Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki grot do lutownicy transformatorowej ? kabel 1,5 ?

03 Feb 2010 18:42 19826 18
 • Level 20  
  Witam

  Pytanie takie jak w temacie.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 16  
  Zależy co będziesz lutował kolego. Cieńszym drutem się lepiej i dokładniej lutuje, szybciej się nagrzewa bo ma mniejszy przekrój ale za to szybciej się ten grot przepala i trzeba zrobić nowy. Z grubym grotem jest zaś odwrotnie.
 • User removed account  
 • Level 39  
  Wbrew obiegowej opinii zastosuj zamiast grota z drutu miedzianego STALOWY ocynkowanu i średnicy 1, 2-1,5mm i starannie go pobiel przy pierwszym odpaleniu. Jest dużo trwalszy w użytkowaniu i bardzo szybko się nagrzewa. Drut taki kupisz w każdym sklepie z art. metalowymi (w zwoju na metry) za grosze, najlepiej kilka dostępnych średnic na eksperymenyty. Od lat stosuje takie groty, choć nie jestem zwolennikiem transformatorówek.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 11  
  Witam
  A jak sprawdzić jaką mam lutownicę jaką moc [W] nie mając już pudełka po lutownicy, tylko samą lutownicę

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jcom2013 wrote:
  Witam
  A jak sprawdzić jaką mam lutownicę jaką moc [W] nie mając już pudełka po lutownicy, tylko samą lutownicę


  Ze zdjęć, które podaje niżej, którąś z tych posiadam lutownicę transformatorową

  Zamierzam na przyszłość kupić za miast uciętych grotów, to drut, ale jaki i jaka średnica do lutownicy transformatorowej
 • Moderator
  Witam.
  Te dwie lutownice mają moc 100W.
  Co do grotów poczytaj "Podobne tematy"
 • Level 39  
  Te lutownice występują w kilku odmianach. Po samej obudowie nie rozpoznasz jaką ma moc. Bo tak, te w kanciastej obudowie występują zarówno jako jednomocowe 80 W i 100 Wjak i z przełącznikiem 40/75 W. Natomiast te w obudowie zaokrąglonej występują w mocach 60, 80 i 100 i 120 W, jak i z przełącznikiem 45/75W.
  Powinien być opis na obudowie a jak się zatarł to można zmierzyć moc odpowiednim przyrządem.
  Pozdrawiam!
 • Level 38  
  Kurna mam lutownicę 55W wykonana na warsztatach szkolnych u mnie w Pabianicach dawno temu w latach rządów Bolka i nie mam problemów robiąc grot z drutu miedzianego 1.5mm2 jako elektryk mam ścinki i zawsze se sam wyginam.
  Jedynie istotny jest zacisk szyny z drutem. Jak będzie brudny to spadki napięcia będą takie że zamiast topić będzie się kleić.
  Moja ma przerobione zaciski na śrubowe "zaciski z amperomierza czy woltomierza" nie pamiętam, ale topornie wygląda to. Nigdy nie miałem problemów z lutowaniem no chyba że element bardzo chłonął ciepło i moc była za mała. Ale do elektroniki typowo to idealna.
 • Level 11  
  Witam
  Posiadam lutownicę transformatorową o mocy 65W do szukałem się opisu, tylko teraz wyborze średnicy drutu miedzianego, inaczej doborze średnicy grotu

  Proszę o pomoc dziękuje
 • Level 30  
  Jaki założysz będzie grzał :D Jedynie im mniejsza średnica(przekrój) tym szybciej się przepali.W zależności do czego będziesz jej używał taką średnicę drutu wybierasz.Staraj się trzymać drutów między 0,75 a 2,5mm².Na mniejszym przekroju szybciej uzyskasz odpowiednią temperaturę ale elementy do lutowania drobne.Większy przekrój wolniej się nagrzewa ale element mogą być większe
 • Level 11  
  Witam
  Dziękuje za odpowiedź
  drut do grotu potrzebny do lutowania urwanych kabli, wymienianie elementów w płytce drukowanej, inaczej do wszystkiego.

