Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.

piatka22222 03 Lut 2010 20:52 4725 15
  • #1 03 Lut 2010 20:52
    piatka22222
    Poziom 12  

Witam wszystkich, mam zamiar zbudować piec do centralnego i moje pytanie dotyczy:
    1. Czy warto jest i czy ktoś wogóle słyszał o czymś takim jak; Ogrzanie wody użytkowej poprzez zrobienie dodatkowej komory, poduszki na wyjściu do komina - czopucha.
    a) bojler 200l
    b) piec 30 kW z podajnikiem na owies
    c) instalacja żelazo z grzejnikami panelowymi
    d) dom 200 m
    2. Czy to nie będzie za mała powierzchnia ogrzewana dymem i czy da radę ogrzać 200l.
    3. Czy latem też by mogło by to rozwiązanie dać rade?
    Proszę o opinie uwagi i rady .

0 15
  • #2 03 Lut 2010 22:45
    MALTIN
    Poziom 15  

Pytanie jak ten piec zbudujesz jeśli spaliny będą krążyć po piecu tak długo aż ich temperatura spadnie do ok 200*C to nie ma to sensu jeśli zaś będzie to piec konwencjonalny to spaliny z takiego pieca maja temp ok 1000*C to myślę ze jeśli wykonasz to w jakiś konkretny sposób to wtedy to ma sens.
    Poczytaj o rozwiązaniach w fabrycznych piecach może znajdziesz inspiracje.

0
  • #3 04 Lut 2010 08:36
    piatka22222
    Poziom 12  

Jeżeli możesz daj jakiś namiar takiego fabrycznego pieca. Pozdrawiam

0
  • #4 04 Lut 2010 16:57
    jekab
    Poziom 23  

Zawsze ktoś chce "przekompinować". Jak już będziesz miał dość ciepłej wody a w domu zimno i trzeba będzie dalej palić to będziesz tą "poduszkę"zdejmował z czopucha ? Jest wiele firm w europie z tradycją 200-300 lat które produkują kotły i piece na paliwo stałe. Masz internet znajdź i skopiuj a nie wymyślaj. Mam kilka przykładów z mojej okolicy genialnych wynalazków które skończyły na złomie.

0
  • #5 04 Lut 2010 17:11
    SAWEK101
    Poziom 31  

Jekab raczej będzie odwrotnie niż mówisz,a tak w ogóle to szkoda czasu i pisania na ten wynalazek ,kiedyś próbowałem robić dodatkowy wymiennik wodny ale to bez sensu ekonomicznego,co innego jak z kanału kominowego zrobisz wymiennik powietrze spaliny wtedy to już ma jakiś sens.

0
  • #6 04 Lut 2010 17:45
    jekab
    Poziom 23  

Dlatego napisałem niech znajdzie taki w ofercie dobrej firmy. Sens nieraz jest np. w piecach piekarniczych opalanych metanem stosuje się wężownice na wylocie spalin

0
  • #7 04 Lut 2010 19:59
    piatka22222
    Poziom 12  

No dobra spokojnie ja tylko pytałem a tu od razu takie negatywy to już zapytać nie można ????

0
  • Pomocny post
    #8 04 Lut 2010 20:14
    SAWEK101
    Poziom 31  

Bez przesady nikt tu się nie denerwuje,tak jak mówiłem testowałem to i jest tak że nie można obniżać zbyt mocno temperatury spalin bo obniżasz ciąg i skrapla się para wodna i dlatego spaliny z kotła na paliwo stałe muszą mieć temperaturę co najmniej 140st,teraz nowe kotły mają tak duże wymienniki że już niema sensu kombinować bo się przekombinuje.

0
  • #9 04 Lut 2010 20:27
    piatka22222
    Poziom 12  

No to i racja dlatego wolałem najpierw zapytać, czyli wszystko już wiem, a więc biorę się do roboty, dzięki za odpowiedzi pozdrawiam.
    A tak będzie wyglądał piec bez podajnika jeszcze tutaj.
    Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.

