Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie silnika jednofazowego przed zbyt długą pracą

03 Lut 2010 15:48 4106 7
  • Poziom 2  
    Witam, zmagam się z prostym tematem, którego chyba nie potrafię prawidłowo wyartykułować. Muszę zabezpieczyć silnik jednofazowy, ok. 1 kW, jednofazowy, od pompy hydroforu bezzbiornikowego. Pompa nawadnia ogród, jest sterowana kilkoma zegarami nawadniającymi Gardenii. Chcę się zabezpieczyć przed sytuacją, że zegar włączy nawadnianie (tzn. otworzy elektrozawór), zatem włączy się pompa, ale ciśnienie wody wypchnie szybkozłączkę, zatem pompa już się nigdy nie wyłączy. Chcę coś w rodzaju zwłocznego bezpiecznika, ale o regulowanej zwłoce rzędu 60 minut. Jeżeli bezpiecznik wyłączy pompę, to powtórne włączeniu musi być wykonane przez interwencję operatora. Jestem pewny, że takie urządzenia istnieją, wystarczy mi poprawna nazwa - na razie nie potrafiłem w hurtowni elektrotechnicznej wytłumaczyć sprzedawcy o co chodzi. Będę bardzo wdzięczny za życzliwą pomoc.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 27  
    Takie coś da się zrobić najprościej poprzez zastosowanie czasówki i czujnika ciśnienia w układzie wylotowym nawadniania, oczywiście z uwzględnieniem całej logiki sterownika systemu .

Powodzenia........
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista elektryk
    Np. czasówka RTx-410 firmy ALSTOM lub AREVA T&D.
  • Poziom 24  
    Witam.
    Może być czasówka PCA-512 firmy F&F + stycznik.
  • Moderator
    A ja bym polecił przekaźnik programowalny tygodniowy dowolnej firmy. Można swobodnie zaprogramować cykle pracy (ilość w zasadzie dowolna) w zależności od dnia tygodnia (czyli od naszej możliwości nadzoru nad pracą). Cena - poniżej 100 PLN.

Dodano po 31 [sekundy]:

Mają styki o obciążalności do 16A
  • Poziom 2  
    Dziękuję za pomysły. Na razie chyba to nie to:
    1. Nie mogę po prostu sterować pompą za pomocą zwykłego programowanego zegara. Mam kilka oddzielnych sekcji nawadniania, każda sterowana zegarem Gardenii z czujnikami wilgotności, o różnych porach włączania i długości pracy. Jedynym pewnym elementem jest to, że silnik nigdy nie powinien pracować dłużej niż godzinę w dla jednej sekcji. Czasy dla poszczególnych sekcji nigdy nie zachodzą na siebie.
    2. Pomysł ze sterownikiem RTx. Chyba dobry, ale nie wiem jak to rozwiązać logicznie. Włączenie silnika powinno startować zegar. Wyłączenie resetować. A jednocześnie zegar powinien wyłączyć silnik awaryjnie sam po określonym czasie i nie zezwolić potem na włączenie bez ingerencji operatora. W dodatku nie mam dostępu do jakichkolwiek styczników, etc. Z silnika wychodzi przewód z wtyczką 230V, cała logika i czujnik ciśnienia jest gdzieś ukryty w pompie.
  • Moderator
    Zibikik napisał:

2. Pomysł ze sterownikiem RTx. Chyba dobry, ale nie wiem jak to rozwiązać logicznie.

To weź elektryka. Twoje oczekiwania nie są bardzo trudne. Poradzi sobie
  • Poziom 24  
    Z tego co napisałeś to sterowana ma być jedna pompa. Ma pracować maksymalnie godzinę. Ma być zabezpieczona przed ponownym włączeniem w przypadku braku ciśnienia w przewodzie ssącym.
    To w takim razie może sterownik PLC, czujnik ciśnienia i przekaźnik do włączania pompy.