  Czy może kupić każdą średnicę drutu

  propozycje
  Code:

  http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Drut+Miedziany+na+groty+do+Lutownicy+&search_scope=category-147648&bmatch=base-relevance-hou-1-1-0209
 • Level 30  
  Jcom2013 wrote:
  Czy może kupić każdą średnicę drutu

  Szkoda kasy
  Od każdego elektryka dostaniesz jakieś ścinki przewodów jak nie nasz znajomego to możesz iść do każdego marketu budowlanego i kupić po pół metra przewodu 1 i 2,5mm2.Starczy ci na dłuuugo a myślę że więcej jak 2pln nie wydasz
 • Moderator of Cars
  Dawno się wyleczyłem z robienia grotów z drutu do lutownicy transformatorowej. Jak kilka lat temu kupiłem tzw. kuty grot tak do dzisiaj mi służy, a groty z drutu przepalałem czasem po kilka dziennie...
 • Level 38  
  Panowie to grot ma się grzać od zwarcia a nie transformator.
  Całe życie jadę na 1.5mm2 i zawsze sobie nagnę w zapas.
  Kiedyś kusiło mnie kupno tego z kutą końcówką ale dałem se luz. Wymiana grota szybka sprawa.
  Cienki szybko się rozpuści gruby będzie grzał transformator. Optymalnie 1.5mm2 a mam 55W żadna firmówka zwykła składana przez uczniaków z elektryku.
 • Moderator of Cars
  W tym kutym grocie o którym piszę końcówki mają średnicę 1,5mm, element roboczy jest grubszy co zapewnia nieco większą pojemność cieplną ale nie wpływa na rezystancję samego grota. Taki grot kosztuje ok 6zł i wystarcza na lata.
 • Level 10  
  Ja używam grotów z drutu miedzianego 1,5mm2.Przed użyciem takiego drutu muszę go odpowiednio przygotować przez utwardzenie, żeby szybko się nie przepalił.Wkręcam jeden koniec drutu w imadło a drugi w wkrętarkę.Włączam wkrętarkę i skręcam drut ,przez co się utwardza.Przy skręcenia drut utrzymywać naciągnięty.
 • Level 11  
  Tak się składa że posiadam i cały czas często używam lutownicę 75W z 2001r. ZDZ Łódź. Groty do niej mają dokładnie fi 1,45mm na 28.5mm długości w łuku, czyli razy 2 (6cm długości drutu przed zagięciem). Groty oryginalne i były zostawione kiedyś jako wzór razem z instrukcją (jeśli ktoś potrzebuje to zrobię skan i dodam). Takie są oryginalne parametry grotu, ale pamiętajmy że na napięcie (kiedyś) 220V. Obecnie używam do niej przekrój 1,7mm wolniej się przepala. A i długość drutu daje 6,5 czasem 7,0 cm przed zagięciem. Mam też lutownicę tzw. jajko 100W a do nich były groty 1,8mm oryginalne (długość ta sama). Jeśli ktoś nie ma suwmiarki to proponuję kupić drut 1,8mm do 75W a 2,0mm do 100W (i tak zawsze jest cieńszy). A do lutownic ze zmianą 45/75W polecam drut 1,5mm. I taka uwaga. Market-owe lutownice mają drut oporowy nie miedziany więc nie mylcie.
 • Level 28  
  Autor ma konto zalokowane! Ja daję drut 1,5mm² i wyginam go do potrzeb wylutowania elementu, czy to jedno złączowego, czy 30 złączowego z PCB. Mam hoty, ale czas grzania lutów lutownicą transformatorową jest precyzyjniejsze. Stosuję nawet dwie, by nie uszkodzić PCB od przegrzania, jak to ma miejsce z hotem.