Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wciąż rośnie zapotrzebowanie rynku na telewizory CRT

pseven 04 Lut 2010 09:38 15262 80
  • #31 04 Lut 2010 09:38
    elysium
    Poziom 9  

Witam, to mój pierwszy post, dyskusja mocno mnie zaciekawiła, a szczególnie nietrafne porównanie plazmy do crt... Ale to co napisał reaven22 po części jest prawdą, tak działają wyświetlacze SED/FED, gdzie każdy pixel jest wyposażony w niezależny emiter elektronów i luminofor. Szkoda, że się ta technologia nie przyjęła, bo byłyby to wyświetlacze niemal doskonałe, pozbawionymi dotychczasowych wad LCD i PDP. Warto poczytać:
    http://elektronikab2b.pl/biznes/2465-technologia-fed-i-sed-czyli-wyswietlacze-przyszlosci
    Pozdrawiam.

• #32 04 Lut 2010 10:08
    Krzysiek16
    Poziom 24  

"Zresztą w przypadku CRT trudno jest mówić o rozdzielczości."
    Rozdzielczość kineskopu ustala maskownica umieszczona zaraz za ekranem. Chyba, że mowa o kineskopie monochromatycznym :P

• #33 04 Lut 2010 10:13
    basstec
    Poziom 34  

Moim zdaniem to chwalenie crt to glupota. Glowne argumenty to dobry sygnal sd ale co z tego? Technika idzie na przod. To tak jak by kupic nowy, bardzo wydajny komputer z grafika za klocka i grac w 800/600 - no halo? Swiat idzie do przodu, to sygnal powinien sie dostosowywac do nas a nie my do sygnalu. Kupujecie telewizory crt zeby ogladac filmy z jutuba (?) bo tam sa filmy w jakosci PAL czy kaset vhs? Podlaczcie crt i lcd albo plazme do dvd i wtedy jest roznica, mimo, ze mala rozdzialka to jakosc kosa a skalery z takiego sygnalu zrobia juz doba robote. O HD nie wspominam bo to jakby oczywiste.

Podsumowac mozna jedynie powiedziec, ze Ci co tak chwala crt ogladaja glownie z siatki na dachu i divx'ow sciagnietych z netu bo w tej chwili do niczego innego crt sie nie nadaje.

Dodano po 3 [minuty]:

Co do zalet crt to pobor bradu jaka mniejszy lak lcd. Moj lcd sharp zjada jakies jak pamietam 180w a tej samej przekatnej crt 115w wiec z tym poborem to bajki jakies. Nie licze telewizorow led to to sie klaruje dopiero.

• #34 04 Lut 2010 10:44
    skaktus
    Poziom 37  

basstec napisał:

Co do zalet crt to pobor bradu jaka mniejszy lak lcd. Moj lcd sharp zjada jakies jak pamietam 180w a tej samej przekatnej crt 115w wiec z tym poborem to bajki jakies. Nie licze telewizorow led to to sie klaruje dopiero.

Mój Funai LCD 32 cale pobiera z sieci 70 W... Aktualny FinLux 29 cali jakiego posiadam, CRT bierze 120 W...Różnica w jakości i wielkości obrazu znaczna.

• #35 04 Lut 2010 10:55
    Macosmail
    Poziom 33  

Krzysiek16 napisał:
    "Zresztą w przypadku CRT trudno jest mówić o rozdzielczości."
    Rozdzielczość kineskopu ustala maskownica umieszczona zaraz za ekranem. Chyba, że mowa o kineskopie monochromatycznym :P

Rzeczywista rozdzielczość jest znacznie niższa i cieżko ją dokładnie określić. Pionowa rozdzielczość zależy od częstotliwości odchylania poziomego i odpowiada ilości linii. Problem zaczyna sie przy rozdzileczości poziomej bo ta zależy od pasma przenoszenia układów analogowych. Dochodzi jescze problem z ogniskowaniem i zbieżnością. Plamka jest wieksza niż szczeliny w maskownicy.

