Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.

piatka22222 03 Feb 2010 20:52 5367 15
    piatka22222
    Level 12  
    Witam wszystkich, mam zamiar zbudować piec do centralnego i moje pytanie dotyczy:
    1. Czy warto jest i czy ktoś wogóle słyszał o czymś takim jak; Ogrzanie wody użytkowej poprzez zrobienie dodatkowej komory, poduszki na wyjściu do komina - czopucha.
    a) bojler 200l
    b) piec 30 kW z podajnikiem na owies
    c) instalacja żelazo z grzejnikami panelowymi
    d) dom 200 m
    2. Czy to nie będzie za mała powierzchnia ogrzewana dymem i czy da radę ogrzać 200l.
    3. Czy latem też by mogło by to rozwiązanie dać rade?
    Proszę o opinie uwagi i rady .
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    MALTIN
    Level 15  
    Pytanie jak ten piec zbudujesz jeśli spaliny będą krążyć po piecu tak długo aż ich temperatura spadnie do ok 200*C to nie ma to sensu jeśli zaś będzie to piec konwencjonalny to spaliny z takiego pieca maja temp ok 1000*C to myślę ze jeśli wykonasz to w jakiś konkretny sposób to wtedy to ma sens.
    Poczytaj o rozwiązaniach w fabrycznych piecach może znajdziesz inspiracje.
    piatka22222
    Level 12  
    Jeżeli możesz daj jakiś namiar takiego fabrycznego pieca. Pozdrawiam
    jekab
    Level 23  
    Zawsze ktoś chce "przekompinować". Jak już będziesz miał dość ciepłej wody a w domu zimno i trzeba będzie dalej palić to będziesz tą "poduszkę"zdejmował z czopucha ? Jest wiele firm w europie z tradycją 200-300 lat które produkują kotły i piece na paliwo stałe. Masz internet znajdź i skopiuj a nie wymyślaj. Mam kilka przykładów z mojej okolicy genialnych wynalazków które skończyły na złomie.
    SAWEK101
    Level 31  
    Jekab raczej będzie odwrotnie niż mówisz,a tak w ogóle to szkoda czasu i pisania na ten wynalazek ,kiedyś próbowałem robić dodatkowy wymiennik wodny ale to bez sensu ekonomicznego,co innego jak z kanału kominowego zrobisz wymiennik powietrze spaliny wtedy to już ma jakiś sens.
    jekab
    Level 23  
    Dlatego napisałem niech znajdzie taki w ofercie dobrej firmy. Sens nieraz jest np. w piecach piekarniczych opalanych metanem stosuje się wężownice na wylocie spalin
    piatka22222
    Level 12  
    No dobra spokojnie ja tylko pytałem a tu od razu takie negatywy to już zapytać nie można ????
  • Helpful post
    SAWEK101
    Level 31  
    Bez przesady nikt tu się nie denerwuje,tak jak mówiłem testowałem to i jest tak że nie można obniżać zbyt mocno temperatury spalin bo obniżasz ciąg i skrapla się para wodna i dlatego spaliny z kotła na paliwo stałe muszą mieć temperaturę co najmniej 140st,teraz nowe kotły mają tak duże wymienniki że już niema sensu kombinować bo się przekombinuje.
    piatka22222
    Level 12  
    No to i racja dlatego wolałem najpierw zapytać, czyli wszystko już wiem, a więc biorę się do roboty, dzięki za odpowiedzi pozdrawiam.
    A tak będzie wyglądał piec bez podajnika jeszcze tutaj.
    Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.
    SAWEK101
    Level 31  
    Zerżnąłeś z pleszewa?
    Nie wiem czy opłaci się samemu robić piec to nie takie proste jak się powierzchownie wydaje i zastanów się co do wymiennika poziomego bo szybciej się on brudzi od poziomego zwłaszcza przy owsie,jak dobrze zaprojektujesz wymiennik pionowy to masz prostszy kocioł, łatwe czyszczenie i łatwiejszy będzie do zrobienia (mniej elementów i wyczystek),wszystko ma swoje plusy i minusy,a to będzie piec z podajnikiem?
    kho
    Level 11  
    Widziałem na tym forum jeden artykuł, w którym zamieszczony był jeden ,,wynalazek''
    polegający właśnie na ogrzewaniu C.W.U wykorzystując czopuch pieca.

Zbudowany był w ten sposób :
    - czopuch ,,owinięty'' rurką miedzianą - jego zadanie to odbiór ciepła
    - pompka ( tylko nie pamiętam jaka ) prawdopodobnie z akwarium, albo z oczka wodnego
    - całość podłączona do wężownicy zasobnika wody
    - tak zbudowany układ miał ogrzewać wodę.

A co jeśli autor wątku zastosowałby dwu-funkcyjny płytowy wymiennik ciepła z możliwością ogrzania C.W.U .?
    Taki układ też miałby rację bytu, ale przy odpowiedniej temperaturze na C.O.

Pozdrawiam.
    SAWEK101
    Level 31  
    Hehe może z tej rurki to jeszcze procenty leciały :D
    kho
    Level 11  
    Może i były procenty :D:D

Ten wynalazek był zamieszczony w temacie ,, kolektory słoneczne za 1500zł'' - czy jakoś tak.

Jak znajdę to to wkleję to zdjęcie.

Pozdrawiam.:D

Dodano po 14 [minuty]:

SAWEK101 wrote:
    Hehe może z tej rurki to jeszcze procenty leciały :D

Tak jak powiedziałem tak uczyniłem......:D

Na tym linku jeden z kolegów opisuje swój paten z zamieszczonym zdjęcie, o którym wspomniałem.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-750.html

Pozdrawiam.
    jekab
    Level 23  
    Quote:
    A co jeśli autor wątku zastosowałby dwu-funkcyjny płytowy wymiennik ciepła z możliwością ogrzania C.W.U .?
    Taki układ też miałby rację bytu, ale przy odpowiedniej temperaturze na C.O.

Znaczy się ,a właściwie co to znaczy dwu-funkcyjny płytowy??
    kho
    Level 11  
    jekab wrote:

Znaczy się ,a właściwie co to znaczy dwu-funkcyjny płytowy??

Zasada działania wymiennika dwu-funkcyjnego polega na ogrzaniu instalacji C.O a zarazem C.W.O
    Tylko, żeby ogrzać C.O budynku zasilanie po powadzone jest z ciepłowni lub innego źródła.
    Taki wymiennik posiada tak jakby 3 swoje obiegi :
    - w jednym obiegu krąży woda lub inne medium z ciepłowni - oddając swoje ciepło przez wymiennik
    - w drugim obiegu krąży domowa instalacja C.O, która odbiera ciepło płynące z ciepłowni
    - w trzecim obiegu podłączona jest zimna woda użytkowa, która płynąc przez wymiennik ogrzewa się i daje nam ciepłą wodę użytkową.

Pozdrawiam.:D
    piatka22222
    Level 12  
    SAWEK101 Poczytaj troszku kolego o piecach z podajnikiem i zauważ że wszystkie są z poziomymi półkami po prostu jest lepszy efekt, coś o tym wiem bo ten temat wałkuje już z miesiąc. A podajnik to tak będzię wyglądał. Pozdrawiam.
    Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi. Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.
    Też własnej produkcji.
    Chyba że masz jakiś wymiennik z pionowymi to może ja się mylę nie mówię że jestem geniusz jeżeli możesz pomóc to czekam Pozdrawiam.

Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi. Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.