Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prostwoniki, RC dąży od nieskończoności

Dastur 03 Lut 2010 18:24 702 3
  • #1 03 Lut 2010 18:24
    Dastur
    Poziom 8  

Mam taki układ:

prostwoniki, RC dąży od nieskończoności

I według symulatora, w przypadku gdy RC jest b. duże, tudzież dąży do nieskończoności, układ RC możemy traktować jako rozwarcie, ponieważ płynie tam prąd rzędu pA i co jest dość logiczne ponieważ I=(jakieś napięcie, np. 230V)/(bardzo dużą rezystancję) daje bardzo mały prąd.

Natomiast prowadzący laboratorium powiedział mi, że powinniśmy to traktować jako zwarcie i w tym momencie już całkiem zgłupiałem.

Dochodzi do tego jeszcze kondensator, który nie zdąży się rozładować przez co utrzymuje stałe napięcie. Co tym bardziej przemawia(chyba), żeby traktować to jako rozwarcie.

Więc dlaczego należy to traktować jako zwarcie?

0 3
  • Pomocny post
    #2 03 Lut 2010 18:42
    Konsul
    Poziom 23  

Na początku podczas ładowania bardzo dużego kondensatora układ zachowa się jak zwarcie (chociaż rezystory 1k ograniczą prąd, ale wszystko jeszcze zależy od napięcia). Po naładowaniu kondensatora stanie się on rozwarciem. Zatem w stanie ustalonym będzie to rozwarcie przy założeniu, że pojemność kondensatora jest jednak skończona.

0
  • #3 03 Lut 2010 21:07
    Dastur
    Poziom 8  

Czyli można przyjąć że: (napięcie na kondensatorze)=(napięcie na uzwojeniu wtórnym)-(napięcie na diodzie)?

0
  • Pomocny post
    #4 03 Lut 2010 21:13
    Konsul
    Poziom 23  

Tak będzie jeśli kondensator będzie miał skończoną pojemność. Powiedziałbym nawet, że napięcie na kondensatorze będzie równe napięciu na uzwojeniu wtórnym (napięciu szczytowemu oczywiście). Przy założeniu, że nie ma strat można chyba uznać, że nawet te pA które będą płynąć przez diodę spowodują wyrównanie napięć.
    W innym przypadku pojemność nigdy się nie naładuje, więc i napięcie nie osiągnie wartości granicznej.

0