• #36 04 Lut 2010 11:58
    Nożyk
    Poziom 15  

Porównując CRT z plazmą czy LCD wolę jednak CRT. Być może nie widziałem dobrego odbiornika z nowym ekranem, bo wszystkie które widziałem miały zbyt duży kontrast, nasycenie czy jaskrawość. Pomijam ziarnistość obrazu powodowaną być może słabym sygnałem. Obraz na tych odbiornikach nie miał nic wspólnego z tym co widzę na ulicy. Zawsze gdy oglądam taki obraz to się zastanawiam czy właściciel nie ma jakiejś wady wzroku, że musi taki obraz oglądać. Przypomina mi to zachwyt tranzystorami po lampach i przejściu z płyt analogowych (winylowych) na CD, jest dużo lepsze ale czy bardziej naturalne?

• #37 04 Lut 2010 12:30
    basstec
    Poziom 34  

Pamietaj, ze kineskop tez mozesz podkrecic, dodac kontrast, kolor. Dobry lcd to nie taki, ktory wali po oczach chociaz takie sie pewnie najlepiej sprzedaja bo robia dobre wrazenie w sklepie. Ja swojego wd1 szybko nie zmienie, u ojca na kineskopie nie moge ogladac bo obraz straszny a tv ma z 5 lat moze panasonic 32 panorama 100hz.

Pociesze Cie nozyk, ze z moich znajomych tez nikt nie potrafi sobie tv ustawic, u kazdego mnie oczy bola na ich lcd.
    Za to dziwie Ci sie, ze plazma sie nie podoba, moim zdaniem obraz jest zblizony do crt bardzo, nawet migocze podobnie :)

• #38 04 Lut 2010 12:55
    maciej113
    Poziom 14  

A ja nadal używałbym CRT gdyby:
    -się nie popsuł
    -zajmował mniej miejsca

Bo w CRT czarny kolor był naprawde czarny :) a na LCD jest szary

• #39 04 Lut 2010 13:05
    skaktus
    Poziom 37  

maciej113 napisał:
    A ja nadal używałbym CRT gdyby:
    -się nie popsuł
    -zajmował mniej miejsca

Bo w CRT czarny kolor był naprawde czarny :) a na LCD jest szary

Plazma ma czarny, idealnie czarny. W nowych LCD z dynamicznym podświetleniem matrycy LED-ami też czarny jest czarny...

• #40 04 Lut 2010 13:29
    inkognito09
    Poziom 29  

Bla, bla, bla...

Spróbujcie dać komuś kto zajmuje się profesjonalnie grafiką komputerową monitor LCD, to was wyśmieje....

Brak możliwości swobodnych zmian rozdzielczości, gorsze odtworzenie kolorów (przynajmniej na tych bardziej przystępnych cenowo). Tego LCD jeszcze długo nie przeskoczy. Nawet kontrast plazmy nie jest tu wystarczającym argumentem.

• #41 04 Lut 2010 14:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 04 Lut 2010 14:40
    skaktus
    Poziom 37  

inkognito09 napisał:
    Bla, bla, bla...

Spróbujcie dać komuś kto zajmuje się profesjonalnie grafiką komputerową monitor LCD, to was wyśmieje....

Brak możliwości swobodnych zmian rozdzielczości, gorsze odtworzenie kolorów (przynajmniej na tych bardziej przystępnych cenowo). Tego LCD jeszcze długo nie przeskoczy. Nawet kontrast plazmy nie jest tu wystarczającym argumentem.

Tutaj jest mowa o TV a nie monitorach ;) Daj profesjonalnemu grafikowi TV to też wyśmieje, no chyba że TV z masą wejść cyfrowych itp to co innego, ale takie cuda to tylko w erze :/

Sam do tej pory korzystam z TV CRT jak i LCD i nie narzekam na żaden z nich. A zapotrzebowanie takie bo CRT jest dużo tańszy niż LCD, choć tych 2 i tak cena poleciała ostatnio...