0
  • #10 04 Lut 2010 20:41
    SAWEK101
    Poziom 31  

Zerżnąłeś z pleszewa?
    Nie wiem czy opłaci się samemu robić piec to nie takie proste jak się powierzchownie wydaje i zastanów się co do wymiennika poziomego bo szybciej się on brudzi od poziomego zwłaszcza przy owsie,jak dobrze zaprojektujesz wymiennik pionowy to masz prostszy kocioł, łatwe czyszczenie i łatwiejszy będzie do zrobienia (mniej elementów i wyczystek),wszystko ma swoje plusy i minusy,a to będzie piec z podajnikiem?

0
  • #11 04 Lut 2010 21:29
    kho
    Poziom 10  

Widziałem na tym forum jeden artykuł, w którym zamieszczony był jeden ,,wynalazek''
    polegający właśnie na ogrzewaniu C.W.U wykorzystując czopuch pieca.

Zbudowany był w ten sposób :
    - czopuch ,,owinięty'' rurką miedzianą - jego zadanie to odbiór ciepła
    - pompka ( tylko nie pamiętam jaka ) prawdopodobnie z akwarium, albo z oczka wodnego
    - całość podłączona do wężownicy zasobnika wody
    - tak zbudowany układ miał ogrzewać wodę.

A co jeśli autor wątku zastosowałby dwu-funkcyjny płytowy wymiennik ciepła z możliwością ogrzania C.W.U .?
    Taki układ też miałby rację bytu, ale przy odpowiedniej temperaturze na C.O.

Pozdrawiam.

0
  • #12 04 Lut 2010 21:34
    SAWEK101
    Poziom 31  

Hehe może z tej rurki to jeszcze procenty leciały :D

0
  • #13 04 Lut 2010 21:50
    kho
    Poziom 10  

Może i były procenty :D:D

Ten wynalazek był zamieszczony w temacie ,, kolektory słoneczne za 1500zł'' - czy jakoś tak.

Jak znajdę to to wkleję to zdjęcie.

Pozdrawiam.:D

Dodano po 14 [minuty]:

SAWEK101 napisał:
    Hehe może z tej rurki to jeszcze procenty leciały :D

Tak jak powiedziałem tak uczyniłem......:D

Na tym linku jeden z kolegów opisuje swój paten z zamieszczonym zdjęcie, o którym wspomniałem.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-750.html

Pozdrawiam.

0
  • #14 04 Lut 2010 21:52
    jekab
    Poziom 23  

Cytat:
    A co jeśli autor wątku zastosowałby dwu-funkcyjny płytowy wymiennik ciepła z możliwością ogrzania C.W.U .?
    Taki układ też miałby rację bytu, ale przy odpowiedniej temperaturze na C.O.

Znaczy się ,a właściwie co to znaczy dwu-funkcyjny płytowy??

0
  • #15 04 Lut 2010 22:08
    kho
    Poziom 10  

jekab napisał:

Znaczy się ,a właściwie co to znaczy dwu-funkcyjny płytowy??

Zasada działania wymiennika dwu-funkcyjnego polega na ogrzaniu instalacji C.O a zarazem C.W.O
    Tylko, żeby ogrzać C.O budynku zasilanie po powadzone jest z ciepłowni lub innego źródła.
    Taki wymiennik posiada tak jakby 3 swoje obiegi :
    - w jednym obiegu krąży woda lub inne medium z ciepłowni - oddając swoje ciepło przez wymiennik
    - w drugim obiegu krąży domowa instalacja C.O, która odbiera ciepło płynące z ciepłowni
    - w trzecim obiegu podłączona jest zimna woda użytkowa, która płynąc przez wymiennik ogrzewa się i daje nam ciepłą wodę użytkową.

Pozdrawiam.:D

0
  • #16 05 Lut 2010 00:00
    piatka22222
    Poziom 12  

SAWEK101 Poczytaj troszku kolego o piecach z podajnikiem i zauważ że wszystkie są z poziomymi półkami po prostu jest lepszy efekt, coś o tym wiem bo ten temat wałkuje już z miesiąc. A podajnik to tak będzię wyglądał. Pozdrawiam.
    Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi. Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.
    Też własnej produkcji.
    Chyba że masz jakiś wymiennik z pionowymi to może ja się mylę nie mówię że jestem geniusz jeżeli możesz pomóc to czekam Pozdrawiam.

Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi. Grzanie wody użytkowej z centralnego pieca. Opinie, uwagi.

0