam zanim się nie zatrzyma, usuwam zapałki i przykręcam płytkę śrubkami. Po uruchomieniu terminala gdy wciskam CTRL+Z to nic się jednak nie dzieje.
  Zanim włączę zasilanie dysku mam już podłączone przewody do terminala (terminal sprawdzony, połączyłem TX z RX i gdy wpisuję znaki z klawiatury to się one pojawiają w oknie terminala).
  Proszę o jakieś sugestie, może robię coś w złej kolejności.