• #43 04 Lut 2010 14:56
    dzg4
    Poziom 24  

Chciałbym przypomnieć zagorzałym przeciwnikom CRT nie mającym w czasie przeszłym pojęcia o przyszłości odbiorników TV. Oglądali według nich dziś kiepskie PIL-e i bardzo chwalili później weszli w posiadanie PIL-i 100Hz i było jeszcze lepiej.
    Teraz wieszają psy i co się tam da na wierne acz kolwiek wysłużone już PIL-e.
    Tak się składa iż posiadam CRT i LCD i życzę miłego i niczym nie zakłóconego oglądania audycji TV o słabym sygnale posiadaczom LCD.

• #44 04 Lut 2010 15:05
    Szafir84
    Poziom 11  

Nie ma to jak bańki czar… :D Zawsze znajdą się miłośnicy „starych” technologii, wzmacniacze lampowe przecież nie wymarły. Wychowałem się na telewizorach kineskopowych i jakoś nie mam serca tak bezdusznie wyrzucić na śmietnik póki działa. Nawet jak się taki stary TV zepsuje to można w nim pogrzebać i naprawić dla zabawy…

• #45 04 Lut 2010 15:30
    wladek83
    Poziom 32  

Gdzie jest sens pchania dużej kasy w zakup LCD czy plazmy by mieć obraz jak w tanim CRT ? To się nazywa technologiczny skok do przodu i ci co w nim nie uczestniczą to ludzie opóźnieni, oglądający tylko YouTube ? Chce jeden z drugim się dowartościować to zaciąga kredyt lub ciuła kasę na płaski ekran, potem zaprasza sąsiada lub kolegę i siedzi rozparty z dumą przed nowym nabytkiem. A na ekranie leci "Taniec z gwiazdami", gdzie tancerki mają pupy większe od cysterny a nogi jak słupy. Małysz wygląda jak po beczce sterydów. I to ma być piękne ? Doprawdy, warto było wypruć się z kasy ? A pfee...
    I ten ciągły stres, by dziecko nie pacnęło czymś w to cudo techniki, bo tatusia doprowadziłoby to do zawału.
    Przyjdzie czas gdy LCD pokaże tę samą jakość obrazu w tych samych pieniądzach co CRT to wszyscy na nie przejdą.

• #46 04 Lut 2010 15:39
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak na razie chlebek mam z sygnału analogowego. Problem polega na tem, że Kowalski idzie do "nie dla idiotów" patrzy na LCD/LCD-LED/plazme "zasilanego" sygnałem cyfrowym (specjalnie preparowany sygnał), a potem podpina mój analog i ma tak zwane g.... na ekranie. Plazma jeszcze ujdzie, ale tanie LCD nie daje rady.
    Ma to ten plus, że podjeżdżam do niego z dekoderkiem i wciskam mu cyfrę.
    O jakości sygnału SD z satelity nie ma co rozmawiać. Wystarczy popatrzeć na bitrate.
    Ktoś tu pisał o TVN HD - kpina panowie. Preskalowane "w locie" SD.
    Natomiast TVP to inna bajka - mają ładnie powyciągane materiały.
    Najlepsze HD to ESP i NGC.

Wracając do tematu: jeśli właściciel/sprzedawca w sklepie ma poukładane we łbie to sprowadzi dowolny CRT istniejący na rynku.
    A 29 cali 100Hz można kupić za 600zł.
    A na DVB-T to jeszcze długo poczekamy.

• #47 04 Lut 2010 16:29
    parafka
    Poziom 20  

Prawda jest taka;
    Albo kogoś stać na HD albo nie.
    Jak ktoś chce wśrod znajomych zabłysnąć tanim LCD za 1300 podłączonym do kablówki to gratuluję....
    Potem piszą ludzie że CRT to HiEnd bo w LCD źle widać.
    Osobiście posiadam plazmę 42'' Panasonic S10 + N-ka i bezpośrednie transmisje Małysza czy inne na TVP_HD zwalają z nóg. TVN także ma czasem obraz HD ale żadko. Programy przyrodnicze są w jakości, że hohohoho
    Pozdrawiam miłośników CRT i Polonezów

• #48 04 Lut 2010 16:41
    luke-z
    Poziom 16  

[quote="mobor"]Ci co bronia tak zaciekle CRT na oczy nie widzieli HD albo ich na to nie stać- ot i cała tajemnica !

Obejrzenie filmu na bluray to ogladanie filmu od nowa !

Obejrzenie filmu na dobrym TV kolego !!! Ty tu mówisz o LCD Full HD. A widziałeś film na LCD z np. 200Hz? Niedawno oglądałem i zaniemówiłem. BD przy tym zawstydziłby się. Oczywiście, najlepiej BD + porządny LCD, LED, Plasma.

• #49 04 Lut 2010 17:04
    timo66
    Poziom 22  

Fakt jest że plazmy nie schodzą poniżej 40". Więc są poza "konkursem". Faktem jest również to że pobór energii przez LCD jest na połowę mniejszy od CRT przy tych samych calach. Co do ceny to taki 22-30" LCD może jest droższy od CRT , ale ekonomicznie jest lepszy, bo nikt nie kupuje TV na rok czy dwa. W wszystkich typach są telewizory lepsze i "lepszejsze" , trzeba mieć tylko pojęcie i wiedzieć czego szukać. Inną bajką jest to, że bardzo dużo ludzi nie potrafi poprawnie ustawić barw, lub po prostu tego w ogóle nie robi i TV eksponuje się tak jak w fabryce czy sklepie zostało.

Wtedy wychodzi że u babci CRT jest super, bo u cioci plazma jest średnia, ale za to u wujka LCD jest lepsze niż plazma cioci bo babcia mam wypaśny CRT, a i tak najlepszy jest projektor kuzyna :P

ps: i szkoda że nawet TVP dzieli wszystko na cztery

• #50 04 Lut 2010 18:01
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Ciekawe, co się stało z technologią SED. Ponoć już technologię opracowali, ale wciąż nie produkuje się telewizorów w tej technologii.

A pod względem zasady działanie, technologia SED jest bardziej podobna do CRT niż plazma.

• #51 04 Lut 2010 19:07
    671797
    Użytkownik usunął konto  
  • #52 04 Lut 2010 19:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #53 04 Lut 2010 19:35
    MANIAK-AMATOR
    Poziom 14  

Ja uważam tak... Kto ma CRT na pewno myśli o kupnie LCD lub Plazmie. Kto ma LCD lub plazmę w HD i do tego odpowiedni napęd np. " TV N - lub inną" to na pewno nie zamieni nigdy na CRT. Swoja drogą dlaczego mówicie ze standardowy sygnał będzie brzydki na LCD lub plazmie? posiadam LCD samsung zasilany z TV "N" i gdy obraz (tak mi się wydaje ) jest małej jakości czyli pal, to TV zmniejsza obraz na mniejszy. NP TVP 2 Gdy jest nadawany film w 16:9 to jest na całym ekranie bardzo ładny ale jak jest reklama to już obraz się zmniejsza ale również jest ładny. dotyczy to również innych kanałów w systemie Pal. dlaczego tak jest nie mam pojęcia. Ale nie ma takiej sytuacji żeby obraz był rozmyty czy nieczytelny.

Dodano po 3 [minuty]:

Żeby nie pomylić z obrazem 4:3. Obraz 16:9 jest zmniejszany dalej na 16:9 lecz nie jest on na cały ekran przez co się nie rozmywa. Tak ja to rozumiem :)

• #54 04 Lut 2010 19:48
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #55 04 Lut 2010 19:50
    Mlody2
    Poziom 18  

Witam ja również posiadam trzy odbiorniki crt i jak na razie nie mam zamiaru ich zmieniać na tv typu lcd czy plazma, dlaczego?.
    1. Tv crt są tańsze, prostsze w naprawach.
    2. Obraz wyświetlany na crt z tv kablowej jest ładniejszy.
    3. Do tv podłączam zwykłe dvd więc nie potrzebuję wysokiej rozdzielczości.
    I tak nowe tv są fajne bo są cienkie oraz można mieć tv o bardzo dużej przekątnej, można podłączyć do nich np. tv n i cieszyć się obrazem w wysokiej rozdzielczości, no dobra ale co mają zrobić osoby które mają w domu np. trzy odbiorniki, niestety żeby podłączyć słynną tv n trzeba zamówić jeszcze dodatkowe dwa dekodery oraz dodatkowe abonamenty.
    Prawda jest taka kogo stać na nowe tv to je będzie miał a osoba która zarabia do około 1400zł raczej nie będzie mogła sobie na to pozwolić.
    Druga sprawa kiedyś kupowało się tv który działał po dwadzieścia lat i działał a nie jak dzisiejsza super technologia gdzie tv działa gdzieś do pięciu lat lub krócej i to się tyczny nie tylko tv lcd czy plazm jak również tv crt gdzie bardzo często kineskopy padają do trzech lat np. w tv crt Lg, Philips, Thompson.
    Następna sprawa kto pracuję bądź pracował np. w Lg to wie jak tam się składa tv, ile dziennie się ich składa oraz wie o tym że pracownicy nie mają czasu nawet sprawdzić czy wszystko dobrze działa, a później mamy w domu sytuacje gdzie po podłączeniu tv do prądu ukazuje nam się dym z tyłu tv :).

• #56 04 Lut 2010 20:17
    MANIAK-AMATOR
    Poziom 14  

Do "padny" Ja również sie zajmuję video. Jakiego programu używasz do obróbki? Jakie masz karty do wspomagania? jaką masz grafikę? Ile masz monitorów? i jakim TV robisz odgląd materiału przy którym pracujesz? Ja mam same monitory LCD Full HD i na odgląd także LCD Full HD i jak Pracuje na standardzie czyli w PAL to jest wszystko pięknie na 32" LCD. Podpinałem 28" CRT i w porównaniu z LCD to CRT jest porażka :)

• #57 05 Lut 2010 01:44
    ezbig
    Poziom 19  

Jak dla mnie "król jest nagi" i każdy to widzi tylko ten co ma LCD nie powie tego głośno. Ja jak oglądam na wystawach sklepowych działające LCD-ki, to mam od razu taką myśl, że jeszcze poczekam kilka lat, zanim to kupie. Owszem obraz HD i lepszy jest super, ale reszta to porażka. Wygląda to jakbym patrzył na monitor LCD z ustawioną zbyt małą rozdzielczością - obraz niby ostry i kontrastowy, ale jednak mdły, a napisy jak na yotube. Każdy szum jest widoczny, tak że nie sposób to przeoczyć. Nie pamiętam jaką mój kolega ma plazmę (kupił 3 lata temu), więc nie powiem, ale jeszcze nie widziałem tak dobrego LCD. Nie robią na mnie wrażenia rozdzielczości LCD bo nie jestem fanem telewizji i to co oglądam na LCD wygląda po prostu marnie. Nie mam zamiaru kupować sobie jakichś "n" czy innych bo szkoda mi życia na telewizję - wystarczy mi 8 kanałów które mam z kablówki za darmo. Stać mnie na dobrej klasy LCD, ale na razie dla mnie jedynym jego atutem jest tylko płaskość. Wole ładny ostry obraz z mojego CRT niż marny z dobrego LCD-ka. Powiem szczerze, nie raz próbowałem ulec modzie i kupić sobie coś wypasionego, ale po przejściu kilku sklepów wracałem zniesmaczony.

• #58 05 Lut 2010 14:07
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 05 Lut 2010 15:25
    MANIAK-AMATOR
    Poziom 14  

Zacznijmy od tego ze ty zupełnie co innego robisz z video i audio ;p ja robię klipy filmy itp... mój program to EDIUS i szereg podprogramów i kart od firmy canopus. Widzę że mamy 2 zupełnie inne dziedziny video :) Dlatego ty masz inny sprzęt ::) ja mam jeden DUŻY LCD na odgląd na ścianie za wszystkim :)

• #60 05 Lut 2010 17:20
    kospanlo
    Poziom 11  

Zacznijmy od tego że crt są przestarzałe miałem CRT a teraz mam plasme LG 42cale full HD i nie zamienię tego na CRT dlaczego bo na Plazmie Jest bardziej wyrazisty obraz niż na CRT co do dźwięku to mam kino domowe samsunga